Eski isimler mi daha güzel yoksa yeni isimler mi?

Arkadaşlar eskiden Ayşe, Fatma, Emine, Ahmet, Mehmet, Mustafa, Selim, Hüseyin vs isimler vardı. Şimdilerde ise Buse, Aleyna, Esila, Ecrin, Berk, Buğra, Sarp vs isimler var. Neden isimler değişiyor? Eski isimler mi daha güzel yoksa şimdikiler mi? Size göre en güzel isimler hangileri?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Eski isimler candir !Bir oglum olsun adi Muhammed olsun (insaALLAH)

• bende muhammed koyardım

• :))

Kızlar Ne Diyor 106

• eski isim dediniz dediniz, yenileri hep berkecan, aleyna gibi isimler oldu. eski isimler candır.

• İsme göre değişir bazı isimler yeniden kullanılmaya başlanan eski Türk isimleri mesela.İlla ki Zeynep,Elif vs eski görülmemeli.

• Şimdikiler.

• isimden isime değişir

• Zevke kalmış...

• anlamları güzelse sorun yok da , sonuna -ye eki eklenince genelde kızlrda çok komik oluyor , yeni nesile zıt geliyor...

• eskiler daha iyi mesela zeynep

• anlamının güzel olması önemli ve eski isimlerin anlamları çok güzel oluyor

• erkeklerde eski isimler kızlarda yeni isimler

• şükufe ,necmettin,abdurrahman,hayriye,

• senin adın zürbiyemi?

• neriman

• Yeni veya eski olması önemli değilde, esas olan anlamlı olmasıdır. Son zamanlarda içinde "Ada, Can ve Su" geçen isimlerden gına geldi. Bu bir furya galiba. Her dönemin kılık kıyafet, konuşma, isim gibi belli bir modası oluyor. Bu da geçecek, yenileri gelecek diye düşünüyorum. Eskilerden Döne, Satılmış, Dudu, Şahverdi gibi isimlerin yaratıcılarını da merak etmiyor değilim... Ve sonuç olarak diyorum ki: Anlamsız hiç bir şeyi hayatınıza almayın lütfen... :)

• en güzel isim hiç kimsede olmayan isimdir özgün yaratıcı nadir bulunandır

• eymen doruk özellikle doruk ismine bayılıyorum mükemmel bence kızlardan hiç düşünmedim valla yazsam bile yazmış olmak için yazarım şuan

• benim adım elifnaz bir oğlum olursa adını eren koyacam :) hayalim

• Abuk subuk arapça isimler koyuyorlar hiç beğenmiyorum öyle isimleri türksünüz siz yöa adam gibi dilinizde bizimde kolay söyleyebileceğimiz isimler koyun

• türkçe saf değilki canım farsça arapça hatta kürtçe kelimeler var ingilizce kelimeler de tek tük var. abuk sabuk konuşan sensin asıl

• isim bir boncuktur aslinda. anlamli olmasi onemli ve bence kuranda gecmesi lazim. diger tarafta kuranda gecen isimlerle anilip uyandirilacagiz. isimsiz kalmiyalim olunce diger tarafa gidince. yeni isimler guzel ama eski isimler daha onemli benim icin. ogullarimi isimleri ikiside guzel ve kuranda gecmesine onem gosterdim Kadir Kenan

• Millet o kadar saçma isim koyuyor ki sirf söylenisi kulaga hos geliyor diye isim koyanlar var.ismin anlami güzel olmadiktan sonra yeni eski farketmez.

• Tunç .

• anlamı güzel olan her isim güzeldir. toprak ada kaya kiraz bu ne yaa

• ben biraz eskiciyim . yeni isimler hiçte hoşuma gitmiyor farklı olacaz diye millet iyice cıvıttı misal esila nedir ya :D ayşe koy daha iyi

• valla artık o kadar saçma saçma isimler türüyo ki insanlar nerdeyse artık eşya,meyve isimleri koymaya başlayacak eski yeni o kadar fark etmiyoda anlamı güzel olsun yeterama satılmış döndü gibi isimlerden nefret ediyorum o ne öyle la ..

• arapça isim koymam çocuğum olursa

• arapça isim takmam çocuğum olursa

• Aslında anlamına göre değişiyor.. Fakat eskiden klasikleşmiş bilenen anlamlı isimler vardı şimdi İster kutsal kitabımızdan olsun ister doğadan olsun anlamı güzel ve çeşitli bir çok isim çıkıyor..Buna göre yeni daha güzel..

• erkeklerde eski kızlarda yeni isimler hoş örneğin kızım olursa hayal yada masal yada yağmur koyucam oğlum olursada kaan

• özenti abidesi..

• Satılmış ismi nasıl bir psikolojiyle koyulur gerçekten çok merak ediyorum.

