Kadına şiddet neden bu kadar arttı?

Son zamanların en güncel sosyal sorusu bu. Siz neler düşünüyorsunuz? Sizce kadına şiddet vakaları niçin bu kadar arttı?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Bence sebeplerinden bazıları artık kadına uygulanan şiddete gelen cezaların caydırıcı değil "özendirici" olması. Artık 13 yaşında bir kıza tecavüz etsen bile alacağın ceza çok komik. Pedofililere gün doğdu resmen. Artık bir kaç yıl hapiste yatmayı göze alabilen istediği çocuğa tecavüz edebiliyor. Kadına şiddet uygulanıyor deyince "aile içi işlere biz karışamayız" diyen adalet bakanları gördü bu ülke. Bu sebeple artık kadına şiddet ve tecavüz toplum tarafından ve daha kötüsü devlet tarafından benimsenmiş durumda. O derece ki kız arkadaşım kendisine laf atan polislerden bahsediyor. Ankara'da bir arkadaşım peşine takılan bir sapıktan kurtulmak için polise gittiğinde "sen de bu kadar güzel olmasaydın" cevabı alıyor. Ücretsiz eğitim isteyen genç kızlar saçlarından sürükleniyor. Hamile bir kızın karnı polis tarafından tekmelenerek çocuğu düşürüyor. Devletin savunması ise hamile insanın ne işi var protestoda oluyor. Bunlar verilebilecek yüzlerce örnekten seçtiğim bir kaç hatırlatma sadece. Kadınlar korunmak için sığındıkları devletten bile şiddet ve taciz görüyor. Ben bulunduğumuz durumda kadınlara karşı şiddet ve tacize karşı yapılan caydırıcı herhangi bir önlem göremiyorum. Bu sebeple halkta ve devletin içinde bu zihniyet olduğu sürece kadınlarımızın gördüğü şiddet malesef artarak devam edecektir.

• Sapkınlık zeka ile alakalı mıdır bilmiyorum. Zeki bir kişi de sapık olabilir bence. Belki bir nevi kişilik ve kendi kendini kontrol edememe rahatsızlığı. Uygulanan ceza ağır olmazsa bu kişiler cesaretlenip sapkınlıklarını uygulamaya geçirirler.

• ama gercekten sizce 13 yasindaki bir kiza tecavuz eden kisi cezasi neolursa olsun kafasi basarmi. onun yapan zaten insan akilisi degil .. onu dusunecek yapiyi beyne sahip oldugunu bile dusunmuyorum o insanlarin..! cezamis omus bumus viz gelir ona.. aghh! igrenc pislik!

• +1

Kızlar Ne Diyor 19

• medya nın elinde malzeme kalmadı artık nerede bir şiddet görseler onu yayınlıyorlar eskiden de bu kadar vardı bence ama göstermiyorlardı artık gündem değiştirme konusu oldu insanların kafasını doldurma konusu oldu...

• erkeklerin kendilerini ispatlama ve gösterme ihtiyaclari cok artiyor sanirim..yazik, alem sizin agzinizi burnunuzu kiriyor diye, gücleriniz anca kadinlara mi yetiyor? hadi ordan, erkek olmadiginizi zaten bilen biliyor, dayak atsanizda degismez yani ;) ( sözüm siddet uygulayanlara, diger beyler alinmasin :D )valla kizlar benim gibi yapin, ben herzaman biber gazi tasirim cebimde, ne olur nolmaz, eczanelerde bulabilirsiniz..ama eczanede köpeklere karsi kullanacaginizi söylemelisiniz, insanlara o gazi uygulamak yasak :)) ama size siddet uygulamak veya kötülük etmek isteyen insanlara erkek denilmez zaten, o bakimdan köpek derseniz yanlis olmaz yani :D

• bence artmadı bu yaşananlar zaten vardı saklıydı görmediğimiz duymadığımız için bilmiyorduk oysa şimdi medya ve şiddet gören kadın kendini ifade edebildiği için bizler farkına varıp neler oluyor diyoruz

• İzlenen diziler, yaşanan stresli bir hayat...

• artmadı... sadece gündeme çok fazla gelmeye başladı... bu kadar tepki almasının bir başka sebebi de artık kadınlar kocalarıyla ilgili suç duyurusunda bulunuyorlar ama devlet seyrediyor... karakoldan bile şikayetçi olmak isteyen kadını evine gönderiyorlar. cezalar caydırıcı olmalı...

