Domates bir meyve midir?

Sizce domates bir meyve midir? Hepimiz onu bir sebze olarak biliyoruz, görüyoruz ama bazı insanlar, akademisyenler onun meyve olduğunu savunuyor. Hem pişirilik hem pişirilmeden yenildiği için meyve diyor. - Soruya saygılı bir tutumla cevap verirseniz sevinirim.iyi akşamlar

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Meyve, çiçeğin dişi organının, döllenme sonucunda farklılaşıp, yumurtalığın gelişmesiyle meydana gelen ve tohumları taşıyan organa denir. Bu tanıma göre domates bir meyvedir. Genellikle meyveler çiğ olarak (tabii yıkandıktan sonra), sebzeler ise pişirildikten sonra yenilir. Bu da bazı yiyeceklerin meyve mi, yoksa sebze mi olduklarına dair karışıklıklara yol açar. Örneğin domates salatada çiğ olarak yenilebilir, bunun yanında tencere yemeği olarak dolması da yapılır. Bu durumda domates meyve midir, yoksa sebze mi? Genel kanının ikincisi olmasına rağmen aslında domates bir meyvedir. Çarşı, pazar anlayışına göre, tabiatta bulunduğu şekilde yenilen ve tadı tatlı olan yiyecekler meyvedir. Çarşıda, pazarda, marketlerde elma, çilek, üzüm ve muz meyve olarak kabul edilirlerken, taze fasulye, domates, kabak ve patates, sebze reyonlarında bulunur. Ancak bilim insanları, yani botanistler, sebze-meyve ayırımını böyle yapmıyorlar. Onlara göre meyve, içinde etli veya kuru, çoğunluğunu çekirdek diye adlandırdığımız, kendi tohumu veya tohumlan bulunan yiyecektir. Bu tanıma göre kayısı, şeftali, üzüm, taze fasulye, domates, salatalık (hıyar) ve benzeri gıda maddeleri teknik olarak meyvedir. Yani kısaca çekirdeği olan tüm yiyecekler meyvedir.

Kızlar Ne Diyor 37

Erkekler Ne Diyor 37

• Sebze.. yemeklere katılıyor çünkü. Hiç pişirilen meyve duydunuz mu? Akademisyenlerde her şeye maydanoz olur zaten. Elalem aya gitti, şimdi Marsa gitmenin planlarını yapıyor biz domates sebze midir meyve midir bunu tartışıyoruz. :(

• Meyve olduğunun bilincindeyim fakat benim için her zaman bir sebze olmuştur :)

• Bu soru benim aklıma çok önceleri düştü. Sebze ile meyve arasında ne fark var diye.Ayrım için pişirilip pişirilmediğine bakılmaz öncelikle. Ama insanlar sağdan soldan duydukları şeyleri kategorize ederlerken pişirilmesi akıllarına düşmüştür. Aslı yoktur.Meyve "üreme organını, tohumu" içeren yapıdır. Domates, salatalık, kiwi, çilek gibi...Sebze ise bitkinin kök, sap ve yapraklarıdır. Mesela maydanoz, patates, havuç gibi...Yani domates de kök, sap ya da yaprak olmadığı, ayrıca içerisinde çekirdek/tohum ihtiva ettiği için meyvedir.Ha bir de, ağaçta yetişen şeye ne deller?Meyve deller meyve! link :)

• ister sebze olsun ister meyve mideme iniyormu iniyor ben ona bakarım :)

• Havuç ta pişirilip hemde olduğu gibi yeniyor. Sence meyve mi?

• o zaman o da bir meyvedir.

• çekirdekli olduğu için meyve sınıfına girer

• salatalığın da çekirdeği var...

• Bilimsel olarak meyve.

• ozaman peynirde meyve. ben peyniri pişiriyorum erimesi için öyle yiyorum ama pişirmedende yeniliyo.

• Bence sebze. Şöyle düşün: pişmedende yeniyo bu meyve dersen. Bide elmayı düşün pişerse yenirmi? Pişenler sebze benim gözüm de.

• Meyveymiş de insana saçma gelmiyor değil

• Dalda yetiştiğine gore meyvedir...

