Düzgünce açıklayacak olan yorum yazabilir mi?

Bize din dersinde öğretilen insanın bir kendi çizdiği kaderi bir de elinde olmayan bir kaderi olduğu söylenir, cinsiyet, doğum yeri ve aile gibi şeyleri Allah belirler ve yaşamımızı bizim hareketlerimiz şekillendirir, kaderimizi kendimiz belirleriz yani Allah sadece önceden biliyor olur sonucu. Aynı zamanda bu dünyaya imtihan için gönderildiğimiz, Allah'ın da bizi sınava tabii tuttuğu için hayatımıza müdahale etmediği bilinir bu mantıkla. Sonuçta sınavdayız ve kaderimizi kendimiz şekillendiriyoruz. Peki bu durumda bir şeylerin olması için Allah'a dua etmemizin olayı nedir? Sonuçta Allah müdahale etmiyor diye biliyorum. Bilen biri açıklarsa sevinirim, anlamadığınız bir nokta olursa anlatımımda yazarsanız ayrıca açıklarım.

Güncellemeler:
Bana burda gelip dinsiz muamelesi yapmak kimsenin haddine değil, dinim imanım var ki sorguluyorum bir şeyleri kavramaya çalışıyorum dinimi anlamak için. Kendimi Allah'la eşit ya da daha yüksek tutmak gibi bir amacım yok ve olamaz sorduğum sorunun amacını ve temelini anlayamayan zahmet edip saygısızca yorum atmasın, aynı saygısızlığı benden görür. Onun dışında uzun uzun açıklamalar yapan herkese çok teşekkür ederim hepinizin söylediklerini aklıma sokuyorum 🙏🏻
Özel olarak yazan bir arkadaş sağolsun açıkladı durumu ve bendeki eksik kalan çoğu taş yerine oturdu, bana "beyinsiz" gibi yakıştırma yapan arkadaşlar kimde beyin olmadığını sorgulayabilir şimdi, başka biri gayet güzel açıklarken onlar hakaret etmeyi seçerek zaten dini konuyla alakaları olmadığını belli ettiler.

0|4

En İyi Erkek Görüşü

• kaderi degistirmek sekillendirmek elinde.. şöyle ornek vermek gerekirse araba sürüyorsun , senin canının güvenliği için hız yapmaman gerekiyor.. çünkü hız yaptığın takdirde ölüme davetiye getiriyorsun.. bile bile hızlı gidip canını tehlikeye atmakda elinde, sakin bir sekilde ulasacagin yere yavaş bir sekilde gitmekde elinde... hayatının uzaması , sekillenmesi tamamen senin ellerinin arasinda.. senin kader diye bahsettigin RABBIMIZIN bize belirledigi ömür.. belirlenen vakte kadar kendini tehlikeden koruyabilmek insanın kendi elinde diye düşünüyorum.. konuya soyle de bakmak gerekirse biz insanlar dunya uzerindeki canlilara gore dusunebilme ve kendi irademizi kontrol altina alabilme özelliğine sahibizz.. Ve su an sen bu konuyu sorgulayabiliyorsan her sey bizi farklı kılan aklımızın sayesinde... tabi kaderinin tamamı belirlenmiş degil... kaderi belirlemek hayatta yapacakların senin elinde olduğu icin bir akla sahibiz.. zaten kaderimizin tümü önceden belirlenmis olsaydi bu beynin bizde olması saçmalıktı..

1|2
    0|0
    • Ben de bu şekilde düşünüyorum zaten onu açıkladım sormak istediğim bu değildi yine de teşekkürler yorum için benim anlatmak istediğimi çok daha güzel açıklamışsınız

En İyi Kız Görüşü

• Allah müdahale etmiyor olur mu ozaman neden 'Kimseye güvenmeyin benden isteyin' diye buyuruyor ona dua etmemiz için Allah bizim kaderimizi kendi çabamıza bağlamıştır sen olmasını istediğin bir iş için dua etmezsen Rabbim bana hayırlıysa nasip et demezsen körükleme gidersin ve belkide o iş sana şer getirir Allah hiçbir duamızı cevapsız bırakmaz eğer bizim için hayırlıysa kabul eder şerse bişekilde bunu bize gösterir zaten

1|0
    0|0
    • Allah'a çok dua edip elde ettiğim şeyin de hayatımı mahvettiği oldu, neden bana hayırsızını nasip etti?

