Ara vermeden 15-21 saat ders çalışmak çok mu gereksiz ya da fazla?

Hergün en az 15 saat ders çalışarak gelecek yıl Ygs-lys sınavlarına yetişebilirmiyim ? çok konu eksiğim olduğu için bir an önce bitirip sadece test çözmeye başlamak istiyorum .

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Seni çok iyi anlıyorum...İstediğin bölüme/mesleğe gidebilmek için hayatından bir sene silip, yerine ölene kadar sevdiğin bir meslekte çalışmayı koymak istiyorsun.Sana söyleyebileceğim tek şey kendini fazla sıkma.Diyeceksin ki sen ne yaptın...İlk sene sınava hazırlanırken günlük çalışma programım tam 10 saat idi tabi dersleri ve dershaneyi saymıyorum dinlenme sürem ise 2 saat. Günümün yaklaşık 17 saati derslerle geçiyordu.Gece 2'de yatar sabah 6'da kalkardım, 15 dk. da kahvaltı ederdim. Okul saatine kadar ders çalışırdım. Serviste ders çalışırdım. Okulda ders çalışırdım. Çıkar dershaneye giderdim. Dershane birincisi, seçme sınıf birincisi olduğum için her türlü baskı altındaydım. Her soru bana yöneltilir, her cevap benden beklenir, arkadaşlarımın sorularına bile cevap vermemi isterlerdi... Derslerden biterdi sonra en kısa sürede eve geçmem için bizim eve yakın oturan bir öğretmen beni evime bırakırdı ve tembihlerdi "ders çalış" diye. Evde ders çalışırdım. İlk sene çözdüğüm kitap sayısı yaklaşık 100'e yakındı. Yaprakk testleri saymıyorum bile... Sınava girdim, kendime deli gibi güveniyorum ne de olsa kimsenin görmediği kadar soru tipi görmüşüm. Sınav yerine giderken kimseye belli etmiyorum ama psikolojik olarak uçurumdayım, bu kadar kitap bitirmişim, soru çözmüşüm, neredeyse tüm denemelerde birinci olmuşum, en önemlisi de herkesin benden beklentisi... Peki bütün bunlara rağmen olmazsa, bu düşünce bir an aklıma takıldı ve ne çözdüğüm kitaplar ne de birincilikler bu sıkıntıyı götürmedi. Sınav kitapcığını açtığımda kontrol ederken bu soruyu biliyorum diyerek tüm sorulara göz gezdirdim. Sınavdan çıktığımda ise çözdüğüm tüm sorular aklımda ama çözemediklerimde ve aynı tempo ile Lys sınavına çalıştım. İlk sınavda heyecanıma yenik düştüğümü söyleyip hatamı düzeltmek için daha fazla yorulmam gerektiğini söylediler. Rapor alıp okula gitmemeye başladım ve günlük 14 saate yakın çalışmaya başladım.Deli gibi bir tempo ama sonuçta 460 puan aldım ilk senemde. Kendimi kasmama rağmen bir işe yaramadı. İkinci sene günlük belirli soru sayısı ve eksiklere odaklı bir sistem ile çalışarak istediğim üniversite ve bölüme geldim... İlk senemden bana hatıra kalanlar ise: Hareketsizlikten dolayı aldığım kilolar( şimdi vermeye uğraşıyorum.), saçlarımdaki beyazlar, psikolojik rahatsızlıklar( ki en kötüsü bu...). Kendini kasıp yazık etme. Gelecek şakaya gelmez ama kaybedeceğin bazı şeyler kesinlikle geri getiremeyeceğin şeyler olacak, bu yüzden kendine yazık etme. Düzenli ve eksik odaklı çalışarak istediğin bölüme gidebilirsin...

Kızlar Ne Diyor 10

• 2ay

15 saat baya abartı olur. & saat çalışsan yetrli verimli şekilde

• Fazla..

• fazla mal göz çıkarmaz :P

• 3 saat çalışsan yeterli

• yetmiyor işte

• 15 saat fazla sen önce burdan çık aklını başına topla 7-8 saat verimli çalış gerisi Allah'a kalmış.

