• Sor
  • Bence

Marmaray projesi sizce nasıl yapıldı ?

yanii bunu sadece ben mi merak ediyorum . denizin altına nasıl döşendi o büyük borular suu girmedi mi

Güncellemeler:
hiç kzı yok :D yaaa nolduu erkek sorsa bunu hemen gelirdiniz bence bu şeyden olmuş eee ımm bilemedm ki canım ya :) gibi sözler yok

En İyi Görüş

• tüpler tuzlada inşa edilip yüzdürülerek yerine getirildi.Daha sonra batırılarak yerine yerleştirildi.Sonrada birbirine eklenerek tünel oluşturuldu.National Geographic te belgeseli vardı.Bulabilirseniz izleyin.

• bu iyidi

• sağol.büyük bir proje.

Erkekler Ne Diyor 13

• su girdi sanırım ama kapatılırken boşaltıldı diye biliyorum.açıkçası teknik olarak ben de merak ediyorum.

• evet aynı duygular olması şaşırtıcı değil türküz biz .

• Cok cok uzun sürdü nasıl olursa olsun

• ama değdi

• o kadar yılda yaptıkları 1 tane raylı sistem için oda sözde 3 tane idi gerisi artık kim öyle kim kala kim bilirr ne zamana :)

• zaten o büyük beton yığınlarını suyun altına içine su doldurarak yerin altına indirdiler sonra ise içindeki suyu boşalttılar

• :) hayalgücü mü gerçek mi bu

• haberlerde o kadar anlattılar gerçek gerçek

• ordan anlaşılmıyo izledim

• Öncekileri Göster
    • Tüp tünel bitim elemanı yerleştirildikten sonra, delme tünel ile tüp tünelin birleşim noktaları su geçirmezliği sağlayan dolgu malzemeleri ile doldurulmuştur. Tünel Açma Makineleri (TBM'ler) ile batırma tünellere doğru yapılan delme işlemleri batırma tünele erişilene kadar sürdürülmüştür.

• teşekkür ederim bilgilerin için

• hahahaaaaa bişi dösenmedi haberlerde belirtiklri gibi hersey hazırdı zaten beton falanda dökulmedi hazır küp halinde yerlestirdiler hem japon muhendisler tarafından yapıldı sasırmamak gerekir...

• bu arada sana gülmedim ilk yorum yapan arkadasa güldüm::))

• :) doğru

• ;))

• su giriyo ama döküyolar sonra onu

• hımmm

• işçiler dalğıç kıyafeti ile çalıştı :D

• :) bunu bile düşündüm

• hayal gücüne hayran kaldım:)

• :) ne var ya

• batırma tüp sistemiyle gerçekleşti kardeş ağızları kapalıydı herhalde

• peki eklerken nasıl oldu bu tüpler ve muhteşem bir sistem var yürüyen merdivenler kameralar ve sanat eserleri olacakmış

• biz buna kısaca muhendıslık dıyoruzz

• siz ?

• Öncekileri Göster
    • biterse inş olacağımm .))

• :)

• mimarlık harikası boşuna denmiyor ama bunu bile eleştirenler var bizim nasıl olduğunu bile tahmin edemediğimiz şey bence mimarlık harikasıdır

• tabiki harika yapan yaptıran hepsi harika

• ahahaha işte sonunda benim gibi biri o köprüler nasıl yapılıyor ya suyun içinde beton nasıl kuruyor açıklayacak varsa açıklasın valla :((cayırt

• :) bu cayırt da iyiymiş kuzenmde de başladı bu takıntı oda cırt yıkıl diyo sürekli :) evet bende böyleyim mesela kçkken de masallar biterdi eee snra nolmuş derdim :)

• bu cayırtın aslında onla alakası yok :((

• hımm bu cayırt nedir peki

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan henüz görüş yok! İlk görüş paylaşan kız olarak fazladan Xper puan kazanabilirsin...

Yükleniyor...