• Sor
  • Bence

Çok mu para harcıyorum sizce?

Üniversite öğrencisiyim ailem aylık 700 lira yolluyor. Telefon faturamı da onlar ödüyor. Evde tek kalıyorum onun kirası da 450 lira onu da ailem ayrıca veriyor. Bir de senelik 600 lira spor param var onu da peşim alıyorum ama para yetmiyor bana sağa şoka 1000 lira borcum var. Babam sürekli şikayet ediyor. Kemerleri sıkalım, belim büküldü, sana parayı zor yolluyoruz vsvs diyorlar. Allah hekese nasip etsin de 2 küçük arsamız, bir evimiz, bir yazlığımız ve bir arabamız var başka da malvarlığımız yok. Tembel de değilim okulda 2.8 ortalamam var derslerime çalışıyorum. Ama ailem böle deyince moralim bozuluyor hep. Sizce de parayı çok mu harcıyorum ? Kızlarla kafeye gidince mesela genelde hesabı alman usulü ödüyoruz veya kimde para varsa o ödüyor yani kızlara para yediren bir tip de değilim ama hep dışardan yiyorum kitap alıyorum geziyorum falan para hemen bitiyor.

Güncellemeler:
Elektrik,su,dogalgaz hariç sadece yemek,gezmek için bana kalan para 700 lira.

Aslında para çok rahat yetiyordu. Günlük 10 liralık yemek yesem aylık 300 lira yapıyor, sigaram falan da yok. Geriye kalan 400 liranın da 200 lirasını gezmeye ayırsam 200 lira arta kalır. Ama borç batagına girdim 700 liranın 300-400 lirasını karta veriyorum, çok sıkısıyorum şu borçları kapatsam aşırı kara geçicem de.

Hatta evde makarna, mantı, tavuk, biftek bile yesem dışardan daha çok kara geçerim.

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• tek evde kalınca masraf cok olur ev arkadaşı bulursan ev masrafları kısıldıgında biraz daha elınde para kalır

• Ev parasını ailem gönderdigi için hiç düsünmemistim masrafları da ben ödemiyorum bana net 700 kalıyor

Kızlar Ne Diyor 5

• evinde otur paşa paşa gezme kitapları da netten beleşe indir

• Gezmek derken zıpçıktı gibi degilim :) Sonuçta 3 sene ögrenci olunca monotona baglıyorsun okul-ev-ara sıra kafe- avm'ler falan.

• Biraz fazla harcıyorsun .Benım yurt ücretimde dahil,aylık 500 lira oluyor.Hatta para arttıradabiliyorum .Ailen biraz haklı.

• Evet haklılar etrafımda kimi görsem daha az harcıyor. 700 lira+telefon faturası+450 ev masrafları falan çok pahalıya patlıyorum aileme. Ama böyle laflar edince moralimi bozuyorlar.

• Öncekileri Göster
    • Evet hazıra dağ dayanmaz zaten .Ymek yapmayı öğren .Patates kızatrması,yumurta,menemen bunlarla bile gecınsen biraz masrafın yarıya iner.

• Kızartma yapamıyorum ev kokuyo sonra da. Yumurta,menemen,makarna,mantı falan yapabiliyorum ben. Tavuk yapıyorum bazen. Ama beni caydıran asıl bulasık. Bulasık yıkamak işkence geliyor bana.

• o kadar harcıcana biriktir bari bir işe yarasın

• Tutumlu değilim maalesef elimde para tutamıyorum

• bu nasıl zor para yollamak ya ben İstanbul gibi yerde ev kirası hariç elime kalan 380 lirayla geçiniyorum

• sana hak veriyorum bende ogrenciyim para bir var bir yok yani elimden 1 gunde kayip gidiyo :(

• Aynen cüzdana koyuyorum 100 lira para bozulunca geri gelmiyor. alısveris yapıyorsun, yemek yiyorsun saga sola para gidiyor bir bakmıssın 100 lira uçmus.

• evt

Erkekler Ne Diyor 6

• Sen kendine ev arkadası bul 225 lira kara geçersin ayrıca elektrik su ortalaşa olur onlardanda kar ederdin aylık 250 lira karın olur

• Kalmıs 1 sene o işe girismem. Son sene kpss calısırım belki

• her masrafı çık sırf sana 700 lira çok tabi asgari ücretle çalışsan anca o kadar alırsın.

• Evet ilerde bir işe girsem alacagım 1000 lira falan. Çok zor ya nasıl geçincem o parayla ben.

• şimdiden öğrenemezsen ilerde çok zor
      bende öğrenci evindeyim aylık 450 lira geçiyo elime bazen iddaa dan voleyi vuruuyorum +80 +100 falan

• İns memurluga girerim de 2000-3000 lira maaş alırım

• Harcadığın miktar normal ancak bir aileye üniversite masrafı da eklenince zorlanabiliyorlar. Ailen her şekilde kemerleri sıkmanı isteyecektir :) yurtta kalman ya da part time çalışman çözüm olabilir...

• Geçen sene çalıstım da ailem parayı yine aynı yolladı çalıstıgım parayı da yedim üstüne telefon falan aldım

• Çok harcıyorsun

• Gayet normal.

• Ama çogu ögrenci için fazla hocam 700 lira.

• Senin baban zengin, senin için normal hocam

• Hayır değil. Bu aralar maddi durumlar kötü o yüzden laf söz ediyorlar. Eskiden 150 liraya tisort alırdım. Son 1 yıldır ustume pek bir şey almadım ayakkabı hariç

Yükleniyor...