• Sor
  • Bence

Din Diye Birşey var mı?

Arkadaşlar İslam dini ve diğer dinler gerçekmi lütfen bana yardımcı olun kutsal kitaplar gerçekten göktenmi inmiştir dinleri insanlarmı üretmiştir yoksa Allah tarafından mı gelmiştir ? Lütfen yardım

Güncellemeler:
Aç kitapları oku diyosunuz ama ben okudum hepsi birbirine çok yakın kafam karıştı bazı yerlerdede akla uygun olmayan şeyler var tabi

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Din bir yaratıcının varlığını gösteren onun uygun gördüğü hayatı yaşamayi emreden bir olgudur.Bir yaratıcı var mi?Şimdi şöyle bir düşün. Gözü'nü ele al. Şimdi senin gözün bozulsa teknoloji bunca yok kat etmişken onun yenisini yapıp oraya taka bilir mi? Yada bundan 500 sene öncesini düşün. Şimdi ki teknoloji yokken o insanlar o gözler bedenler nasıl vardı? Örnekleri cogalt milyarlarca örnek varken insanın varlığı her zaman en aşikar olan kanıttir. Şimdi bir ağaç durup dururken insan olamıyor değil mi? Yada bir taş altın olmuyor. Durup dururken sel olmuyor deprem olmuyor, metal müdahale olmadan arabaya dönüşmüyor. Toprakta durup dururken insan olmadi, olamaz değil mi? O toprağı da topraktan insanı da yaratan bir güç var o zaman. Bu inkar edilemez. İşte o güç biz müslümanlara göre inkar edilemez aşikar olan ALLAH'tir (c.c.)Yahudilere göre başkadır hıristiyana göre aynı ama bazı şeyleri farklıdır, hindulara göre inek budistlere göre 'put' satanistlere göre o güç seytandadir.Ama bunların hepsini yaratan yine ALLAH'tir.(c.c) Çünkü şeytani da inegi de, müslümani da insanı da put'un yapıldığı taşı toprağı da ALLAH c.c yaratmıştır.İnsanlara seçim hakkı vermiştir. Kimi onu bulmuştur ona inanmıştır kimi elleri ile yaptığı taşı kendinden üstün görmüştür.Öyle ya da böyle insanlık tarihi boyunca insanı mükemmel bir şekilde yaratan gücü (ALLAH'ı) insanlar sürekli aramıştır.Bu da demektir ki tüm insanları kainatı bilinen ve bilinmeyen alemleri yaratan bir güç vardır. O gücün insanlara serzenişi de dindir.Bana göre o gücün sahibi hz. ALLAH (c.c)Onun dini islam Kitabı onun bize kelami kur-anPeygamber ve elçisi hz. Muhammed'dir (s.a.v)Ama bu gücü toprak su kalıp ve çamur olarak niteleyenler de var. İnanç ve seçim meselesi.O halde geldiğimiz son nokta şudur ki -din vardır- ve inkar edilemez bir gerçektir. (bana göre tıpkı ALLAH c.c inkar edilemeyeceği gibi.)

• Ben yaratıcının olduğuna inanıyorum zaten ama bu yaratıcı sizin dediğiniz gibi birisimi

• Öncekileri Göster
    • Yüksek insanın. Hırsızlık yapma diyor. Senin geçeni gündüzünü harcadığın şeyi benim 5 saniye de elinden almami engelliyor. Haksızlık yapma hak yeme diyor. Öldürme diyor. Bir anlık öfke ile bir kadını dul bir çocuğu babasız bir haneyi sahipsiz bir anneyi ağlatma ben verdim canı ben alırım diyor. O insan kolay gelmiyor büyümüyor. Namaz kıl diyor. İnsan maneviyatı olan bir varlıktır. Zayıf düşme kendini bırakma benim yanımda olduğumu hisset diyor ALLAH ayrıca vücudun dinç kalsin sağlıklı kal diyor.

