Araba kullanmak istiyorum. İyi araba kullananlar lütfen yardım..

Ben yeni araba aldım ama trafiğe fazla çıkmadım, özel dersle çıktım hep. şimdi de korkuyorum kendime pek güvenemiyorum. Dersteyken köpek atladı arabanın önüne çok kötü oldum. Siz yeni başlarken nasıl kullandınız bana biraz teknik bilgiler verirseniz çok sevinirim:) Artık araba kullanmak istiyorum.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Sık sık çalış. Sabah erken kalk boş sokaklarda caddelerde gezin.. Ara sıra yanına bilen birilerini al öyle trafiğe çık. Direksiyona yapışma, koltuğun rahat olsun, ellerin direksiyonu rahat tutsun.. Kendini böyle alıştır, müziği aç, yanındakiyle muhabbet et.. Rahat ol. Araba kullanmak yolda yürümekten daha kolaydır.Araba kullanırken gözlerin fır dönecek, saniyeler arasında yan aynalarına dikiz aynalarına karşına, yolun ilerisine, dikizden yolun arkasına, hatta kaldırımdaki yaya ya kadar bakacaksın. Yanına iyi bir şoför al ve ona reflekslerini sınaması için çalışmayı teklif et. Mesela sen sürersen ani tepkiler verebilir. Ben öyle öyle alışmıştım mesela. Eski erkek arkadaşımdı bana asıl öğreten, biz çalışırken birden panik yapardı mesela "dikkat kedi var" gibi..Park etmeyi zamanla öğrenirsin. Arka arkaya park etmek her zaman daha kolaydır bunu unutma..Ne yolun sağına soluna ne de arabalara fazla yanaşma..Sana benim acemi zamanlarımı anlatsam gülersin, o kadar mı olur dersin. Rahat ol ve zamanla alışacağını bil o yüzden sakın trafikde panik yapma.

• çok teşekkür ederim biraz rahatladım:)

• Öncekileri Göster
    • tamam söz veriyorum:)

• İşte bu :)) harikasın.

Erkekler Ne Diyor 19

• Önce kendi mahallende boş yolda gezmelisin. vitesi büyültme başlarda benzin yakarsın 1 de git ya da 2 de. ama dur kalklarda cok ugraşırsın. cünkü özel dersi aldıgın yer sokaklar olmayabilir. sadece Frenin yerini bil yeter. ve frene bassammı diye düşünme. insanların üstüne sürme. yeter

• park etmekten korkuyorum biraz da yanlışlıkla birinin arabasına çarpmak istemiyorum bununla ilgili özel bişeyler varmı?

• Öncekileri Göster
    • internetteki araba park etme oyunlarını oynuyorum da deli olucam:) öğrendim derste yapıyodum ama işte korkuyorum napayım

• Nerede sürceksin ona göre dışarı cıkalım biz. Kullanacagın bölgede gezmeyelim fazla :p

• İlk zamanlar olur öyle ben müzik dinleyemiyodum dikkatim dağılıp kaza yapacak diye.frene basacam diye gaza basıp duvara girdim.virajı alamayıp ormana daldım araba pert oldu sonra öğrendim yavaş yavaş:)

• son derece cesaret verici :)

• Öncekileri Göster
    • ben de yaptım onu o yüzden korkuyorum işte:)

• Hepsi geçer zamanla direksiyon başında sofra kurup yemek yicen,tv seyredip gazete okuyabileceksin:)

• Köpeğe ne oldu?

• yaşıyodu onu son bıraktığımda yeni bi intihar girişimine teşebbüs etmediyse:)

• Öncekileri Göster
    • Hoca bile çıkmıyo benle para karşılığı otur yanımda dedim yok olmaz dedi:) babamla yalvarsa çıkmam stres yapıyo ee hiç bilmeyen birini alsam yazık olur bu yaşta tek çare tek başıma çıkıcam

• Hadi ya :)

• İyi araba kullandığımı söylerler hatta sürücü kursunda kullanırken müzik normal de yasak ben kullanınca hoca müzikte açıyordu trafiğe çık çıkmadan olmaz ama önce herşeyi tamamlaman lazım direksiyon hakimiyetin gaz debriyaj ayarı aynalar vs..