• Meyvedir, pişirilip pişirilmemesi ile alakası yok.Hatta her meyve yenilir diye bir kaide yok, sadece domates değil salatalık'da bir meyvedir. Sebze dediğimiz şey lahanadır, kıvırcıkdır, pırasadır. Patlıcan, biber vb. şeyler meyvedir.Meyve dediğimiz şey çiçeğin dişi organının döllenmesi sonucu olgunlaşarak dönüşen yumurtalığın gelişmesi sonucu meydana gelen tohumların korunmasını sağlayan organdır.Sebze ise kök, gövde ve yapraklardan ibarettir, domatese sebze demek için meyvesini bırakıp otunu yemeniz lazım :))

• Türkiyede çoğunlukla sebze olarak bilinir çünkü meyve gibi tüketimi çok azdır yani tuza banıp yeme olayı çok fazla yoktur, genelde yemekte kullanılıyor... Ama gel gelelim yurtdışında da meyve olarak anılıyor... Ünide bir hocamız yurtdışına git, bide orda mangal yak :D Yabancılar görmüş, bizimkiler mangalda domates közlüyor... Yabancılar: Aaa olur mu hiç öyle, meyve közlenir mi? demişler :) Böyle bir muhabbetten sonra, yabancıların domatesi bir ağaç olarak kabul edip, domates ağacının ürününü de meyve olarak adlandırıyorlarmış... Bence sebze çünkü burası Türkiye :)

• tadı meyveyi andırmıyor.sebzedir.

• bence sebzedir pişirilmeden de yenir doğru ama işin biyolojik olarak bakarsak pişirilenler sebze pişirilmeyenler meyve deniliyo işin tuhaf yanı sadece domates değil biberde var karışık bir konu halk arasında sebze biyolojik olarak meyve deniyodur yani şahsi görüşüm

• Ben o tarafıyla pek ilgilenmiyorum dometes dometestir alırken dometer ver deriz armut alırkende meyve ver demeyiz armut ver deriz ne farkederki sebze olsun ya da meyva olsun

• Marul nedir ki o zaman pişirilmeden yeniyor diye kesin mi meyvedir yaklaşım tarzı çok saçma...

• bi derdimiz bu kalmıştı zaten =)

• kimine göre sebze kimine göre meyve kimin nasıl gördüğüne bağlı :)

• o zaman soğanda meyve :D

• meyve dedigimiz zaman mutlaka sekerli bir tat temel kriter bence,domates cigde yeniyor bu yüzden meyve diyemez bence mesela kültür mantarini cig ve tuzlayarak yiyorum(fena degil deneyin) cig yenen dolmalik biberler var mesela bunlarada meyve demiyoruz,bence kriter cig yenmesi degil tüm meyvelerin ortak özelligi bir nebze tatli olmasi meyve sinifi icin temel kriterdir,bence

• Nimettir nimet. :)

• Pişirilerek yemekle bir alakası yok ki, çiçeği, tohumu olanların hepsi meyvedir, Patlıcan, domates, kabak, salatalık... Bunların hepsi birer meyvedir..

• ben ziraat mühendisiyim domates meyvesi yenen bir sebzedir..

• gerçek şudur: agacta yetişen şeyler meyvedir. tanımı bu. buna göre mesela fındık meyve olurken çilek karpuz gibi seyler aslında meyve olmuyo. sacma gelsede olay bu

• hem bişirilip hem çiy yendiği içinmi meyveymiş peh bu sebzenin özellii diyilmiydi?pişmiş karpuz,bişmiş kavunbişmiş şeftaliyadaçiy patlıcanciy bamyaciy börülce

• sebze ya da meyve o önemli değil ülkemizde herşey hormonlu biz bunları tartışalım eski tatlar hiç yok

• O değilde... domates le salata yapılıyor domatese salatalık demiyorlar,domates diyorlar. hıyara neden hıyar demeyip salatalık diyorlar bunu bir sormak lazım:)

• domates aslında bir tür tahıldır

• meyve olması için enerji verici bol fruktozlu olması lazım. domatesin kalorisi çok az sudan ibaret. tatlı falan da değil fruktoz hiç yok. bikaç vitamin var sadece, o yuzden sebze.

• Daha Fazla
Yükleniyor...