• Sor
  • Bence

Hazır cevap olmak ?????

Merhaba arkadaşlar hazır cevap olmak sizce doğuştan gelen bir yetenek mi yoksa sonradan kazanılabilen bir yetenek mi? Bu yönümüzü geliştirebilir... Daha Fazla

En İyi Görüş

• Sonradan da kazanılabilir. Kültür seviyesi, kelimeleri analiz edebilme yetisini geliştirirse, daha doğrusu insanlarla iletişimini kurdukça bu yeteneği gelişecektir. İnsan bir süre sonra kıvrak düşünmeye başlıyor çünkü bu kıvrak zekaya ulaştığında lafı gediğine koyabiliyor işte... Ama kimisi vardır harika hazır cevapları vardır ancak kelimelere dökerken bir anda kekeler, kelimeler birbirine girer, o zaman da güme gider. Diksiyon ve düşünerek konuşabilme yetisini de geliştirirse bu sorun da ortadan kalkabilir. Diye düşünüyorum...

Kızlar Ne Diyor 18

• doğuştan .

• çok kitap okumakla ve sosyallikle alakalı bana göre birde kıvrak zeka istiyor herkes hazırcevap olamaz

• sonradan kazanılsa da sadece bilgili olmak yetmiyor.. düzgün bir diksiyon ve konuşma yeteneğine de sahip olmak gerekiyor..

• mantikli olduktan sonrra hazir sevabi severim ve kucuklukten gelme bir yetenektir kimse dogustan bisey olamaz yani sonradan hepsi

• Kafayı kullanabilmekle doğru orantılı bence

• her konuda bilgin olursa veremeyecegin hiçbir cevap kalmaz.

• çok fazla kıtap okumak hazır cevap olmanıza sebeb olacaktır onanın okuyun göreceksınız güzel konusuyorsunuz konusmak sanattır

• valla bence çok gereksiz bir yetenek . yerli yersiz yapıstırıyosun millete cevabı azar isittiğinle kalıysun

• doğuştan gelen bişey de vardır ama çok kitap okusan seninki de gelişir

• Çok okumakla kendini gelistirmek le alakali

• sonradan kazanılmaz diye düşünüyorum ancak,konuşma yetisi ve kültür seviyesinin hazır bulunuşluluğuna bağlı olarak geliştirilebilir.

• sonradan kazanılmaz bence yeaa...

• ben sonradan öğrendim.

• olaylara bakış açısının farklı olması keskin bir zeka .. geliştirilebilen doğuştan gelen bir yetenek..

• Ataturkle kahve içip sohbet etmisligin var galiba ya da N.F. Kisayurekle. ^^

• Bence doğuştan var olan bir yetenek. Sonradan belki kitap okuyarak veya hazır cevap olarak gördüğün insanları takip ederek kazanılabilir ama uygulayabilmek de yetenek işi.

• ne diyon ya?

Erkekler Ne Diyor 20

• doğştan biraz

• Masallah Dedim ..

• Neden? :S

• nasreddın hoca yı severım

• gelıstırebılırsın sureklı mesela facebookta sayfalardan ama ben pek onermem en guzelı kıtap okuyrak gelısıyo cok faydasıını gorursun kıtabın

• Kültürlü olmakla ve doğuştan gelen bir zekaya sahip olmakla alakalı...bilgili kültürlü olup bunları nasıl kullanacağınızı ağzınızdan neler çıktığını yönlendirecek bir zeka yoksa bir insan hazır cevap olamaz

• Ben hazır cevabım saniyede cevap veriyorum ama pekte yararlı olduğu söylenemez çoğu zaman iyidir ama kötü olduğu anlarda oluyor.

• Doğuştan , genlerin de var ise olabilecek bir şey bu. Misal ben de var. Babam sağolsun...

• zeka ve kültür etkiliyor bence.

