• Sor
  • Bence

Kan grubu aynı olunca evlendiğimizde doğacak çocuk için sakınca olur mu?

Arkadaşlar size birşey sorcam benim ve svgilimin kan grubu A rh(+) ikimizin kan grubuda aynı evlendiğimizde çocuk olursa sakat olurmu yani sakıncalımı çocuk için hangi durumda sakat kalır çocuk kan uyuşmazlığındanmı cevaplarınızı bekliyorum

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Kan uyuşmazlığı, kanın RH faktörüne bağlı bir sağlık sorunudur.Kanı RH (-) olan bir kadının RH (artı) olan bir erkekle evlenmesi durumunda çocuğun kanı RH (artı) olursa kan uyuşmazlığı görülür. Bu durumda, fetüsün alyuvarları anne kanına geçer. Bu alyuvarlar, anenin antikor (Anti -RH) üretmesine neden olur. Annede üretilern antikorlar fetüse geçerek alyuvarlarını parçalar. Parçalanan alyuvarladan açığa çıkan sarı renkli billirubin maddesi fetüsün vücuduna dağılır. Bu durumda doğan bebekte kansızlık ve sarılık görüleceğinden bebeğin ölümüne neden olur.Kan uyuşmazlığı genellikle böyle çiftlerin birinci çocuğundan sonraki çocuklarda görülür. Anne babaların gebelik öncesinde ya da gebelik sırasında kontrollerinde kan uyuşmazluğu durumu saptanırsa kesinlikle hekim tarafından hastanede yaptırılmalıdır. Bebek doğduğunda kan uyuşmazlığı ortaya çıkarsa bebeğin RH (artı) olan kanı, RH (-) kanla değiştirilir. Kan uyuşmazlığına karşı, hekimlerce alınabilecek en iyi önlem, anneye her doğumu izleyen 72 saatlik süre içinde öze bir iğne yapılmasıdır.

• güzel anlatmışsın teşekkürler içim rahatladı

• Öncekileri Göster
    • dr_kaan güzel bir açıklama yapmış açıkçası ben üşendim bu kadar yazmaya :)
      prenses2012 eğer ilk çocukta uyuşmazlık varsa ilk doğumda sorun teşkil etmez ve 1.doğumdan sonra kan uyuşmazlığı olan annelere aşı yapılıyor yani büyütülecek bir sorun değil :)

• tesekkürler

Erkekler Ne Diyor 21

• Kan uyuşmazlığı olması için senin negatif olman gerekiyor.O yok zaten.Sakatlığın başka genlerle ilgisi var.Kan gruplarıyla ilgilisi yok.

• sorun olmaz. asıl sorun annenin (-) babanın (+) olduğunda ortaya çıkıo.şimdi ikinizin de A ise A olucaktır büyük ihtimalle, ikinizin de + olduğuna göre,Rr genlerinizin varsa çocuk %25 RR yani homojen A + %50 Rr heterojen A+%25 rr homojen A - olacaktır.eğer genleriniz RR ise %100 + olurbirinizin Rr birinizin RR olması durumunda, %75 RR homojen A + %25 Rr heterojen A + olucaktır.yani çocuğun A negatif olma olasılığı çok düşük. kaldı ki sen zaten pozitifsin, isterse çocuk negatif olsun uyuşmazlık olmaz.uyuşmazlık sadece anne negatifken eğer çocuk pozitif olursa olur.

• en iyi cevap için oyum sana mayk ..

• saolasın :)

• kan grubu aynı olursa risk taşımaz diye biliyorum tam tersi kan uyuşmazlığı durumunda riskli diye duydum.sen yine de bi doktora danış zaten sağlık kategorisinde soru soranların %90'ı bi doktora danışmalı :)

• zaten birde doktora sorcam bu durumu teşekkürler yorumun için

• rica ederim

• artık çok basit bu konular ... sağlık ocakları bile yardımcı oluyor ...

• sadece rh değerleri farklı ise kadın -, erkek + veya tersi sorun olur. her ikinizin de kan grubu aynı ise, olacak şey çocuğunuzun kan grubu da sizinle aynı olur. mutluluklar size.

• teşekkürler:)

• eğer senin ve onun annesinin babasının tam olarak kan grubunu biliyorsan hesaplayabilirim

• anne rh negatif olmadığı sürece pek sorun olmaz

• bencede teşekkürler yorumun için

• Evlenmeden önce sağlık açısından sorun olmasın diye sağlık raporu alınıyor ve öyle evleniliyor.

• uyuşmazlık varsa siz evlenemez misiniz deniyor?

• Ben öyle bir sorunla karşılaşmadım sonrasını bilmiyorum yani. Ama sağlık raporu şart

• kan uyusmazligi anne cocuk arasinda 0 rh - ve + olayindan. soru cok mantiksiz kisaca.

• bence sen onu sevmiyorsun eğer sevseydin soluğu burada değil doktorun yanında alırdın.

• ne alaka sevip sevmemekle sadece merakımdan sordum

• kan uyuşmazlıgı dışında ülkemizde çok yaygın olupta kimsenin bilmediği akdeniz anemisi durumu var.. genelde çogu insan taşıyıcı konumunda. iki taşıyıcı insan evlendiğinde çocuk ya taşıyıcı ya da hastalıklı doguyo. hastalıkta ayda bi kan alıyo.. ama artık bunun önlemi erken sürede alınabiliyo.. evleneceğiniz zaman akdeniz anemisi durumunu bi araştırın derim..

• sakat doğum olmaması için iğne vuruluyor onun için bildigim kadarıyla ama sen genede bir uzmana baş vur derim.

• teknık sorun o bızı asar kadın doguma gıt

• Baba Arh+ anne Arh- olursa ilk cocuk için risk olabiliyormuş

• evlenmeden önce kan tahlili yaptırıp uyuşmazlık olup olmadığına bakabilirsiniz.