• satılmış diye bir arkadaşım var :)

• Öncekileri Göster
    • O ismin anlamı çok büyüktür. Onu da belirtelim.

• belirt o zaman anlamını arkadaş bilmiyorsak giderelim cahilliğimizi

• bana gore en guzeli benim ismim ELViRA :)

• ben şimdiki isimlerin gelecekte dede-babaanne olduğunu düşünemiyorum :D Berk dede melisa babaanne falan :D Ne biliyim eskiler daha iyiydi sanki

• bence biraz caga uygun isimler olmalı .. eski isimlerin arasında da caga uygun cok guzel isimler var.. aksine yeni isimlerin arasında hic uygun olmayan tuhaf isimlerde görebiliyoruz.. birde hem caga uygun hemde eski bilinen kaliteli isimler vardır mesela bana göre alpay bu isimlerden biri:)

• yeni daha güzel

• aleyna diye isim mi olur la...

• eski isimler tabi ki ama benim ismimde güzel ya miray iyi isim :D

• eskiden okulda ..biri Fatma dediginde herkes bakiyordu...simdi isimleri zor tutuyoruz aklmizda...:D

• vala eskilerden güzel yenilerden çirkin olanlar da var, nasıl ki ahmet hala kullanılıyorsa ve pek çoğumuzun kulağına kötü gelmiyorsa, canberk, cangül gibi bazı isimler de ters gelebilir yani...

• bilmem.. ben kendi adımı seviyorum.. belki bana özel olduğundandır.. anne ve babamın baş heceleri.. eski yeni ilgilenmiyorum.. önemli olan ailenizden size kalacak miras olması bence :)

• eskilerden güzel isimler var tabi ama yenilerdende var:)

• 3ay

Eski isimler eskidir :D şimdikiler daaha güzel mesela kızım olursa kayra veya hira koyucam:)) arasta güzelş :D

• 3ay

:) Kayra güzel isim ama Erkek olursa :D

• Öncekileri Göster
    • 3ay

ımhh yok o ismi sevmiyorum :D

• 3ay

:) hmm

• Farklı isimler koymak istiyolar hep aynı olmaz :) yeniler daha güzel

• eski isimler dicem çünkü Ahmet ismini çoook çook seviyorum :)

• Daha Fazla

Erkekler Ne Diyor 84

• bence anlami olan bütün isimler güzeldir.Anlami olmali.

• Berkecan oğulcan canberk gülnisa mümkünce çift isim konulmasın cok itici geliyor. bide abuk sabuk isimler koymasınlar.

• ortalık ahmet mehmet ayşe doldu ondan yeni isimler rövanşta :) eski isimlerde güzel ama değişmeyen tek şey değişimin kendisidir .

• Bence Frikik class isim.

• ha bu arada adım naci çoğu beğenmez ama anlamı çok hoşuma gider benim kurtulan selamete eren demek

• eskilerden yanayım

• eski isimleri seviyorum ben nesi var gayet güzelcocuğumun ismi kesinlikle türk ismi olacak

• Extrem olmadığı sürece isimlerin güzelliği verildiği kişinin karekterine bağlıdır. Yani " İsmi" onu taşıyan kişi güzelleştirir.

• Batıya özenti akımı...

• İsmimi sewiyorum ama TÜRKİYE de çok bu yuzden sıkıntı oluyo biri ahmett diye bagırıyo ulan bu kim diyom baskasına bagırtıyo :) çok basıma geldi :D İmine göre değişier Berk sewmem Fatma da sewmem... Yeni eskiye bakmıyorum ben ama eski isimler PEYGAMBER ismi oluyo yeni isimler vıttırı vızık şeyler :)

• Eskıler daha güzel kısa ve net

• nerde o eski okşanlaaarr

• kitaptan olsun diye bir sürü hasan-hüseyin- ayşe-fatma var hatta fatıma var (arada ı olunca daha arabic oluyor sevap ya) ebu cehil ve ebu leheb de kuranda geçiyor illa kurandan mı olacak?

• en iyisi bir eski bir yeni isim koymak..

• Eski isimler çok iyidir abi çok iyi hemde. Şimdiki isimleri anlayamıyorum. Bakın Furkan ismi benim ismim oluyor :D Eskide sayılmaz yenide. Kur'an'da da geçer ve gayet moderndir. Anlamı zaten çok güzeldir. Bunun gibi isimler bence çok hoş :)

• eskisiyle yenisiyle yazdıgın isinlerin çogu arapça ..millet anlamını bilmeden salakça isimler koyuyor.senin yazdıgın isinlerdenörnegin:aleyna:üzerinizebugra:erkek deve v.s...yani saçma sapan anlamlı saçma sapan isimler..özellikle çocuguma türkçe isim koydum.arapça isim koymam.

• o değil de ben feride ismini çok severim

• Çoğumuzun ismi arapça yada farsça onların kültürlerinden çok etkilenmemizden kaynaklanıyor bu . Bence değişiklik iyidir .

