Osmanlıda Türk Düşmanlığının başlangıcı hangi yıllara dayanir?

Teğ-Men
Her ne kadar bugün ülkücülükten ve Türkçülükten bahsedenler, milliyetçilik akimini savunanlar Osmanlı Devleti konusunda toz kondurmasalar da tarih çok aksi yönde işlendiğini gösteriyor. Zaten 19. Yüzyılın ikinci yarısına kadar Vatanseverlik duygularının Osmanlıda olmadığı bilinmekte. Milliyetçilik vatan aşkı ilkin Namık Kemal ile ortaya çıkmakta ve o da zaten vatani sevdirmenin cezalarını defalarca çekmekte. Osmanlı hanedanlarına bağlı sairlerin ve hatta Osmanlı Hanedanlarının yazdıkları şiirler ise Osmanlıda asırlara uzanan bir nefreti ortaya çıkarıyor…

Kurulusunda benim bilgim yok, fikir öne sürmem cehalet olur. Ancak umudum kurulusundan itibaren olmadığı yönünde olması.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Osmanlıda Türk Düşmanlığının başlangıcı hangi yıllarda baslar ilkin?

Yavuz Sultan Selim
Ben Sultan Beyazıt oğlu Sultan Selim, sen ki ey eşek Türk

Nef'i
Tanrı, Türke irfan çeşmesini yasaklamıştır

Hafız Ahmet Çelebi
''Sakın Türkü insan sanma
Bir an bile olsa Türkle birlikte olma.
Türk eline şeker alsa o şeker zehir olur.
Türk'ün başını keserken sakın gam yeme.
Baban da olsa Türkü öldür. '

Naima
Nadan (kaba) türk, idraksiz türk, hilekâr türk

Hoca Saadettin Efendi
leş ve baş ile dolmuştu ordu yeri
az bulunur çok eşyalar ele girdi
kesti türkmen boyunu rum padişahı
kederlere düşen uzun (hasan) haddin bildi.

"türk değil mi, merzifon'un eşeği,
eşek değil, köpekten de aşağı."

Örnekler uzatilabilir...

Son söz niyetine..

Ziya Gökalp
''Bu milletin yakın zaman kadar kendisine mahsus bir adı bile yoktu. Tanzimatçılar ona,''Sen yalnız osmanlısın. Sakın başka milletlere bakarak sende milli bir ad isteme. Milli bir ad istediğin dakikada Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasına sebep olursun." demişlerdi. Zavallı Türk, vatanımı kaybederim korkusu ile ''Vallahi Türk değilim. Osmanlılıktan başka hiç bir içtimai zümreye mensup değilim." demeye mecbur edilmişti."

#VatanSavunmasi
Osmanlıda Türk Düşmanlığının başlangıcı hangi yıllara dayanir?