• şaka gibi bir toplumda yaşıyoruz ondan

• cünkü türk televizyonunda bunun sakasi bile yapiliyor.gidin bir dizilere bakin.insan komedi diyerek üstelik gülüyor bunlara..bence bunlari tabulastirilmasi lazim.avrupadaki kadin döven erkekler erkek olarak görülmüyor.yani erkegin kankalarida onu erkek olarak görmüyorlar eger bir kadina vurduysa eger. türkiyede böyle birsey yok,kadinlarini dövdüklerini rahatca anlatan insanlar var.avrupada kadini döven bir erkegin sirf kendinden gücsüz olan kisilere saldirabilmesi kanitlanmis oluyor ve bu erkeksi olmuyor imajini ciziyor.anlatabiliyormuyum ,insan prestij kaybi saniyor,tabu saniyor ve kadina el kaldirmiyor,HAKLI olarak tabiki.türkiyedede bu konuyu bu hale getirmek lazim arkadaslar...cok üzücü bir durum.kadinlar sevgililerimiz ama ayni andada annelerimiz..nasil dövülür kadinlar yahu.anlamiyorum

• bayan tarafının dersi dinlemek yerine aşk meşk olaylarına dalması mesajlaşması...kalıplaşmış düşünceleri aşamama vs vs

• aslında kadına şiddet vakaları artmadı, sadece görünür oldu.arkadaşlardan bilen bilir, ben gazeteciyim. ajanslardan her gün onlarca aile içi şiddet haberi geçer ve oran hemen hiç artmadı. fakat şöyle bir şey var; eskiden yurtta asayiş haberleri içinde iki paragraf geçen haberler son zamanlarda detay kazandı.geçenlerde yine gazeteci bir arkadaşla tam da bunu konuştuk; neden bu haberler bu kadar görünür oldu? kadına şiddetin oransal olarak çok fazla arttığını düşünmüyorum, nominal artışlar nüfus artış oranıyla bağlantılı bence. benim teorim, geçirdiğimiz seçim sürecinde neredeyse tüm haberler siyasete odaklanınca sayfada dengeyi kurmaya çalışan editörler alttan sürekli akan asayiş haberlerine yöneldi veya haberin olmadığı hafta sonları konusuzluk hasebiyle fotoğraflı geçen bir - iki aile içi şiddet haberini paket yaparak yayınladılar. haberler sürpriz biçimde ilgi çekince de o ilgiden pay almak için benzer haberleri daha çok öne çıkarmaya başladılar. ardından bu medyada yaygınlaştıkça ve insanların ilgisi arttıkça daha bilinçli ve detaylı olarak konuyu incelemeye (ya da meslek jargonuyla konuşalım; kaşımaya) başladılar: uzmanlardan alınan görüşler, kadın derneklerinin açıklamalarına yer verme... gibi. yani olay aslında bir medya yönlenme ve yönlendirmesinden ibaret büyük ölçüde.tabii tüm bunları söylerken, yaşanan vahşeti küçük gördüğümü sanmayın. nihayet kadınların yaşadığı korkunç gerçek insanların gözüne batmaya başladı ki bence medyanın işe yarar olduğu ender anlardan biri yaşanıyor şu anda.

• Ben arttığını düşünmüyorum. Sadece daha çok görür olduk medya sayesinde.

• Hep var olan ama yeni medyaya yansıyan birşey bu.Ne yazık ki erkeklerin istediği şeyi elde edemeyince ya da ters bir laf duyunca hemen tek yapabildikleri şeye başvuruyorlar ''Kaba Kuvvet''e.Kadınklarımızda 'seviyorum,söz verdi yapmicak' veya 'çocuğum var boşanamam,hem nasıl olur bilmem' tarzındaki düşünceleri yüzünden bu karar fazla.Tabi devletimizinde yeterli bilgiyi(kadına şiddet ve sonrasında ne yapılması gerek) vermemeside nedenler arasında cahil bir sürü kadınımız var.

• erkeklerin acizligi yüzünden adam dışarda iş bulamadım dıye karısını dövüyor sankı karısı iş verdırmıyor adama

• Kadına şiddet hep mevcuttu. Basında daha çok yer almaya başladı sadece.

• +1 Evet basında çok yer alır oldu.

• artmadı hep var olan bişey artık çevre az da olsa hassaslaşmaya başladı.medyada daha fazla yer verilmeye başladı yoksa dövülen öldürülen o kadar cok insan var ki geçmişte kadınlar bilinçlendi haklarını kullanmaya başladı artık birçok dayanışma vakıfları var haklarını ögretiyorlar kadına. daha henüz istenilen nokta da değil tabi ki

• "Koca dayağı yiyen kadınlar, eğer ortada çocukları olmasa boşansınlar derdim."Gerçi boşananların halinide görüyoruz bu gün haberlerde 3 çocuk annesi kadın sğınma evine sığınıyor eşi zar zor konuşmak için ikna ediyor karısını götürüyor öldürüyor.. Allahım ne acı hayatta en çok güvendiğimiz adamın elinden mi olucak sonumuz..!"Hatta kocası tarafından dövülen kadınlar judo, karate, tekvando kurslarına gitse. Kocası bir tokat vuruyorsa, o da iki tokatla karşılık verse. Dövme haksız yere yapılan fiilî bir saldırıdır ve suçtur. Bu saldırıya karşı nefsi müdafa meşrudur. Hatta müdafa etmeme ayrı bir suçtur diyebiliriz..''

