Sigara içmek günah mıdır?

Neden günahtır?Neden değildir?Ben günah olduğuna inanıyorum.. Çünkü vücudu zehirleyip hasar oluşturuyorsun... Ya yavaş yavaş, ya da haplarla 2 3 saat içerisinde.. Ya da bir jiletle 1 saat içinde.. Hiç farketmiyor.. zaman mı önemli olan..

Güncellemeler:
Astım olmasam, çok zengin olsam, deli olsam, mantıklı düşünmesem belki içerdim..

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• sigara hiç kullanmadım onun esiri olacağımıda sanmıyorum bu saatten sonra :))grup anemi'den sevgilerle :))dumansız sigaranın köpüksüz biranın ta ...yanlış bilgi vermek istemem ama 10 yıl önceki bilgilerime dayanarak çoğu arkadaşın dediğine katılıyorum insan kendi bedenine ve organlarına zarar verici ne yaparsa bu günahtır şeklinde sözler vardı.Neticede düşünürsek bu beden bizlere verilmiş bir hediye gibidir zamanı gelince geri alınacaktır o yüzden emanete ihanet etmiş gibi oluyoruz aslında..

Erkekler Ne Diyor 21

• Arkadaşlar dinimizde haram olan bişeyi helal demek, helal olan bişeyi haram demek dinden çıkartır ve bu net bir dille anlatılır. Sigara içmek mekruhtur. Mekruh olan şey haram değildir.Haram olmayan şey günah yapmaz.

• önceleri mekruh deniyordu hala da bazı din adamalrı öyle diyor ama insana zarar veren herşey günahtır...şuan sigaraya haram diyenelr daha çoklukta..

• vurgunkumru afedersin ama sanırım anlamadığın durum şu. Önceleri,sonraları ya da çoğunluğun ne dediği önemli değil, yaradanın ne dediğine bakmak lazım.

• yaklaşım güzel doğru olabilir

• ola bilir aslında

• günah değil.ancak karşındaki kişilere kötü koku verdiğinden ve rahatsız ettiğinden peygamber efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v.) tarafından içmezseniz iyi olur şeklinde bir tavsiye niteliğinde tavrı olduğu söylenmektedir.

• sana katılıyorum bu konuda üstelik başkalarını da zehirliyorsun kendinle birlikte. günahsa da değilse de içmek salaklık o ayrı konu

• sevap olmadıgı kesın..

• İslam a göre insanlara zarar veren her türlü şeyin mekruh (bakın haram değil ama haram a yakın) olması lazım diye biliyorum. yani sigara zararlı. ve buna görede mekruhdur demek mümkün (yanlışım varsa bilemiyorum ama ben bildiklerime dayanıyorum şimdi yalan olmasın yani :)

• hayır değildir.mekruhtur ama içilmemesi daha iyidir dinimize göre.

• yorumsuz

• ? bilemiyor musun yani

• evet arkadaşım

• İcmiyorum icenide tasvik etmiyorum gunah olusunu kisinin maddiyatina gore degisir dusuncesindeyim..

• Necip fazıl'a sormuşlar sigara haram mıdır değil midir diye..üstad cevaplamış..haramsa yakıyoruz,helalse içiyoruz..

• bu konuda sennile hemfikirim. Alkol Günah ise sigarada günahtır bence

• Sigara mekruhtur ve mekruh olan şeyi sürekli tekrarlarsan günah olur yani sigarayı içen adam günah işlemiş olur.Başka bir tasvirle bize verilen bedene sahip çıkmamız zarar vermememiz gerektiği söylendi ve sigara içerek en basitinden akciğerimizi zehirliyoruz ve buda günah tır

• Bu konu,ilim yapmış alimler bile ikiye ayrılıyor.Kimisine göre günah,kimisne göre mekruh.Önce tanımlamak gerekir nedir günah ve mekruh ?Mekruh :Dînen yapılması çirkin ve kötü görülen işler mânasına gelir.Örnek : Abdest alırken suyu israf derecede harcamak gibi... Günah :Cezayı gerektiren amel, dine aykırı iş ve Allah'ın (cc) emirlerine uymayan hareket manasına gelir.Örnek : Kul hakkı yemek gibi...... Sigara içen biri olarak,umarım günah işlemiyoruzdur.

