• Sor
  • Bence

2 aydır adet olmuyorum, neden olabilir?

18 yasındayım 2aydır adet olmuyorum biri yardımcı olsun cok acil korkuyorum :S

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Öncelikle hipotalamus adı verilen beyin bölgesinden hipofiz bezine bir uyaran gitmeli ve burada FSH ve LH adı verilen iki hormonun uygun seviye ve oranlarda üretilmesi ve kana geçmesi gerekmektedir. Bu iki hormon, olgunlaşmaya elverişli yumurta hücreleri içeren yumurtalık dokusunda folikül gelişimini uyarmalı ve yumurtlama gerçekleşmelidir. Folikül adı verilen yapı içinde üretilen östrojen ve progesteron hormonları rahim iç tabakasında sağlıklı bir kalınlaşmaya neden olmuş olmalıdır. Yumurtlama gerçekleştikten sonra gebelik oluşmamış olmalı ve yumurtlama oluştuktan sonra yaklaşık 14 gün ömrü olan Sarı Cisim ("Corpus Luteum") bu süre sonunda progesteron hormonu salgısını durdurmalıdır. Adet döngüsünün bitimine denk gelen bu dönemde progesteron hormonu salgısının aniden düşmesi neticesinde rahim iç tabakasında gerçekleşen "dökülme" ve bununla beraber oluşan kanama rahim iç tabakasından rahim ağzına, buradan vajinaya, vajinadan da dış ortama akacak yol bulabilmelidir.

• doktorsun glbb

• Doktor Değilim Ama Bi Tanıdığım Doktor Var Her Şeyi Biliyor.

Erkekler Ne Diyor 15

• Yaramazlık yaptıysan hamile olabilirsin değilse doktora görünmelisin muayene olmadan verilen bilgilerle gözün korkmasın.

• İlk defa mı gecikti böyle?

• Sonuçta birşey bildiğimiz içinyazdık heralde istemezsen cevap vermeyiz.Küfür etmene gerek yok.Çok kişiye cevap veriyorum sağlık konularında.

• adette düzensizlik bisürü nedeni warr stress yapma sakin ol !

• Bir doktora git baktir. Cunku iki sey olabilir ya hamilesin yada ana rahmin sakat olabilir. Bir baktir bence doktora.

• bende olmuyorum ama kafama takmıyorum

• bu tip hastalıklar olduğunu duymuştum herhangi bir ilişkiye girmediysen bu pek tabii hastalıktan başka neyden olacak? hemen doktora git zaman kaybetmeden bu çekinilecek bişey değil bu saklayıp gizlycem diye sağlığından olcaksın.

• ilişkiye girmediysen 1 ay içerisinde sorun yok bekle 1 kaç gün daha dahada olmazsa ailene başvur

• sizin yaşlarda normalmiş birinden duydum burada :D

• Herhangi bi iliski yasamadiysan sirun yok. Adet sokturucu haplar var 3 5 tl falan. Ama benim gbi dyenlere kulak asma. Herzaman hekimlere danismalisin.

• Biriyle yakınlaştın mı?

• Çoğu bayandan dahi iyi bilirim bu sondu geçmiş olsun

• sendemi oluyon ?

• Bunun olup olmamayla bi alakası yok senin gibi sıkıntılı kız arkadaşım çok konuşurken zamanla üçbeş bişey öğrendim şimdi ise onlardan daha bilgiliyim araştırıp öğrenmekle alakalı bişey ama senin beynin bu tür şeyleri algılamaya yetmiyor şimdi git o bayanların saçma sapan yorumlarını oku ve kafayı ye

• yarın bir doktora görün. şimdi yapacak bişey yok mesai bitti

• ilişkiye girmiş miydin?

• o yaşlarda normalmiş

• hamile kalmışsındır

Kızlar Ne Diyor 10

• ayrıntı vermemişssin bişey diyemem.inşallah hamile değilsindr

• Stres, Hava degisimi, Diyet yada az yemek yiyorsan...

• regl başladıgında ilk yıllarda bu gecikmeler cok normaldir. Ama senin yasında bir sorunun habercisi olabilir. Emin olmak için bir doktora gidebilirsin. Bundan çekinme.

• Hamile olma ihtimalin var mı?

• yok

• burdan sorulcak sey degilmi. doktora gitmelisin

• Doktora git .

• ciddi bi durmmu sizce

• hamile olma ihtimalin var mı ?

• cinsel iliski yasamadigini dusunuyorum. normal oluyormuydun once yoksa gecikme oluyormuydu?bende llk 3 ay olmamistim, oda depresyon yuzundendi. sende stress yuzunden olabiliyordur, korkma sakin. :) ayrica tuylenme vs de oluyormu ? ama doktorada gitmelisin anlamak icin.

• korkma doktora git o neyin olduğunu söyler. hamilelik gibi bi ihtimal var mı?

• ilişki yaşadın mı ?

• hayır

• Öncekileri Göster
    • korkutma kizi ya,yoktur insallah ciddi bisey,psikolojik te olabilir...

• ben kesin vardır demedim olabılır dedim

• doktora görün bence kac yasindasin bu arada

Yükleniyor...