Neden insanlar küfürlü konuşur?

Neden insanlar küfürlü konuşmayı marifet olarak görürler nerden gelir bu düşünce anlamam neden böyle bir ihtiyaç duyarlar

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Bir nevi duyguların daha şiddetli dışa vurumu olarak görebiliriz bunu. Daha pekiştirerek üstüne basarak ifade etme yöntemi yani. Bir şeye kızdığımızı iyive belli etmek mesela. Bazı yörelerde küfür bir sanat bile olabiliyor, biliyor musun? Küfürü kültütü diye adlandırılıyor bu. Üzerine araştırmalar bile yapılyor ve ilginç küfürler derleniyor. Bunu www.youswear.com sitesinden görebilirsin. Genel anlamda tabii ki ahlaksızca bir şey ama küfürlü konuşmayan kimse yok günümüzde. Türkçe ise bu açıdan çok esnek ve zengin bir dil. Hemen hemen her söylenen şey mecaz anlamda değerlendirilirse küfür içeriğine rastlanıyor.

Erkekler Ne Diyor 51

• Gerçek kişilere küfür etmem ama tüzel kişilere kurumlara ve devletlere küfür ederim ama yalnızıken ederim yanimda bir veya birden fazla kişi varsa küfür etmeyi nezaketen yanlis ve etik dısı bulur ve küfür etmem bazen hakaret ederim ama edenden çok birde ettiren yadırganmalı bu durumda

Saygılarımla

A.T.

• Konuştuğu konuda açıklayabileceği ölçüde yeterliliğe sahip olamayan kişisel gelişiminin hitap ve konuşma kısmını tam olarak tamamlayamamış insanlar küfür eder çünkü küfür akılda daha kolay kalır ve hemen akla gelir ki bu durumdan kurtulmanın yoluda söyleyeceklerimizi hemen söylemeyip düşünüp söylemektir..

• Bilgi ve kelime hazinesi dar olan insanlar küfüre başvurur !

• Konuşmayı bilmeyen insan küfreder .

• her kapdan içindeki sızar derler.. o yuzden

• küfür ruhun yelpazesidir :D şaka şaka ama terbiye ile alakalı :D

• "En çok küfredenler yaşamı çözmüş insanlar ve hayatı hayvan gibi yaşayanlardır."

Zeki insan söylenecek son sözü bittikten sonra, hayvan adam çümle kuramadığında ilk küfrünü eder ve hayat devam eder. Takmamak lazımdır. Küfür iyidir.

• Sen önce küfür ile argo arasındaki farkı öğren öyle gel soru sor..

• Kısaltmada pek anlasilmiyor..

• sinirlediğim de edebiliyorum. yine makul sınırlarda kalmaya çalışırım. deşarj mı, hayır ama kısmi bir rahatlama sağlıyor.

iş yerinde de bazen keyiften veya stresten / anlatım zenginliği veya acizliği olarak kullanılabiliyor.küfür değil, argo tabii ki

.

örnek:

hazine operasyon portföy yöneticisi çocuk (hopyç) ve ben:

ben: portföyün durumu nasıl?

hopyç: elimize verdiler üstad.

ben: nasıl lan?

hopyç:aslında ben emri iki kademeye girmiştim. bilmem ne oldu da tahtayı kilitlediler bize.

ben: bizim risk limiti limiti uygulaması 9 aya yeni limitler doğurur herhalde... sitip attınız limiti diye gelmiştim zaten.

hopyç: şey...

ben:sittr yine sabahlıyoruz anasını satayım.

aslında argo ve küfüre karşıyız... ama bu durumda da, "risk limitini mi aştınız canlarım?" diyebilmem mümkün değil.

• küfür yalnızken ettiğinde bir tür terapidir. korolar halinde ediyorsan iğrençliktir. derdini küfrederek anlatmaya çalışıyorsan acizliktir.

• Küfretmek güzeldir.

• marifet degil alışkanlık çocukluktan gelen bir olay bilinc altı oluşum diyelim sinirlenince

olan bir şey

• vallahi ben de bazen sinirime hakim olamıyorum ağzımdan küfür çıkıveriyor ama ağzımdan çıkıyor dediğim gibi başkaları gibi bi marifetmiş gibi etmiyorum.küfür etmeyi bazılarının bi marifet saymasını küfür edince daha harbi,dürüst, göründüklerini sanmalarına bağlıyorum halbuki alakası yok.dürüstlüğün ölçüsü küfür değildir.

• ufak tefek şeylere takılma ...

CEM YILMAZ üstad bunu dile getirmiş ... link

• Bu kültürüyle ilgilidir.

Konuşabilecek malzeme bulamayanlar bu yola başvurur

• bayanlar küfrettiğinde amk der ama bunu fiziki olarak yapamaz ki :)

• hayatta etmem, edenlede konuşmam :D bu da yalannn

• küfüre hayır kampanyası başlat o zaman...

