Tarih bilgisi iyi olanlar?

Merak ettiğim bir konu var. Geçtigimiz yıllarda bildiğiniz üzere birkaç tarih ile alakalı dizi yayınlandı. Bu dizilerden birinde bir bölümde Kanuninin oğlu Şehzade mustafanın ölümü konu alındı. Peki sizce bu olayın gerçek yüzü nedir?

0|0
05

En İyi Erkek Görüşü

• O dizide anlatılan olay gerçeğe çok yakın anlatılmış. Bunu İlber Ortaylı katıldığı haber programında anlatmıştı. Onun dediğine göre dizi yapımcıları Şehzade Mustafa ile ilgili kaynaklardan va danışmanların yönlendirmesiyle hazırlanmış...

https://youtu.be/NNCwW4barWo

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 4

• Gerçekte şehzade Mustafa dizide ki kadar masum değildi... devleti riske attığı için canındsn oldu... ki zaten o dizinin benim gözümde hiç bir değeri yoktu... koskoca Sultan Süleyman sabah taht, akşam harem yaşamadı...

0|0
    0|0
    • Nasıl bir riski kastediyorsun

• @yıldırım1212 kardeş bizim yükselmemiz viyana kapılarında bitmiştir. viyana kapıları bizi yıpratan savaşlardı. birde içimizde ki hainler biriktikçe ve topraklarda genişledikçe artık kontrol edilemez noktaya geldik. zaten Fransız ihtilalinden sonra Osmanlı yavaş yavaş yıkılmaya yön tuttu.

Bide İran bize hiç bir zaman dost olmadı bak yazıda da öyle diyor. gizli düşmandan yardım istiyorsan suçlusun demektir. onunla mektuplaşıyorsan devlet için tehtit demeksindir. çeri ağaları şehzade Mustafayı desteklerken devlet içinde baba-oğul kavgası devlet-i mülkün erken yıkılmasına sebeb okmlurdu... Hürrem Sultan sadece yangına körükle gitti. belki şehzade Mustafa idam değilde sürgünle cezalandırılabilirdi orası ayrı. bide Osmanlı kültüründe Fatih Sultan Mehmet'ten başka dönemin padişahı ölmeden tahta geçen başka bir padişah yoktur. varsada ben bilmiyom. var mı? Yani demek istediğim tahtta hükdar dururken sen askerleri arkana alıp hükümdara kafa tutma safhasına gelirsen cezasına katlanırsın. Saygılar

• kanuninin babası yavuz sultan selim babası ile taht mücadelesine girmistir ve babasını tahttan indirmistir

• להבה כחולה Tarihin kara sayfalarından o konu henüz aydınlığa kavuşturulmamıştır. İhtilaflı bir konu.

0|0
    0|0
  • Ben Kel Mahmutu severim :DDDDDDDDDD

0|0
    0|0
  • 3 aşağı 5 yukarı doğrudur.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...