Sağlık personeline bakış açınız nedir?

Genel olarak eskiden sağlık personeli hastalara ilgisiz, saygısız, oldukça kaba davranırlardı. Yeni nesil sağlık personelinde ve hizmetlerinde oldukça olumlu iyileşmeler olduğunu düşünüyorum.Sağlık personelleri açısından sizin düşünceleriniz nelerdir.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• gecen kış 15 gün yozgat devlet hastanesinde yattım gayet iyiydi doktorum hemşireler hasta bakıcıları, staj gören öğrenciler,temizlik elamanları hatta yemek dağıtan dayı bile :)) görebildiklerime teşekkür ettim cıkarken.

• bende size teşekkür ederim :)

Kızlar Ne Diyor 8

• nedense hiç sevemedim ben onları yıllarca hp soğuk kaba gelmişlerdir bana

• haksızlık etmeyin hepsi aynı değil ki :D kendimide o yaptığınız genellemenin içinde görmüyorum. her zaman hastaların yerine koymaya çalışmışımdır kendimi... öcümüyüz biz :D:D:):)

• Öncekileri Göster
    • neyseki doktor değilim :D:D

• :D

• Şu annesi tarafından dövülen 5 yaşındaki çocuğa nasıl davrandıklarını gördük bugün... Hepsi değil tabii ama büyük çoğunluğu insan olmayı beceremiyor sanırım!

• lütfen çoğunluk deneyin, her hastanede bir miktar öyle personel vardır ama onlar yüzünden olayı genellemeyin.

• Ben öyle olduğunu düşünüyorum ama keşke aksini iddia edebilsek, bu bir. İkincisi ben genelleme yapmadım, bir kişinin hatasını geride kalan herkese yüklemedim! İkisi aynı şeyler değil.

• Ben hemşirelik öğrencisiyim eskileri gibi olamamak için bu konuda daha bilinçli yetiştiriliyoruz hemde hasta hakları diye birşey var

• tabiki eskisi gibi personel yetişmemesi için eğitim şart :D

• istisnalar var hala..işini yapsın insan gibi davransın bu zor olmamalı.

• istisnalsr her zaman olacaktır. Önemli olan az olması. Elbette zor değil ama her zaman sağlık çalışanı hatalı olmuyor. Karşılıklı anlayış şart :)

• sağlık üzerine okudum ve sonuna kadar katılıyorum %80 lık bir kısım sanki hayrına girmişte çalışıyor hep hastalara hakaret bir bilmişlik umursamazlık ukalalık özellikle kıdemli olanlar ya kendilerini bir b*k sanıyorlar siz siz olun haklarınızın olduğunu unutmayın hakaret durumunda direk hasta haklarına olmadı başhekimliğe çıkın

• tamamen haklısın ama %80 biraz fazla olmadı mı? eskiden öyleydi ama şimdi tam tersi, yani %80 iyi bence..

• Öncekileri Göster
    • bir sağlıkçıyla bir nikah memurunun işe yaramasını kıyaslıyosun ya pes doğrusu.naparsan yap bu camiadan uzak durda.hadi selametle.

• kıyaslıyorum ama işe yaramasını değil hangi bölümün beni daha fazla tatmin edeceğini kıyaslıyorum ayrıca siz öyle olmayabilirsiniz ama sizinde bildiğiniz gibi o tür insanlar saymakla bitmiyor at gözlüklerinizi atın tek isteğim o ;) hayatta başarılar bb

• İlkyardım uzmanıyım, ona göre düzgün yorumlaryapın lütven.

• ilkyardım ve tehdit uzmanı.. :p

• doktorlar genelde çok bilmiş ve saygısız davranıyorsiz tıp okuduysanız biz de kendimize göre başka branşlarda eğitim aldık master doktora yaptıkhavanız kime?önce adam olun, insanların %90 ı saglık calısanlarından nefret ediyorşu ana kadar 5 tane iyi doktor görmedim hayatımdabelki 2 tane ya var ya yokinsancıl davranmıyoprlar sonra da neden dayak yiyoruz diyorlar vallahi oh olsun diyorum seviniyorum kötek yediklerindekimbilir kimin canını yaktılar yine diye düşünüyorum hasta seni nasıl algılıyor biliyor musun?o asık suratlarınız, yüksek sesiniz, kibriniz taa koridorun başından kendini belli ediyor hele hemşireler, bacaklarından cırt diye yırtasım geliyor şahsen...

