• Sor
  • Bence

Atatürk yaşasaydı şu an ülkenin durumu nasıl olurdu?

Atatürk yaşasaydı şu an ülkenin durumu nasıl olurdu?

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Atam yaşasaydı eğer bu kadar şehit, bu kadar açlık olmazdı. Bu bölünmelere asla izin vermezdi.Bırak bölünmeyi o dağdaki pkk köpek sürüsü korkudan bir daha dağa çıkmazdı!"Andımız kalktı. ilk okul kitaplarında gençliğe hitabe kalktı""Anayasa değiştirildi" " Ülkenin satılmadık yeri kalmadı" Başımızda şehite kelle diyen biri varken ne bekliyoruz! kendi oğluna her şeyin en lüksünü yaparken halkımızdan bir adama "seninde oğlun çalışmayıversin" diyen birinden ne bekliyoruz? başımızdaki insan türk değilken asıl ne bekliyoruz? biraz araştırma yapmadan biraz gözünüzü açmadan elinizi vicdanınıza koyarak söyleyin "başımızdaki adam sahi bir ATATÜRK" olabilir mi? yok karizmatik adam duruşu yeter falan bırakın bunları ya karizmamı kurtaracak bu vatanı! cumhuriyet bayramını okullarda kutlatmadı neymiş yastaymışız, madem öyle o gün niye düğünden düğüne gezdi beyefendi! Anayasadan türklük kalkacakmış vatandanşlık gelecekmiş.. biz neyiz, kimiz? Nerenin vatandaşıyız, biz kimiz? Meclisteki adamları bir araştırın bakalım, çoğunun atası Atatürk zamanında şehit vermemize sebep olan adamların torunu. Çoğu bdp den dönme. ATATÜRK olsaydı eğer! durumumuzz daha iyi olmasa bile en azından başımızda şerefl, onurlu, dürüst, gerçekten vatanını seven! bir savaş olduğunda askerin önünde koşacak bir adam olurdu devletin başında! yazık çok yazık.

• Anayasa özgürlükçü bir anayasa değil değişmek zorundadır! Andımız kalkmadı Hala okunuyor. Biraz araştırın!

• Okudum da şimdi yazdıklarımı gözlerim doldu...

Erkekler Ne Diyor 22

• diğer ülkelerce ciddiye alınıp oyuncak olmayacağımız bir kesindi.

• tama sorun varsayım üzerine ama kimse 150 sene yaşamyacağına göre şöyle yanıt vereyim en azından 20 sene daha yaşasaydı yani 77 yaşına kadar, çok şey farklı olurdu en azından Musul Kerkük bizim olurdu. Adalar da bizim olurdu.

• Evet zaten Musul ve Kerkük için böyle bir planı olduğu biliniyor fakat olur muydu bilinmez.

• Öncekileri Göster
    • Bak orası çok karışık gerçekten, Lozan'a İsmet Paşa'nın gitmesi de bir strateji aslında. Acaba Atatürk, İnönü'üyü ileride bunların bir başarısızlık sayılacağını bildiği için mi Lozan'a gönderip onu günah keçisi yapmak istemiştir? Yoksa bu İnönü'nün siyasi başarısızlığı mıdır? Ya da ortada danışıklı dövüş mü vardır? Şuan için açıklanamayacak bunlar..

• Haydaaa seteea kaza ile bu yazdigini sikayet ettim. Basina bir is gelirse benden bil... kusura bakma valla.

Soruna ise kücük bir cevap verecegim bu platform bunlari tartismak icin uygun degil bundan dolayi kisa kesecegim bu cevabi;

Kurtulus savasinda Türk ordusu hangi isgalci devlet ile savasmadi ? Ve türkiye musul-kerkük sehirlerini hangi devlete birakti ?

Yani aslinda daha derin bence.

• Şu durumda olmayacağımız kesindi..

• Bugünden çok daha farklı olcağı kesin ama bu yiğiciler, hortumcular, çıkarcılar ve başka ülkelerin uşakları olduğu sürece gökten melek inip yönetse bir şey değişmezdi.

• Atatürk yaşasaydı dış sorunlara müdahalecilikten ziyade iç meselelere yönelmiş olurdu diye tahmin ediyorum. Bir de yaşlandığından daha statükocu olurdu.

