Gazetede köşe yazarı olmak için ne yapmalıyım?

Gazetede köşe yazarı olmayı nasıl başarabilirim, bunu gazetelere mi başvurmalıyım ?

En İyi Erkek Görüşü

• Sevgili gizli kullanıcı,

köşe yazarlığı aslında bir meslek değildir. belli aşamalarla bir noktaya gelirsiniz. Yayıncılık deyince,

-başımızı belaya sokmayacak siyaseti güder mi?

-takip edilir ve satışımıza katkısı olur mu

-yazılarının faydası oluyor mu

gibi basit aşamalardan bile geçmek deneyim ister. ya bir medya organında yayıncılık yapmış olmak, ünlü olmasan da bir kaç yerde yazıların çıkmış olması, genel kültür düzeyinin kuruluşu mahcup etmeyecek ve pot kırmayacak minimum kabul edilebilir bir aydın olman gerekir ki bir aylık değil ömürlük köşen olsun.

köşe yazarı derken, gündemi analiz eden de var, magazin yapan da var, sevilay yükselir gibi kulis yapan da var, ılıcak gibi derinlemesine analiz yapan da var, özdil ve engin ardıç gibi fanatikleri olan aktüel entelektüeller de var, uluç gibi kendine özgüler de var...

ama siz edebiyatı seven birisinizdir, olayları kendi dünyanızdan irdeleyen birisinizdir. kendinize özgü bir kalem de olabilirsiniz.

ben mesela aşktan bahseden, yeri gelince sokaklardaki durumu eleştiren haşmet babaoğlunu severek okurum, veya uçarı kız ayşe özyılmazele göz atarım... siyaset çekerse canım fanatiklerine aldırmadan o tür yazarları okurum. sizin kaleminiz de illa ki bir kitleye hitap edecektir.

benim tavsiyem Sevilay yükselir ile bağlantı kurun veya ona benzer cana yakın insanlar var direkt arayın üşenmeden ve yardım isteyin. arada yazılarınıza yer verecek bir mahalli veya net gazetesi bulun. ben de yazıyorum vee merak etmeyin burnu havada size davranacaklar ama alında o sadece görünen kısmıdır, azminizi ve yazılarınızı gören birisi mutlaka elinizden tutacaktır.

ilk etapta para derdiniz olmadığına ikna edin, ama kaleminize güveniyorsanız uzun bir sözleşmeye imza atıp kendinizi zora sokmayın.

köşe yazmak tarkandan güzel sesi olmak veya zerrin özerden güzel olup yine de onlar gibi olamamak gibidir. üzmeyin kendinizi. köşe yazmamanız kötü olduğunuzu değil, sadece bir kapı aralayamamanız anlamına gelir. yılmayın her yerde yazın arayın konuşun mutlaka bir yer bulursunuz.

köşe yazarlarıyla arkadaş olun, arayın, usandırın onları. gazetelere direkt editörlere yazılarınızı yollayın bunu düzenli olarak yapın. okur temsilcilerine mail atın.

eğitim ve okul olayı bahanedir.

umarım başarırsınız :)

sevgiler.

• bir de bu yayıncılar birbirini mutlaka tanır görüşür, hiç tanımadıkları birini içlerine almak, hanedandan olmayan birini padişah yapmak gibi gelir onlara. özel kulis diye rota haber sitesinde yazan adam mesela adını vermeden yazdırdılar sırf bu sebeple, bir hata yapar da tutunamazsa adı tanınmasın gibi siyaset güdüldü. ilk yazısında gündemi salladı adam ama...

herkes o haberi konuştu. ama işte onun köşesi siyasi kulis mesela. sizin yazı konusu farklı.