• yatın kalkın da o doktorların varlığına şükredin.Allah sizin gibileri hastaneye düşürmesin inşallah ya.sizin gibilere hizmet vermek kadar acı bişi yok.kaç kere teşşekkür ettin doktora bi bunu düşün bakalım?ayıptır günahtır ya.onlarda insan.bu kadar at gözlüklü olmayın.

• Öncekileri Göster
    • üzülme kalbimiz yumuşar sizin gibi kibar saglık calısanlarına..ay nerdeyse sevicem bunları ya..

• sayın gizli cevaplayan,senin tanıyomusun da savunuyosun dediğin insanlar benim meslektaşlarım.bizlerin hasta psikolojisini düşündüğümüz kadar siz doktorları düşünseydiniz şu an hiç bir problem kalmazdı.

• hiç iyi bakmıyorum devlet atamalarında kadrolu olsun sözleşmeli olsun anca sağlıkçı atanıyor nereyi tercih etmek istesem bizi almıyorlar hep sağlıkçı alıyorlar hem de 50 puanla en güzel şehirlere atanıyorlar biz 85le yıllardır sürünüyoruz sağlıkçılara ölümmm :) ohhh zehrimi akıttım..

• :) bu kadar zehir kusmak yerine sende sağlıkçı olsaydın :):)

• ahhhh ahhhh başımı taşlara vuruyorum... yönlendirmediler ki :D

• :D nasip boşver mesleğini sevmeye çalış.

Erkekler Ne Diyor 22

• Allah kimseyi Hastanelere düşürmesin, sağlık sıhhat versin diyorum... gene yaranamıyorum

• Onlar emekli oldu yerine yeni yetmeler geldi emekliliğe yakın onlar da çıldırır merak etme.

• :) yok sanmıyorum. sağlık polikası baya değişti şimdikiler eskiler gibi olamazlar. insanlarda daha bilinçli..

• Umarım dediğinde haklı çıkarsın :)

• bende umarım :D

• Eğitimlerini hasta üstünde yapmalarını anlıyorum da, profların bütün işi yeni yetmelere bırakıp hiç süper vizörlük yapmayıp hastaların hayatlarını tehlikeye soktuklarına çok şahit oldum. Bu konuda bir düzen getirilmeli özellikle üniversite hastahanelerinde. Tamam mezun olduktan sonra pratik şart ama anatomiyi kadavra olmadan anlatırsan, çocuklar canlı adam üstünden öğrenirler gibi bir durum oluyor. Nasıl olur demeyin, oluyor işte. Eğitim rezalet durumda.Eğitim kalitesinin eskiye oranla düştüğü aşikar. Mesela ülkemizin Diş Hekimlerinin aslında Dünya'nın en iyi hekimleri arasında olup daha sonra bu kalitenin düştüğünü görmek çok ama çok üzücü. Ülkemizde sağlık personeli açısından eğitimi yetersiz görüyorum diğer bütün akademik eğitimlerde olduğu gibi. Evet hepsi önemli ama sonuçta bu insanlara hayatlar emanet ediliyor. Hata kaldırmayan bir meslek grubudur. İmkanlar artırılıp eğitim iyileştirilirse Dünya çapında ses getirebilecek uzmanlar yetiştirebileceğimizi görüyoruz diğer ülkelerdeki vatandaşlarımızdan. Bugün kalp ve damar konusunda, genetik konusunda, deri hastalıkları konusunda yetişmiş çok büyük Türk uzmanlar var. Geçmişte de mesela bir Behçet Hastalığı literatüre (adından da anlaşılır) bir Türk hekim tarafından konulmuştur. Eğitim, ar-ge ve kaynaklar iyileştirilmezse bu iş daha kötüye gider.

• haklısınız ama herşey bir anda olmuyor, onlarda olur inşallah.

• tabi genelleme yapmak olmaz ama gördüğüm kadarıyla türkiyenin en tuzu kuru kesimi sağlık kesimi...hemşireler ilgilenmiyor, doktorlar zaten sadece alacakları döner sermayeyi düşünüyor. deli gibi para alıyorlar bir de kalkıp 14 mart tıp bayramında doktor haklarından bahsediyorlar. 25 yıllık bir öğretmen 1 günlük doktorun nerdeyse 5 te biri kadar maaş alıyor. bunların bence öbür tarafta verecekleri hesap çok çetin olacak..

• umarım karşılaşırız öbür dünyada.bu ithamlarından dolayı sana hakkımı helal etmiyorum.inşallah karşılaşırız öbür tarafta da kim rahat hesap verecek kim vermicek görürüz.