• Başörtüsü konusu geçmiş birde aşyada.Atatürkün annesi Zübeyde hanım baş örtüsü takıyordu.Atatürk kimsenin baş örtüsüne karışmamıştır.Çarşafı kaldırmıştır.Nedeni hem gericiliktir çarşaf (dinde yeri yoktur!) hemde savaş zamanında bazı ödlekler çarşaf giyip savaştan kaçıyordu.Tam araştırın sonra konuşun.

• böyle olmazdı :) bu yeterli sanırım :)nüfus 70 küsür milyon olmazdı. 50m düzeylerinde olurdu ancak hepsi eğitimli ve son derece kültürlü olurdu.Ankara Ulus meydanında bir dar ağacı olurdu bütün hainleri orada sergilerdi.Gelmez senin gibisi atam...

• Evet. Sorunun cevabını buldum sonunda. Atatürk bugün yaşasaydı o adamı yaşatmazlardı. Sonu Kaddefi gibi Saddam gibi olurdu. Kendi halkı tarafından öldürülürdür. Çünkü halkımız o kadar cok sey biliyorki. Adamın biri Dersim demiş. Biri şapka demiş. Dersimde o katliam yapılmasaydı Türkiye'nin o kısmı hala ayrık kalacaktı. Devlet içinde devlete kim evet derki? Bu ileri görüşlülüktür.Şapka demişsin.BU millet o kadar cahildiki bırak ne giyeceğini ne konusacagını bilmiyordu. Adam tuttu kılığını değiştirdi insana benzetti. Bugün İran'a Suriyeye şeriat diye dil uzatıyorsun ama tarihine bakıncada onlar gibi olmamak için ypaılanlara laf ediyorsun. Birisi dinden bahsetmiş. Bu ülkede namazını kılıpta orucunu tutupta rahatsız edilen kim vardı o zamanlar ? İşte boş beleş "ekşi sözlük" tarzında insanların oturdugu yerden birşeyleri yok etmeye calıştıgı bir donemde sizin gibi arılar o kadar çok iş yapıyorki... Ama kustuklarınız bal olmayacak emin olun. Bana cahil diyen vatandaş... Senin ananın babanın yasadıgı gün kadar benim kitap okumuslugum vardır emin ol. DnR mağazasına bir git ismimi ver bakalım cari hesabımda bugüne kadar kitaba kaç para yatırmışım. Söylediğinden utan. Allah belanızı versin demeyeceğim o yüzden. Bir gün bu ülkeye şeriat geldiği zaman Atatürk ve Kurmaylarının ne kadar büyük ve ileri görüşlü insan olduklarını anlayacaksınız. Ama iş işten geçmiş olacak. Buarada EVET CAHİLİM SİZE GÖRE. Yanlışlar doğru olarak kabul ediliyorsa, benim doğrularım sze hep ters gelir. ..

• Katliam olmasını, insanların öldürülmesini savunmak ne kadar şerefliliktir bilemiyorum ama ben bu yazdığını lanetliyorum. Dersimde olanlar zaten şuan bizi bu konuma getirenler.
      Bu ülke hiç bir zaman cahil olmadı. 1. cihan harbi ve istiklal harbi sonrası genç nüfus azaldı, sadece çanakkale cephesi için "yedek subay harbi" denir, çünkü bu ülkenin üniversite okuyan, lise okuyan tüm okumuş nüfusu orduya gönüllü yazılıp orada şehid olmuşlardır. Cahil gördüğün halk değil senin okumamış ve halkını

• aşağılayan beynin..sen ve senin gibiler çok yükseklerdesiniz...bizim oyumuz köyde yaşayan insanla, çobanla bir mi diye diyorsundur sen de Aysun Kayacı gibi.. Yazık gerçekten..

• 1. Şeref olayına girme istersen...
      2. Sen çok biliyorsun ben boşuna kitap okumuşum. Buarada kitaplarını okudugum Turgut Özakman ve Prof. Dr. Ayhan Akman'ı kınadım şimdi hep yalan yanlış şeyler yazmışlar.
      Sen bir kitap yazda onu okuyalım...