• Benım gözlemlediğim yanındakı erkek kadına vuruken kadının tepkısız kalması.Yahu sana vuruyor sende vur bıtane neresıne denk gelırse ne bakıyorsun .Kadına vuran aciz erkektir ,erkek bile değildir Erkekse gıtsın bir erkeğe fiske vursun Ama sunuda gözlemledım ,kendını bıcakla doğrayan adama hala kocamdır yapan gözüyle bakan kadınlar varBunlarada pes dıyorum.

• Artmadı bence, artmasında zaten, sadece medyaya daha fazla yansıdı

• her zaman olan bir şey bu ve kınıyorum!

• erkekler ddeğer bilmiyo o senin eşin kum torbası değil ama bunu anlamıyorlar

Erkekler Ne Diyor 17

• Genel olarak şiddet arttı dünyada,insanların tahammül sınırı kalmadı. Kadında fiziksel olarak güçsüz olduğu için nasibini maalesef böyle alıyor işte. Önleyemezsiniz bu durumu. Sadece azaltılabilir. Ben kendi yakınımdaki kadınları korurum. Kızıma dokunanı alnının ortasından vururum, kocası veya kral olsun isterse. Karıma dokunursam da, beni vursunlar mert gibi çıkarım kayınbabamın karşısına. Ama bu kesin çözüm olamaz. Kadınlar kişisel olarak kendilerini birey olarak görünce ve feminist duygularla değil, akıllarını kullanarak hareket ettikleri müddetçe bu durum biraz düzelebilir. Ama her kadın bu kadar sağduyu sahibi değil maalesef. Kendilerine değer veren,namusuna düşkün ve sakin erkekleri değil; kendilerini kandıran, kendilerini eğlendiren ve havalara uçuran erkekleri tercih ederlerse daha çok haber okursun veya bir gün sende sür manşet olabilirsin.

• yorum yok

• nedenlerinden biri iletişim eksikliği ikincisi saygısızlık

• ''Dünya, hiç bir zaman, bu kadar kültürsüz ve denyo bir egemenler sınıfı tarafından yönetilmemişti''Düzgün davranan erkekler can sıkar, alaya alınır falan oldu; nerede dağdan yeni inmiş ayıoğluayılar var, ezikliklerini kadınlarına şiddet uygulayarak örtmeye çalışıyorlar.Ha, kadını erkeği farketmez. Şiddet uygulaman gereken durumlar/insanlar olur. O ayrı..

• Medyanın bu kadar dile getirmesi bazı şahısları daha çok özendirdi sanırım.

• Ataerkil aile yapımızın zayıflaması ve ekonomik sorunlar kadına olan şiddeti körüklüyor bence.

• Kadınları korumaya yönelik yasalar daha katı olursa bunun önüne geçilebilir yoksa şiddet hiç eksik değildi ki şimdi artmış olsun .

• açık söylüyorum herşey erkeklerin dengesizliğinden kaynaklanıyor .kadın ne kadar hatalı davranırsa davransın kadına el kalkmaz.yani bir erkeğin bir bayana el kaldırması çok küstahça bir şey.

• toplumumuzda önceden beri olan bişey yalnızca artık yapılmaması için su yüzeyine çıktı artık buna bir dur denmesi gerek

• sosyoekonomik krizler yüzünden

• Kadına şiddeti destekliyorum.Ama karnından gelen minik bir tekme ise :) Şaka bir yana kadına el kaldıran aciz oğlu acizdir.Kesinlikle böyle birşeyin desteklenmesi tartışılmaz bile ama çevremden örnekler vereyim.Birazcık dillerine sahip olamıyorlar onlarında fıtratında var bu yapacak birşey yok.

• Kadınlar yüzünden.Kısa ve net. Kadınlar oturup düşünsünler, kadınları ilgilendiren meseleleri bile erkekler tartışıyorsa bunun yolu yapılmış,kadın ikinci plana atılmış demektir.Kadınlar bu yüzyılı da kaybettiler üzgünüm.

• kadınla erkeklik yapılmaz gitsin dışarıda yapsın adam değil onlar

• sadece gündemde çok görüyoruz,her zaman fazlaydı kadına şiddet

• toplumda ki hayvan sayısı artınca oda artıyor.gerçi bu hep vardı olacakta eğitimsiz bir sürü insan var.medyaya yansıyan sadece en vahşi olanları

• Bir çok sebebi var bunun.Mesela saçma sapan tabular bunların en başında gelir.

• aslında artmadı medya arttırdı... yani her zaman var... sabit...

Yükleniyor...