Tanrı Şeytanın kötü olduğunu eğer biliyorsa neden yarattı ve özgür irade sadece insanda yok mu?

Şeytancık-Aley
Madem Tanrı yaratmıştır insanı ve meleği ve Şeytan'ın kendisini. Nasıl
bilemez onların içlerini ve onların yapısını? Madem Şeytan, onun
yaratığıdır; bilmez mi önceden, onun, kötülük yapacağını? Neden yaratır;
özellikle kendisine isyan etsin ve insanları mahvetsin diye onu?
Bilmiyorsa İblis'in yapısını ve onun yüzünden insanlar kötülüğe
uğrayacaklarsa, değil midir Tanrı'nın kendisi, cahilin cahili ve bilgisi
yetmeyeni ve cahilliği yüzünden insanları acıya mahkum eden? Nasıl
bilge olduğunu iddia eder bu tanrı, güya herşeyi bilen...
Biliyorsa Şeytan'ın kötülük yapacağını ve yetiyorsa bilgisi İblis'in içini
bilmeye ve her şey onun bilgisi dahilindeyse, kendi dediği gibi. Ama gücü
yetmiyorsa Şeytan'ın kötülüğünü engellemeye ve onu değiştirmeye ve insanları korumaya ve dünyada fesat çıkartmamaya, o zaman değil midir
bu her şeye güya gücü yeten tanrı, acizlerin acizi? Ve Tanrı biliyorsa olacakları ve gücü de yetiyorsa engellemeye acıları
ve isteyerek kendisi engellemiyorsa olanları, o zaman değil midir kendisi
de kötü, bu güya iyileri iyisi olan ve esirgeyen ve koruyan ve affeden
tanrı?
Haklısın Ateist kardeş
Kafamı patlattın
Okumaya üşendim
No ay dozont
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
Tanrı Şeytanın kötü olduğunu eğer biliyorsa neden yarattı ve özgür irade sadece insanda yok mu?