• Sor
  • Bence

Neden alevilere karşı kötü bir bakış açısı var? Neden bu boş bilgilerle yadırgama ?

Alevilerin elinden yemek yenmez Aleviler banyo yapmaz Aleviler abdest almaz Ne bu saçmalıklar ? herkesten bunları duyuyorum yok müslüman... Daha Fazla

Güncellemeler:
'Alevileri hiç sevmem... hristiyanla,yahudiyle evlenirim aleviyle evlenmem' yazan zihniyet! yazık sana !

En İyi Görüş

• ben aleviyim, ve söylenenler yalnızca kafası 3 kuruşluk çalışanların söyleyeceği şeyler. bunlara inananlarınsa kafasının içinde beyin dahi yok bence. bu gibi saçmalaıklar halen nasıl devam edebiliyor, aklım almıyor. müslüman ülkeler neden bu kadar cahil, bu kadar yobaz anlamıyorum. okuyp öğrenmek, araştırmak günah mı müslümanlıkta? insanları ait oldukları sınıflara göre ayırmak ve yargılamak kimin ne haddine. bu düşünce yıkılmayacak. ben inanmıyorum yıkılacağna. ortaokuldayken henüz, o yaştaki bi kız çocuğu(aynı sırada oturuyorduk) benim alevi olduğumu öğrendikten sonra annesiyle konuşuyor bunu, ve o yaştaki kız çocuğuna annesinin anlattığı şeyleri duyduğumda(ertesi gün kız bana sordu doğru mu diye) sinir krizi geçirdim. böyle aileler, böyle beyinler oldukça bu önyargılar ve art niyetler yıkılamaz. ben düşman değilim, en yakın arkadaşlarımın hiçbirisi alevi değil. anne-babalarımız dahi tanışır, çok iyi anlaşırız. benim kimseye önyargım yok. ama karşı tarafta bunu sezdiğimde maalesef ki aynı düşmanlığı ben de ona gösteriyorum. gösteririm de.

• Olması gerekendir senin yaptığın.Bir insan alevi diye kimse küçük düşüremez,o kadar insanlarımız yakıldı halen bazı şahsiyetler günah-sevaplarını sayıyorlar.Boşver usta kimse bizi anlamaz.

• arkadaşım ben şimdiye kadar ne aleviliği nede başka mezhepleri dinleri yargılamadım haddime de düşmez.. bunlara inanıyor diye kimseye farklı bi gözlede bamadım, herkes bizim insanımız neticede. benim yorumumda da burda da anlatmak istediğim şey aleviliğin müslümanlığın bir kolu olmadığı, ki benzer yönler çok az bunları en iyi sen bilirsin, aleviliğin bi inanç biçimi olduğunu sölemeye çalıçıyorum, ki inançlarından dolayıda insanları yargılamak bize düşmez..

Erkekler Ne Diyor 34

• Herkesten duyuyorum ney?Başkalarının inancına saygılı olan birine bende saygı duyarım herkesin inancı kendine ..

• hepimiz sadece insanız.

• bir arada yasamı savunamadıkca böle ayrısmalar malese toplumumuzda hep var olacak atomu parcalamakdan zor diye bosa dememişler ön yargı.

• hepimiz insanız ... herkes kendine baksın önce atıp tutarken ...

• yok öyle bir şey canım nerden çıktı.. en azında benim etrafımda alevi olan arkadaşlarımda var.. hiç bu tür şeyler yaşamadım.. ama çoğu zaman aileler kendi içinde kapanmayı seviyorlar.. eskiden kız vermezlerdi dışarı yavaş yavaş azalıyor sanıyorum bu durum.. iletişim kuruldukça anlıyabiliyorsun tabiki önyargılı olmadan bakabilmek önemli olan..

• bu konuda söylenicek tek bir sey vardır oda , ...İnanca saygı düşünceye Özgürlüktür...

• eksilere inat...

