Pizza Kültürünün Türkiye’de Tutunmasının İlginç Hikayesini Merak Ettiniz mi?

MisojinistErkek

1989 yılı. Türkiye ilk defa pizza dükkanlarıyla tanışır. Bekledikleri gibi olmaz. Boğazına düşkün olduğu için pizzayı seveceğini düşündükleri Türk tüketicisi, pizzayı sevmez. Dükkanlar kapatılır. Geri dönülür.
Pizza Kültürünün Türkiye’de Tutunmasının İlginç Hikayesini Merak Ettiniz mi ?
1991 yılı. bir çizgi film dünyada büyük ilgi görür. Yapımcı şirket Türkiye’deki bir özel kanala bu çizgi filmi teklif eder. Kanal şaşkındır, fiyat gerçekten olması gerekenin %10’udur. Teklifi kaçırmaz kanal. Yayınlanmaya başlar. Çizgi film Türkiye’de de çok tutulur.1994 yılına gelindiğinde çizgi film milyonlarca çocuğu ve genci etkisi altına almıştır.

Bu çocuklar annelerinden pizza pişirmesini istemeye başlar. Türk anneleri pizzayı nasıl yapacağını bilmez. Talep gitgide artar. Derken pizza zinciri dükkanlarını yeniden aktif hale getirir, yeni dükkanlar açar.

Çocuğu yemek yemeyen anneler mecburen pizza sipariş eder. Liseli, üniversiteli gençler arasında bir itibar nesnesi haline gelir. Türk mutfağının lahmacunu, pidesi terk edilmiş, gençler pizza dükkanlarına gider hale gelir.

İşte algılarımız böyle yönetiliyor, uygulanıyor. Bizim eğlenceli diye izlediğimiz masum çizgifilmler, diziler, sinema filmleri birtakım fikirlerin beyinlerimize çok daha hızlı zerk edilmesinden ibaret ve emin olun, bu bilinçaltı pazarlamacıları, bu algı sihirbazları bize sadece pizza yedirmiyor.

Pizza Kültürünün Türkiye’de Tutunmasının İlginç Hikayesini Merak Ettiniz mi?