• 15-21 baya uçmussun sen ne ara uyucan ne ara yemek yicen sen. hem o şekilde çalışma verimli olmaz günde adam akıllı 7-8 saat çalış yeter

• 15 saat mi?hangi arada uyuyacaksın pardon?istesen de yapamazsın.o yüzden düzenli ve kısa aralıklarla çalış daha iyi.hani bi laf vardır ayıp kaçacak ama azimle... mermeri delermiş.bu 15 saat olmasa gerek :)

• 18+ ;)

• eveeeet :))

• :) baya küçüksün o zaman

• Öncekileri Göster
  • o şekilde çalışabileceğine inanıyorsan eyvallah. ama insan beyni uyuşur ve 6 7 saatten sonra istemesen de anlamazsın zaten. sen daha verimli bir program belirle 3 saat aralıksız konu çalış ardından 2 saat soru çöz örneğin

• yani çalışamazsın o kadar saat memur mesaisi bile 9 6 arada bi buçuk saat mola var :D robot değilsin ki dostum sakin sakin az çalış ama en iyi şekilde anlayarak çalış

• evet uyuşuyır gerçekten hemde nasıl özellikle mat2 konularını çalışırken.

• 15 saat çok uçuk olmuş

• Evet çok fazla.Planlı çalışmalısın.Kafanı dinlendirmeye de vakit bırakmalısın

• bilmemki :)

• Niye bu kadar son ana bıraktın ki?

• Ama yılların derslerini bir yılda ancak bu şekilde bitiremezmiyim sence ? konular çok fazla yetişmz belkide

• ara vermeden en fazla 15 dakika yapabiliyorum oyle bir yetenegim olsa baska ne isterdim ama bence gereksiz

Erkekler Ne Diyor 10

• yetmez ama evet.

• gereksiz kafan alıor mu ezbere bile dayanmaz kafa pc bile ısınır kafna ne haldedir bilemiorum bence duzenli ve akıcı calısmaslısın cok kasma

• bu kadar saat ders çalışmana

• saygı duydum

• neden ?

• Kardeşim sen ne yapıyosun ya,15 saat ders çalışılırmı günde,sonunu iyi görmüyorum senin,günde 3 saat çalışsan ve planlı bi şekilde çalışsan hangi derse ne kadar ağırlık vermen gerektiğini ayarlasan yeterde artar bile,kolay gelsin...

• :(

• kafayı yemiş bir psikopat yaada içine kapanık hayattan kopmuş arkadaşlık duygusunu unutmuş çevreye yabancı,15 saat çalışarak dünyanın en iyi üniversitesini kazansan kendini toparlayamazsın bidaha,Alay konusu olursun :)

• peki böyle gidersem sonumu nasıl görüyorsun :)

• 15 saat uyanık kalsam bunalırım.. Bence kendini bu kadar zorlama. Konular yetişir. Günde bir kaç saat çalışmayla. Sen düzenli çalış, gerisini halledersin. Kendini yıpratma bu denli.

• kızlardan fotokopi calıp calıp son dk calsanlrdnm

• 3 saati geçme ara ver 30dk falan..ama 15 saat değilde 12 falan yeterli..ilerlediğinde günlük 500 soruyu düşme..

• sıkı çalışırsan eğer kafada varsa bulursun..
      dersanelerin seviye sınıflarındaki beyinler 1000 soruya yakın çözüyorlar..
      ne eksiğimiz var.. :D:D

• günlük 500 soruyu nerden bulurum peki ? biraz fazla değil mi ? :D 500 soruyu zaten 8-9 saate çözerim

• Ben yarım saat bile zor dayanırken...

• hergün 15 saat düzenli çalışırsan bomba olursun ama dayabilceğini sanmıyorum kafayı yersin 3 4 saat yeter

• kendini bu kadar kasarsan son aylarda sokarım ln yeter deyip bırakma ihtimali varolabilir düzenli gitmek her zaman iyi

• ama sonuçta konular bitene kadar böyle çalışmayı düşünüyorum sonra rahatlicam :) 4-5 ayda bitmeli hepsi ki geriye 8 ay kalır zaten

Yükleniyor...