Hangi mühendislik daha iyi?

arkadaşlar size birkaç mühendislik yazacağım bilgisi olanlar artı ve eksi yönlerini söyleyebilr mi ?üniversiteye gideceğim ve inanaılmaz kararsızım çünkü yeterince bilgi sahibi değilim belkide cevaplarınız hayatıma yön verecek :)Bilgisayar mühendisliği ( bu ilk tercihim )enerji sistemleri mühendisliği metalurji ve malzeme mühendisliğimekatronik mühendisliğiendüstri mğhendisliği ( çok az yer tutyo bu nedenle tutma ihitmali çok az )gıda mühendisliğibiyosistem mühendisliğiimalat mühendisliğimakine mühendisliği

Güncellemeler:
bunların arasından bir bir bayana yakışacak meslek diyelim ?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Bir bayana;gıda,biyosistem,endüstri,bilgisayar mühendislikleri çok yakışır.Fakat inşaat ve makine biraz bayanları zorlayabilir.Hem okurken sınıfta fazla bayan olmaz.Hemde bi makine mühendisi bi bayanın makine işçilerinin içinde olması ne kadar hoş olabilir ki.Bence endüsri mühendisliği hem iş imkanları bakımından hemde bi bayanın yapabileceği bi dal olması bakımından benim sana tavsiyemdir.

• peki öncelik gı da mı biyosistem mi

• Öncekileri Göster
    • kesinlikle süper yönlendirdin kararım kesin bilgisayar ve endüstri sonra gıda ilk iki meslek tutma ihtimali lmayabilir zaten bilgisayarcıyım ama gıda 3. tercihim olacak ve büyük ihtimal tutacak çok tşekkür ederm

• Rica ederim mühendislik bizim işimiz ;)

Erkekler Ne Diyor 32

• İlk tercihin endüstri mühendisliği olmalıydı :)

• bilgisayarcıyım :)

• Pişman olabilirsin göründüğü gibi değil bilgisayar mühendisliği, elektrik elektoronik mühendisliğinden çok az farkı var :)

• hangi bölüme yerleştiniz acaba bölümünüzden memnum musunuz..?

• bilgisayar mühendisi olursan iş bulma gibi bi problemin olmaz. min 2000-2500tl arası ücretle başlarsın çalışmaya

• valla endüstriyi tavsiye etmem çünkü bir istatistik mezununu alıyorlar oraya endüstri mühendisi tak kalıyor...biyosistem ya da biyomedikal süperenerjiyide geç metalurji güzel evet odtüyü bitiren arkadaşım var işide oldu ama genelde fabrika vs bayana uygun değil...bilgisayar en güzeli ama burda üniversite adıda devreye giriyo...tabiki kendini geliştirmen önemli ama türkiye gerçeği üniversite adıda önemli...üç büyük şehri öncelikli yaz ankara istanbul izmir...çünkü emin ol okuldaki profesörler bile şehirden şehre değişiyor..tavsiyem bunlar..sen halledersin kendine güven...

• bilgisyar yazacağım ama tutmama ihtimali var .. gene de herşey için teşekkür ederimm . :)

• Ne demek naptım ki yaw altıüstü bir yorum;-)...o tutmazsa bilgisayar proğramlcılığıda yazabilrsin nerelerde var bilmiyorum pek ama

• bilgisayar ile endüstri mühendisliği dışındakileri at çöpe

• bunlar tutmazsa diye ?= bunlar olmazsa 3. sıraya yazacağım garanti olacak of :S

• Öncekileri Göster
    • pekala diğerlerini çöpe atıyorum .. geriye bi biyosistem kalıyo gıdadan sonra belki yazarm ...

• iyi araştır iş alanlarını ve geleceğini

• hçbirinden bişe olmaz :)) seneye çalış derim

• bilğisayar taşra olacak büyük ihtimalle hiç tavsiye etmem ortalık bundan kaynıyor endüsri mühendisliği okadar çoğaldiki biraz limoni kıvamına geldi maketronik tavsiye ederim ve imalat mühendisliği ama hangi mühendisliği seçersen seç büyük şehir ve sanai nin oldugu bir şehirde üniversiteye git yoksa kitaptan başka uygulama alanı bulamazsın

• ben yazılım müh. mezun oldum. yazılıma ilginiz varsa güzel bir alan Üstelik işsizde kalmazsınız.

• türkiyede hiçbir mühendislikten bir bok olmaz.