• şimdi somut örnek verelim

a sapı: megan fox evliymiş lan

b sapı: yuh a.q. yapılır mı lan bize bu !

şimdi mesela burda a.q. olmazsa bu cümle düşüktür. boynu bükük kalır. hatta yeraltı edebiyatında anlatım bozukluğu kabul edilir.

• Gül ama :( Sen gülünce güller açar gül yüzünde <3

• bir sevgi kebeleği olarak rosa. :(

• <3<3<3

• Öncekileri Göster
  • rahat battığı için

• Maalesef ağız alışkanlığı

• aile ve çevresinden dolayi küfürlü konusurlar gereksiz bişidir aslinda gereksizdir sadece terbiyesizliktir

• Küfür dilin bir parçasıdır, dilin sarsılmaz taşlarından biridir. Her dilin ve kültürün kendine ait küfürleri, kalaylamaları, argoları bulunur. Bundan 2000 sene öncesi içinde geçerli, bugün içinde geçerli.

Yani bu yüzden küfre kötü denemez. Küfür dilin bir parçasıdır zira. Ama yerinde kullanılmalıdır. Her lafın sonuna "A.Q" diye kısalttığımız küfürü eklersek kötü olur, saçma ve arsızca olur... Küfretmesini bilmek gerekir. Edebiyatta bile küfür kullanılır bazı durumlar da.

Bu yüzden küfürü dışlamayalım, ama kullanımını da abartmayalım.

• Beğenmiyorsan okuma

• elbetteki küfür etmek marifet değildir. Küfürlü konuşan birisinin kalitesi ve seviyeside düşer genel kültür düzeyini düşürür insanlar öfkelerini küfür dışında başka kelimelerle ifade edememesine de sebep olur oysaki küfür etmeden de öfke durumu başka kelimelerle de ifade edilebilir fakat bazı durumlarda insanlar stresle başa çıkmak için yapar bunu kalayı basar ve rahatlar herkesin bi dejarz olma yöntemi vardır kimisi sarafiye çıkar kimisi hamama gider kimisi paraşütle atlar ama en ucuzu kalayı basmak heralde :)

• Bir tür anlatım biçimidir. Bazı durumları basitçe anlatmanın en iyi yoludur.

Evreseldir.

• ağız alışkanlığı

• Küfür candır*küfürsüz hayat sigortasız işe benzer

• karşıdaki gişiye zarar veremedimi küfüre baş vurur küfürü kendine destek olarak görür

• güzel bişey bence. olmazsa olmazlarımdandır. niyesine gelince. seviyorum.

• Küfrü hiç sevmem,hiç te etmedim şu ana kadar.Edenlerde bi aynaya baksın bi insana yakışmıyor böyle iğrençlikler.

• alışkanlık rahatlama istemdışı oluyor bende refleks gib:D

• Boş konuşmaları doldurmak için .

• Aciz Durumda oldukları için

• ihtiyaç değil alışkanlık, beni çok rahatlatıyor.

• insanları anlamak çoğu zaman güçtür bu durum içinde aynısı geçerli bende hiç bi zaman bu durumu anlayamamışımdır

• yeteri kadar kelimelere hakim olamama ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan ve insanın kararkteriyle alakalı bir durum bence :)

• Küfür yerinde kullanıldığında güzeldir, etkilidir. İnsanı saatlerce laf anlatma derdinden kurtarır.

• Yapılan araştırmalara göre , küfür etmek insanın sakinleşmesine neden oluyormuş

yani anti-deprasan etkisi var. Bu nedenle erkekler kadınlardan daha az psikoloğa gidiyor. Biz olmadı maçta küferdip rahatlıyoruz

• teşvik etmiyorum ama gerçek olan birşey var ortada

yoksa tribünlerde deşarj için oraya neden gidiyor insanlar :)

• Bu araştırmanın kaynağı neresi acaba?İnsanları küfüre teşvik etmek yanlış.

• agız alışkanlıgı haline gelmiştir küfürü marifet sayanlarda var toplumda argo argo konuşup bir şey sanırlar kendilerini ama tam tersi kendilerini küçük düşürdüklerinin farkında degildirler.

• Ayen oyle

• ben kufur ederım cokta severım cunku ınsanlar bazen cıldırtıyor karsı kısıyı ya doveceksın yada soveceksın kacarı yok yanı bazı durumlarda kavga olmadıgı ıcın kufur ıyı gelıyo medıtasyon gıbı...kufure karsı ınsanlarıda anlamıyorum acaba onlar sınırlenınce polyannacılık mı oynuyorlar merak etmekte yım...

• Çünkü bazıları küfür söyleyerek kendilerini daha rahatlamış hissederler.

• içimimdeki nefreti kusar ve rahatlarım..

• Bazen o anda aklıma başka birşey gelmediği için, teşvik ettiğim için değil.

• Sokak kültüründe olan birşey bu. Sokakta adam olmanın birinci şartıdır. Küfür etmeyeni adam yerine koymazlar.

