• Sor
  • Bence

Kader nedir ? Neler kaderdir ?

Aşk, evlilik, eğitim, iş, ölüm bunlar hep kader midir ? Hangileri kaderdir ? Bana bir açıklayabilir misiniz lütfen.

En İyi Görüş

• kader kelimesi insanların her zaman kafalarını karıştırmıştır bununla ilgili bilgiyi buradan alamazsın veya burada yazılan yazılar çok tehlikelidir örneğin sana cevap veren byzee isimli kişinin yazdığı gibi bilgisizce yazılan yazılar bilmeyen kişileride etkiler sonuçları çok tehlikelidir.KADİR gecesi KADER gecesidir kişinin bir yıl boyunca yaptıkları masaya yatırılır ve değerlendirme yapılır KADER de iki çeşit yazı vardır bir TÜKENMEZ kalemle yazılanlar kişi annesini babasını seçemez,soyunu seçemez,doğacağı ülkeyi seçemez,rızkını seçemez,öleceği zamanı seçemez gibi örnekler verebiliriz birde KURŞUN kalemle yazılanlar vardır örneğin kişi haramı kendi yapar helalıda sen şuan istersen içkide içebilirsin namazda kaılabilirisn seni kimse engellemez iradenle bunları yapabilirsin evleneceğin kişi kader değildir istediğin kişi ile evlenebilirisin istediğin işi yapabilirsin bunlarla ilgili ayetler var evleneceğiniz kişinin nasıl olması gerektiğini Allahu teala bizlere bildirmiştir bunlarla ilgili çok örnek verebilirim ama fazla uzatmaya gerek yok

• Çok güzel anlatmışsın fakat ben daha ayrıntılı bilgilenmek istiyorum işte :|

• Öncekileri Göster
    • ben sana gönderiyorum şimdi

• teşekkür ederim.

Erkekler Ne Diyor 25

• bu saydıklarının hepsi kaderdir doğduğun anda bu saydıklarının hepsi senin alnında yazılıdır.şuan şu dakika ne yaptığın bile o an yazılıydı:)

• Kader aslında galubela dır . Herşey yazılıp çizilmiştir , biz sadece hayatımızın başrolüyüz :DKaderinde ne varsa onu yaşarsın diye bu yüzden derler .

• Kaderde yazılan herşey olur mu yani? Sınırları nelerdir?

• Öncekileri Göster
    • Evet bu biraz karmaşık oluyor :|

• Hı hı evet :>)

• kader senin yaşadıklarındır saydıklarının hepsi kaderdir ancak kaderini her insan kendisi çizer mesela sen dersinki ben evlenmiycem evlenmezsin olur biter evlenmeyipte bu benim kaderimmiş demek yanlıştır allah kadere müdahale etmez ama önceden senin evlenip evlenmiyceğini kiminle aşk yaşayacağını hangi işte çalışacağını bilir ancak kendi kaderini kendin çizersin.

• Mesela ben küçüklüğümden beri hemşirelik okumak istiyorum. Eğer atıyorum ki mimarlık okursam benim kaderim mimarlıkmış demem doğru mu yoksa ben bunun belirlediğim için mi kaderimi kendim yaratmış oluyorum. Yani Allah kaderi çizerken Sıla hemşire olucak diye yazıyor ama ben olmuyorum öyle mi anlayamadım tam :|

• hayır. eğer mimarlık okuyosan da o senin tercihindir istersen bida hazırlanırsın mesela teyzemin kızı te küçükten doktor olmak istiyorum dedi sınava girdi diş hekimliğini kazandı 1 sene gitti sonra istemiyorum dedi bida gircem dedi girdi bu sefer tıp fakültesi doktorluk kazandı kendi kaderini kendisi çizdi yani ama o deseydiki ya kaderde varmış diş hekimliği okumak deseydi diş hekimliği okurdu ve bu onun allah tarafından kendisine çizilen kaderi değil sadece kendi tercihi olurdu..