• bu dediğine katılıyorum fakat burada birisinin suçu var, onlarda mühendislik öğrencileri değil. suçu olanlar bize bu boktan eğitimi verenlerin suçu. nasıl bir sistemdir anlamadım gitti, teorik bilgi alıyorsun teknik bilgi vermiyorlar, sanki havuza girmeden yüzmeyi öğretmeye çalışmak gibi. diğer bölümlerde de böyle olduğunu düşünüyorum ve görüyorumda. bize sınıf geçmeyi öğretiyorlar mühendisliği öğretmiyorlar.

• panpa bana her boku öğrettiler. ama kullandırmıyolar. sikeyim öğrettikleri her şeyi. ben kendi yolumu çizdim ama.

• bence bunlar arasında bir bayana yakışacak olanı kesinlikle ve kesinlikle gıda mühendisliğidir. imalat makine metalurji inşaat aynı alan hemen hemen sanayii yani bir bayanı zorlayacak olan meslekler. bilgisayar iyi ama artık onda da mezun çok olmaya başladı. gıda da daha çok açık var ister lokanta ister fırın bunlarda bile sadece diplomanı vererek aylık 3000-4000 civarı alırsın. hakkında hayırlısı ama asla erzurum'u verme sadece bir tavsiye ;)

• Metalurji ve Malzemeyi bırakmış,Makine mühendisi olarak yazıyorum arkadaşım..Öncelikle Türkiye'de odası olmayan hiçbir mühendisliğe gitmeyin! Bu çok önemli, yoksa fen edebiyatta fizik,kimya okumuştan beter olursun, hiçbir imza yetkin olmaz piyasada..Örneğin:Seramik Müh,Atom Müh.İmalat müh.Enerji Sistemleri.Raylı Sistemler.Medyanın bölümler boş kalmasın diye şişirme haberlerine kanmayın sakın, odaya kayıt olmadan mühendis olmuyorsunuz, sadece mühendislik eğitimi almış birisi oluyorsunuz!..Gelelim kızlar için hangi bölümler uygun?Makine mühendisinin aşağıda işcilerle çalıştığını görmedim hiçbiryerde, belki de gördüğüm yüzlerce fabrika yanlış yapıyordur :)Birsürü departman var arkadaşlar makinede, ama tutup da, kalıpçılık konstruksyon seçmeyin, atıyorum kaliteci olur, üretim mühendisi olur, proje müh olur.. 10 numara olur bayan için hem de, üniv'de kalma olasılığı da yüksektir..Bilgisayar mühendisi, tamamıyla iş bulmanız kendinizi geliştirmenize bağlıdır.. İki cins için de şartlar eşit.Elektronik müh. de gayet uygun, oturup PCB(devre kartı) çizip parça yerleştirmiyorsunuz, tasarım yapıp veriyorsunuz gerisini teknisyenler hallediyor, yani sandığınız gibi aktif çalışma yok, elektronik bilip yazılım da biliyorsanız maaşınız 4binden başlar..Endüstri müh... Ah bu bölüm yokmu, zamanında başta bahsettiğim bölümler gibi medya şişirdi doldurdu insanları oralara, şimdi 1000lira maaşla iyi bir üniv'den mezun bir bayan alım satım işlerine bakıyor çalıştığım fabrikada, ben son sınıf öğrencisiyim makineci olarak 1500alıyorum.. Ona göre siz düşünün.. Bayanı erkeği yok, ben ilerde oğlumu kızımı yollamam bu bölüme, kariyer sitelerine girin, kime ihtiyaç var görün..Gıda, Çevre, Biyosistem(odası yok) mühendisliklerinde işsiz mühendis oranı çok çok çok fazladır!

• belkide haklısın ... o yüzden sıralmamı bilgisayar yazcam neden dersen liseyi bilgisayarcı olarak bitirdim endüstri yazcam sebebini bilmiyorum .. sonra gıda yazmayı düşünüyorum.. aslında elektrik eloktronikde tutuyo hemde M.T.Ok. la çok rahat girerim bunuda bi araştırıyım bu gidişle açıkta kalcam :)

• bence ne iyisi inşaat müh ama sen bilirsin tabi

• bir bayana inşaat mühendisliği olurmu ya o kadar inşaat işçisinin içinde nasıl çalışabilir

• inşaat okuyo diye illa şantiyeye gitmesine gerek yok ki masa başındadda çalışabilir

• mekatronk muhendıslıgı iyi zaten az unıde var turkıyede puanıda tıpla aynı nerdeyse iş olanagıda cok ıyı bosta kalma gıbı bısey kesınlıkle olmaz

• gıda vs diğerlerinden daha iyi bir bölüm mü

• Öncekileri Göster
    • puanın veya sıralaman ne mf4

• Mekatronik mühendisliği ÇEKYAT gibidir, Kapatıp otururken ne koltuk kadar rahat, ne de açıp yatınca yatak kadar konforludur.Yani ne yatmaya ne oturmaya uygundur. Uzmanlaştığın bir dal olmadığı için dünyada geçerliliği yoktur. Mekatronik de zamanının endüstri mühendisliği gibi ne yazık ki, ben iyiki gitmemişim, makineci olmuşum. Medyaya kanmayın, çok mekatronikciyle çalıştım ben! herşeyden biraz biraz bilmekle olmuyor, specific field, uzmanlık alanınız olmalı, mekatronik de bu olay yok!