• oncelıkle alıvıler cok farklı ve degısık ozellıklere sahıpler bulundugu yoreye gore toplmumuzda baskı altında kalmıs hatta bazıları gızlenme geregı bıle duymaktadır bunun nedenı bı takım yanlıs ve batıl ınanclara sahıp olmları ve bazı ksılerce kandırılmalarıdır ocelıkle 4 hak meshep vardır ve bunların arasında alevılık yoktur yanı bır mezhep degıl bır ınanıs seklı yada yasam tarzıdır sımdı su var ıslamın sartlarını bılıyorsunuzdur bunları ınkar etmedıkce ve kelıme sahadetı tasdıkledıklerı surece muslumandır lar fakat dıge r yaptıkları yanlıs ve bılıncsız ıbadetler yuzunden gunahkardırlar ve dınden cıkabılecek derece olanları vardırokadar alevı tanıdıgım var esım alevıydı ve bosandık cunku gercekten olmuyor cem evlerınde sazlı sozlu eglenıyorlar ve buna ıbadet dıyorlar haz alıyı hz muhammed den ustun tutuyorlar gusul boy abdestı almıyorlar ramazanda oruc tutmuyorlar bunlar toplumda bılınen yonlerı bırde tam tersıne namazında nıyazında olan cok duzugun bır sekılde ıbadetlerını yerıne getırenler var ama genelde cok basıt batıl seylere ınanıyorlar bazı ınandıkları sey okadar basıt kı cok komık yanı budurumu asmak cok zor

• Hz. Ali Hz. Muhammet'ten üstün tulumuyor. sazlı sözlü eğlenmekmiş, sen cemevi diye yanlışlıkla bara gittin sanıyorum. ramazanda oruç tutan var, tutmayan var. nasıl ki sünnilerde varsa aynı şekilde.
      ben kendim dinle veya alevilikle çok ilgili değilimdir, kendimi falan savunmuyorum. ama sen de yalan yanlış bilgilerle insanlara yanlış şeyler aktarıyosun. etrafımda bir sürü alevi-sünni evliliği yapmış insan var.

• Öncekileri Göster
    • Bak kardeşim sen burada alevileri ayırırsan 'ben alevi diye eşimen ayrıldım' deyip kızı alevi diye bahane yaratırsan insanlarda sizin gibi insanları kendinden ayırır.Siz mi gerçek müslümansınız şimdi? Sizin gibi olmaktansa müslüman değilim derim daha iyi.Yazık ulan,yıllarca bi bitmediniz.

• Evli olduğun kadından namaz kılmıyor,oruç tutmuyor ve cem evine gidiyor diye ayrılırsan,senin müslümanlığın cehenneme bedel diyorum.Belanı bul,yada sana gelecek bir gün.Burda alevileri karalayıp hor görenler hiçbirşeyin farkında değil ve hakettiklerini alacaklardır Allah tarafından.İçim rahat o yüzden.

• İşin aslı şu ki, aleviler müslümanlık şartlarını yerine getirmiyorlar ! Yani bahsettiğin şeyler saçmalık değildir, doğrudur . Müslümanım demek için şartlarını yerine getirmek gerekir, aleviler bu şartların hiç birini yerine getirmeden ''elhemdulüllah müslümanız'' derler!İslamın 5 şartı :1 Şehadet Etmek2 Namaz Kılmak3 Zekat Vermek4 Oruç Tutmak5 Hac'a gitmekBunlar ''şart''dır biri eksik yapıldığında müslüman olunamaz!Aleviler namaz kılmaz, oruç tutmaz hac'ca gitmez, nasıl müslüman olurlar peki ? ama bu demek değildir ki alevilerin elinden yemek yenmez, onlar dışlanmalı vs vs. herkes istediği gibi yaşar istediğine inanır ama lütfen aleviler ''biz müslümanız'' demesinler komik oluyorlar.Ayrıca ben müslüman değilim

• Bana İslam'ın 5 şartından birini yerine getirmediğinde, Müslüman olunmayacağını kanıtlayan bir ayet göstersene Kuran-ı Kerim'den?
      Var mı böyle bir ayet? Sen bu konuda yetkili kişimisin ki konuşuyorsun?

• Öncekileri Göster
    • Sen islamın şartıyla imanın şartlarını karıştırmışsın.İmanın şartı 6 dır ve bunları kabul eden kişi müslümandır.

• müslüman olman icin islamın sartlarını yerine getirmen lazım imanın sartlarını değil !

• İnsanlar çoğu şeyleri yanlış bildiklerinden ve bir zahmet merak edip sorgulamadıktan sonra herşeye inanırlar zaten.Yok mumsöndü yapıyorlarmış! Yazıklar olsun.Bir insan evladı gittimi bir kere cem evine? Kimsenin kanıtı yok ve bunu uyduranlar müslüman..En çok ona yanıyorum işte kendi insanlarımız bizleri karalıyorlar..Yazık.

