Şu sözde ne anlatılmak isteniyor?

Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun cennet-i ala meyhane midir?Her kuluma 2 huri vereceğim diyorsun cennet-i ala kerhane midir?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• AT gözlükleriyle insanların dini inançlarıyla t.şşak geçtiğini zanneden zat-ı muhteremin zırvalıklarıdır..ayrıca o t.şşak geçtiği cehennemde g.tünden kan alınırkende daha nice sözler osurup ipe dizeceğini düşünüyorum..

Erkekler Ne Diyor 19

• sen neyin kafasını yaşıyorsun diyor...şarap ve zina bu dünyada günahsa öbür tarafta da günahtır.

• ateist şerefsizin biri yazmış işte ne anlam bekliyosunki ordaki şarap bildiğin alkollü şarap değil kevser şarabı

• Ömer hayyam dizeleri; bu kastedilen de kurandaki cennet tasvirleri; bence Islam dinine sağlam bir eleştri..

• ırmaklarından şarap akacaksa şarap neden günahtır? ve cennette 2 huri var ise dünyada neden haramdır? ömer hayyam'ın Allah'ı sorgulamasıdır. direkt olarak çelişkiyi koyar ortaya. sorgulamak ister cennet ve cehennemi, ırmak ve şarabı...

• Diyor ki madem ırmaklarından şarap akacak. Cennet o zaman meyhanedir. Bir de madem huri dolu etraf cennet en büyük kerhanedir. Müthiş bir islam taşlaması var. Çok yaşa Hayyam.

• takılmayın böyle şeylere...

• Ömer Hayyam'ın çok güzel bir sözüdür ideolojik yapı kurmada vaat de bulunanlara tepkisi olarak biliyorum

• noldu zorunuza mı gitti :p

• şuan bu soruya cevap veremeyecek kadar aciz birinin saçmaladığı satırlar.. bunları yazacak cesareti bulmuş kendinde ama o da göçüp gitmiş... bu soruların cevaplarını orada güzel şekilde cevaplıyordur sen merak etme.

• Bu sözü yeni mi duyuyorsun :)

• şair ne demek istemiş acaba link

• Benim bu sözlerden anladığım;sözü söyleyenin cennet inancı o zamanki mevcut toplumda tasvir edilen cennet den cok cok farklı olduğu. O zamandaki din konusunda etkin kimselerin düşünmekten aciz beyinleri cezbedebilmek için dünyevi zevklerden ibaretmiş gibi gösterdikleri bir cenneti sorgulayan biri bunları söylemiş. Burda dikkat ettiğim nokta cenneti meyhane gibi görmüş olsa söyleyen kişinin sözleri kesinlik bildirir,soru kalıbı taşımaz. "Irmaklarından şarap akan yer olsa olsa meyhanedir " gibi bir kesin cümle. Görüldüğü gibi karşısındaki güruhun aklında olan tasvirin yanlışlığını o güruha gösterebilmek için soru kaynaklı eleştiri yöneltiyor,karşılıklı dialog üslubunda ;" Irmaklarından şaraplar akacak --diyorsun-- cennet-i ala(bu kelime bile yücelti) meyhane midir ?" Kısacası söyleyen kişinin aklındaki cennetin tasviri maddesel dünyanın zevkleriyle tasvir edilemez.. Bunun eleştirisi bu sözler bana göre...

• bu soruyu soran hayyamo r o s b u ç o c u ğ u n u nonde gideniALLAH C.C. yaratma sanatını anlaya bilmişmide böyle sorguluyor800 yıl önce ölüp geriye anlamsız sorusu kalacak kadarp i ç herifin biriymişs i k t i r s i n gitsin p e z e v e n kcehenneme kadar yolu var

• Sen o sözü anlamak için önce batıniliği öğrenmen lazım. Bunun için de kapasite lazım.

• çok sevdiğim bir sözdürçoğu kişinin söyleyemediği dile getiremediği tezatlığı dile getirmiştir hayyam reissss

• Hayyam_reis_dikis.mp4

• Dinsizin biri şarap kelimesini dünyada ki içki sanıp Hurileri de gene aynı bu dünyadan karı kız sanan bir aptalın sözleri

• Bu soru neden kaldırılmıyo ?

• Atıp tutan hocaya nisbet

• cahillik edip günaha girmeyinbir deli kuyuya taş atmış 40 akılı çıkaramamışhayyam salak embesil herifin biri işte

Kızlar Ne Diyor 6

• birisi yazmıştı bunu.şerefsizden başka bir şey değil.söylenen sözleri tamamen farklı yorumlamıştır.eskiden birine sevişiyoruz dersen birbirinizi sevdiğinizi anlardı.şimdi birine sevişiyoruz dersen cinsellik yaşaığını anlar değil mi ? bu adamın oynadığı kelimeler de böyle idi .geçmiş anlamlarına hiçe sayıp günümüze uyarlayarak islamı kötüleme çabasından başka bişi değildir.

• Ulan madem şarap haramdır niye cennette var diyosun madem zina haram bilmem kaç huriyi niye hediye vaad edıyosun diyor -Ben demıyorum hayyam diyor.

• Güzel de diyor.

• Söz ile had asilarak islamiyet sert bir sekilde elestirilmistir.Cirkin benzetmeler ile tefsir edilmistir. Allah kimseyi dogru yoldan sasirtmasin.

• ''Irmaklar kadar şarap içiyorsunBu dünya meyhane midir?Önüne gelenle yapıyorsunBu dünya kerhane midir?'' (Fuzuli)

• Yukarıdaki arkadaşa cevaben: Bu dörtlük Fuzuli'ye aittir.

• Aynı Ömer Hayyam şu dörtlüğüde yazmıştır :ırmaklar kadar şarap içiyorsunbu dünya meyhane midir?önüne gelenle yapıyorsunbu dünya kerhane midir?

• İslamın "Allah"ina geciriyor

Yükleniyor...