• benim anne babada Arh+ çok şükür elim ayagım tutuyor boyum yerinde fizigim awesomee :D

• bak bu yorumu daha açık buldum örnek olarak sen yani teşekkürler yorumun için:)

• - ile + kan grubu evlenince sorun olabiliyor.aslında sorun çocugun kan grubu ile annenin kan grubunudan kaynaklanıyor.

• bende öyle tahmin ediyorum teşekkürler yorumun için

• çocuk cinsiyetli doğar.

• Birincisi şmdi siz evlenme muhabbeti yapıyorsunuz sevgilizle ama yakında ayrılacaksınız.İkincisi sizin için sorun yok sadece pozitif negatif uyuşmalığında sorun oluşur.

• BİZ AYRILSAYDIK ŞİMDİYE KADAR AYRILIRDIK KONU BU DEĞİL ZATEN

• Öncekileri Göster
    • hahahah tamam söylerim ayrılınca sana:)

• adam haklıı

• kan uyuşmazlığı olsa ne ilk çocukta problem olmuyor zaten şimdi gelelim sizin çocuğun kanına ikinizin de A + miş1. Durum 2. Durum 3. DurumSen Sevgilin Sen Sevgilin Sen Sevgilin A0 A0 AA A0 A0 AAÇocuk Çocuk Çocuk AA , A0, A0, 00 AA, A0, AA, A0 AA, A0, AA, A0Bu durumda %75 A burda ise %100 A burda da %100 A

• tam çıkmamış yani çocuğunun % 93 A pozitif olur

• teşekkürler bende öyle biliyorum :)

• çok sakıncalı olur

• NE GİBİ SAKINCA OLUR

Kızlar Ne Diyor 18

• Kan uyuşmazlığından kaynaklanır.Bunun için evlenmeden önce detaylı tetkikler yaptırınız.

• kesinlikle hiç bir sorun olmaz kan uyuşmazlığı annenin (-) babanın (+) ve çocuğunda (+) olması ile olur.

• Kan gruplarından biri pozitif biri negatif olduğunda anne ve bebek için problem oluyor ama onun için yapılan iğneler var... Aynı kan grubu problem olmaz tabi ki. Okulda öğrenmiş olmanız gerekiyordu

• kanların grubu hakında bilgim yokta..kan uyuşmazlığı denen olaydan çocuğu sakat olan bir aile tanıyorum..şuan çocuk 5 yaşında otizmli..bir iğne varmış o iğneyi vurunup öyle hamile kalmak gerekiyormuşş..öyle duymuştum..

• olmaz sadece rh faktöründe geçerlidir sakatlık durumu yani biriniz + biriniz - olunca olabilir, eger sen + isen bebek - rh faktörüne sahip olursa anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığı çıkar ortaya...

• tamam çok teşekkürler yorumun için içim rahatladı:)

• ne demek :)

• ikinizinde a + olmanız sorun değil. aranızda akrabalık yoksa çocuğunuz %99 sağlıklı doğar, kısacası ikinizde sağlıklıysanız önemli bir sağlık sorununuz yoksa bir sorun yaşanma ihtimali çok düşüktürkan uyuşmazlığında anne rh- baba rh+ olduğunda meydana gelir gebelikte anneye tedavi uygulanıyor bebek rh+olunca bebeğede tedavi uygulanıyor doğduğunda.

• Her şeyin bir çözümü vardır.

• Kan grubu uyuşmazlığınız yok, bir şey olmaz.Erkek negatif kadın pozitif olursa problem olmaz.Kadın negatif erkek pozitif olursa sorun olurKadın sıfır kan grubu olursa, karnındaki bebek A yada B kan grubundan olursa da sorun olur.Olay böyle ;)

• teşekkürler güzel açıklamışın olayı:)

• hayır olmaz korkma

• teşekkürler zaten herkes öyle dedi :)

• Kadin - erkek + oldugunda sorun yasanir sadece ama bir igneyle bu sorun ortadan kalkiyor

• hımm tamam teşekkürler

• :)

• Galiba ilkokul mezunusun

• internetten bi araştır bak güzelim...

• yok bir şey olmaz daha doğrusu evlenmeden önce bazı testler yapılıyor, bizimde aynı B rh(+) test yapıldı bi uyuşmazlık çıkmadı, çıkarsa da tedavi uygulanıyor.

• tamam teşekkürler sevindim buna:)

• rica ederim ;)

• kan uyuşmazlığı:anne (-)baba(+)çocuk(+)bu üç durumun olması şartıyla ilk çocukda değil 2. çocukda sıkıntı olur. ilk çocuğunu dünyaya getirdikten sonra anneye aşı vuruluyor.Dolayısıyla 2. çocuk için sıkıntı ortadan kalkmış oluyor.kaldı ki senin kan grubun + sıkıntı olmaz.

• teşekkürler yorumun için:)

• Sorun olmaz :)Eğer Kan uyuşmazlığı olursa en büyük sorun olur :) Aynı seyi bende yaşamıştım çünkü Bebek doğduğunda hem bebeğe hemde anneye bir iğne yapılır. Böylece bebeğe büyük bi etkisi kalmaz

• Artı ve eksiyle alakalı diye biliyorum.

• bayan negatif oldugunda eşi pozitif oldugunda sorun oluyormus benım kan grup A(-) kan grubumu ögrenmeye gttıgımde öyle söylenmıstı yanı bayan negatıf oldugunda sorun cıkması muhtemel oluyo anladıgım kadarıyla sende bı sorun yok yınede bı dr danısın

• bayanın - olunca sorun olabiliyo diye biliyorum

Yükleniyor...