Cenaze evine giderken bir şey götürülür mü?

Şu an bir arkadaşımla konuşuyorum. Bir arkadaşının babası ölmüş. Bana soruyor ki cenaze evine eli boş mu gidilir. Yoksa bir şey almam lazım mı? Böyle bir durumda ne alınır diyor?

Yardımcı olursanız sevinirim...

Güncellemeler:
Arkadaşlar yardımlarınızdan ötürü çok teşekkür ederim.Arkadaşıma söylediklerinizi aktaracağım.Bu arada iyiki varsınız...

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• öncelikle Allah rahmet eylesin. başınız sağolsun Allah size de o aileye de yakınlarına da sabır versin. cenaze evine giderken benim bildiğim birşey ile gidilmez. ancak bu cenaze evi yakındaysa gelen misafirler doyurulsun diye yemekler yapılır içecekler hazırlanır ve hatta eve sığmayanları kendi evine alırsın. biz böyle yaparız. bunlardan hariç cenaze evinin parasal durumu da göz önüne alınıp yakınlık derecesine göre, ev hergün misafirlerle dolu olacağı için lokantalardan da yemekler yaptırılıp getirtilebilir. mesela ben dayımın oğlu rahmetli olduğunda gelecek misafirleri ağırlamak üzere bir gün içerisinde yapılacak olan masrafları, yemekleri, içecekleri karşılamıştım. ama dediğim gibi bunlar yakınlık derecesine göre. herkese düşmez anlayacağın...

Erkekler Ne Diyor 10

• Asıl iyi ki sen varsın senin varolman sayesinde arkadaşının böyle bir dostu olmuş...

• Teşekkür ederim...

• cenazeye giderken ufak tefek ekmek tavuk falan şeyler götürülür

• Cenaze sahibinin yakınıysa yemek yapılır ki uzaktan gelenler aç olmasın diye

Yoksa birşey götürülmez

Allah rahmet eylesin...

• allah rahmet eylesin seker götürülmesi daha iyi küp şeker 2 paket götürsen yeterli

• genelde olu evinde kimse yemek icmek pesinde kosturamayacagı icin 10 -15 tane kücük pide falan yaptırılıp goturulur usulca mutfaga koyulur.

• ekmek arası bir şeyler götürmek gerekir diye düşünüyorum.

• Taziye ziyareti için gidenlerin ardı arkası kesilmeyecek olduğundan ve ziyaretçilere ikramda bulunmanın gerekliliği sebebiyle bizim memlekette komşuluk derecesinde yakın olanlar ikramda kullanılabilecek malzemeler götürür. Komşular kendi aralarında, ev ahalisinin yemekleri için bir görev bölümü yaparlar ve telaş, üzüntü dolayısıyla aç kalmalarını engellemek için yemek götürürler. Onun haricindekiler, ziyaretlerini kısa tutar ve bir şey götürmezler.

Ben böyle biiyorum.

• genelde çok yakınları yemek yapar götürür. onun dışında bir şey gerekmez benim bildiğim.

• gazeteye sararak içecek birşeyler ( kola fanta çay vs..) de götürebilir aslında.

• cenaze evine giderken bildiğim genelde yemek götürülür (cok yakınsa falan) ya da orda yemek yaparsın yardım edersin. ev sahibine bırakılmaz yani yemek işi o gün doğal olarak. bizde öyle olmuştu.

iki cenaze gordum ikisinde de gelen misafirlerin eli boştu. bilmiyorum ama boş gitse sorun olmaz sanırım. yani yeni ev mi almışlar ki ev hediyesi gibi bir şey alınsın?

• Ya inan hiç bir fikrim yok.yemek götürülüyo ou biliyorum da.Gidecek arkadaş bekar.Yemek falan yapıp götüremez.Bana sordu ben de çokkk küçükken cenaze evine gitmiştim.İnan ne yaptık ettik hiç hatırlamıyorum.Aklıma bura geldi.Dedim uyanık birileri varsa yardımcı olur diye.Arkadaş yattı ama yarın arar sölerim cevapları...

Kızlar Ne Diyor 14

• kına olabilir mi?

• kurabiye yap götür

• Cok yakin bir arkadasim vefat ettiginde, cenaze evine cay götürmüstük.

nede olsa birsürü insan geliyor, sabahtan aksama kadar cay iciyorlar..

• cenaze evine iderken genelde yemek götürülür ki, böyle acılı bir dönemde ev sahibi bir de yamak telaşına düşmesin diye...

• Yakınlık derecesine de bağlı ama ben olsam bir-iki tepsi börek yapıp götürürdüm herhalde. Hem basit, hem doyurucu, hem ısıtıp yeme derdi yok, gelene gidene ikram ederlerdi.

• çay ve 2 pkt şeker götürmen yeterli olur kanaatindeyim . eğer elimden dahası gelir diyorsan 10-15 kişilik pide götürmeni tavsiye ederim ..

• yorelere gore degısır bu benım bıldıgımde pıde turu seyler goturulur bol mıktarda mutfaga bırakılır

• gelmezmıyım kefenını bıle ben alırım :))

• benim cenazeye de gelirmiydin :))

• Herkesin kolayca yiyebileceği belki pide vb şeyler. Hiç anlamam cidden.

• çay ve şeker

• eğer çok yakınınsa yemek yapıp götürülür onun dışında bişey götürlmezz..

• cenaze evine boş gidilmez. orda yaşayanlar üzüntülü olduğu için ve bu durumda uğraşamayacakları için yiyecek tarzında şeylerle gidilir. çok yakınıysan yemek götürülür. değilsen börek, kek gibi şeyler gider. meyvasuyu falan da götürülebilir.

bunun amacı hem ailenin yemesi hem de gelenlere ikramlık olmasıdır. gelenlere yapılan ikramlarla beraber güçten düşmemeleri ve bir an önce en azından vucütlarını toparlamak için ailedekilere de zorla yedirilir.

• Bir sey goturulmez genelde ama bir seye ihtiyac olup olmadigi sorulmalidir.Bir de ilk bir hafta yardimci olmak adina komsu, akrabag falan yemek yapar, dua okunuyorken gelenlere bir seyler ikram edilir.Bu konuda yardimci olunabilir.

• Kutlama yapmaya gidilmiyor ki ne götürülür, şimdiye kadar hiç duymadım. yanlıs anlasılabilir belki.

• eli boş gidiliyor ben de gitmedim, ailem komsununkine gitmişti bir şey almadılar

Yükleniyor...