Gazetede köşe yazarı olmak için ne yapmalıyım?

Gazetede köşe yazarı olmayı nasıl başarabilirim, bunu gazetelere mi başvurmalıyım ?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Sevgili gizli kullanıcı,köşe yazarlığı aslında bir meslek değildir. belli aşamalarla bir noktaya gelirsiniz. Yayıncılık deyince,-başımızı belaya sokmayacak siyaseti güder mi?-takip edilir ve satışımıza katkısı olur mu-yazılarının faydası oluyor mugibi basit aşamalardan bile geçmek deneyim ister. ya bir medya organında yayıncılık yapmış olmak, ünlü olmasan da bir kaç yerde yazıların çıkmış olması, genel kültür düzeyinin kuruluşu mahcup etmeyecek ve pot kırmayacak minimum kabul edilebilir bir aydın olman gerekir ki bir aylık değil ömürlük köşen olsun.köşe yazarı derken, gündemi analiz eden de var, magazin yapan da var, sevilay yükselir gibi kulis yapan da var, ılıcak gibi derinlemesine analiz yapan da var, özdil ve engin ardıç gibi fanatikleri olan aktüel entelektüeller de var, uluç gibi kendine özgüler de var...ama siz edebiyatı seven birisinizdir, olayları kendi dünyanızdan irdeleyen birisinizdir. kendinize özgü bir kalem de olabilirsiniz.ben mesela aşktan bahseden, yeri gelince sokaklardaki durumu eleştiren haşmet babaoğlunu severek okurum, veya uçarı kız ayşe özyılmazele göz atarım... siyaset çekerse canım fanatiklerine aldırmadan o tür yazarları okurum. sizin kaleminiz de illa ki bir kitleye hitap edecektir.benim tavsiyem Sevilay yükselir ile bağlantı kurun veya ona benzer cana yakın insanlar var direkt arayın üşenmeden ve yardım isteyin. arada yazılarınıza yer verecek bir mahalli veya net gazetesi bulun. ben de yazıyorum vee merak etmeyin burnu havada size davranacaklar ama alında o sadece görünen kısmıdır, azminizi ve yazılarınızı gören birisi mutlaka elinizden tutacaktır.ilk etapta para derdiniz olmadığına ikna edin, ama kaleminize güveniyorsanız uzun bir sözleşmeye imza atıp kendinizi zora sokmayın.köşe yazmak tarkandan güzel sesi olmak veya zerrin özerden güzel olup yine de onlar gibi olamamak gibidir. üzmeyin kendinizi. köşe yazmamanız kötü olduğunuzu değil, sadece bir kapı aralayamamanız anlamına gelir. yılmayın her yerde yazın arayın konuşun mutlaka bir yer bulursunuz.köşe yazarlarıyla arkadaş olun, arayın, usandırın onları. gazetelere direkt editörlere yazılarınızı yollayın bunu düzenli olarak yapın. okur temsilcilerine mail atın.eğitim ve okul olayı bahanedir.umarım başarırsınız :)sevgiler.

• bir de bu yayıncılar birbirini mutlaka tanır görüşür, hiç tanımadıkları birini içlerine almak, hanedandan olmayan birini padişah yapmak gibi gelir onlara. özel kulis diye rota haber sitesinde yazan adam mesela adını vermeden yazdırdılar sırf bu sebeple, bir hata yapar da tutunamazsa adı tanınmasın gibi siyaset güdüldü. ilk yazısında gündemi salladı adam ama...

herkes o haberi konuştu. ama işte onun köşesi siyasi kulis mesela. sizin yazı konusu farklı.

Erkekler Ne Diyor 30

• Bence iletişim ya da gazetecilik birşey oku öyle ol. yoksa kafana göre olma ditye düşünüyorum ya da kurslar var sanki.

• Dikkat çekmen gerekiyor.Yaşın nedeniyle şimdilik okul gazetelerine, belki yerel gazetelerin editörlerine yazılarını gönderebilirsin.Daha büyük, ulusal gazeteler için çok yollar aşman gerekiyor. Kendini ispatlaman gerekiyor.Okul filan hikaye, Türkiye'deki kaç köşe yazarı Gazetecilik mezunu?

• gazetecilik bolumleri bosuna acilmiyor herhalde calis kazan.o eskidenmis okumadan kendini yetistirip yarim yamalik yazilar yazmak

• bence önce cesaretli olup neden çekiniosan bilmem kendini gizlememelisin :)

• Gönüllü yazarmı olacaksın yoksa ücretlimi.? ben öyle bir gazete biliyorum.üstelik yeni kuruldu 1 aylık.fakat e gazetedir. reel değil.

• bu işler o kadar kolaysa ben de olmak istiyorum.

• Madem bilmiyorsun, Önce internet ten başla, bazı siteler var, yeterince beğeni alabiliyormusun gör ondan sonra gazeteyi düşünürsün.

• pardon kardeş burası türkiye sen nerde yaşıyorsun torpil where is the torpil

• Kose bucak gezmen lazim:):)

• ünlü biriyle tanış. seni ünlendirsin.

• gazetecilik okumalısın..

• Eğer doğru konumda olan bir dayın amcan vs. yoksa hiç kendini yormanı önermem. Burası fırsatlar ülkesi değil.

• Sen neyin kafasında yaşıyorsun? Ben varya emin ol mail atmadığım yer kalmadı. Mail atmadığım yazar kalmadı. Hepsi medaytik adamları işe alırlar... git biriyle seviş, popüler ol, kenan ışığın yarışimasında rezil ol... bbg evinden çık(hürriyet yazarı melike gibi) anca böyle... Bana attıkları mailleri görsen kı*ınla gülersin. Yemin ediyorum. Hepsi acınası insanlar.

