İnsan nasıl bir varlıktır?

bir azgın

iki düşünen

zevk peşinde koşan

heyecanlı

gelişen

deli,ren

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Bütün insanları yoktan var edip yaratan, sayısız nimetleriyle yaşatan Allah Teâlâ, insanları en güzel bir şekilde, en güzel bir biçimde yaratmıştır. Rabbimiz Allah (c.c.) bunu belirtiyor:

“Biz insanı en güzel biçimde yarattık.” [1]

“(Resûlüm!) De ki sizi yaratan, size kulaklar, gözler ve gönüller veren ancak O’dur.” [2]

“Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı.” [3]

İnsanın en güzel şekilde yaratılmasının anlamı şudur:

Ona en iyi biçim ve diğer mahluklardan daha iyi özellikler verilmiştir. Ayrıca insan düşünce, anlayış, ilim, akıl gibi yüksek kabiliyetlerle donatılmıştır. Öyle ise “insan” ne demektir?

“İnsan” kelimesinin, temel olarak iki sözcükten türediğinden söz edilir. Bunlardan biri “üns” kelimesidir. “Üns” ünsiyet, dostluk, yakınlık demektir. Bu, bir taraftan insanın başka insanlara karşı yakınlığını, bir taraftan da Allah’a tüm varlıklardan daha çok olan yakınlığını ifade eder.

İnsan kelimesinin, bir de “n-s-y” unutmak fiilinden geldiği söylenmektedir. Bu durumda insan, unutkan bir varlık demektir. Kur’ân-ı Kerim de, insanın unutkan oluşunu şöyle vurgulanmaktadır:

“And olsun, önceden Âdem’e ahid verdik de unuttu ve onu azim sahibi bulamadık.” [4]

Kızlar Ne Diyor 11

• acımasız.

• nankör

hiç ders almayan

içgüdülerine yenilen

• insan delidir evet

• İnsan tuhaf, ne hoyrat

Ne şaheser ve nasıl ilkel hayret

• Aciz.

• insan olsa da hayvani duyguları daha çok olan, hiç bir şeyin kıymetini bilmeyen, amaçsız varlıklardır insanlar

• evet de, yani ben zaten hep iyimser bakardım ki. pek kötümser olmazdım da, kendimi nasıl bir duruma sokmuşum öyle, haberim yok. giyimser olup, gidiyorum öyleyse.

• yoo, gayet normalim. normal olunca iyimser mi oluyorum acaba. bende karıştırdım sanırım .)

• insan olmuşsun o zmn <3

• Öncekileri Göster
  • Hafiften gerizekalıdır.

• Bencil bir varlıktır.

• Yeryüzünde en önemli varlık insan ama Allahın verdiği şeyleri kullanmasını bilince mesela sen başka şeyleri düşüneceğine

"azgın

iki düşünen

zevk pesinde kosan

heyecanlı" gibi şeyler yazmışsın bir de nasıl diyorsun ben bir şey demeyecem.

• Ne istediğini bir türlü bilemeyen, doyumsuz, hep benim olsun diyen.

• Ayy elma sulu olsaydı ne iyi giderdi, tokuşturalım şerefine emmoğlii :D

• sorun yok diorsun yani yolumda acık farımda acık:)))

• Ayaklı çürütücüsüyüm :)))

• Öncekileri Göster
  • gereksiz bir varliktir

Erkekler Ne Diyor 12

Yükleniyor...