• Tamam da kendin diyorsun öyle ya da böyle bazı duaları kabul edip bazılarını kabul etmiyor, neden? Ya hepsini kabul etsin herkes bu şekilde ders çıkarsın ya da hiçbirini kabul etmesin herkes bu şekilde ders çıkarsın. Bazılarını kabul edip bazılarını etmemesi garip gelir. Zor durumda ona sığınanları ele alıyorum ben.

• Lan sen Allah tan daha mı merhametlisin daha mı iyi biliyorsun tövbe estahfurullah ya senin için şerse niye kabul etsin bunu sana gösterir diyorum

Erkekler Ne Diyor 24

• La ( yok) hevla ( güç) vela kuvvete ( kuvvetde) [ hiç bir kuvvette güçte yok ] illa ( ancak) billahil aliyyulazim (Azim olan Allah'tan başka) kul bir şeyi ister buna kesb denir kula kesb etme dileme yeteneğini Allah vermiştir kul nefes almak ister ne nefes almaya başlarken böyle bir istekten haberi vardır nede her nefeste istemek hatrında. ama her şeyden önce bunu ister ve bu konuda bir sorumluluğu yoktur takdir edildiği kadar alır kul nefes vermekte ister normal verirse sorun yok ama geğirir ve osurursa bazı sınırlar girer ışın içine kulun istekleri bitmez bunların bazılarından yaratan razıdır bazılarından razı değil dir kulun isteklerini oda isterse yaratır razı olduğuna sevap verir bazı kullar razı olmadıklarını ister o yaratmaz ve kul yapamaz kurtulur bazı kullar razı olduğunu ister o imkan yaratır kul yapmaz sırf istedi diye sevap verir onun ilmi onun görmesi ezeli ve ebedi dir bütün zamanları bir görüşle bilir zamanı yaratanda odur gündüzden geceye doğumdan ölüme zaman bizim içindir o kendi yarattığının içine haps olamaz gözünü kapat onu düşün aklına ne gelirse o ona benzemez bizim aklımız onu anlamaya müsait değildir fazla uzatmak istemiyorum çünkü bu bilgiler doğrudan olsa faydalanamassın çünkü su temiz olsa da bardak pisse veya suyun geçtiği boru pisse mikrop bulaşır benim anlatmamdan sen faydalandım desende bu faydanın zarara dönüşeceğinden eminim doğrusu bile zarar verebilirken nerede kaldıki yalan yanlış anlatımlar ama bir tavsiyem var Hakikat kitap evi kitap setini al içinde Tam ilmihal saadet i ebediye var onu mutlaka edin bilgiler kalbine gelir linkinide paylaşmaya çalışacağım

1|0
    0|0
  • Kader ile Allahın sana mudahale etmemesini ayni tutamazsin
    sen sinava hiç çalışma düşük alacağım diye son gün dua etmeye başla Ve düşük alinca dua ettim Allah kabul etmedi duami. böyle bir sistem yok çalışacaksın elinden geleni yapacaksin ki Allah sana yardim etsin dualarini kabul etsin
    (sözüm meclisten dışarı)

1|0
    0|0
    • Ben zaten kişinin oturup sadece dua etmesinden bahsetmiyorum. Şöyle söyliyeyim benimle aynı koşullarda çaba göstermiş veya bir şeylerden kendini korumaya çalışmış bir kişi daha olsun ve ikimiz de dua edelim, allah birimizi korusun ama birimizi korumasın, bu adaletsiz değil mi? Sonuçta hangi duayı kabul edip hangisini kabul etmediğini belli eden bir şey yok? Ha eğer sen kendin çabalarsan kurtulursun diyorsan o zaman dua etmemizin anlamı ne?