• 1.enerji sittemleri2.mekatronik3.biyosistem mühendisliği Şaşma ilerde deli para yersin ama adamda harcama başarılar

• bilgisayar mühendisiyim. iyi ki seçmişim diyorum.+ çalışma saatleri esnek. (avrupada yaşıyorum, türkiyede bu geçerli olmayabilir)+ uzun saatler çalışmak söz konusu değil.+ maaş iyi.+ dünyanın her yerinde iş bulabilirsin.+ türkiyede de çok yaygın.- analitik düşünmen, kurgu yapman gerektiğinden kafan cidden yoruluyor.- çok fazla bilgisayar mühendisi var, bu yüzden bi adım önde olabilmen için kendini iyi geliştirmen gerekiyor.- işin genelde sorunlara çözüm üretmek / yeni şeyler üretmek olduğundan yaratıcı olman gerekiyor, her zaman olamıyorsun bu da strese neden oluyor.

• tutma ihtimali çok düşük o yüzden diğer mğhendislikleri düşünüyorm ama hangisi ?

• Öncekileri Göster
    • 4 yıllığı bitirmekten ziyade kendini geliştirmesi önemli, giren herkes bi şekilde bitiriyor ama her bitiren mühendis olamıyor. bilgisayar mühendisliğini eğlenerek yapıyorsan bi şirkette çalışmadan da para kazanabilirsin. kendi uygulamanı yazarsın ya da freelance çalışırsın falan bi sürü şansın var.

• dediklerin doğru da herkes hedef belirleyemiyor doğrusu şahsen ben bilgisayardan çok yazılım yada grafik mühendisliği derim çünkü onlarda iyi para var microsoft, infinity wards, ea games, capcom gibi firmalara kapak atılırsa alınacak kazanç 7 sülalene yeter yani ben görüşüm bu yönde...

• otomotiv mühendisliğini öneririm ama bayana yakısma acısından mimarlık

• Kafanda çok fazla soru işareti var iyice düşün öyle yap tercihini. Gıda mühendisliği ve mesela imalat mühendisliği birbirinden çok ayrı yerlerde.

• ya aslında sen hangisinde en çok mutlu olucaksan onu yaz, ben makina müh okuyorum sınıfımızda kızlarda var, mühendis olucaksın tornacı olmayacaksın. çizim yapacaksın, kontrol edeceksin, hesaplama yapacaksın. yani makina müh oldun diye sen imalat yapmayacaksın. bence internetten bu mühendisliklerin iş alanı, ne iş yaptıkları, zorlukları falan bilgi edin sonra kafandan sana en uygunu hangisi ise ilk sıralara onları yaz, sonra ikinci uygun olanları daha alt kısımlara yaz, uygun olmayanları ele... dediğim gibi mühendis hesaplama kontrol etme işini yapar, tasarlar, projeyi teknikerlere verirsin onlar imal ederler. sen yapmayacağın için burada sana gerekli olan beyin olucak kas değil... anlamışsındır demek istediğimi ...

• bayana yakışır dersen gıda müh. var ama oda öldü boşuna yazma iş yok...

• Valla masabaşı mühendisi olmada gerisi farketmez.Bu gün ben mühendisim deyip akşama kadar facebook,twitter,online oyunlar,fırsat siteleri vb gibi boş işler peşinde koşan sonra kendisini mühendis zanneden o kadar çok insan varki. Bence tıp felan bak daha faydalı olur.

• orman

• Endüstri mühendisi olarak tutarsa ingilizce endüstri kapat gözünü ve git derim. ama ingilizce olmayan mühendisliği okumak tamamen saçmalık

• nedn _?

• Öncekileri Göster
    • endüstriyi de yazcam umarım tutar okuamsıda çok keyifliymiş

• keyifli olabilir ama okuması en zor bölümlerden biridir de, bunu da böyle bil. davulun sesi uzaktan hoş gelir. bölüm ingilizce olsun görürüm nasıl eğlendiğini( hocaların sizle)

• bayana bence masa başında halkla ilişkiler bölümünden mezun olmuş pc başında saatlerini dolduracak bir iş daha yakışır diye düşünüyorum. mühendislik bir bayana göre değil bana kalırsa...