• özellikle kadın gazetecilerin biyografilerini okuonların geçtiği süreçlerden geçilmesi gerekirhepsi farklı yollardan geçmişama netice olarak farklılık oluşturmuşlaryaşıtlarındanbirden fazla dil bilme, stk'larda gönüllü çalışmalaryurtdışı deneyimiyabancu menşeili kuruluşta staj yapmalısınbunlar tabiki üniversite bitirmeden yapmalısınartı geriye bunları yaparken zekanla fark atman gerekiyor özellikle genç kadın köşe yazarları bak ece temelkuranÖZLEM ALBAYRAKAyşe BöhürlerNagehan AlçıAslı Aydıntaşbaş

• köşe yazarları gazeteciler elindeki kalemle kaos yaratan insanları yanlış bilgilendiren sırf rant ve çıkarları için yalan söyleyen aşağılık mahlukatlardır. bence daha şerefli bir meslek bul kendine

• kendini kanıtlayacak birşeyler yazmalısın ve bunu göstermelisin gazeteye

• yazmak için öcne okumalısın

• Hürriyet gazetesi bu konuda gençlere olanak sağlıyor. Arkasında durabileceğin kendine güvendiğin konularla alakalı yazılar hazırlayıp gönderebilirsin. Onlar inceleyip olumlu veya olumsuz muhakkak geri dönüş yapıyorlar. Bu şekilde bir kaç farklı gazete ilede şansını deneyebilirsin. Yolun açık olsun.

• Yazman lazım.

• torpilin olmalı. fazlasınıda konuşurdumda terbiyem müsade etmiyor. ülkenin hali bu malesef.

• bi bakmak lazım ne yazdığına

• iletişim ve gazetecilik oku.

• çok çalışmalısın :P

• İlk olarak kendine bir köşe bulmalısın

• ben bu işin içinde değilim, o yüzden tam bilemiyorum. adamlara ulaş. okuyuculardan gelen denemeleri vs. yayınlıyorlarsa, yazdığın bazı yazılar olduğunu, ve onları nasıl gönderebileceğini sor.

• Kendini ispat etmelisin önce pek bilmiyorum ama bu benim görüşüm.Kendine güveniyorsan bir web sitesi açarak başlayabilirsin.

• ufaktan edebiyat dergilerinde yazmayı denesen. sonra tecrübe kazanıp gazetenin birine kapak atsan daha güzel olmaz mı?

• Onlara nasıl başvurabilirim ?

• Hı hı, gazatelere başvuracaksın.Sonra hepsinden ret cevabı alacaksın.Ondan sonra seni köşe yazarı yapacaklar.

• Oncelıkle gereklı bılgı bırıkımın ıyı baglantıların ve ıyı bır egıtımın olmalı . Sonra ıyı bır konusman etkıleyıcı akıcı bır uslubun olmalı ve yıllarca kımsenın okumayacagını bılsende yazmalısın . ben 174 gündür her gun yazıyorum konum konseptım hazır bu 365 gün e geldııgınde tüm gazetelerın yayıncı kurulusların kapısını calıp gonderecegım bu yazı dizimi şansımı deneyecegım

• Bende yaklaşık 7 yıldır denemeler yazıyorum ve kalemimin güçlü olduğunu biliyorum. İşte o kapı çalma olayını nasıl yapacagım onu bilemiyorum :)

• Öncekileri Göster
    • siyasi denemeler yazmıyorum fakat ben farkındalık ve duygular üzerine denemelerim

• Bu devırde tutmaz . ayrıca gazetelerde d egıl dergılerde yazabılırsın yada kendı kıtabını cıkarırsın . o kadar benim 365 günlük isimli yazı dızımde kişilik karakter analizlerini içeriyor ve birazda psikolojık romana benziyor bakalım saglam bi editör bulup yardım alabılırsem bunu yayınlatabılırım

• al oku yardımcın olur ;) link

Kızlar Ne Diyor 3

• Vuu sana ufak bi tüyo ozaman;Gazeteci olursun,birinin damarına basarsın,o biri siyasetin icinde olur, tekerlerine comak soktugunu farkettikleri an calıstıgın bi isin kalmaz ;) hatta calıstıgın gazetede olayın üstüne giderse iflas ettirilir baskısını yaptırmazlar sonra birden radyonun birinde programcılık yaparken bulursun kendini.Ha buarada köseyazarı olabilmen icin önce polis muhabirligi yapmak zorunda kalırsan cangüvenliginde olmaz. Uzaklas ordan bu memlekette gazetecilik yapılmaaazz...

• kız haklı

• ideolojik yazmayan kişilerde bu sorun olmaz. ilk kitabı milyon satan ilkokul mezunu var. o kadar komplo kurmayın :)

• Komplo degil beyefendi:) Gazeteci olmak sadece yazı yazmak degil.Haber yaparsın,yaptıgın haber bitakım kisilerin 'hosuna gitmez'. Kitap ayrı gazete apayrı lütfen karıstırmayalım ikisini...

• Soyle oluyor: calisip cirpinmadan adami bir yerlere getirmiyorlar. Gecen yaz Turkiye'nin en buyuk gazetelerinden birinde staj yaptim, o kadar dil biliyorum, genel kultur birikim anlaminda da kendine guvenen biriyim; ama hala kose yazarligi hayal. Gencim bir, tecrubem digerlerinden az iki ve Turkiye'de kose yazarligindan amca-dayi ya da editor-yatak odasi iliskisi olmadan gecebilen insan sayisi cok azdir.

• bi bakmak lazım ne yazdığına

Yükleniyor...