• bence hazır cevaplık doğuştan gelebilceği gibi sonradan genel kültürü çoğaltmaklada olabilir

• Albert Einstein'ı bilmeyenimiz yoktur. Ünlü fizik profosörü birgün arabasıylabir konferansa gider. Şoförüyle konuşmaktadır ve şoförü:-Siz hep konferanslarda aynı şeyleri söylüyorsunuz dikkat ettim de; ben bilehepsini ezberledim, sizin yerinize dahi konuşabilirim.-O halde bu konuşmayı benim yerime sen yap. Nasıl olsa gittiğimiz konferanstabeni sima olarak tanımıyorlar.Bu konuşmadan sonra şoförü onun yerine kürsüde konuşma yapmış ve Einstein daonun şoförü olarak orada yer almış. Şoförü, dediği gibi konuşmasını aynenEinstein gibi yapmış, virgülünü dahi atlamadan. Sonra dinleyiciler kürsüdekisahte Einstein'a sorular sormaya başlamışlar. Hepsini bir şekilde cevaplamış,ancak son gelen soruda afallayıp kalmış. Sonunda kıvrak zekasını kullanarak:-Yani, öyle kolay bir soru sordunuz ki bu soruyu benim cevaplamama bile gerekyok; şoförün dahi bu sualin yanıtı bilebilir.Eliyle Einsten'i işaret etmiş ve o tabii ki bu cevabı vermiş.***Benjamin Franklin'e sormuşlar: Acaba ruh ölümsüz müdür? Cevabı ise: "Bugünekadar bu meseleyle meşgul olamadım, bundan sonra da olmayı lüzumsuzbuluyorum. Çünkü ihtiyarım, nasıl olsa pek yakında hiçbir zahmete gerekkalmadan gerçeği öğreneceğim."***Abraham Lincoln ABD eski başkanıdır. Sima olarak da yakışıklı değildir.Birgün politik bir tartışma koptuğunda muhalefetten biri: "Bu adamikiyüzlünün teki, inanmayın." demiş. Lincoln ise: "Ya ben ikiyüzlü olsam,neden bu yüzü kullanayım ki?"***ABD başkanı George Wahsington'un sekreteri birgün işe geç kalır ve mazeretişudur: "Efendim, saat geri kaldı, o nedenle geciktim." Washington'un cevabıise: "O halde ya sen kendine yeni bir saat almalısın, ya da ben yeni birsekreter!"***İngiltere eski başbakanı Winston Churchill doğum gününde genç bir fotoğrafçı:"Umarım 100. doğum gününüzün de fotoğrafını çekebilirim." Churchill gencişöyle bir süzmüş ve: "Niye mümkün olmasın delikanlı, bana oldukça zinde vesıhhatli görünüyorsun!"**Varlıklı bir adam çok içmiş ve tüm denizi içebileceğini iddia etmiştir; vekaybettiği takdirde de evini, arazisini kazananlara verecektir. Ertesi günuyandığında yaptığının ne kadar saçma olduğunu anlar, ama bir iddiayagirmiştir bir kere. Yunanlı bir filozof ona bu konuda yardım eder. O güniddiaya girdiği kişilerle karşılaşır ve: "İddia hala geçerlidir, deniziniçeceğimi söylemiştim ancak bir sorun var. Ben sadece bu denizin suyunuiçerim diye bahse girdim, denize dökülen ırmakları ve çayları içmem sözkonusu değil. Irmak ve çayların yönünü değiştirirseniz denizi içerim."

• İzleyip dinlediğin şeylerden hafızanda kalanlar sayesinde hazırcevap olursun bana göre.Hafızanda ne kadar çok kelime kalırsa o kadar hızlı olmanı sağlar.

• Hazır cevap doğuştan gelirde sen bunu besleyebildin mi değerlendirebildin mi ona bakmak lazım..Bi çok insanda bu cevher vardır farkında değildir..İkincisi Mustafa Kemalin hazır cevap olduğunu nerden çıkardın?

• yıllarımı verdim ulan.

• Ben sonradan oldum hacı. Zamanla sende olursun.

• Ben doğuştan geldiğine inanıyorum. Necip fazıl tam bir hazır cevaptı. Günümüzde de Cem Yılmazın üstüne tanımam...

• kitap okuyarak olusabilecek bir kavram ama tamamen acık olmalısın kimseden bir saklın olmamalı degilse okudugun kitaplarda bir işe yaramıyor

• Kişi okuduğu kadar cevap verebilir ancak bir ölçüde de yetenek. Misal ben konuşmada o kadar iyi değilim ancak bir zaman ver bana, düşündüğümü olabildiği ölçüde doğrularım.

• İnsan istesin yeter ki... Beynini bile konuşturur, dillendirir.İmkansız değil kardeşciğim

• iyi bir çevre, kendine güven, zeka ve iyi bir gözlem yeteneği

• Doğuştan gelen bir yetenek...

Yükleniyor...