"Slm, nbr, cnm" gibi kısaltmaların dilimizi kısırlaştırdığını düşünüyor musunuz?

Binali Yıldırım sosyal medya diline isyan etti.

Yıldırım’ın, sosyal medyada gençler arasında yaygınlaşan kısaltma, yabancı kelime ve bozuk cümle kullanımına dikkat çekerek, “Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, Türkçe’den ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık ‘Dur’ deme zamanı gelmiştir” uyarısı sonrası, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türk Dil Kurumu (TDK) ile işbirliği halinde bu konuda çalışma yapmaya hazırlanırken, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) de bünyesinde “Özenli Türkçe Çalışma Grubu” oluşturacak.

2|1

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Ğ den haberi olmayan biri için fazla cesur konuşmuş 😂

1|2
    1|0

Erkekler Ne Diyor 47

• Haklı ve ilginç.. açıklamasında ilginç şeyler var. Kültürden bahsediyor, arap kültürünü aşılamak için bir tarafını yırtanlardan olmasına rağmen Türkçe'yi savunuyor daha doğrusu "Ana Dil" savunuyor. Hafıza ve benlikten bahsediyor burada da bir giydirme olabilir. Dilin yozlaşmasına İngiltere'de çok karşı çıktı. Ve bir tane daha ilginç bir şey , nevzuhur Farsça ve Arapça birleşimi bir sözcük yani osmanlıca..

2|1
    0|0
  • Yani bana göre kısaltmaların dilde herhangi bir etkisi yok. Problem arıyorsak üniversite bitirip daha ''Herkes''i ''Herkez'' diye yazanların neden böyle olduğu araştırılmalı eğitimdeki hatalar tespit edilmeli. Üniversite mezunu bir insanın bunu yazdığını düşününce kısaltmalar çok da önemli olmuyor. Bence farklı şeyleri problem kabul etmeliyiz mesela üniversite de dahil 14-16 yıl eğitim alan insanlar nasıl olur da bir tane yabancı dili doğru düzgün konuşamaz. Kısaltmalarında açıkçası dili körelttiği fikrinde değilim yani sosyal medyada oturup her kelimeyi uzun uzun yazmak bazen farklı anlamlar yüklüyor. Örneğin ''mrb'' yazınca ya ben sana yürüyeceğim ama hiç tanışmadık gibi olurken böyle kibarca diyorsun ''merhaba'' yazınca da resmi ve kaba gibi duruyor :) Yani şahsi görüştür bunlar kabul eden olur etmeyen olur.

0|0
    0|0
  • Ben bunların değilde teknolojik icatların Türkçe'ye çevrilememesinden dolayı dilin kısırlaşmaya başladığını düşünüyorum. Ayrıca ingilizce bir çok kelime Türkçe karşılığı olmayan (yanlış anlamayın türkçe anlamı var ama karşılığı yok) kelimeler ve bu kelimeler internet ortamında insanların karşısına çok çıkıyor tabi insanlar Türkçe karşılıklarını bulamayınca orjinal halleriyle kullanmak zorunda kalıyorlar.

Örneğin: Cringe. Cringe başkası adına utanmak demek. Ama Türkçe karşılığı bir kelime yok. Hal böyle olunca bu çok kullanılmaya başlandı ve Türkçemizi kısırlaştırıyor içten içe.

Ayrıca Oyunlarda sıksık kullanılan terimlerinde Türkçeye çevrilmemesi ve Türkçesinin kullanılmaması çok çok sıkıntı yaratıyor. Eğer bir oyun severseniz Türkçe-İngilizce karışık cümleler kurmak zorunda kalıyorsunuz. Bunların düzeltilmesi gerek. Yoksa kimse selam, nbr dedi diye bu dil bitmez.

Eğer ingilizce konuşan toplumların içerisinde bulunma deneyimi yaşadıysanız anlayacaksınız ki biz selam, nbr, canım kelimelerini sadece yazışırken kullanıyor olmamıza rağmen onlar günlük konuşmalarında da kısaltmalı konuşuyorlar. Ama dillerine bir şey olmuyor.

1|0
    0|0
  • Önce kendisi yazı yazmayı öğrensin ondan sonra konuşsun bence. Şu videoyu izlemeyenler izlesin. özellikle iktidarcılar izlesin.

https://www.youtube.com/watch?v=cbZWj8P1P3U

1|3
    1|0
  • Acaba kendileri yaşça büyük olan "Kemal Kılıçtaroğlu" ile dalga geçerlerken iyi oluyor da onlar için halk, vatanı için ölüme giden halkın gereksiz söylentilerine mi takılmış bu gavart..

Korkmayın bunlardan istediğiniz kadar küfür edin hiçbir kimseye hiçbir şey yapamazlar sadece amaçları korkutmak bir daha yapmasın diye.

