Kan grubu aynı olunca evlendiğimizde doğacak çocuk için sakınca olur mu?

Arkadaşlar size birşey sorcam benim ve svgilimin kan grubu A rh(+) ikimizin kan grubuda aynı evlendiğimizde çocuk olursa sakat olurmu yani... Daha Fazla

En İyi Erkek Görüşü

• Kan uyuşmazlığı, kanın RH faktörüne bağlı bir sağlık sorunudur.Kanı RH (-) olan bir kadının RH (artı) olan bir erkekle evlenmesi durumunda çocuğun kanı RH (artı) olursa kan uyuşmazlığı görülür. Bu durumda, fetüsün alyuvarları anne kanına geçer. Bu alyuvarlar, anenin antikor (Anti -RH) üretmesine neden olur. Annede üretilern antikorlar fetüse geçerek alyuvarlarını parçalar. Parçalanan alyuvarladan açığa çıkan sarı renkli billirubin maddesi fetüsün vücuduna dağılır. Bu durumda doğan bebekte kansızlık ve sarılık görüleceğinden bebeğin ölümüne neden olur.Kan uyuşmazlığı genellikle böyle çiftlerin birinci çocuğundan sonraki çocuklarda görülür. Anne babaların gebelik öncesinde ya da gebelik sırasında kontrollerinde kan uyuşmazluğu durumu saptanırsa kesinlikle hekim tarafından hastanede yaptırılmalıdır. Bebek doğduğunda kan uyuşmazlığı ortaya çıkarsa bebeğin RH (artı) olan kanı, RH (-) kanla değiştirilir. Kan uyuşmazlığına karşı, hekimlerce alınabilecek en iyi önlem, anneye her doğumu izleyen 72 saatlik süre içinde öze bir iğne yapılmasıdır.

Soran beğendi
    • güzel anlatmışsın teşekkürler içim rahatladı

• Öncekileri Göster
    • dr_kaan güzel bir açıklama yapmış açıkçası ben üşendim bu kadar yazmaya :)

prenses2012 eğer ilk çocukta uyuşmazlık varsa ilk doğumda sorun teşkil etmez ve 1.doğumdan sonra kan uyuşmazlığı olan annelere aşı yapılıyor yani büyütülecek bir sorun değil :)

• tesekkürler