• Atatürk'ün son yıllarındada ülke o kadar iyi değildiki zaten. Son gezisinde halktan özellikle çiftçiden vergilerle ilgili protesto alınca Atatürk'te şaşırmıştır. O hasta yatağında yatarken veya oradan oraya giderken hainler çalışmaya başlamıştı bile. Hainin olduğu yerde kalkınmadan söz etmek zor olur biraz...Ama en azından bu şekilde olmazdı, ne biliyim teröristler TBMM kürsüsüne çıkıp ben Türk değilim Kürdüm demezdi...

• birşey değişmezdi.

• Şöyle diyeyim her insana ayrı muamele değil aynı muamele yapılırdı.Devlet kendini halktan büyük görmezdi.Çoğu insan ana yurdunda köle olmazdı...

• Musta Kemal yaşasaydı böyle olmazdı. Halk özgürçe rahatça hareket ederdi hemen karşısında en ufak protestoda polisi görmezdi. iktidar eleştirilebilir basın özgürlüğü doğardı. ama yok onu beğenmeyen onu sevmeyen herkez hakedıyor böyle iktidarı. Sadece bilin.

• şerefsiz..soysuz pkk diye birşey olmazdı...NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

• daha haysiyetli,daha şerefli daha çok halkına düşünen bir yönetim şekli yönetiliyor olurduk

• Ülkedeki terör örgütleri temizlenir.Doğuya askeri yığınak yapılır.Chplilere "Şerefsiz haysiyetsiz milletin onurunu iki paralık eden insanlar olmasına rağmen ben açtım diye chpye oy verdiniz , size yazıklar olsun.Cehaleti milletimin zihninden silmeye çalışmıştım fakat yeni nesil getirdiğim sistemi geliştirememiş" derdi.Akp , chp, mhp gibi partileri kapatır.Komunizmi ülkeden siler.Ülkü ocaklarını kapattırır.Yerine daha sağlam eğitim verilen ve gençleri doğru yolda götürmeye temel sağlayan kurumlar kurardı.Abd ye rest çeker Abye girmeye çalışan tayyipi "Milletimin onurunu lekeledin, yıllardır savaştığımız ve bize kin tutan bir birliğe girmek için kapılarında resmen ağladın" diyerek tayyipi sürgüne gönderir yada astırırdı.Tabii bunun yanında asılacak çok kişi var.Ab'ye girmek yerine Türk birliği kurardı.Musul ,Kerkük gibi Türklerin Türkiye sınırlarına yakın olan yerdeki bölgeleri bir şekilde alırdı.İsrail , AB , Amerika , Rusya ve Çine Kafa tutardık.Şerefli, onurlu yaşamak için ve mazlumun yanında olmak adına ölümü göze alırdık.Türk birliği hızla büyür ve gelişirdi.Savaş çıkardı ve galip gelirdik .Dünyaya yeni bir düzen gelirdi.Kendini halka daha iyi tanıtır.Türkçü olduğunu herkes daha iyi anlardı.

• Facebook çılgınlığı olmazdı. Eğitimli gençlerimiz iş bulmak için yıllar beklemek zorunda kalmazdı... Türkiyenin Batısıyla Doğusu arasında Farklar açılmazdı... Ülkemizi bir iki Futbol takımıyla bilen zihniyet gerçekte kim oldugumuz gerçeğini daha iyi anlardı...

• Kahrından ölürdü...

• Milliyetçi duyguları kabarmış eğitimli,zeki,çağdaş,üreten ve bu konudaki yapılan yorumların hepsi daha farklı olurdu

• Bilmiyorum. Doğru insan olabilmek kadar doğru zamanda olabilmek de çok önemlidir.

• keşke size demokrasi ve cumhuriyeti hazır verecegime, bunun için mücadele etmeyi ögretseydim. Hala kendi kendinizi idare etmeyi ögrenemediniz. Hala kendinize ulu bir hakan arıyorsunuz? Halbuki Türk milleti zekidir derken, kinaye yaptıgımı anlayıp, onun haricinde herşeyi yanlış anlamanızı da çözebilmiş degilim.

• helal olsun kardeşim

• ıyı olurdu Ataturku çok sevıyorum ıyı komutandı babam oyle dıyor

• babanın sözünü dinliyorsun hmm.
      bu iyi birşey.

• babanın sozunu dınlemek lazım sonucta baba

• Süperrr

Kızlar Ne Diyor 10

• Yorum yapmıycam gerçekten..