Ayrıca bu nasıl sosyal medya sevdasıdır sosyal medyalardan çıkmıyorlar bu gavartlar görende ergen çocuk sanar bizleri bile geçtiler. :D

1|0
    1|0
  • Doğru Allah herkese Binali kadar güzel bir diksiyon ve dil bilgisi nasip etsin hshsj

2|4
    2|0
  • Ya arkadaş koskoca başbakansın işsizmi kaldın buna sardın? Git ekonomiyi düzelt TL, Dolar ve Euro karşısında değer kazansın, Terörü bitir şehitlerimiz olmasın. Ülkeyi yeşillendir. Hiç bişi bilmiyosan al yanına Fikret Orman ı yardımcı olarak o düzeltir ekonomiyi 3 senede.

1|1
    2|0
  • ben böyle kısaltmalara çok sinir oluyorum

0|0
    0|0
  • Kendisi önce bir yazı yazmayı öğrensin öyle gelsin😄😄

0|2
    1|0
  • Evet dogru soluyo

3|1
    0|1
  • Türk dil kurumunun cesareti var ise dilimizdeki yabancı kelimelerin Türkçesini aciklasin
    Bu tdk lafını gördüğüm her yerde uyuz oluyorum :@

1|1
    0|0
  • zihinleri kısırlaştırıyor bence

1|0
    0|0
  • Ülkemizde öncelikle çözülmesi gereken bir sorundu. 😒 Gündem değişikliği şart tabi!

0|0
    2|0
  • artık simit gevrek satan yerler bile gevrek house çay cofee gibi ingilizce isimler kullandığı için kısaltmalar çok sorun etmez bence

0|0
    0|0
  • Şimdi adam haklı :)

2|0
    0|0
  • Ha her şeyimiz mükemmel bir bu mu sıkıntımız. :D Ey Allahım.

0|0
    0|0
  • Tabiii her yıl eğitim sisteminin değişmesi bu durumları önlemek için yaptıkları bişey :)

0|1
    1|0
  • yıldırım sattığı kuruluşların sayısını bilebilir mi

0|2
    1|0
  • Binali sktrsin kendi Türkçeye değil ülkeye zarar

0|2
    1|0
  • dusunuyorum

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    27

Kızlar Ne Diyor 36

• sevmem ama doğru demiş

5|0
    0|0
  • Kuzu doğru ya inan bende sinir oluyorum AEO yazıyorlar ya tövbe tövbe Allah'a emanet ol yazmak çok mu zor yani :-)

2|0
    0|0
  • Ne yapacaklarmış? Kısaltma yapanları içeri mi alacaklar? Saçmalığa bak.
    Elbette Türkçeyi doğru kullanmalıyız da çalışma falan zaten sevmiyorum itici geliyor iyice adam

0|0
    1|0
  • Şişko önce "sevgili öğrenciler" yazmayı öğrensin.

0|0
    1|0
  • tadında iyidir ama bazı kişiler var ki adeta sesli harfleri unutmuşlar. bu kelimeleri pek kullanmasam mesela mesaj cvp vb gib, şeyler yazarım, ugraştırıcı olmaması açısından

0|0
    0|0
  • şimdi bunları kullanan var mı ya? hem kullanan varsa bile çok umurlarındaydı ya binali yıldırım :D kimse iplemez

1|0
    0|0
  • Arkadaşlara katılıyorum kendisi bir öğrensin de sonra düzeltsin

1|1
    1|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • Bunu binalı mi diyor?

1|0
    0|0
  • Adam haklı

2|0
    0|0
  • Evet düşünüyorum ve dikkat ediyorum.
    Bir milleti ayakta tutan ve devamlılığını sağlayan dildir.

'' Bir milleti yok etmek istiyorsanız işe önce dil ile başlayın" - Konfüçyüs

0|0
    0|0
  • Kesinlikle öyle.

1|0
    0|0
  • Ben ağızlarına kürekle vurmak istiyorum selam nedir ya selam yazacak kadar vaktin yokmu?

0|0
    0|0
  • kesinlikle haklı.

1|0
    0|1
  • Evet

0|0
    0|0
  • asla düşünmüyorum

0|0
    0|0
  • Adamin isyani hakli ama çalışmalar yetersiz açıkçası sonuç vereceğini düşünmüyorum.

1|0
    0|0
  • Yooo zamndan tasarruf bence

0|0
    1|0
  • "Ğ" harfini yazamayan biri mi isyan etmiş? Hahahahahhaha

0|0
    1|0
  • evet zorluk derecesi olmadığıni düşünüyorum Allah için bir iki harf yazmak çok mu zor anlamak zor

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    16
Yükleniyor...