• Sor
  • Bence

Mezara niçin çiçek konulur?

evet arkadaşlar soru gayet acık mezar ziyaretine gidince niçin mezara çicek konuyor?

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• çiçek konulur hiç bir fikrim yok ama dikmek dersekkişinin üstünde biten tek bir ot bileo kişi için Allah tan af diliyecek şefaat istiyecek

• burda bazi mezarda meyve agaci falan var
      bazilari alip yiyo benim icm almiyo
      cicek hos gorunuyor ondan sanirim:)

• Öncekileri Göster
    • Emin misin

• ben istediğim yerde susuyorum buna eminim:)

Kızlar Ne Diyor 14

• güzel koksun diye mi acıba?

• O zaman çiçek götürmek yerine parfüm götürüp sıkalım, nasıl olur? :)

• Bizim buradaki mezarliklarda mum yakiyorlar böyle link

• gormustum tvde bir kac romantik mezar gibi mi dusunuyolar acaba:)

• Öncekileri Göster
    • evet hos oluyodur:)
      hadi iyi geceler ben yatayim artik

• Iyi geceler ablam

• Bakımlı olsun diyedir sanırım.

• sanırım "bakın biz ölümüzü ne kadar düşünüyoruz" imajı saglamak için.

• çiçek filan yine mantıklı uzak doğuda meyve götürüyorlar bildiğin portakal elma diziliyor mezara mantıksız geldi gördüğümde...

• mantiksizliktan öte birsey olmus pintik falan mi yapiyosun he gecen bende gordum tusanami filmde sasirdim

• Deger vermek bunu göstermek

• insanlar hayattayken neden bırbırıne cıcek verır ?

• çiçeğe yazık , demi:)

• bakı açın cok farklı :D

• Mezarliklardaki çicek ve ağac dikilmesinin sebebi her saniye o yaprağin zikr etmesidir.. çicek konulur öyle birakilmaz o da dikilir oraya ki vefat edenin başinda her saniye zikr etsin.. ondan coğu eski mezarliklarda biçok ağaç ve yeşillik görünür.. malesef "modernleşen " dünya o ağaclari dikmiyor çicekleri de öyle birakiyor..

• soru gayet açık diyen arkadaş : bizim verdiğimiz cevaplar kapalı mı? ? ? ?

• sizinkide acik soru kissa deesin diye attim oyle:P

• Öncekileri Göster
    • kesinlik can bedenden cikmmis bdunyayi onume sersen ne yazar:)) asmayalim yuzumuzu

• :)) haklısın :)

• Yasarken alamadigimiz cicekleru toptan vermek icin o.O

• cennete gitsin diye mi acaba

• içini böyle rahatlatıyor

• dünyada çicek almadan göçtün bari öteki tarafa giderken al :))) gıbı sacma sapan aklımda delı delı cevaplar :D

• Mezar soguktur cansızların evidir kendimizce canlılık getirirz

Erkekler Ne Diyor 12

• Sevgi ve saygının bir ifadesi olarak.

• error verdi beynim güzel soru panpi <3

• Çiçek koyulur şeker vs koyulur karınca böcek kuş vs faydalansın diye

• gereksiz bişe bence zaten adam ölmüş onun kıyameti kopmuş çiçeği ne yapsın muslumansa g,itsin Kur an okusun adam otu ne yapsın zaten üzerinde ot çıkıyo mezarın

• ölü bu ya belki yer diye.

• Saygıdan..

• Güzel görünüş için

• Cenaze merasimlerine çiçeklerden yapılmış bir çelenk göndermek, mezarı çiçeklerle donatmak, sonradan yapılan mezar ziyaretlerinde mezara çiçek bırakmak, hemen hemen her kültürde gelenek haline gelmiştir. Bir kaç gün içinde kuruyup gidecek bu çiçeklerin bırakana da bırakılana da bir faydası yoktur ama gelenek çok eski çağlara kadar uzanmaktadır.Bu konuda eski mezarlarda yapılan çalışmalarda çiçek kalıntılarına rastlamak şüphesiz mümkün değildi. Çiçekler çok dayanıksız olduklarından ve kuruyup gittiklerinde arkalarında iz bırakmadıklarından, araştırmacılar çalışmalarını çiçeğin kendisinden çok daha dayanıklı olan polen kalıntılarına yönelttiler.İlk olarak Mısır Firavunu Tutamkamon'un milattan önce 1346'da öldüğünde mezarının çiçekten taçlarla kaplandığı saptandı. Kuzey Avrupa'da ise milattan önce 2000'li yıllara kadar uzanan bir çok mezarda çiçek izlerine rastlandı.O tarihlerde mezarlara konulan çiçeklerin güzellikleri ve hoş kokuları nedeniyle iyi ruhları çekme, kötü ruhları kovma gibi bir güce sahip olduklarına inanılıyordu.Sonradan mezarları bitki ve çiçeklerle donatmanın asıl amacı cesedin çürümesinin yaratacağı kötü kokuları önleme oldu. Seyahatlerinizde uzaktan nerede bir servi ağacı topluluğu görürseniz yaklaştığınızda fark edersiniz ki orası mezarlıktır. Mezarlıklara servi ağacı dikmek de aynı amaç içindir.Servi ağacı uzun boyu, sık dalları ve kışın dökülmeyen yaprakları ile bir bölgeyi rüzgardan korumak için en ideal ağaçtır. Ömrü çok uzundur, hemen hemen hiç çürümez ama en önemlisi odununun damıtma yoluyla lavantacılıkta da kullanılan hoş kokusudur. Bu nedenlerle servi ağacı mezarlıkların adeta bir simgesi haline gelmiştir.

• En iyi cevap bu.

• ben bunu okuyup sordum zaten;)

• bu aded sundandir :hz ademin topragi yer yüzünün dörd biryanindan alininca ,toprak dile geldi ya rabbi benden toprak aldin ve bu noksanlik oldu bana rabbimiz söyle buyurdu topraga korkma sana o topragi daha iyi bir sekilde geri iyade edecegim , yani kisiler ölüncemevtalari ölüleri yikarlar abdes aldirirlar kokularlar ve defne dib birde cicek birakirlar ! isde toprak da üzüntüsünden kurtulur !

• ziyaret edenlerin katarsis yani tatmin duygusunu karşılıyor. Arınma sağlıyor. Gidenin ardından yapılması gerekeni yaptık diye vicdanını rahatlatıyor. Halbuki 11 İhlas + 1 Fatiha okusa daha çok hoşuna gider meftanın:)

• Dekor, güzel temiz gözüksün diye. Vücuda sıkılan parfüm gibi düşün

• çiçekçileri zengin etmek için:)

Yükleniyor...