• unutmamak için takibe aldim sizi. öğrenince soylerim

• Teşekkürler tamamdır

• Sımdı soyle bir olay var 2 ınsan aynı sey ıcın calısıyor emek verıyor ve dua edıyor Allah hangısının duasını kabul ederı sorguluyorsun burda senin insan olarak sana bahşedilen hayatı faydalı ve verimli geçirip geçirmediğinnde önemli geçmişine yarattıgında etkı geleceğine gelecek katkının payını belırler

1|0
    0|0
  • Yaratılışın Gereği Aciz Olduğunun Göstergesidir Dua bu Konu Burada Konuşulmaz yani burada insanlar kimbilir neler yazar sen bu konulara balıklama atlamak yerine bir işin kökenine in oku yani sen daha okula başlamadan lise sorularını sorup çözmeye çalışıyorsun gibi birşey temeli doldurmaya bak

0|0
    1|0
  • Ben de senin gibi müslümandım ve dinimi sorgulamaya başladım. Sonuç olarak ateist oldum. Şu an ateist olduğum için öyle bir yorum yapacağım. Bunların hepsi mantık içermeyen şeyler. Dua etmek diye bir kavram çıkarmışlar ki insanlar kendilerini çaresiz hissetmesin diye. Her zaman Allah'tan bir ümit, bir yardım istemek amacıyla. Hz. Mehdi çıkacakmış bir de. Yine mehdi gelecek, bir kurtuluş olacak falan. Hep bir ümit, bir bekleyiş. Ölümden sonra da cennet var ohh iyice kafamız rahat.

0|1
    0|0
  • Mutlak kaderi anlamışsın

Diyelim ki Önüne 4 kavşaklı bir yol çıktı
    Allah bu yollar 1000 de olsa karşına çıkacak her yola vakıfdır
    Lakin seçim sana aittir

Şayet zorlu bir yol yahut yanlış bir yol seçtiğini anladıysan
    Pişmanlığını dile getirirsin veya yardım dilersin
    Hak da seni o yoldan başka birine aktarabilir
    Veya geri dönersin kendin baştan başlarsın veya yol kolaylaşır

Ve şu çok net bir hakikattir

KaderÇabayaAşıktır

Çaba karşısında kaderin nutku tutulur
    Lakin çaban batıla olmayacak

Yoksa çaban şeytana aşık olur

0|1
    0|0
  • 3 yaşında ölen bir çocuk hangi sınava tabidir. genel cevap sorgu sualsiz cennete gideceğidir ve bu ne kadar adil.

1|0
    2|0
  • bak sana ayet ve hadis ile cevap vereyim. Hz Peygamber a. s buyuruyor kader allahin sirridir arastirmayin. bu demek olmuyor ki kaderin ne anlama geldigini arastirmayalim. simdi yazgi Allahdandir. ayette ise mevla buyuruyor; habibim de ki Allahin yazdigindan bir baskasi asla basiniza gelmeyecek.. burada anlatilmak istenilen sey sen hayatini nasil yonetmek istersen her bir seçtgin yolda senin icin yazilmis bir kader vardir. sen istedigin yolu seçersin bu senin iradendedir ama o seçtigin yolda da senin icin yazili bir kader vardir. Dua etmeye gelelim simdi dua muminin silahidir hadiste gecer. egerki senin kaderinde yazginda basina gelecek bir musibet varsa senin yapacagin dua o musibeti geri cevirebilir Allah'in izni ile. simdi dersin ki neden Allah bize muslbet yaziyor? e imtahan.. bu konu derin bir konudur ince ayrintilari coktur.

0|0
    0|0
  • dünyaya geldikten sonra müdahale etmiyor sana akıl bahşetmiş onu kullanma yetisi sana ait

1|0
    0|0
  • simdi kardesim iradeni daha onceden bildigi icin bunu dilecegini biliyordu sen sadece hayırlısı olmasi icin dua edebilirsin

1|0
    0|0
  • Efendimiz duanız olmasa ne ehemmiyetiniz olur buyuruyor biz dua ederiz allahtan isteriz oda eğer hayırlı ise bize bahşeder hayırlı değilse o şeyi bize vermez şimdi şöyle bişey var allah sana kader planında bir yaşam çizmiştir diyelim ki 67 yıl yaşayacaksın ama sen 20 yaşında intihar ettin kaderin dışına çıktın bu senin kendi iraden oluyo

0|0
    0|0
    • Kaderi merak etmiyorum ki Allah'ın neden bazı zamanlarda yardım edip bazı zamanlarda dualara karşılık vermediğini merak ediyorum. Ya da sınava gönderdiği kullarına neden dua karşılığı yardım ediyor?