• Bir çok Alevi tanıyorum yok anlattığınız gibi bir şey. Bir kaç densizin uydurduğu şeylere inanıp herkes Alevilik'ten nefret ediyormuş düşüncesine kapılmayın, provokatif oyunlara gelmeyin. Herkesin seçimine saygı duyulsun. Dinsel ayrılık yaratmayalım, illa yok kardeşim ayrı din deniyorsa da hepimiz Türk'üz aynı topraklarda yaşıyoruz diye bakın lütfen olaya.

• milletin sacmalaması benım 2 3 tane arkadsım var onlar bizden daha iyi müslüman ve kendılerıne cok baglılar birnin bası agrısa hemen yardıma kosarlar. aramızdaki tek fark farklı peyganberlere inanmamız bence..

• İnsan olsun yeter.. gerisi teferruat

• Benim bir kardeşim var. Hatta abim gibi sevdiğim bi kardeşim..Ve o Alevi. Fakat hep beraberiz ve aç geçirdiğimiz geceler oldu...Böyle birşey asla söz konusu olmadı benim için...

• onu yadırgayanlara sor neden öyle davrandıklarını

• Aleviler olmasaydı bugün İslam'a daha çok nefretle yaklaşılacaktı. İslam bugün "hoşgörü dini" olarak görülebiliyorsa nedeni Alevi-Bektaşi düşüncesidir. Yoksa "ya haraç ver ya müslüman ol ya da öl" diyen Emevi-Abbasi yaklaşımında hoşgörü yoktur. Franklarla yapılan "cihad"larda ele geçirilen hazine, Mekkeli bir tüccarın yıllık gelirini katlarca aşıyordu. Ganimet ve talan amaçlı bir zihniyetin "hoşgörü"den bahsetme lüksü yoktur, hoşgörüden bahsedenleri karalama hakkı hiç yoktur. Alevi değilim, düşüncemi yazdım

• Bende Aleviyim ama diğerlerinin yanlış bildiklerinin aksine Bizim için Önce Allah sonra Hz.Muhammed ve sonra Hz.Ali gelir. Bazı Aleviler bu inanca sahip olmayabilir ama bazılarının yüzünden hepsini öyle yargılamak yanlıştır. Kaldı ki her kim neye inanırsa inansın, kimsenin bunu yargılama hakkı yoktur. Din Kul ve Allah arasındadır.Ramazanda oruç tutan da var oruç tutmayan da var fakat Aleviliğin hiç bir yerinde hiç bir inancında Aleviler ramazan orucu tutmamalı aleviler namaz kılmamalı tarzı söylemler bulamazsınız. Namaz kılmıyorsak, oruç tutmuyorsak Kerbelada'ki olaylardan sonra olanları bir araştırın. Oysa ki benim dedem namazda kılardı oruçta tutardı ama camiye gitmezdi.Kulaktan dolma bilgilerle gelip kimseyi yargılamayın.

• -Verenin cesareti varsa buraya bir şeyler yazsın.

• simdi o degilde azerilier asil problem

• alevi tanıdıklarım çok oldu, çok iyileriyle de tanıştım hastayken başımda duranda oldu ama yani dinden konuşamıyorsun, namaza gidemiyorsun böyle sorunlar var

• bu eksilemedik amacı anlayamadım ben

• Ülkenin yarısından fazlası cahil cühela olduğu için oluyor hep bunlar. Cahillerin laflarını kafaya takma.

• Bu tür konular tartışma açar bazı sebepleri öğrenme adına sizlere laf söyleyebilirler yorumlardan var biraz.ama alevilere karşı kötü bir düşüncem yok.hatta şuan ikamet ettiğim mahalle alevi mahallesi marketim alevi berberim alevi arkadaşım alevi hiçte sıkıntı çekmedim saygısızlıkları bile olmadı.Sizin tek hatanız ne biliyormusunuz1- Buradakiler dedikoducu erkeğinden tut kadınına kadar :)2 - aşırı içki içiyorsunuzBu 2 si dışında birşey görmedim

• bi insan ben müslümanım deyipte eğer peygamber efendimizin peygamberliğini tanımıyorsa kusura bakmasın ben ona müslüman demem. Alevi kelime itiberiyele Aliyi seven manasına geliyor. Tamam Hz. Ali'yi ehlibeyti hepimiz seviyoruz ancak daha öncesin bi peygamber efendimiz var. Ramazan ayında oruç tutmuyorlar neden Hz Ali ramazan ayında öldürüldü diye, bumudur yani, sen Hz Ali'sevdiğin için öldürüldüğüne üzüldüğün için ramazan ayını reddediyosun ama Kur'an tutmanı emrediyor o nolacak bu nasıl müslümanlık.. ve daha bi çok şey.. böyle müslümanlık olmaz..