• hayat yaşamaya değmez bence okuma boşver

• bilgisayar tabiki, matematik zekan iyiyse ve kendini geliştirirsen yeni teknolojilere adapte edersen çok rahat iş bulursun.

• yaz bilgisayar iyidir

• o benim bölümüm zaten yazıcamda tutma ihtimali çok düşük sadece bazı üniversitelerin yeni açılan bölümlerinde var ve puanları belli değil :S

• valla bende bu sene tercihlerle uğraşıyorum ki bende bilgisayar sevdğim için öyle smyledim

• Kaldırım kazanılması ve üzerinde master yapılması en kolay mühendislik türüdür

• gel gel bilgisayaara gel :)

• bilgiayar bölümüyüm keşke tutsa hemen gelcem ...

• Hangi mühendislik ne iş yapar. Dersleri nelerdir. Bunları araştır. Bu bölüm çok iyiymiş diye bölüm tercihi yapmamanı öneririm. Türkiye'de işini sevmeyerek yapan binlerce insan var. Onlardan biri olma.

• bunların hepsine ısınabilirim sadece birinin bana güzel bi yönlendirme yapması lazım

• O zaman endüstri mühendisliği gibi toplama bir bölümden ziyade daha spesifik bir mühendislik bölümünü tercih etmeni öneririm. Yine de aklında bulunsun, üniversitelerin web sayfalarına girip derslere ve tanımlara bak bence.

• Biyomedical tutuyosa oraya git boşta kalmassın. Buraya yazmamıssın ama

• biyomedikal tutuyo ... ama sağlık ta ne akdar çalışabilirim bunu bilmiyorum

• Öncekileri Göster
    • baktımda herkes memnun :) sağlık hiç düşünmem diyodum aklıma düşürdün hayırlısı :D

• Hayırlısı mennun kalırsın inşallah:)

• Daha Fazla

Kızlar Ne Diyor 13

• 1.metalurji derim ben. matematik hocam çok ısrar etmişti yazmam için acayiip para var tahmin edemesin:)) şehirdışı istemediğim için yazmadım.ist için seneye tekrar girmem gerekti çekemem bida dedim.yoksa kesin yazardım. 2.olarak gıda derim. çünkü iş olanakları artıyor artık her fabrikada vs yerde gıda müh. gerek.ve bayana da yakışır.3.biyosistem müh. derim buda geleceğin mesleklerinden olduğu için.4. artık bilg.-endstri falan çok mezunu var ve iş olanağı düşüyor ayrıca parası daha az. ( tanıdıklardan biliyorum) umarım yardımcı olmuşumdur kolay gelsin :)

• endüstri muhendıslıgı derim ben. ama muhendıslıklerde bence okudugun üniversite önemlı Yıldız teknık İTÜ ODTÜ gıbı ıyı unıversıteler olmalı bence yanlıs mı dusunuyorum benım bıldıgım boyle :)

• elektronik,endüstri,bilgisayar

• makine mühendisliği yaz , gemi seferlerine çık :)

• pöf saol :D bi meslekkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk istiyorum :D

• endüsri mühendisliği :))

• inşaaat <3 :D

• bence hiçbiri mimar olmaya çalış parayı sayacak zaman bulamayabilirsin ama harcıcak zamanın olur :)

• Endustri <3

• bılgısayarınsaat

• cidden bu yazdıklarına ilgi duyuyor musun

• en iyisi bilgisayar..endüstride iş bulman cok zor onu sona yaz..

• Endüstri Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği kadın için en uygunları.

• peki neden desem ? burada makine metalurji ve biyomedikal ya da biyosistem dururken bunu seçtin

• Etrafımda bir sürü örnekleri var gayet de rahat iş sahaları.
      Metalurji kadın için uygun değil...
      Ben olsam seçmezdim.

• Mekatronik daha kapsamlı zaten makina+elektronik+sistem hepsini kapsıyor..

• anladm .s

• Öncekileri Göster
    • Sen iyice bir araştır tam da içeriğini bilmiyorum nerelerde çalışırlar...ama mekatronik falan olmaz bayana.benim akrabam elektronik mühendisi boschta o öyle derdi bana sakın seçme gece ikide bile çağırıyorlar bazen, birden yurtdışına gidebiliyorsun evlenince zorluk çekersin demişti.

• anladmm :S çok saol

Yükleniyor...