• Allah yardımcın olsun

• Kader konusu biraz anlaşılması zor olan bir konu geniş ve kapsamlı bir konu insanların tam anlamıyla kavrayamadigi bir konu

0|0
    0|0
  • bu insan zekasının çok üstünde bir durum. tabiki sorgulamak gerekir fakat bazı durumlarda inandım deyip ayrıntısına girmiyorum. misal Allah nereden geldi?

0|0
    0|0
    • Bence benim sorduğum açıklanamayacak bir şey değil ki bir arkadaş açıklamasını yaptı ama Allah nereden geldi sorusuna cevap verilemiyor bu insan zekasının üstünde kalıyor

• tamam o zaman. bana da birkaç açıklama yapmışlardı ama yine de aklımda tam kuramamıştım. bazı açıklar var gibiydi sonra da Rabbim bilir deyip geçtim

• O da bana göre değil savunduğum dini bilmem gerekli, okumayı sorgulamayı öğütleyen bir dinde neyse ya diyip geçemem

• ya kaderin 2 turu var 1si dogum yerini yasini ve aileni degistiremezsin. 2. si ise senin elinde olan kader turu bu ise mekkede dogmusssundur amerikaya gidersin bu elinde olan kaderdir ve sen elinde olan kaderle imtihana cekilisrsin.

0|0
    0|0
  • kader kavramı Kur'an da hangi manada kullanılmış ona bakmak lazım ki sırf üç adet ben sayabilirim sana

0|0
    0|0
  • allahu teala ettigin duayi karsiliksiz burakmaz ama kaderini de kendin yasayacaksin kaderimde varsa gorecegim deyipte yasamamak lazim kendini koruyup kollamak lazm

0|0
    0|0
    • İyi de zaten kaderimde varsa yaşarım diye bir şey olamaz kaderimizi kendimiz çiziyoruz. Allah duayı karşılıksız bırakmaz diyorsun peki imtihan edilmek için yollandığımız yerde Allah'ın bize yardımcı olamaması gerekmez mi? Mesela benim sınavı geçmek için ders çalışmam gerek, yanında bir de dua ediyorum diyelim Allah kabul etti ve ben sınavı geçtim. Bana neden böyle bir yardımda bulundu da bir başka duayı cevapsız bıraktı? Ya da sınav için yolladığı kuluna neden yardım etti? Taciz tecavüz vakalarında neden dualar kabul olmuyor ya da?

• @smileofstone şükretmek Allah'la bağ kurmak son derece güzel sonuna kadar haklısınız ben sadece arz talep noktasında takıldım

• hmm anladm

• Selam Allah müdahale eder etmıyordiye bırşey yok ya bu dünyada y an öbür dünyada hesabı verecek kere başka kaçış yolu yok

0|0
    0|0
  • Yazabilir..

0|0
    0|0
  • Allah sonuçta sana o on o saatte dua edeceğini ve duanda samimi isen kabul edileceğini de biliyor.

0|0
    0|0
    • Taciz tecavüz gibi durumlarda da dua eden, bu durumdan kurtulmak isteyip kurtulamayanları neden kabul etmiyor ama benim basit bir duamı kabul ediyor? İlla bir şeylere müdahale edilecekse neden böyle şeylere müdahale etmiyor?

• Ben kelimeleri hep Türkçe yazarak konuyu açıkladım daha ne yapayım?

• Niyetimin ne olup olmadığını bilemezsiniz söylemek istediğimi anlasaydınız açıklayabilirdiniz belki bambaşka bildiğim şeyler anlattınız bana, zahmetiniz için teşekkürler hoşçakalın.

• aynen bu celiskilerden sonra agnostik oldum

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    4

Kızlar Ne Diyor 1

• Duanin kaderi degistirigi soylenir uc cesiti var ya kabul olur ya olmaz daha iyisi olur ya da obur dunyaya ertelenir

0|0
    0|0
Yükleniyor...