• valla sen herşeyi daha iyi biliyorsun...senin hastaların sana haklarını helal etsin de sonra gel bana konuş...biz gördüklerimizi söylüyoruz...

• çok şükür içim o konuda çok rahat.burdaki arkadaşlar gördüklerini değil görmek istediklerini söylüyor.

• 90larda okmeydanı sskda ılac kuyruklarında azmı cektımdi hele bı doktor vardı tam artız bırsey sımdı bakıormda sut dokmus kedı gıbı olmuslar

• kesinlikle öyle, ssk kuyruklarını bende bilirim, çocuktum sırada beklemek için görevlendirilirdim. saatlerce sürdüğü için... :)

• Personellerde çok sıkıntı yokta,bi kaç kere acilde serum taktılar.Serum bittikten sonra 2 -2,5 saat boş serum kolumda taburcu etmelerini bekledim.Buna da bi çözüm bulsalar daha iyi olacak

• tahlil sonucu falan beklemiş olabilirler. keşke neden bekletildiğinizi sorsaydınız. çünkü bazen çok yoğun durumlarda çok ciddi sorunu olmayan hastalar ihmal edip unutulabiliyor, tabili diğer sorunlu hastaların yoğunluğu yüzünden.. yinede olmaması gerekir.

• yok sonuç falan beklemiyorduk.doktor yoktu piyasada.sadece gelip evrak imzalayıp gidecek.onun için 2.5 saat beklettiler.

• keşke sorsaydınız neden bekletildiğinizi, dediğim gibi olabiliyor özellikle de acilde...

• Eskidendi artık.. her şey çok daha güzel artık ve aralarında bir kaç tane olsa da jenerasyon yenileniyor.. Empati artıyor mesleki zorluklar azalıyor..

• teşekkürl

• rica ;)

• oldum olası sinir olmuşumdur görende sancak cok matah artıst geçiniorlardı halendaha var ama kendını ezdırmıyeceksın

• oradaki çalışanlar sanki velinimetimizmiş ama bilmiyorlarki biz varız diye onlar var

• işin gerçeği sağlık personeline saygı duyuyorum ama bazen ağzını burnu kırasım geliryor. Öyle umursamaz davranıyolarki bir gün elimden kaza çıkacak. Yinede kutsal meslekleri var Allah yardım etsin

• teşekkürl, ağzını burnunu kırmak istediğiniz an kendinize hakim olamayanlar zaten iyi muameleyi çokta hak etmiyorlar, anladığım kadarı ile sadece içinizden geçiriyorsunuz. ama etraflıca düşünmek onların durumlarınıda göze almak lazım. diğer meslekler gibi değil bizim mesleğimiz. umursamaz davrananları haklı gösteren hiçbir neden olamaz ama herkes biraz anlayış göstermeli, ayrıca bazen hastalar ve hasta yakınları yanlış anladıkları yada yanlış yorumlardıkları için erken ve fevri tepki veriyorlar.

• adı üstünde hasta yakını yani bir insan hergün hasta olmaz hayatındada tahmin ediyorunki enfazla 5defa acil durmu olur bunu sağlık personeline ve hasta yakınlarına anlatmak zor bir durm olsa gerek

• özel yada devlet parasıyla değil mi arkadaş devlete vergi veriyoruz yetmiyor sigortamız var oda yetmiyor birde türlü aşağılamayla karşılanıyoruz bence bu işin önüne muayene sonrası anketle geçilebilir bu ankete göre doktora ay sonunda yaptırım uygulanması gerekir sağlık ticari değil insani birşeydir kimse orda babasının hayrına çalışmıyor zaten tabi hepsi asla bir değil ama çoğunluğun durumu budur

• büyük bir çoğunluğu gerçektende anlattığın gibi,tek tük kıllık yapanlarda çıkıyor.bunada şükür.

• onlarda o bahsettiğim türün son örnekleri yakında emekli olurlar onlardan da kurtulursunuz ama tabi yenilerin hepside sütten çıkmış ak kaşık değil.. :D

• bn artık olumlu bakıyorum şimdi çok ilgililer

• teşekkürl

• Doktorlar aynı hala.Özelde parayı bayılıyoz ilgi alaka süper sigortada yüzümüze bakan yok.Acilde bile aynı

• ehh onları değiştirmek pek kolay değil ama yinede çok eskiler gibi değiller. şahsen ben eskilerlede çalışıyorum yenilerlede ve yenilerin çoğu gayet nazik ve yeri gelip hadlerini biliyorlarlar dünyanın tepesinde olmadıklarını biliyorlar ama eskilerde var kendilerini padişah sanıyorlar halen aynı kafadan devam ediyorlar eskisi gibi sanıyorlar ve sık sık duvara çarpıyorlar. :D çünkü yardımcı sağlık personelide eskisi gibi değil fazla ezdirmiyorlar kendilerini doktorlara..

