Neden hep 'Bayan değil kadın' derler?

Ne farkeder ha bayan ha kadın niye öyle diyolar?

0|0
1629

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Bayan bir hitap şeklidir ve cinsiyet ifade etmez. Erkeklerin çoğu bir 'kadının' bakire olup olmadığını bilemeyeceği için bayan diye hitap ediyor. Feminizm buna karşı çıkar. Bir kadını kadın yapan şey bakireliğini kaybetmesi mi? Kadını kadın yapan şey erkek midir yani?
    Ayrıca feminizm kadın erkek eşitliğini savunur. Ama kadın haklarını savunmasıyla ön plana çıkar. Neden?
    Bu ülkede tecavüze ve tacize uğrayan, şiddet gören, öldürülen, namus kavramı omuzlarına yüklenen, aşağılanan, bedeni üzerinden yapılan berbat küfürleri duymazdan gelen KADINDIR.
    İşte bu yüzden kadın ne karıdır ne de bayan. Kadın kadındır.

3|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 28

• bayan hitap kadın cınsıyetdır.. kadın olmaktan utananlar veya sonradan gormeler bayan denılmesını tercıh edıyor orasıda ayrı bır vaka

2|0
    0|0
  • bayan desek kadın demedigimiz için kufur edip bagiriyolar. Kadin desek niye bayan demiyonuz diyon. Bu kizlari anlayamicaz beyler

0|2
    1|0
    • anlamaya çalışmadığınız için anlamayacaksınız doğru

• @poncikbirkiz haklısın
      @JaneJetgil aşağılayıcı bir tabir oldupu için kadın denmesi gerek var erkek le kadın eşit. anlatabildimmi bilmiyorum umarım anlamışsındır

• Lanet olasi federaller 🔫🔫picuv picuv

• bayan kelimesi bay kelimesinden türetilmiştir o sebep ile. kadın ise dişi cinsiyetine özgü bir kelimedir. bknz : kamil kamile cemil cemile hüsnü hüsniye gibiii :D

0|0
    0|0
  • Gerçeği Kadındır da ondan Bayan baymaktan gelir hayır yani kimi bayıyo 😂 ve hatta eskiden Bayan denilmesinden rahatsız olurmuş işte o yüzden şimdiki kekolarda kadın ne ya bayan desinler bize diyolar😂😂

1|0
    0|0
  • sözde bayan bay kelimesinden türediği için

0|0
    1|0
  • cinsiyetçilik kadın kadındır. resmi bir konuda olsa bayan yerine hanımefendi diye hitap ederim bence de öyle olmalı

0|0
    0|0
  • kadın daha kibar bayana göre

1|0
    0|0
  • Ne farkeder la

0|0
    0|0
  • O da ayrı bir şey

0|0
    0|0
  • Ben bayan dedim diye kabasın dediler kadinmis

1|1
    0|0
  • bağyan da olur

0|0
    0|0
  • öyle deseydilerde bu sefer tersini sorardın

0|0
    0|0
  • Bayan erkekten baydan türemiş bir kelime.
    Ben dişi demeyi tercih ediyorum.

0|0
    0|0
  • Fark etmiyorsa bu sorunun amacı nedir?

0|0
    0|0
  • bundan sonra "bey" diceksin

0|0
    0|0
  • hatun de geç

0|0
    2|0
  • Bende tersini diyorum ne garip

0|0
    0|0
  • ağız alışkanlıgı günlük hayatta kadın
    ama nezih bir ortamda ise Bayan veya hanım efendi

0|0
    0|0
  • Ne fark eden bayan 2side aynı anlama hizmet ediyor :).)

0|0
    1|0
  • Kadın evli olarak düşünülür olgun görmüş geçirmiş gibi bayan kız kadın arasın da kalmış ya da belirsizlik anlamı taşır ne açıklama yaptım be ben bile şaşırdım

0|0
    3|0
  • Erkekler Devam
    8

Kızlar Ne Diyor 15

• Kadın cinsiyet belirtir bayan ise hitap şeklidir.
    Örneğin "Bay, bakar mısınız?" diyemeyeceğiniz gibi "Bayan, bakar mısınız?" demeniz de abes kaçacaktır.
    'Ama benim niyetim kötü değil, sadece kibarlık olsun diye böyle söylüyorum.' diyebilirsiniz ama bu daha kötü olur.
    Çünkü bu neden kibarlık olsun ki, size bunun daha kibar olduğunu düşündüren ne? Bu, tamamen kadını cinsel kimliğinden uzak tutmaya çalışan erkek egemen sistemin bize dayattıklarının bir sonucudur. Ayrıca asıl yanlış olan bu kelimeyi ve çağrışımlarını ayıp bulan zihniyettir.
    Kısacası dünya bayanlar günü yoktur, dünya kadınlar günü vardır.

1|0
    0|0
  • mrs değil women arasındaki fark gibi işte :) bana da saçma gelmiştir hep :) kelimelerden daha çok ne niyetle söylediğine bağlı biraz da her şey :)

0|0
    1|0
  • Toplumumuzda bazi insanlarin "kadin" kelimesinin sirf evliler icin kullanildigini düsündügü icin karsi tarafin medeni halini bilmediginden dolayi "bayan" demeyi tercih ediyor. Kimisinde ise agiz aliskanligi olmus. Bence 25 yas üzeri olan veya öyle oldugunu düsündügün insana "kadin" demek daha dogru. Olayi bekarete baglayanlar bile var. Örnegin 35 yasinda birisinden bahsederken "güzel kadin" diyorsunuz. Sirf bekar diye, "o kadin degil KIZ" diye tepkiyle karsilayorsunuz. Komedi ya

0|0
    1|0
    • Ayrica "bayan ve kadin" kelimesi icin güzel bir alternatif var. Seslenirken "bagyaan" demek kaba, "kadiiin"diye seslenemezsiniz de. "Hanimefendi" diyebilirsiniz

• erkeğe erkek diyorsunuz kadına neden kadın demiyorsunuz utanıyormusunuz bedeninizden , sözde kibarlık mış batsın kibarlığı kadın diyceksiniz kadın.

0|0
    0|0
  • Bağyaann demedikleri sürece aynı sey

0|0
    1|0
  • Baymaktan geldiği için sanırım.

0|0
    1|0
  • Kadın ve erkek bir cinsiyettir
    Bayan ise sadece bir hitap şeklidir. Cinsiyet olarak kullanılamaz.

0|0
    0|0
  • bilemiyorum ki.

0|0
    0|0
  • Kadin kelimesinden bile azanlar oldugu icin cinsiyetsizlestirmeye calisiyolar kimse erkeklere bay diyomu ama herkes bu bilince soylemiyo tabiki alistigimiz icin normal geliyo

0|0
    0|0
  • Kadın cinsiyettir bayan htap şeklidir bazıları cok abartıyor ama bıktırdılar

0|0
    1|0
  • kadın daha iyi

0|0
    0|0
  • bana da cok sacma gelıyor ınan ınsanlar keımelerın kolesı olmus

0|0
    1|0
  • bayan yumuşatılmaya muhtaç erkekten daha düşük gibi oluyor.

0|0
    0|0
  • Bana kadın desinler ben kimseyi bay mıyorum 😂😂😂

0|0
    0|0
  • Kadın daha uygun. Bayan ne?

0|0
    0|0
Yükleniyor...