• Sor
  • Bence

Nem ve sıcaklık arasında nasıl bir ilişki vardır?

Nem ve sıcaklık arasında nasıl bir ilişki vardır? Yani nem artınca sıcaklık da artar mı yoksa azalır mı? Yardımcı olur musunuz?

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Nem ve Hava Sıcaklığı İlişkisiNem: Havanın o an ne kadar su buharı taşıdığını gösterir. 100% oldugu zaman hava taşıyabileceği maksimum su buharını taşıyordur, buharlaşma durur. Buharlaşma durunca, ( nem 100% ise )1) terlersek, ter vücuttan buharlaşmaz. ( Vıcık vıcık durumu )2) Hava ne kadar sıcak olursa olsun çamaşırlar kurumaz.Buharlaşma,1) Her sıcaklıkta buharlaşma olur.2) Buharlaşma işlemi ısı alarak oldugu icin, buharlasan yer serinler.2.1) Eldeki kolonya buharlaşınca serinlik hissi verir.2.2) Balkon suyla yıkanınca, serinlik hissi verir.2.3) Bir bardak su zamanla azalır.3) Nemin düşük olduğu yerde, su dolu bir şişeyi ıslak bezle sararsak, su soğur.Buharlaşma hızı aşağıdakilerle artar.1) Sıcaklık artışıyla2) Nemin azalmasıyla3) Ruzgarla4) Sıvı yuzeyinin genişlemesiyleNem düşük olduğu zaman:1) Parkelerin arası açılır2) Yüzde kuruma artar.Islak çamaşırları kurumaya bırakmak havayı nemlendirir.Merkezi ısıtma ve Yanan şömine havayı kurutur.Uygun nem %50 dolayındadır. Eşyaların ve duvar boyasının ömrünü uzatır.Toz tanecikleri ve bakteriler, nemli havada daha cabuk çoğalır.Kuru hava da göz deri ve solunum sisteminde rahatsızlıklara sebep olur.Deniz çevrelerindeki yerleşim birimlerinde, yazın sıcaklığın aşırı yükselmemesi, kışın soğukluğun aşırı düşmemesi, nem yüksek olduğundandır.Kışın soğuk, yazın sıcak olan yerlerde nem oranı düşüktür. Kışın bulutsuz gunlerde havanın cok sogumasının nedeni, nemin az olması.Atmosfer içindeki nem şu terimlerle ifade edilir:Mutlak nem: 1m³ hava içerisinde bulunan nemin gram (gr/m³) cinsindendeğerine mutlak nem denir.Mutlak nem miktarı sıcaklıkla doğru orantılıdır. Hava sıcaklığı arttıkça havanın taşıyabileceği nem miktarı da artar. Tersi durumda ise azalır.Buna göre mutlak nem;- gündüz fazla,gece az- yazın fazla, kışın az- alçak kesimlerde fazla, yükseklerde az,- ekvator çevresinde fazla, kutup ve çöllerde az- ormanlık alanlarda fazla, bozkır alanlarında azdır.Mutlak nem havanın yağış potansiyelini belirlediğinden önemlidir.Not: Çöllerde ortalama sıcaklığın fazla olmasına karşılık mutlak nemin az olması nedeni akarsu , deniz ve göl gibi buharlaşma kaynaklarının buralarda yetersiz olmasıdır. Kutuplarda ise su bulunduğu halde bu suyu buharlaştıracak sıcaklığın yetersiz olması yine buralarda mutlak nemin az olmasına neden olmuştur.Alıntı yapılmıştır

• hocam alıntır yasak umarım biliyorsunuzdur

• ben serbest olan yerden yaptım alıntı olması için tamamı olaması lazım benim eklediğim yerlerde warrr

Erkekler Ne Diyor 8

• eğeer nem fazla ise hissedilen sıcaklık bir hayli artar

• sıcaklık artarsa nem artar

• deniz olan yerde nem oranı çok daha fazladır.

• iyide buraya yazacağına google yada wikipedia yaya yapıştırsana sorunu daha hızlı ve kolay yolur

• nem artarsa sıcaklık çekilmez olur güneydoguda sıcaklık vardır ama nem olmadıgı için insanlar sadece esmerleşir ama denize yakın bölgelerde sıcagın yanında nemde vardır esmer etmez bu sıcaklık beyin kanamasından götürür nemsiz bir havada patlıcan kurutmak istersen olumlu sonuç alabilirsin nemli bir alanda bunu yapmak istersen patlıcan kurumaz aksine bozulur

• Çarpık ilişki var türk toplumuna yakışmaz Boşver sen

• nem artınca sıcaklık bogucu derecede artar özellikle denizi olan bir ilde görülür

• Bravo, bu soru için tebrik ediyorum seni..İlkokula bi başla, orda öğretiyorlar bunu :)

• Burası soru sorma sitesi istediğim gibi soru sormakta özgürüm ve verdiğin cevaptan senin de pek bir şey bilmediğin gerçekten anlaşılıyor. Ayrıca ilkokula başlaması gereken kişi sensin bence insanlarla nasıl konuşman gerektiğini pek öğretememişler. Saygısızlığın için ben tebrik ediyorum seni :)

• Öncekileri Göster
    • Öğrenememişim demek ki. :)

• Haa pardon. Bende henüz okula başlamadın sanmıştım :)

Kızlar Ne Diyor 4

Yükleniyor...