Ezber nasıl yapılır?

alanım hep sözel calısıyorum ama unutuyorum , saglam ezber nasıl yapabilirim unutmamak icin önerileriniz varmı ?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Basit aslında küçükken hocalarımızın dediği gibiOkuduğun şeyi sesli okursan eğer.. Hem göz hafızası, Hem normal iç sesin, hemde çene hafızan aynı şeyi 3 defa kaydeder.Dolayısı ile unutma olayı biraz daha geç olur.Örnek mesela cep telefonundan birisinin numarasına bak ve dediğim gibi okuNormalde anında unuttuğun 10 haneli küsürlü rakamı 5 dakika sonra bile hala hatırladığını göreceksin.. :D

• sımarma bekle daha en ii cevap secebilirim =) deniyecem dedigini algılarım insallah =)

• Lanet olsun öyleyim :DD

• süpersin valla =)

Erkekler Ne Diyor 14

• ezber olmuyorsa kopya denen bişey var:)

• benimde sözel sınavım var ama kopya nasıl çekicem ya :D

• gözetmen var =) riske atamam yoksa cekerdim.ss

• yöntem yanlış herşeyden önce ama akılda kalıcı olmasını we öğrenmeyi istiyosan yatmadan önce çalıscaksın sözele beyin uykuda bilgileri tekrarlıyo sabah kalk yeni okumus gibi olucaksın ben bu cewap werilmiştir sanıyordumda werilmemiş :D

• rica ettim =)

• =) verilmemis tsk ettim

• maddeler halinde yazarak yapabilirsin. bende ezber konusnda kötüyümdir.

• yazarak calisarak verim alabilirsin

• Unutarak

• sakarya türküsünü ezberlemiştim. ama nasıl ezberledim onu ben de bilmiyorum.:Dbak sana bi tavsiyebi kaset al 90 lıkdoldur onu okuya okuya...sonra tekrar tekrar dinle. bildiğin müzik dinliyormuş gibi.

• rica ederim.

• süpersin tsk =)

• yazarak calısman ezberi kolaylastırır.

• birine okusan anlatsan da etkili olur anlatmak akılda bırakıyor..

• kopya cekmek bır düzıne kagıt hazrlardım sorular karmısıma cıktıgından 6 dk sınavı bıtmıs olurdu o derece nasl aklımda kaldı ıse

• cek demedım saten o sklde hazırla ıster ıstermez bır kac prgraf kalır aklında:d

• kopyada üstüme yok bu defa sansım yok 2 den fazla gözetmen var

• Sakız çiğneyerek daha verimliymiş uzmanlara göre Beyin kan akımını %40 artırıyor kan, beyin hücrelerinin yakıtı niteliğinde olan oksijeni taşıması açısından önemli!

• yazarak çalış

• yazarak cokdaha verimli olur ezberlemek...

• bende işe yarıyordu ama tabi kişiden kişiye deyişir

• uyguluyorum ama bos :(

• ezberi kuvetlendiren tek şey bol bol şiir okumak

• =)

• nasıl duygulara sahip olursunuz bilemem ama derdinin ilacı şiir

• tsk simdi siire bakarsam , derin duygularım cosar.sss 3 gün gelemem kendime..

• okuduğunun altını çizerek çalış ve ikinci seferde fosforlu kalem kullan

• aynen öyle yapıyorum ama unutuyorum :(

Kızlar Ne Diyor 17

• yazarak calıs tabiki.

• Ben yazarak ezberlerdim.Oda da her yere asardim filan.

• Donuyoruz. Jilet gibi hava var burada.

• sözcüklerini hece olarak böl..mesela atıyorum butter ingilizcede tereyağı demek..but-ter de ter hecesi tereyağının ilk 3 harfi..bu tarz ipuçları yakalamanı tavsiye ediyorum..ya da cümleler arasında hikayeler yazabilirsin mesela beynin dışında boz madde vardır...dışarda hava buz gibi..buz=boz gibi algılamak..bu tarz şeyler.zamanında hafıza geliştirme kurslarına gitmiş biriyim orda da bu yöntemleri yapıyorlar..

• tsk ederim canım uygularım büyük bi ihtimalle

• Akılda kalıcı formüller bulmalısın

• Kodlama yapabilirsin...

• Çalışırken Anlaman Lazım Konuları. Ezberlesen Bir süre Sonra Unutursun Herşeyi Bir Anlamı Kalmaz. Çalışırken Dikkatini Ver anlayarak kafanda canlandır . sonra çalıştıktan sonra anladıklarını bir deftere özetle. içinden tekrarla 1 kerede. tamamdır

• önce hangi zeka türüne sahipsen çalışman gereken konuyu ona yakınlaştırmayı dene.örnek:ben görsel zekama güvenirim sözel zeka ezberdir felan zorlanırım o yüzden ezberlemem gereken durumlar da sembolleştirmeye gidiyorum şemalarla çalışıyorum ( kavram haritaları, yapılandrılmış grid, dallanmış ağaç modelleri gibi...) ...

• pharmaton al eczaneden.vitamin komplexidir ve ginseng içerir.zihni ve bedeni daha canlı tutuyor.tavsiye ederim.

• Ezberlediklerini kisa araliklarla tekrar etmelisin,bu haftada 1 olur, 2 haftada 1 olur sana kalmis...

• ben ezber yapmam gerektiğinde aynanın kaşısına geçerim sesli bir şekilde sanki karşımda biri varmış ona ders anlatıyomuşum gibi çalışırım böylece ezberlerken hitap yetenegimde gelişiyo

• sinestezya yı oku

• Ezberleyince sürekli tekrarlamazsan unutursun.Ezberlemek yerine öğrenmeye çalış.Okuduklarını anla.Not tut.Dersleri dinle

• şifreleme yapabilirsin etkili olduğunu düşünüyorum.

• tamam canım cok tsk ederim

• mesela ezberleyeceğin şeyin telaffuzuna yakın bir kelime bul o kelime aklına gelince ezberlemen gereken şey de aklına gelir ya da baş harfleriyle bi cümle oluştur mesela biyolojide bölünmelerin sırası pmat : profesör mete annesine telefon etti gibi

• nasıl oluyo canım hic yapmadım da :))

• yazarak çalışmayı dene

• oyy kıyamam
      bende latinceden çok çektim
      ama yapacak bişey yokk

• :((

• yazdıkları sonra ezberle kağıtta kalmasın tatlım

• Öncekileri Göster
  • Anlayarak okumaya çalış. Sadece konuya odaklan. Ayrıca tekrar et.

• ezbere hayır.

• okuyabilir kitapları. belki de şimdiye kadar okumuş olmalıydı. ben bu sınav sistemine de karşıyım.

• ezbere hayırsa edebiyattaki yazarları nasıl öğrenebilir bi insan?

• tsk canım

• Öncekileri Göster
  • ezber yapmak yanlis yöntemdir.

• 2ay

Yanlış diyorsun da tıp okuyorum ben mesela. Nasıl başa çıkılır ezber yapılmadan? Ki yapamıyorum sınıfta kalmak üzereyim.s

• özet alıyorum ,sor cvap yapıyorum ama cok cabuk unutuyorum :((

• tamam da sen okudugun birseyin özetini cikaramazmisin? yani birseyi okudugunda o konu aklinda kalmaz mi? tamamini ezberlemen gerekmiyor ki zaten öyle yaptiginda basarisiz olursun.

• Öncekileri Göster
Yükleniyor...