Rakı mezesi tercihleriniz neler?

Rakı içmek bir kültürdür, mezeleri de. Rakının yanında hangi mezeleri tavsiye edersiniz?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Yeşillik olan bir yer...Denize karşı oturmuşum...Bir tane ufak tabure bulmuşum,bir de önümde pazar kasası...Kasanın üzerine gazeteyi sermişim,Salatalığı,güzel tuzlu ve yumuşak bir peyniri,kavunu dizmişim...Ufakta bir radyo koymuşum önüme,telefonmuş,aramaymış,şarjmış uğraşmadan...Ordan güzel bir Hüdai Aksu çıkmış;demiş ki ''Bu ne sevgi ah,bu ne ızdırap''...Bir de tabut çivisi yakmışım,tüttürüyorum...Keyfine içiyorsam 15'lik,kederden içiyorsam 35'lik koyarım kasanın üstüne...Hafif hafif demlenir,sonra da basar giderim evime...

• O nasıl bir anlatım tarzı.Canım çekti birden.

• Eeee,keyfini bileceksin...Şu kar ortadan bir kalksa güzel olacakta,şimdilik araç içinde idare ediyoruz :)

Kızlar Ne Diyor 19

• Bende o kültür yok.

• rakı içemiyorum yanında su olsun meze niyetine

• alışırsan bira veya şarap hikaye kalıyor yanında

• Rakıyı kokla eğer Aci kokuyorsa: rakı icecek kadar derdin yoktur :)

• kesinlikle mis kokulu tatlı kavun:)

• haydari<3rus salatası kavun beyaz peynir

• şakşuka kesinlikle

• Balık,Roka,Peynir,Patlıcan salatası,kavun,elma,portakal,Bal - muz-ceviz 3lüsü ;))

• bal-avakado-muz üçlüsü..:)))

• :))

• Kendimi kültûrsüz hisettim ama aslinda bence Senin demek istedin baska yani tek bardak, kadeh artik neyse bide dert'lemi iciyorsunuz yoksa keyif icinmide.. bende cikolada ve tatli (kahve ve spezi) kültürü var dermisim...

• kordona karşı oturmuşsun tamda güneş batıyor hava süper ılık ılık esiyor yanında sevdiğim adam var elimizde rakı kadehlerimiz masamızda miss gibi kavun beyaz peynir haydari ve rus salatası =))

• ben varsam o sohbetin mezeye değil rakıya bile ihtiyacı yoktur.vuhuuuu bu gün bu özgüvenim niye ki? doktor değilim ama siz yine de açılın :)

• Ben içmiyorum ama bildiğim; haydari, beyaz peynir ve kavun :)

• şakşuka olmazsa olmazım

• o nasıl kültür iğrençç...bnce kültür değil deri kalmışlıktr o

• ne alaka.

• bnce öyle sencesi yada sizcesi beni bağlamaz

• Rakı olsunda yanında bir şey olmasa da olur.

• ufak bir kaba ince rendelediğin havuçları koy üstüne yoğurt onun üstüne yumurta kır içine tavuk at biraz kırmızı biber karpuz suyu ve peynir sonra en önemlisi su koy 2 bardak çok az sirke ve balık yağı afiyet olsun ben uydurdum

• Şakşuka vazgeçilmezim.Ayrıca; haydari, süzme yoğurt, beyaz peynir, kavun, karpuz.

• tabiki de insanların yaşayış şekilleri gibi yedikleri içtikleri de o toplumun kültürünü oluşturur.yani "rakı içmek bir kültürdür saçma bir şey" kime göre neye göre derler adama.

• aynen ne kültürü

• git doğuda yaşamış bir adama "akşam yemeğinde klasik müzik eşliğinde şarap içip yemek yemek kültürdür" de bakalım ne anlıyor.demek istedğim " kültür "toplumdan topluma değişen bir şeydir .kalıplaştırmayın.

• adamda böyle cevap verir:) +

• ali nazik salatasından başka bişey aramam

• rakı mezesi günahtır hemde kaçınılmazdır ateştir unutmayın !

• patates püresi, çiğköfte, fava, haydari, balık, yeşillik falan

Erkekler Ne Diyor 40

• Fix menü: beyaz peynir-kavunege rüzgarı: fava*,deniz börülcesi,kalamar,karides,balıkanadolu gölgesi: safranlı bulgur pilavı, haydari, acılı ezme, kasap köfte*meyhane işi: beyin salatası, meyve tabağı, arnavut ciğeri*, haydari*'ile işaretlenenler menü de mekanın tercih sebebidir.