• Ben senin vücudunu öyle bir yarattım ki diyor sen ruku ve secdeye gittiğinde vücudunda ki kan dengeleniyor sağlık geliyor. 5 dakika zaman ayırıp namaz kaldığında insan vücudunda hareket etmeyen tek bir kas hücresi dahi kalmaz. Bilim bunu ispatlamıştır. Zekat ver diyor çevrene yardım et ve daha nicesi. İslamın emrettiği tek kötü birşey var mi bildiğin? Tek bir tane?

Kızlar Ne Diyor 6

• Bir yaratici var buna emin ol.Bütün dinleri indirende O yaraticidir.Ama hak din islamdir.Diger dinler değişmiştir,ve gelen her peygamber Muhammed gelicekO na inanin,iman edin demişlerdir.Kurani kerim kyamete kadar korunacaktir,bunu yuce Allah kuranda söylüyor.Allahin sözü haktir..

• Okudukça araştırdıkça bilen kişilerden dinledikçe kendin karar veriyorsun zamanla. Sen de kendi kararını verirsin acele etme. Sorgulaman bile güzel bir şey devam et.

• bunu insanlardan öğrenemessin nasıl ki matematik öğrenmek istediğin zaman kitabını alıp çalışıyosun bir din öğrenmek istiyosan kitabını al oku

• link bunu tavsiye edrim. akla uygun olmayan ne var merak ettim

• Herkeze gore farkli yanitlar alabilir bu soru..en iyisi ac bir kitap neyin ne oldugunu ogren..cami hocalarina sor..hic olmadi videolar var onlari izle ...

• Arkadasim sen once neye inanmak istedigine karar ver..

• Dinin varlığından habersizsen, aç ve oku.

• ne yazıkkı dinde bu kadar sert olmasaydı diyorum. hem acılar, sıkıntılar yaşıyoruz, intihar hakkı tanımıyor. allah kimseye kaldıramayacağı dert yüklemez deniliyor ama bizim çektiğimiz ne. anlamıyorum.anlamadım bu işten.

Erkekler Ne Diyor 8

• %90'ı Budist olan bir ülkede bunu sorarsan alacağın cevap bellidir bro. Kitapların arasına dal, araştır.

• Hepsi çok karışık ama birbirine yakın şeyler kitaplar :((

• bir gün yüksek bir yere çık ve dünyayı etrafını izle ve iyi düşün sence bütün bunlar tesadüf mü? hadi dünya tesadüf üzeri oluştu peki biz nasıl oluştuk hadi neyse bir şekilde oluştuk bize nasıl hayat verildi? içimizdeki mekanizma tesadüf üzeri mi oluştu hemde kaç bin yıl üzerinden geçmesine rağmen hala içimizdeki mekanizmanın eşini benzerini üretilmedi. sence bunlar tesadüf mü?

• Yok bütün dinler yalandır insanlar tarafından uydurulmuşlardır.Bir yaratıcı varsa da onun adı allah değil.

• Nerden böyle bir tanıya vardın

• arastırmaya baslayıp üzerine düsünüyor olman bile yeter, kararını yakın zaman da verirsin ama asla emin olamazsın :)

• Takma kafana bu konuları bence. 1 yere varamazsın.

• iyi bir insan olup yaşarım daha iyi :))

• Öncekileri Göster
    • iyi bir insan olarak işte insanlık için eğer bu dünyadan içim rahat vicdanım rahat ölürsem benim içim cennet odur

• Aynen dediğin gibi kardeşim. Takma sen o konuya.İnsan ol yeter. Öldüğünde kesin CENNETE gidersin.

• Allah bilir yaşın 14-15'tirDini internetten değil, dini kitaplardan ve dinleri iyi bilenlerden öğren yavrucumBen yine de sana cevabını vereyim;İnsanlara iyilik etmeyi, akrabaya, anne babaya iyi davranmayı, yoksulları yedirip içirmeyi, yetimlerin hakkını korumayı emreden, hırsızlığı, ahlaksızlığı ve sapıklığı reddeden bir din gerçek midir yalan mıdır sen düşün ?

• matematıkten az cok anlıyorsan.. ıslam dınındekı avl ve reddıye yontemlerının nasıl yapıldıgına ve mıras ayetlerıne bakarsın ve ıslamın uydurma bır dın oldugunu gorursun

Yükleniyor...