• 2 ismim var her ikisi de türkçe.. =)

• Çok iyi bende kesinlikle çocuklarıma arapça yada farsça isim koymayı düşünmüyorum

• ben eski isimlerden yanayım. örneğin yeni isimleri yaşlanınca hayal edemiorm "berkcan dede" "melisa nine"gibi şeyler olacak :)

• Bengisu Cafercan Çükentay Bögütay felan .

• aslında biz yeni zannediyoruz ama bugün konulan isimler daha öncelerden konulan isimler aslında yeni değil bi araştırın manalarından anlaşılır zaten ;)

• Bence o yeni isimlerin manasını bilmeden koymamak gerek kimse kızına oğluna kötü manalı isimler koymak istemez heralde.

• eski isimler güzel çünkü büyükler tarafından mantıklı bi şekilde dine de uygun şekilde koyulmuştur (istisnalar olabilir komşumuz berk dede gbi ) şimdilerde konulurken aman isim farklı olsun kulaga hoş gelsin fazla olmasın etrafta .. mesele aleyna :D aleyna zamirdir türkçedeki ben sen o biz siz onlardan farkı yoktur :)

• sinirlenmek istemiyorum ama sinirlenmemek elde değil.. canım kardeşim buğra isminin kökenini araştırdın mı sen, öztürkçe aslını gördün mü? büyük başarılı güçlü hükümdarlara verilmiş bir öztürkçe ismi onca arapça farsça ismin arasına koymak niye.. insanın keyfi kaçıyor yeminle..

• İsim insana huzur vermeli anlamlı olmalı..

• valla ahmedin alinin velinin aysenin fatmnın eminenin yerini kimse alamaz sarp mıs arp mıs bos isimler benimkide yeni ama ben eskileri daha cok sevyrm

• mesela ben ailemdeki isimlere bir bakıyorum çoğu arapça farsça kökenli isimler ailemin bana koyduğu isimde arapça eğer ileride nasip olurda çocuğum olursa Türkçe kökenli bir isim koymayı düşünüyorum. Bunu dine asilik olarak algılamayalım sadece özümüzü unutmamalıyız.

• kesinlikle katılıyorum

• teşekkür ederim :)

• eskilerden kötü olan bişi yokki zaten

• şuna iyi demek yanlış olur hepsinin kendisine göre bir anlamı vardır. bence

• Engüzeli mi? Neye göre belirlenirki bu?Aleyna koyuyor çok kişi mesela, oysa anlamı lanetlenmiş. En anlamlı isim en güzelidir :)

• Aleyna nın anlamı lanetlenmiş değil üzerimize demektir

• Öncekileri Göster
    • Yahu sana doçent adamdan bahsediyorum, çıkıp kameralar karşısında üfürecek hali yok ya?
      İlk verdiğim haber linkinde şöyle bir şey var bak: "Aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı üstümüze bela, sıkıntı aksın demektir."
      Ayrıca böyle olmasa bile bu ismin tek başına bir anlamı yok. Kızına üzerimize diye seslendiğini düşün.

• işte bende bunu diyorum. aleynanın anlamı üzerimize demektir. cümle içerisinde kullanırsan cümlede kullandığın diğer kelimelere göre ve anlatmak istediğine göre olur. misal taleel bedru aleyna ( ay doğdu üzerimize ). daha öncede açıkladım. biraz daha detaylı açıklim. ala bir harfi cerdir. manası üzerinde demek. ingilizcedeki on gibi. na zamirdir. nahnu zamirinin kelimenin sonuna geliş halidir. manası biz demek. kadın içinde erkek içinde aynıdır. birleştirince aleyna olur ve anlamı üzerimizedir

• Ne varsa eskilerde var ama çok eski değil.

• Benim ismim Hatem. Ama eski ya da yeni mi bilmiyorum. :)

• Eski isimler cidden hiç hoş değiil

• isim önemli değil önemli olan kişini karekteri

• Yeni isim koyma bir moda oldu, anne babanın kendini ifade etme amacı gibi görülüyor. Ada ve Su son zamanlarda çok gördüm.Talha, Sümeyye ve sonu nurlu isimler de çok moda bu ara.Çükütay, Borusu, Termoscan da benim ailelere önerdiğim isimler.

• şimdiki nesil genel de anlamsız isimler koyuyor. tabi anlamlı isim koyan da çok.

• ister eski ister yeni trendden olsun ama güzel olsun, eskilerden mesela muhammed, aişe, yunuz emre bana çok güzel geliyor, yenilerin hepsi kötü demiyorum ama hiç anlamını bilmediklerini isim olarak koyuyorlar o saçma biraz

• tabikide yeni isimler aralarında acayip olnlarıda var ama yinede yeni isimler güzel

• Daha Fazla
Yükleniyor...