• önce araba kaldırmalarını iyi yapman lazım bunu iyi bil öğren sürekli dur kalk yap.direksiyonu iki elinle sıkı sıkı panik yaparak tutma.rahat ol yaslan araba kendi gidiyo zaten sen sadece direksiyonu tut.vites değiştirirken gazı tamamen bırak gaz debriyaj ayarlamasını terazi gibi düşün her zaman kolaylık olur bi yer cıkıyo bi yer iniyo terazi :Darabayı calıstırmadan önce en önemlisii vitesin boşta olduğunu kontrol et :)

• vites 1 de olsa ne olur? bosta olmasi sart degil demi

• Öncekileri Göster
    • Vites 1'de debriyaj basılı halde olursa mümkün sadece :))

• evet sadece debriyaj basılıysa olur :)

• ben herzaman direksonu 2ye takar frene basar hızlıca kalkarım. kırmızıda bayrak sallar yeşilde oturur ağlarım, ışık bile yol verdi bana diye :/motorsiklet sürücülerine sinek muamelesi yapmayında, nasıl sürerseniz sürün.. saygılar efendim...

• sanırım dur kalklarda yada aracı stop ettirmemekte fazla sorun yasamıyorsunuzdur.en guzel tavsiye oncelikle yollara alısmak adına sabah gun agırırken kalkıp alıstırma yapmak,boylece kendinize ozguveninizde gelir.bir hafta on gun kadar bunu yapmanız emin olun sizi oldukca rahatlatacaktır

• Aklından hiç çıkarmaman gereken bir nokta da ben söyleyeyim. Asla kararsız hareket etme. Seyir halinde ne yapman gerektiğine karar veremezsen hem kendini hem de diğer sürücüleri tehlikeye atarsın. Gerisi zamanla gelir, kullandıkça değişimi sen de fark edeceksin.

• teşekkür ederim:)

• kendine güven, yalnız çık trafiğe 15 gün boyunca günde 20şer kilometre yapsan çözersin işi

• merhaba, araba kullanmak alışkanlıktır sen bu alışkanlığı edinene kadar mantığınla hareket edeceğin için her bir olaya karşı düşünerek tepki vereceksin bu yüzden acemiliği atana kadar her hareketin yavaş ve yumuşak olsun acele etme vites atmayı hatta frene basmayı bile önce düşüneceksin sonra yapacaksın fakat alıştıkça bunu düşünmeden yaptığını farkedeceksin bunun için de sık sık çalışman lazım her fırsatı değerlendir ;)

• peki teşekkürler:)

• sende panik atak tarzı bol heyecan var sanırım :)güzel bir müzik koy camlarıda ac temiz havada girsin içeri yanındada deneyimli birisini al sana göstermesi için degil lafa tutması için şöförlükten degil başka şeylerden bahsedicek birisi ama kullanmayı bilen biriside olsun tabi cümleler arasına 2. vitese geç diyecek birisi bence heyecanını yenmelisin öncelikle

• babamla çıkayım diycem ama onun hatamı görmesini istemiyorum şimdi güvenmiycek beni daha da strese sokucak

• Öncekileri Göster
    • ne güzel işte babam öyle değil malesef daha da heycan yapıyorum yanıma hiç bilmeyen birini alıp o kişiyi tehlikeye atmak istemem:) sanırım yalnız başıma çıkmalıyım

• tehlike olmayan bir yolda 80'i aşın demiyorum ben size boş bir yol ve sadece 10-20 max hiz siniri olan 50 ama siz 40'ı geçmeyin :) direksiyon başında kafanızı dagıtın yeter emniyet kemerini ihmal etmeyin ;)

• Alkol al yat trafige cikma ruyanda kullan daha zevkli

• alkol normalde kullanmam zaten arabalı hiç kullanmam

• Vitesli araç kullanıyorsan vites attıktan sonra debriyajdan birden çekme ayağını..Serinkanlı olmaya çalış..arabanın sol kısmı zaten sende sağ kısmına dikkat etsen yeterli...

• teşekkür ederim:)

• o aralarda kullanırsan daha az yakıt harcarsın ve arabayı kontrol etmen daha kolay olur

• kaza yapmaktan korkma herkez birşekilde kaza yapar yapacaktır. korktukça hata yaparsın. bütün cesaretini topla ve boşver çık trafiğe hız yapma yeter.

• 3.vitesten yukarı çıkmıyorum zaten en fazla 60 yapıyorum hoca ona bile kızıyo çok hızlısın diyo:)

• Öncekileri Göster
    • o ne demek ibre 2-2,5 olunca ne olur?

• hız göstergenin yanında devir saati varya orda gösterir 1..2...3...4...5 ...n diye işte o

• ilk önce motorun sesini öğren duyabil yani müzik sesini falan açma cesaretini kaybetme kimler kullanıyo sen mi kullanamican..öyle düşün:)

• park ve virajlarım pek iyi değil onları da öğrenicem inş:)

• arabayı park ederken önden girme hiç bir zamna geri geri park et daha rah girersin virajlarda da gazdan çek ayağını alısırsın ya bisiklet kullanmak gibi düşün sadece denge olayı yok .d

• nedense önden park daha kolay gibi geliyo gözüme ama deniycem ikisini de

• sadece fren ve gaz yerını karıstırma gerısı gelır:D kazasız belasız suresler sımdıden:)

• onu bi kere yaptım uçurumdan gidiyodum el frenini çekmeyi akıl edebildim son saniyede:) zaten o lanet kazadan sonra bu kadar korku var:)

• aman dıkkat heycan yapma guvendıgın bırıyle ılk etapta trafıge cıkmanı tavsıye ederım..