• arkadaşlar yanlışşş diyorum, yok öyle bişey. önce Hz. Muhammet, sonra Hz. Ali seviliyor. yanlış biliyor ve insanları da yanlış yönlendiriyorsunuz.

• Öncekileri Göster
    • ben Ehl_i Beyti sevmiyor diye bişey yazmadım dikkatli okursan..

• İşte olay orada.Biz ehl-i beyti seviyoruz diye şimdi günahkarız mı? oruç tutmadık,namaz kılmadık diye kafir mi olduk? Maun suresinde ne der bilir misin? 'Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki onlar namazını ciddiye almazlar'' şimdi gel bu ayetide yalanla hadi :) Allah bilir gerçekleri sizin gibi basit sıfatlara laf düşmez arkadaşım.

• bu sacma ya ınsan ınsan olabılıyormu cınsı dını mıllıyetı fark etmez su dunyada ınsan olabılıyormuyuz bırakın kım neye ınanırsa ınansın neye taparsa tapsın herkes hayatının kendı basrolunu oynuyorsa yasayabıldıgı kadar kendı hayatını yasasın bıraksın herkes gereksız konularla dıdısmeyıde yasam standartlarımızı daha guzel nasıl yaparız artık dunya acaba yeterınce savas gormedıgmı dogayı yeterınce mahvetmedık mı mıllet uzaya gıdıyo bız hala hangı konudayız ya en ıfrıt oldugum bısı ınsana ınsanın ayrım yapması her halde dını egıtımı ya dogru alamıyoruz yada eksık anlatıyorlar ahırette kımse kımseden ustun onde durmayacak manevıyatta hıc kımsenın kımseye ustunlugu yoktur maddesel dunyanın saglayacagı ozgurlukler guc adına baskalarının oyununa geldıgımız yeter artık yanı yeter ya hıc bır yerde yok yanı hele hele bızım halkımız gıbı bırbırını ezdıkce mutlu olan bırbırının acıklarını ortmekten ayıplarını kapatmaktansa afıse etmek pesınde kosan arkadaslar bız bırbırımızle kenetlenmezsek ataların kemıklerını sızlattıgımız gunler gelebılır bu toprakta tek vucut olmaktan baska sansımız yok ayrım yok ayrım yapan bızden degıldır dınını sevmıyordur kendını sevmıyordur kendını sevmeyenın karsısındakıne ne saygısı olur ne sevgısı olur gereksız konustugunda bıle dınleyecegız karsımızdakını ne olursa olsun o da bu dunyada hayatının basrolunu oynayan bır ınsan onun rolude bu vucutun tek parca olabılmesı ıcın bır yerlerınde kılıt

• ilk defa senden duydum :D

• mumsöndü denen bir kavramın halk arasında ana bacı sesk partisi olduğu düşünülmesi olabilirnot: ben sadece duyduğumu söylüyorum öyle düşünmüyorum

• bunu sana söyleyenin de, buna inananın da yatacak yeri yok. olmamalı.

• Öncekileri Göster
    • O olay sadece birkaç yalancı müslümanın alevileri karalamak için uydurduğu bir senaryo sadece.İnanıyorsan yazık.Bir kere cem etmeye gelmemiş insanlar dışardan herşeyi uydurur tabiki.Bir kere girip bakın orada kerhane mi var yoksa ibadet mi göreceksiniz! Ve ardından mumsöndüye inandığınız için kendinize küfredeceksiniz! Yazıklar olsun .

• bilader inanıyorum dedimmi ben

• insanın doğasında dışlama wardır mutlaka birilerini dışlarızEn iyi arkadaşlarım alewikirwem alewi sewdiğim müzik alewilerinmisafirperwer olanlar alewiler bu insanların ne zararı war biz abdest alıyoruzda noluyor aklımızdan fikrimizden kötülükleri çıkarıyormuyuz sanki banyo yapsanda kalbini asla temizleyemezsin

• Her Türlü Dine ve İnanca Saygım Vardır.