• rus salatası, kavun, balık da olursa süper olur.

• patlıcan salatasılakerdabeyaz peynir

• Şakşuka..Haydari,hertürlü et gider ama balık en iyisidir..soğan salatası...rus salatası.lakerda.

• humus olur,humus...

• Her içkinin en iyi mezesi muhabbettir. Rakının yanında limonlanmış ve türk kahvesi serpilmiş elma dilimleri çok güzel olur ama bu final mezesidir. Önce balık kalamar ahtapot salatası, beyaz peynir, haydari, barbunya pilaki, şakşuka, çiçek dolması, közde kırmızı biber, beyin salata, akuadesli enginar, turşu gibi listeyi uzatmak mümkün.

• final mezesi,fırında tahin helva olursa yıkım olur yaaa :D

• Kesinlikle :) Ama çok içtiysen çarpar :)

• Beyaz peynir, kavun,balık,elma,greyfurt portakal.

• iyi bi peyaz peynir kavun öyle ezmeyle bilmemneyle karıstırmam

• süzme yoğurt

• Haydari ve ezme salata.Ayrıca cacıkta iyi gider.Birde mide asitini düzenlemek amacı ile bir kaseye zeytin yağı dökülür ve ekmek bandırılıp yenilir.

• patlıcan salatası ve çacıkla içerim ben

• Haydari, yoğurtlu semizotu, şak şuka, kavun, arnavut ciğeri, kaşarlı karides, soslu kalamar, zeytinyağlı barbunya... Ahh çok fena canım çekti ya :))

• link usta böyle söylüyor bana karlırsaa şakşuka ve süzme yoğurtt

• şalgam ve yoğurt vazgeçilmezdir

• yoğurt tamamda şalgam ıyykkk

• turşuda olur ama

• Kara toprak

• haydari,kavun,beyaz peynir ve rakı.Fantastik dörtlü

• 1 dal maydanoz yeterli

• süzme + turşu rus salatasıda olabilir

• Teksem birşey istemez yanına üstünüe cila niyetine bira olsun yeter.Arkadaş ortamıysa rakı-balık-peynir iyi gider.

• bende rakı içmedim ama öyle arkadaşlarım vardıki rakı tiryakisi olan,adamlar rakıyı meze niyetine goturuyolardı:)

• tarama , haydari , kuzu kelle, arnavut ciğeri ,süzme yoğurt ,sarımsaklı cacık ,çoban salata ,buz ( türk sanat müziği ) rus salatası

• :D evet en güzelide türk sanat müziği..:))

• Abi oturdunmu rakı bitecek o yuzden midede bulantı yapmayacak seyler yemelisin kolay sindirilen mesela ne olursa olsun kavun olsun peynir olsun o bile yeter içtiğin kisi önemli :)

• Kavun peynir olsn yeter :D

• Sek , sadece portakal .

• balık , peynir, çoban salata

• cherry domates ve keçi peyniri kafi

• şalgam süzme humus

• peynir,haydari veya rus salatası..

• sadece haydari.. diğer bi ismi ile tarator.. başka mezeye gerek yok..

• haydariezmebeyaz peynirkavun

• beyaz peynir,yoğurt yeter

• o içindeki anason kokusu varken batsın rakının kültürü:)

• en son 16 sene önce 1 ufak rakıyı tek nefeste susuz içmiştim. (hepsini 1 dikişte içmiştim) meze falan bilmem ben. :-) fakat mezesiz içince ciğere verdiği zararın büyük olduğu biliniyor.hiç içmesen daha iyi değilmi. ben o deneyimden sonra 1daha içmedim.

• haydari. şalgam. meyveler. balık iyi oluyor. kırmızı et. patlıcan közlemesi. limonlu salata. limonlu ayva. unutuyordum acılı etli acılı çiğköfte harika oluyor.

• bak okuyunca aklma geldi turşu =)

• Çok sık alkol kullanmadığımdan rakıyıda mezeyide aramam.

• kavun,peynir,haydari,acılı ezme,tereyağında karides

• rakı denilen meretin mezesi muhabbettir.

• Bir kere mangal olmazsa olmaz. Haydari, cacık ve şalgam suyu.

• beyez peynır, kavun, elma ,mandalın,portakal,ve yanlarına ben

• Haydari, patlıcan ezmesi, pancar turşusu, peynir, kavun, kırmızı et. Herşeyle güzel gidiyor namussuz. Yanına su yerine de şalgam tabikide... :))

Yükleniyor...