Cemaatle ilgili merak ediyorum..

Ben internete duskunum ayrica istedigim zaman tek basima kafa dinlemek disarida gezmek alisveris yapmak oturup bir kahve icmek kisacasi biri bna karissin istemem ama cemaate girecegim..Mesela kapanmak zorunlu mu?Onlar ne derse yapmak zorunda miyim?Evlenecegim adami onlar mi belirliyor?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• ben 1 yıldır cemaat evinde kalıyorum çok da rahatım istediğim zaman çıkıp istediğim zaman giriyorum. sonra evde herkes belli bir günde yemek yapar yani o günün nöbetçisi yemeği ve bulaşığı halleder. Yemek sorunu da olmuyor anlayacağın. Sigara mı da rahatça içebiliyorum ama tabi herkesin gözü önünde değil dışarı çıkıp içiyorum. Şimdiye kadar da herhangi bir zorlama olmadı namazını kılan kılıyor kılmıyan kılmıyor. sen başkalarının anlattıkarına inanma. Herhangi bir zorlama yok beğenmessen de istediğin zaman çıkabilirsin evden. Mesela ben çok rahatım ama bu sene çıkıcam evden galiba ama bakalım hayırlısı. tabi anlattıklarım erkek evleri için kız evleri de heralde aynıdır :))

• hep aynı evde kalmadım farklı evlere de gittim. onlar da öyle hatta gece 2- 3 gibi farklı evlerden tanıdıklarla karşılaştığım oldu dışarda.

• Sana oylesi denk gelmis hepsi oyle değil

• sizde mini etek giyen olursa kan çıkar :D

Erkekler Ne Diyor 8

• 1ay

http://www.youtube.com/watch?v=xj6_LmG1Dz0 sonuna kadar dinle lütfen http://www.youtube.com/watch?v=303CUwfphuA şimdi cemaate girersen onlar seni hiçbir şekilde zorlamazlar merak etme hem zaten sen oraya gittiğinde onların ne kadar güzel insanlar olduklarını anlayacaksın terörist değildir islam ama fehullah gülen e falan gitme nakşi bendi ismailağa falan iyidir

• kimse seni kapan diye zorlamazonlar ne derse yapmak zorunda değil posta koyarsın istemiyorsan bundan dolayı kimse seni cemaatten kovamazevleneceğin adamı da sen istersen birileriyle tanıştırırlaristemezsen tanıştırmazlar karar sana kalmışkafanı dinlemek istediğinde de kapatırsın telefonunu istediğin gibi gezersin kimse sana ulaşamaz sorunları çözüme ulaştırmak lazım

• Fetullahçı tayfadan uzak dur da nereye gireceksen gir..

• var biraz baskı özellikle İstanbul İzmir vs dısındaysan hele baskı dahada artar

• Cemaate girdiğin zaman hareketlerin onların belirlediği şekilde olacak evleneceğin kişiyi seçmezler ama kafalarındaki kişiye seni ufak ufak adapte edecekler bilinç altında fark etmeden o kişi ile evleneceksin aksi taktirde cemaat seni kabullenmeyecektir eşin farklı düşüncelere sahip olursa. Ayrıca ne derdin var da cemaat gibi bir saçmalığa katılıyorsun ?

• Tamamen duygusal diyorsun :d

• Getirisi var.. Yurtdisinda okuyosun falan filan ama onlarin şekilcilik takintisini sevmiyorum badem biyikli gorunce falan.. Karisilmasindan rahatsizim

• Kpanmak zorunlu değil ama kapanmanı isterler sende bulundugun çevrede aykırı biri görünmemek için kapanırsın.Onlar ne derse yapmak zorunda değilsin ama yapmanı isterler.Senin paran değil para herkesin parasıdır.Evleneceğin adam konusunda yardımcı olurlar öneriler sunarlar beğenmezsen evlenmezsin.

• Parami istedigim gibi harcayamam mi!

• Evleneceğin adamı senden başka kimse belirleyemez. Bunu çok duyuyorum ama böyle bir saçmalık yok. Ama ortama ayak uydurmak gerekiyor tabi. Kuralları vardır yani.

• istediğin zaman herşeyi yapamazsın, belli bir saatten sonra dışarı çıkamazsın, kapanman mecburidir, evleneceğin adam cemaatten olmasa da namazında niyazında olmalı

• belki benden bile daha fazla özgürsün ama sonuçta cemaatçi diye bir sıfatın var, benim istediğim tam bağımsız yaşam

• bu kadar önyargı yanlış bence bilmediğin yerler hakkında. ben de ilk başta öyle düşünüyordum ama hiç de öyle değil yani. onlar benim hiçbirşeyime karışmadır karışamazlarda zaten. ne siyasi düşüncemi değiştirmeye çalıştılar ne de fethullah geleni sevdirmeye çalıştılar. herkes kendi halinde işte be. normal sıkıcı hayat işte :))

• inşallah benim ihtiyacım olmaz cemaat olayına, istedikleri kadar maddiyat sağlasınlar, ona bağlı olmaktan sokakta keş olmak yeğdir benim için

• Öncekileri Göster

Kızlar Ne Diyor 6

• fethullahçılardan uzak dur derim adamı dinden uzaklaştırmak için her haltı yapar onlar.şehadette peygamberin adını söylemeye gerek yok demiş bir adamın cemaatine katılmak akıl karı bir iş değil kesinlikle kendini onlardan koru.birilerine dokunduysa gerçekler basın eksiyi

• kimse seni kapanmak için zorlamaz benim açık arkadaşım var ve şuan ev ablası. her toplulukta olduğu gibi gıcık insanlar çıkar mutlaka ama onlar seni bağlamasın senin amacın dinin için birşeyler yapmaksa Allah rızası ise baska hiçbirsey önemli olmamalı. kim çıkarıyor bunları ya? kahve içmek neden yasak olacakmıs hey allahım bunları hep cemaate vs. karsı olanlar ortaya atıyor takma sen bunları. hangi cemaate gireceksin birde bir tane cemaat yok. benimde cemaatim yok ama böyle safsatalara da dayanamıyorum bak sinirlendim:D

• ben bir süre yaşadım onlarla hiç bir zorlama yoktu. ben yaşamadım . mini eteklimizde vardı tam kapalımızda kimse sorun yaşamadı

• kan çıkacağı kesin:)) ama yorumun doğru benimki erkek evi olduğu için elimden geleni yazdım siz daha ii bilgilendirisiniz . bende de hiç bir zorlama yoktu ama 1 sene sonra çıktım evden gene de biraz sıkıcı sadece :))

• valla ben de kaldım 1 yıl ama evde mini etekli falan yoktu :))) olsada fena olmazmış yani :)) cemaat dolar taşardı :))

• Cemaatçi mi olacaksın başımıza kız ?

• Kapanmak Allah'in emri, onlar seni zorlayamaz.. Onlarin emrinde degilsin, Allah'in emrindesin, onlar sana tavsiyede bulunabilir.. Evlenecegin kisiyi onlar belirleyemez.. Gir bakalim ters gelirse cikarsin, sanmiyorum bu dediklerinin olacagini..

• güzel soru. girdiğin cemaate göre ve kendini nasıl konumlandıracağına göre değişiyor sanırım. illa cemaate girdin diye senin hayatının her noktasına müdahale edecek değiller.

Yükleniyor...