• Bütün Dünya Türkiye'yi ciddiye alip saygi duyardi atamizin zamaninda oldugu gibi...

• -Askere "ASKERLİK YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR" dedirtmezdi...-Çiftçiye "Ananıda al git" diye kımseyı konusturmazdı...-" Bir şehit için "Menemeni Yakın" dıyen Atam 24 Şehit için 3. dünya savaşı çıkarırdı...-" Laiklik adı altında kanımızı sömürenler ortalıkta gezemezdi"-26 Kısının Tecavuzune ugrayan 12 yaşında ki N.Ç 'nin yargı suresınce " RIZASIYLA CİNSEL İLİŞKİYE GİRDİ" dıye onayan YARGITAY ve takıp eden HAKİM ile SAVCILARIN kökünü kazırdı..-Anayasamızda Tek bir maddenın bir noktasına dokundurmazdı...- Meclise PKK 'yı sokmazdı...----- Düşündükçe Binlerce Çoğaltılabilir ;))

• HELAL OLSUN +1

• Öncekileri Göster
    • "Sonra Kuran'ın tercüme ettirilmesini emrettim. Bu da ilk defa olarak Türkçeye tercüme ediliyor. Hz. Muhammed'in hayatına ait bir kitabın tercüme edilmesi için de emir verdim." (Atatürk'ün Temel Görüşleri, Fethi Naci, s.55

• Kuran'ın Türkçeye çevirilmesi emrini verirken, Atatürk'ün isteği Müslüman milletinin imanının güçlenmesidir. Bunu ifade ettiği sözleri şöyledir:

"Camilerin mukaddes mimberleri halkın ruhi, ahlaki gıdalarına en yüksek, en verimli kaynaklardır. Minberlerden halkın anlayabileceği dille ruh ve beyne hitap edilmekle Müslümanların vücudu canlanır, beyni temizlenir, imanı kuvvetlenir, kalbi cesaret bulur." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, c. 1, s. 225

• 1. Peçelere yasak koyulurdu.2. üniversitelerde başörtüsü yasağı yine koyardı.3. Dahada modernleşırdı Türkiye

• Mustafa Kemal Atatürk kimsenin başının örtüsüne karışmazdı.Erdoğana dahi söz hakkı verirdi

• Öncekileri Göster
    • Yorumlama kabiliyetine hayran kaldım (!)
      Üniversiteler için söylediği bu sözü banakaynağı ile linklersen çok sevinicem zira bulamadım..
      Türk demokrasi tarihini bir okursan İran'dan farkımızı anlarsın..

• ALLAH sana akıl fikir versin İman nuru versin ne kadar ilginç gelıyor konustukların ya RABBını unutmuş laikliğe mi takışmışsın Laiklik din değil ya dinsiz ve laikim diyorsan orasını bilemem ama laiklik senin sandıgın gibi dinsizlikde değil size bunları hangi okulda öğretiyorlar ?

Sen benim başörtülü kardeşime kurban ol iran şii güzelim hiç gitmediğin bir yerle ilgili atıp tutma gittim gördüm bizimle baglantıları yok ki ALLAH korusun

700 yllk Osmanlı topragı burası sen kimi dışlıyorsun şekrm

• askerin siyasete girmesi çok tehlikeli bu nedenle ulkemiz kotu bi durumda olurdu

• Atatürk asker değildi. Siyasetçiyidi. Azıcık tarih okusak

• yaa subay değilmiydi basta bide baskomutan değilmiydi baskomutanlık meydan muharebesinde
      bence sen oku tarih bilgin sıfır:)))

• Her şey çok güzel olurdu... Ve ben, huzur içinde bir ömrü geleceğe bırakırdım...

• çok daha iyi olurdu akıllı adammış vesselam..

• bu durumda olmayacagı kesin

• yanlıs anlama sakın sorun cok cok guzel hatta yıldız verdım ama cevabımı su yonde vereyım.eger Ataturk yasıyor olsaydı bız şu an ulkenın durumu ne olurdu demeyecek kadar mukemmel bır ulke durumuna sahıp olurduk

• Kesinlikle ! +1

• tesekkurler

• bugüne kadar yaşaması imaknasızda, 2. dünya savaşı'nı da Atatürk cumhurbaşkanıyken atlatabilseydik. çok iyi şeyler olabilirdi.

Yükleniyor...