• ... Araç hakkında biraz bilgi verirmisin?

• clio grand tour 1.2 75bg yeterli mi

• Öncekileri Göster
    • Uygun derken bu modelin en uygunuydu uzun zamandır istiyodum ondan almışken beğendiğimi almak istedim.Ama üzüldüm şimdi hiç bu zorluklarından bahsetmemişlerdi bize

• ... Ne aradığını bilmek gerekir.1.2 çok ekonomik bir yakıt tüketimine sahiptir.30.000 TL ile bir çok araç modeline rahatça ulaşabilirdin.Şahsen ben 1.2 bir araca asla binmem.Bela gibi birşey.

• Senin için uzun bir yazı yazmıştım ama sitenin beklenmeyen bir hatası sonucu hepside silindi.Kısaca özetleyeyim.Uzun yolda araba kullanması öğrenilmez.Önce boş bir yol bul trafiğin fazla olmadığı köy yolları olabilir bu yolarda sürekli dur kalk falan yap.Özellikle rampalarda dur ve arabayı geri kaçırmadan tekrar kaldırmaya çalış,bunu yarım debriyajla yapmaya çalış bu çok önemli yarım debriyajda bir ayağın frende diğer ayağın debriyaj pedalında olsun ve debriyajdan ayağını bir miktar kaldır araba titremeye başlar o esnada frenden ayağını çek artık o araba geri kaçmaz ve haifif hafif gaz ver.Bu olaya çok çalış 20-30 kez falan yarım debriyaja çalış.Sonra paralel park etme çalışması yap.Özellikle dar alanlarda.Ve en önemlisi seyir halindeyken teyiple,klimayla,aynalarla falan oynama.

• tamam peki çok sağol:) hoca kırmızı ışıkta arabayı boşa al bekle diyo ayağını debriyajdan çek diyo ama ben 1. viteste beklemeye alıştım babam da öyle yapar.Sence boşa almalımıyım

• Öncekileri Göster
    • sen boşa alıp mı beklersin yani ama öyle olunca araba geç çalışmaz mı sonra arkadakiler kornaya basıcak ben sinirlenicem inicem arabadan falan:)

• Sadece kırmızı ışıkta diyorum sarı yanınca tekrar viese tak ve aracı aktif hale getir.
      Evet ben boşa alıpta beklerim sadece 5-6 saniyeden daha fazla durmam gereken yerlerde ama.

Kızlar Ne Diyor 4

• pratik yaparak ancak ögrenir rahatca surersin. basta bende korkuuyodum mesela kirmizi isikta durdumda ya stop ederse diyodum ama cok surunce hepsi gecti. 4 yillik ehliyetim var hizida cok seviyorum ama park yapmayi dört dörtluk bilmiyorum:) uff ya

• aynen ben de o yüzden heycanlanıyorum umarım atarım bu heycanı

• uf yaa ben daha ehliyet bile alamadım:(

• Trafiğin yoğun olmadığı saatlerde şehir trafiğine gırıp bol bol pratik bunun başka yolu yok

• Direksiyonu saat 9u 10 geçe yönünde tut. Çok sıkma, kollarını rahat bırak ki hareket alanın geniş olsun. Ben en çok yarım debriyaj olayında takılmıştım. Çünkü pek fazla pratiğim olmadan, hemen şehir içine çıkmak zorunda kaldım ve yokuşta başlarda arabayı biraz kaçırıyordum. Şansıma arkamda araba yoktu, tabii şimdi bunu kolaylıkla ayarlıyabiliyorum. Bol bol pratikten geçiyor ama önemli nokta, arabayı alıp 3 saat kesintisiz çalışmak değil, her gün 20şer dakika 10ar dakika çalışman. Yani günlere böl.Dümdüz seni zorlamayacak bir yolda pratik yapıyorsan, bil ki sana pek faydası olmaz. Hız yapmak marifet değil. Önemli olan, dur-kalk, iyi park etme, seri vites değiştirme...vsbir de , çok yüksek dolgu topuklu ayakkabılarla ben gaz ve fren pedallarını net hissedemiyorum :))) Bu yüzden seyir halindeyken doza dikkat et.

• mesela direk pazartesi tek başıma trafiğe çıkmam sence çok tehlikeli olur mu:)

• yanında güven duyabileceğin biri ile çıkmanı tavsiye ederim

Yükleniyor...