• Sor
  • Bence

Haber spikeri nasıl olunur?

arkadaşlar bileniniz var mı haber spikeri nasıl olabilirim nereden başlamalıyım ana kanallarda sunuculuk için ne gibi şartlar arıyorlar acaba?

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Çoğu kişi medya sektörünü iyi bilmediği için atıp tutmuş. Haber spikerleri mektepli ve alaylı diye ikiye ayrılır. Mektepliden kasıt radyo, iletişim vs. Okuyanlar için alaylı da diğer bölümlerden mezun ama tecrübeli kısım. Spikerlerin çoğu alaylıdır. O yüzden radyo, tv okumak hamallıktır. Onun yerine ekonomi, iktisat gibi sayısal alanlara yönelim fazla. Eğitim için de 3 aylık kursu var. Hakan Öztürk Medya ve Kuş Dili eğitim merkezleri en iyisidir. Eğitim sonucunda kurs iş başvurun için canlı haber sunuyormuşcasına sana demo hazırlar. Bununla kabul alırsın.

• peki iş bulmak kolay olur mu bi başka arkadaş ahlaki çöküntü var o sektörde falan dedi ama?

• Öncekileri Göster
    • şans biraz da

• 40gün

Hakan Öztürk Medya Koçluğu yapıyor artık Kadıköy'de Zaten 2-3 kursun da kurucusu google'a yazınca hemen çıkıyor.

Erkekler Ne Diyor 13

• üniversite ile..

• o var

• Öncekileri Göster
    • iş başvurusu yap..
      şansını dene sen gene belli olmaz..

• iş başvurusunu nereye yapacağım onu da bilmiyorum.

• ilk olarak diksiyon kursuna git

• öyle yapcam zaten :)

• yetenek + torpil

• Görsellik, diksiyon, eğitim.

• onlar varda nereye başvuru yapabiliim

• hiç tavsiye etmiyorum.. 15 yıllık bir haber spikeri olarak...:(

• nedenleriyle açıklarsanız sevinirim...

• Öncekileri Göster
    • peki çok teşekkür ederim ilginiz için...

• estağfirullah

• Öncelikle diksiyonunun, ses tonunun vs. çok düzgün olması gerekir.Sonra ise kanallara başvurabilirsin ama bence gerekli bütün dersleri almalısın.

• dersleri nereden alacağım kurslardan falan mı

• Öncekileri Göster
    • hmm peki tesekkür ederim

• Rica ederim, ne demek.

• radyo ve televizyon okuman gerekiyor. diksiyonda iyi olmalı. fizikte önemli.

• iletişim okumadım tek sorun o zaten

• meydya iletişim ve benzeri dengi okullardan mezun olman lazım. birinci şart bu. ikincisi güzellik yarışmasında ilk 10a girmiş tanınmış olman lazımki tv teklifi gelsin. üç -bu işler loto çekilişine benzemez.herkesi almıyolar. sekreter olmak kadar kolay değil.

• iletişim medya okumadım.

• Öncekileri Göster
    • neden illa tv spikerliği.? köşe yazarı olmayı dene birde istersen.

• oo ben ona nasıl başlıycam nereden başlayacağımı bi bilsem başlayacağım da bi yerlerden.

• hepinize iyi geceler, eeuuuu ıııııı kızlarsoruyor.comdan gizli bi kullancının sorusunu şimdi ekrana getirecez eeeuuuıııııı sevgili ahmet orada durum nedirrr eeueueueue yapılan yorumları bize okurmusun eııeueıııııı teşekkürler :D

• :D

• diksiyon ve güzelliğin var ise, her yerde her şey olursun. ama benim bildiğim kadarıyla biraz da kadınlığını kullanmanı isteyebilirler. yani bazı tv kanallarında pislikler dönüyor. kim kimin metresi belli değil. nereden mi biliyorum? sektörün içerisindeyim.

• nerede sektörün içindesin hangi medya

• Öncekileri Göster
    • ben sadece durum hakkında yardımcı olmak istedim. ve umuyorum ki de, olmuşumdur. sevgiyle.

• oldun tesekkür ederim

• sağlam bi üni de habercilik ,gateze tv... okumalısın artı kesinlikle harika bir diksiyonun olması lazım

• ama spikerlerin hiçbiri iletişim radyo okumamış ki.. ben baktım biyografilerine

• Öncekileri Göster
    • ben o bölümde okuyorum. şimdi biz aksan, diksiyon vs çook ders alıyoruz ve bunlarla alakalı istediğimizde ( spikerlik başvurusuiçin) belge alabiliyoruz ama çıkıp da trt de ana haber sunamayız tabi

• peki ben nasıl yapabilirim? türkçe öğretmenliğide okumadım.

• bi kanalda amatör başlarsın önce

• öyle nasıl başlayabilirim ama

• Demo çekimin olmadan hiçbir kanala başvuramazsın. Spikerlik kursuna gidersen orada çekiyorlar.

• demo çekimi ne

• Stüdyoda canlı yayındaymış gibi haber sunuyorsun.

• hmm peki çok tesekkürler

Kızlar Ne Diyor 4

• Haber Spikeri olmak istiyorsan bu sektöre emek vermiş en iyi isimlerle çalışmalısın, Hakan Öztürk bu isimlerin en başında geliyor bence, benim tanıdığım bir çok isim onun adını taşıyan kurucusu olduğu Hakan Öztürk Medya Merkezinden eğitim aldı, şimdi de kendisi bireysel eğitim veriyor Kadıköy'deki Medya Koçluğu bürosunda, sınıflarda kurs almaktan ziyade bire bir kendisinden danışmanlık hizmeti alarak ilerlemek ve bu sektörde bir yere gelmek çok daha kolay. google a yazınca çıkıyor zaten Medya Koçu diye, Türkiye'de kendisinden başka Medya alanında koçluk danışmanlık yapan yok zaten. bence bir gidin görüşün derim, telefonundan da ulaşabilirsiniz 0 505 716 23 88

• tesekkür ederim

• 41gün

Haber spikeri olmak istiyorsan eğitim almalısın ! ancak kursa gitmiş biri olarak kursları tavsiye etmiyorum çok kalabalık oluyorlar ve hiç fayda alamıyorsun diyebilirim. Eğitmenler gerçekten değerli insanlar ancak o kalabalıkta onlar da ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Benim gittigim dönemde sınıfımızın genel görüşü buydu ve boşuna gittik diyebilkirim sadece sertifikamız oldu onun da hiçbir fonksiyonu olmuyor zaten. Bence Hakan Öztürk' bireysel koçluk yapıyor ve çok iyiymiş onu bul. Ben kendisini sonradan öğrendim gerçekten önceden bulamadığıma pişmanım

• 41gün

hayırlısı olsun

• iletişim okumalısın oncelıkle.diploma lazım

• spikerlerin çoğunda iletişim diploması yok ki...

• Öncekileri Göster
    • sana ornek vereyım bır esra erol 4 yıllık aöf mezunu mesela.yanı oyle yada boyle bır geçmıslerı var.olmayanlarında ardında zengın ısadamları var

• bende uluslararası ilişkiler mezunuyum 3 dil biliyorum zaten. sadece iletişim okumadım.

• Radyo ve televizyon bölümü seçmen yararına olacak. Diksiyonunda iyi olması şart.

• ben ünv yi bitirdim zaten.

• dışarıdan da kurslarla halledebilirsin. istanbuldaysan hakan öztürk medya eğitim merkezini öneriyorum şu an orada eğitim alan biri olarak.

• hmm...hala aklımda hala çok istiyorum...

Yükleniyor...