• hatta eski cerrahlar yanındaki diğer sağlık personeline olmadık küfürler eder hatta şiddet bile uygularmış, kıdemlilerden duyduğumuz şeyler. şimdi eski sağlık hizmetlerinden şikayetedenlerin birazda bunları düşünmesi lazım, bir taraftan doktor baskısı bir taraftan hasta ve yakınlarının baskısı ve diğer taraftanda özel hayatta herkesin sürekli yaşadığı çeşitli sıkıntılar...

• Ben hala bir fark göremiyorum.Çok nadir iyi kalpli işini düzgün yapan kişilere denk geliyorum..

• ben çok değişme olduğunu düşünüyorum özellikle son 10 yıldan öncesi çok kötüydü. doktorun karşısına çıkarken Cumhurbaşkanının karşısına çıkar gibi çıkardık. kimseye birşey diyemezdik. saygı anlayış hiçbir şey yoktu...

• Belki bizim buralarda değişen birşey yoktur.Nerde yaşıyorsun bilmiyorum.Bir farklılık yok.Üstelik daha havalı tipler türedi son zamanlarda.

• :D

• sedyeden bakıyorum genelde

• Allah rızası için hastayla ilgili bir iş yaparken, bir hastadan diğer hastaya geçerken eldiven kullanın lütfen kullanın! Sırf bu yüzden kan dönörüydüm kızılaya kan vermeyi kestim!

• haklısınız, lütfen uyarın veya çekinmeden 184 e şikayet edin. her türlü şikayete ciddiyetle dikkate alıyorlar. çok soruşturma geçiren oluyo... bu da onlara yetiyor.

• Bakış açısı demeyelim bence karşılaştığınız kişiye göre değişiyor. Biz millet olarak pireye kızıp yorgan yakan tipler olduğumuz için açıkçası bizde bakış açısı diye bir şey yok.

• çok doğru, ama herkeste aynı değil. karşılıklı anlayış şart...

• 2 hafta önce kan vermeye gittim .. dedimki ya siz şişman insanlarda kolundaki damarı nasıl buluyorsunuz biz bu iş için eğitim aldık felan dedi neyse kolumu sıvadım buyur bul dedim yalansız 15 dk kolumda damar aradı :D hem artistler hemde burunlar havada sevmiyorum pek fazla

• her işte kendine güvenen insanlar daha başarılı olur, o personel kendine güvenmediğini hissettirseydi muhtemelen sizde daha tedirgin olacaktınız, genel olarak hastalar bu gibi durumlarda tedirgin olurlar.bu tedirginlikte aynen personele yansır. hasta ne kadar rahat olursa işi o kadar yolunda gider. genel kuraldır, ama hasta tedirgin ise direkt personele yansır ve işleri ters gider. sizlere tavsiyem çok elzem bir konu olmadığı sürece ve kendinizden emin olmadığınız sürece yorum yapmayın...

• Eyvallah

• ben saglık personelıyım pratıgımde ıyıdır o soyledıgın kısıden ksııye degısen bısey genelleme yapma bulamamıssa onun becerıksızlıgıdır

• bence gayet iyi :) hemşireler bile iyiye gidiyor.

• kesinlikle...

• kimisi çok ilgili saolsun her sorulana insan gibi cevap veriyor ama kimisi dayağı baya hakediyor yani haberlerde dayak yiyenlere falan üzülmüyorum bitaneside benim elimde kalabilir.

• böyle düşünmeyin, çok zor bir iş biraz anlayışlı olmak lazım o insanlarında neler yaşadıklarını kimse bilemez. evet bazıları gerçekten dayaklık oluyor ama ne kadar hakettiği düşünülsede çok çok ama çok yanlış bir şey, gerekirse hukukü yollardan hak aranmalı. şiddet haklıyken haksız duruma düşmekten başka birşeye yaramaz.bazende hastalar veya yakınları gerçekten tam dayaklık oluyolar ama biz kimseyi dömüyoruz :D

• Öncekileri Göster
    • peki ozaman öğrendiğim iyi oldu teşekkürler :)

• rica ederim :)

• 90 derece dik açıdan bakıyorum

Yükleniyor...