• Hmm anladım teşekkür ederim :)

• Kader diye bir şey yoktur, kader bir yanılsamadır. Bizi içinde tutmaya calışan kapalı bir parantezdir. Hatta neredeyse her zaman bizi gölgesinde hapseden bir buluttur. En isyankar vakitlerimizde kaderin ilmeklerini sayarız, ona boyun eğeriz. Ve en akılcı zamanlarımızda kaderin ambalajı süslü bir kandırmaca olduğunun bilincinde oluruz..

• şu anda bunları yazıyor olman kaderdir.. yeterince açık mı :D

• Değil :)

• Öncekileri Göster
    • aslında çok basitte burda olmaz

• :)

• Şimdi ateistler gelecek kader varsa madem neden Cehennem'e gidiyoruz falan diyecekler. Kader mevzuu iki temelde şumullenir. Külli irade ve Cüz'i irade. Kader değişebilir. Allah ezelden herşeyi bildiğinden sadece insanın yazgısı bellidir. Fakat seçimi yapmak sadece senin elindedir. Allah 2 şekilde bilir ; Olmadan önce bilir, olduktan sonra bilir. Olmadan önce bilir, çünkü Yaratıcı O'dur. Olduktan sonra bilir, çünkü o fiil, o amel senin yaptığın, seni bağlayan şeydir. Karışık mı oldu ?

• Aslında biraz karışık oldu gerçekten tam anlayamadım.

• Öncekileri Göster
    • İlginç :|

• Ama gerçek :)

• Kader senin nasıl bir hayattan nelerle sınanacağının kaba taslak olmasıdır.Mesela bir insan çocuk hasretiyle sınanır kimisi yoksullukla...

• Yoksulluk kader midir o zaman?

• eğer çok paran varken buyume hırsı ıle batarsan senin eşşekliğin.Aialenın maddı durumu alt sınırda ıse sende okuyup hayatını kurtarana kadar onlara mahkumsun bu kader.Herseyden önce şükür.Bu dünya islam alemi için sınav dünyası o yüzden kader derim haddime düşmeyerek

• kader senin bu hayatta çabalarından sonraki kısımdır.çabalarsın geresi nasipse kaderde varsa olur.

• Nasibin kaderden farkı nedir?

• Kader açıklanamaz,açıklanmaya çalışıldıkça tüm din adamlarının saçmaladığı ve kendilerine bile inanmadığı bir konudur.

• Bende pek anlayamıyorum düşündükçe farklı konularda araya giriyor anlamak zor oluyor.

• Öncekileri Göster
    • zaten merak sarıp sorgulamaya başladıysan,yavaş yavaş hakikate yaklaşıyorsun sen de.

• bu iyi birşey demekki :))

• Hepsi kaderdir. Allah senin ne zaman ne yapacağını bildiği için hepsi bellidir. En kısa örnek bu gün annen hamile kalsa kardeşinin olacağını bilmen gibi. Yada o çocuğun okula gideceğini bilmen gibi. Gittiğin filmin biteceğini bilmen gibi. Her gün nefes alman gerektiğini bilmen gibi. Bunlar basit ve garanti olmayan örnekler. Şu an yeterince iyi açıllayamadığımın farkındayım. Hastayım kusura bakma. Ama şu gayet açıktır ki senin iraden kaderin büyük bir bölümünü oluşturur. Büyük bir bölümünü çünkü aileni ve doğumunu sen seçemiyorsun. Oerdelerini kaldır ve algıla. Bunu en iyi kendin kendine anlatabilirsin.

• Aslında güzel anlattın. Cennete veya cehenneme gidip gidemiceğimiz de mi kader o zaman?

• Sonuçta herşey ömrün boyunca yaptığın herşeyin sonucu oluyor. Onlarda kader dediğimiz olayda belli. E yani sonuç olarak belli.

• İnsanın kaderi genel manada kaderini belirlemektir :)

• Biz kaderimizi belirleriz ama yinede kader vardır değil mi alnımızda yazılan?

• Bir öğretmenin sınav sonucunu bilmesi sizin sınavdan alacağınız notu değiştirmez ama :)

• Bu sordukların kadermi bilmem ama senı buradan görmem kader.

• varolusun, özgür iradendir.

• olunca kader olmayınca kıssssssssmet olmadı dersin:)))

• Bir Sibel Can şarkısıdır.