• Öyleyim tabi amk :)

• Şekil 1A :))

• Küfrün olmasının tek sebebi insanı rahatlatmasıdır. Tamam saçma gelicek ama böyle yani,siz sinirlendiğinizde üzüldüğünüzde ya da sevindiğinizde bunu bi şekilde belli edersiniz ya bazı insanlar da küfrederek belli ediyor,rahatlıyor .

• Onlarda da artık alışkanlık haline gelmiş.Şöyle düşün sen hep konuşurken belli kelimeleri ve bağlaçları (falaan,şeey,ya, gibi) kullanıyorsundur ya onlar da artık artık belli kelimeler olarak küfür kullanıyordur,ona normal geliyordur.

• Hayır ona bır sey demıyorum bazı ınsanlar var yolda duyuyorum lafın arasında hıc bırsey yokken ortada kufur edıyor ben onları anlamıyorum

• seviyelerini belli etmek için..

• Alışkanlık meselesi..Avrupada bir tek Türkiyede çocuklar Sokakta Büyüyor...Tüm avrupayı dolaşaın bizim memeleketin 100'de biri kadar Çocuk sokskta göremezsiniz.. Millet doğurup yürümeye başladığı gibi sokağa salıyor...Sabah salıyor..akşam kararınca da topluyor...Böyle olunca tabi kii...Hoş konuşma tarzları doğuyor...

• Küfr Candır.

Küfretmek sadece rahatlıyor insanı. Ana bacılı küfrlere karşıyım. Bir sınır olmalı.

• küfür edince rahatlıyorlar belkide. aslında insan ağzından söz çıkmadan önce düşünmeli ilk önce bunu başarabilirse küfür etmez. bazen sinirlendikleri anda hemen küfür ediyorlar. ben önceden hemen küfür ediyordum mesela ama sonra etmek istemiyorum dedim artık çok sinirlenmedikçe olmadık yere küfür etmiyorum.

Kızlar Ne Diyor 19

• Çok fazla düşüncem var.

• stres atmak için :)

• Tamamen refleks ben pek küfür etmem ama sinirlendiğim zaman ister istemez agzımdan çıkar ani birşey :) karsıdakini seni sinirlendiği zaman onu aşşağılamak sinirleri yatıstırıyor azda olsa aslında :)

• yerı gelınce ederım ben ınsanında sabrı bır yere kadar:D

• kimisi küfür ederek kendini haklı çıkarmaya çalışır kimiside zevzekliğine eder işte ..

• küfretmiyorum küfredenlerdende rahatsız oluyrm konuşmayı bozuyor

• sözcük yetersizliğinden...

• Ben de küfür ederim ama yerinde :) Hakikaten koşulların beni sinir etmesi gerek. Genelde ağzında küfür düşürmeyen ve bunu da bir marifet sananlardan nefret ederim ama. Bence kelime hazneleri 200 kelimeyi geçmediği için her seferinde küfürle kendilerini tekrarlama gereği duyuyorlar.

• Ben genelde sinirlendiğimde değil de, çok komik bi olay olduğunda random ve küfür kullanırım mesaj yazarken veya internet ortamında

Ama çok yakın bikaç arkadaşımın yanında sadece.

• noktalama işareti olarak kullanıyorum.

• arada bir etmeyi severim , ana bacı karışmayan cinslerinden...

küfrettikçe imanım artıyor o yüzden.

• Ben şahsen duygularımı daha iyi ifade edebiliyorum o şekilde :) Ama sürekli her lafına katanlarda bu alışkanlıktır yada daha erkeksi durmaya çalışmaktandır. (Kızlarda da erkeklerde de.)

• Sinir patlaması belki bazen ...

• Bi marifet değil tabii ki de. Çok sık kullananlara ben de sinir oluyorum ama çok yerinde de kullanılabiliyo küfürler. O zamanlarda benim bile kullanasım geliyo ama etik değil yani. Kullanılmasana da olur.

• Aciz insanlar küfür eder derler.

Ama ben küfür etmeyi çok seviyorum.

Hayatımın bir parçası oldu sanki. Etmeden yapamıyorum.

İhtiyaç duyarlar insanlar küfür etmeye.

Seni bırakıp giden sevgilinin ardından mesela. Onun başka kızla birlikte olmasının ardından. Hayatının bomb*k gitmesinden sonra. Beklediğin sınav notunu alamadığında falan. Her insan muhakkak küfür eder. Ben etmiyorum diyende yalan söylüyordur. Bu dediklerimden birini yaşamanız küfür etmeniz için geçerli bir sebeptir :)

• Dişlerini fırçalamadıkları için pislik içindelerde ondan

• Rahatlama metodu sayarlar.

• bunu sürekli yapıyorlarsa kelime dağarcıkları cok dar olduğundan kültürel acıdan kendilerini gelistiremediklerinden kaynaklandğndan eminm

• bende aynen katılıyom neden küfür vardır

Yükleniyor...