• aynen coğu kişinin ağzında dolanan aleviler cunub gezer vs..ama benm oyle bı ters bakısım yok arastırdım ve alevı arkdasıma sordm öyle degıl fılan demıstı

• ben alevi degilim ama aleviler candır bende

• bazı yobazlar var ırk din dil ayırırlar..

• Bu milletin dinine,kültürüne,tarihine düşmanlık yapanlar hep alevilerdir.O yüzden alevileri hiç sevmem

• Bana değil size yazık! Alevileri sevmek zorunda mıyız?

• Öncekileri Göster
    • Nereden biliyorsun,boş vaktinde reçete mi tuttun? Bende o zaman müslümanlığı karalayan sadece sunnilerdir desem olur herhalde.Şimdi s.ktir git.Utanmadan yalan söylüyorsun,aleviler senden daha çok bu millete bağlı.

• Bende sizingibi cahillerle aynı havayı sokumak zorundamıyım ulan ? boku bokuna ahkam kesiyorsun.

• Daha Fazla

Kızlar Ne Diyor 12

• Elhamdüliillah müslümanım.Alevi dostlarım oldu evlerine de gittim ellerinden yemeklerini de yedim.Allah razı olsun.Gerisine karışmam.Günah olduğu nerde yazıyor.

• Ben Alevi değilim ama Alevileri çok severim insanlıkları cidden çok çok iyi

• kimsenin inançlarıyla problemim yok sadece inançlarıyla davranışları çelişen insanlarla muhattap olmam

• Ağzı olan konuşuyor.

• ötekileştirme merakımız ...

• galiba yanlış anlaşıldım her neyse

• alevi, yahudi, ermeni, müslüman arkadaşlarım var içlerinde iyisi kötüsü de var yaradan en çok kimi sever kimse bilemez eger dünyanın öbür ucundaki insanların ölümü bizi üzmüyorsa hangi dinden olursan ol zaten önce insan degilsin

• yadırgamakla kalsalar yine iyi..! yargılıyor, yakıyorlar ! bu gibi düşünceler beyinlerine nakşedilerek büyütülmüşlerdir. değiştirmeye çalışman nafile. atalarından kalma gelenekleri...

• 11gün

Ne alaka. beyinsiz

• hepimiz insanız önce bunu benimsemeliyiz.benim ünideki en yakın arkadaşı aleviydi en az benden daha inançlıydı.ailece görüşüyoruz hala .evet bazı insanlar yanlış tanıyolar bilmeden yorum yapıyorlar ama bazılarıda aleviyim ben deyip işin içinden çıkıyor öyle tipleride tanıdım sizi kötü tanıtanlarda onlar.ben hataylı bi kız tanımıştım iş yerinde işte sizi kötü tanıtan tiplerden biriydi bişi söylenince aleviyim ben deyip işin içinden çıkıyodu.5tane alevi arkadaşım oldu 4dü benim gibiydi hiç fark yoktu hatta benden daha inançlıydı sadece o kız yaptıklarına aleviliği örtü olarak kullanıyodu.

• mum söndü gibi uydurmasyon seyler de var sırf karalamak icin. güya tüm aile birbirine giriyormus mum ısıgında.

• Alayı yalan.Bir insan bu kadar mı kendi inancını küçük düşürür? Yok öyle birşey.İnanç şekillerimiz ayrı sadece,bilirsiniz ama mumsöndü uydurmacası çok kötü birşeydir.Bu aynı Hz.Muhammedin 9 yaşındaki kıza tecavüz eden peygamber' gibi anılmasına eş birşeydir.Alayı yalan.İnsanlar çok şey uydururlar ama ne kazanırlar bilmem arkadaşım.

• tamam biz ne dedik? ensest sapık olarak mı yasıyor aleviler. yok öyle bir olay.

• bunları diyenler zaten umursanmycak kadar cahil insanlar canım kafana takmaya bile değmez

• alevi kardeşlerimizi dışlamak aşağılamak samimi müslümana yakışmaz.ama yobaz takımına yakışır, zira onların müslümanlıktan anladığı beğenmediği kendisi gibi bağnaz düşüncelere sahip olmayan herkesi, münafık olmakla suçlamak. asıl toplumdan dışlanması gereken bu sapık zihniyettir.

• iğrenç biş durum kesinlikle... gayet iyi insanlar ayet sıcakkanlılar temizler vede müslümanlar... bunu diyenler sözde müslümanlar iftira atmanın günah olduğunu ne kadar biliyor acaba...

Yükleniyor...