• Güzel de bir şarkıdır :)

• :)

• İşimize gelenler kaderdir. Biz seçmemiş gibi suçu kader'e atmak işimize gelir.

• Kadere suç atmıyorum sadece bu konuyu öğrenmek istiyorum.

• Seni kastettiğimi nereden çıkardın?

• kader bu konu hakkında bir aralar kafayı yemek üzereydim sonra güzel bir cevap aldım ve yerimde sustum. biz bu dünyaya gelmeden daha bu dünya olmadan kaderlerimiz yazılmıştır şimdi diceksin o zaman neden bu dünyaya geldik direk cennet cehenneme konulsaydık ya.bunu öğrencilikle örneklendireyim misal bir sınavdasınız öğretmeniniz sınav yapmadan size 60 verse siz o 60 notunu kabul etmezsiniz belkide daha yüksek alırım dersiniz ve sınav olalım dersiniz.sınava girersiniz 60 veya daha altı aldınız hoca size sunu der ben ne alabileceğini biliyordum ve sana biraz daha yükseğini verdim sen karsı çıkınca sınava koydum .der.insanlar da böyledir allah bizim ne oldugumuzu nasıl oldugumuzu ne yapacağımızı biliyor ancak insanların böyle söyleceklerinide bildiği için sonucunu bildiği bir sınava tabii tutuyor insanları umarım anladınız.

• Aslında çok güzel anlattın da yine de gerçek hayatta bazı şeyleri düşününce karışıyor kader meselesi. Pek anlam veremiyorum. Arkadaşlarımla bu konunun üzerine yoğunlaştık, araştırmalar yaptık ama işin içinden çıkamadık. Hala anlamış değilim açıkçası. Bizim alın yazımız var mı yani bu meslek sahibi olucaz, şu zamanda ölücez, şu kişiyle evlenicez gibi?

• Öncekileri Göster
    • :) hayır kardes ben daha çok eski osmanlıca kitaplar okurum Bediüzzaman Said Nurs� yi ve buna benzer lerini okurum

• ama sizin sayenizde takip edeceğim bakalım güzel seyler vardır inş. saolun bu arada

• hepsi kaderdir fakat bunların hepsininde iki yönü vardır onuda sen belilersin allahu teala sana iki yol verir bunu artık sen secersin bir nevi kader senin elinde ama cizilmiş önceden iyi ya da kötüye sen cevirirsin

• Bizim için belli bir kader ve alın yazısı çizilmişse biz bunu nasıl değiştiriyoruz ki o zaman?

• bak yazılanın iki yoluda yazılmış sana söyle acıklayayım önünde iki yol var bunların birisi iyi digeri kötü bunlardan hangisine gidecegine sen karar verirsin

• Hımm anladım.

• kaderimizi kendimiz çiziyoruz kader kendi çizdiklerimize denir dediklerinni hepsini insan kendi belirler

• Ama alnımıza yazılan bir kader vardır sonuçta değil mi?

• Öncekileri Göster
    • din hocamız şey derdi Allahın nasıl olduğunu bir gün düşünseniz delirirdiniz diye aynı o olay fazla kurcalamamak lazım

• Evet deliriyor insan

• Saydıklarının hepsi kader işte

• Onu bende biliyorum ama nasıl oluyor onu anlamak istiyorum :))

• şuan cok kötü durumdayım kafa hiç birşey almıyor daha sonra yorumlarım artık :D

• :))

• kader vardır ama insan kendi kader yolunu kendi çizer her zaman

• Bizim için belirlenen bir kader varsa biz nasıl o kaderi değiştirip de kendi kaderimizi çiziyoruz bu konuyu anlayamıyorum.

• Öncekileri Göster
    • Hmm anladım :|

• anlatabildiysem ne mutlu bana:)

• sen evde oturuyon kader herşeyi ayarlıyo:)

• Nasıl yani :D

• işi eşi evi arabayı kaderde varsa kader ayarlıyo ayağına getiriyo:)) şaka ya kadere inanmam ben sadece bazı durumlarda zora düşmüş insanlara allah yardım eder yani

• kader yaptığın seçimin sonucudur sonucu belli olan bir kader yoktur

• Nasıl yani?

• alınyazısı

• Alın yazısı nasıl oluyor işte?

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...