• bilmeden cevap vermek dinden çıkara biliyo belki değilse

• bence günah birisi astımsa o duman da etkilenir ya da birisi rahatsız olur bu durum da kul hakkına girersin hem kendine hem de çevre zarar vermiş oluyon çünkü

• çakmakla yakmadıktan sonra günahı bile söz konusu olamaz.. günahını geçtim kendi vucudunun en büyük düşmanı olarak görüyorum sigarayı.

• Bir hadise gore vucuda zarar veren herseyi kullanmak gunahtir denmistir bazi alimler bunun sigara adinin gecmedigini cunku o zamanlarda tütünün olmadigini bu yuzden genel olarak zararli herseyin gunah oldugu soylenmistir sii mezhebine goreyse sigara gunah degil mekruh yani dinen gunah olmayan lakin istenmeyen davranislar olarak belirtilmistir islam aleminin genel olarak gunah oldugu kabul gormusturSaygilar

• Saygılar bizden efendim :)

• Öncekileri Göster
    • Hallettik canım sağol:)

• Doktor ne zaman senin sorularina cvb versem hep firca yiyorum alacagin olsun :)))

• Başbakan bunun hakkında daha geniş açıklama getirebilir bence. :)

• bize emanet olan vücudumuza doğrudan ya da dolaylı olarak verdiğin her zarar bence günahtır.

• haramdır

Kızlar Ne Diyor 11

• günah diyil de dinen sakıncalı desek daha mantıklı olur yaklaşımın doğru

• Sen de içiyosun :)

• Öncekileri Göster
    • Anlarım hemen, yazın nikotin kokuyor :)

• o kadar diyil yahu :D

• mekruhtur.. insan vücut sağlığını çok düşünecek olsa sigaradan önce dengeli beslenme ve stresten uzak durma yollarıyla daha çok ilgilenir

• olabilir bence de

• günah değil ama mekruh diye biliyorum ben..yani yapılması hoş olmayan bişeydir..sonuçta vücuduna zarar veriyosun..

• Günah arkadaşım“İman müstesna, hiçbir kimseye sıhhatten daha hayırlı bir nimet verilmemiştir.”Kul kıyamet gününde, dört şeyden hesap vermedikçe, Huzur-u Rabbül Alemin’den ayrılamaz; (Ömründen) ömrünü nerede tükettiğinden. (İlminden) İlmi ile yaptığından. (Malından) Malını nerede kazanıp nereye sarf ettiğinden. (Bedeninden) Bedenini nasıl kullanıp, nerede harcadığından.

• Teşekkürler

• Guzel ben bunu aradim bulamadim aklimdan yazdim artik :)). +1

• Sigara içmek mekruhtur. Ve mekruhlar devamlı yapıldığı zaman günah olurlar.

• Mekruhtur.

• Mekruh tur.

• Vucuda zararlı olan her şey günah diye bilirim. E o zaman sigarada günah.Ama uyuyormuyuz hayır sadece kalıplaşmış şeyler göz önünde içki gibi.Buna uyarsak sigara alkol dövme piercing vs günah..Ama bunlar şekil değişti abdest alınmaz diye değil kendine gereksiz acı çektirdiğin için günah.Benim inancım böyle.

• +1 canım.. dövmede de piercing de abdest alınır zaten.. günah olduğunu kendi kişisel görüşlerine göre şekillenrerek cevaplandıranlar söylüyor bence..

• kendileri iciyorsa yok caniiim ne günahi sadece dinen hos görülmeyen bir sey..ama icmiyorsa günah tabiki yahuuu vücuda sakincali olan her sey günahtir...nedense hep böyle oluyor... herkes isine geleni söylüyor etrafimda :-D

• Sigara içmek mübahtır arkadaşım yani kullanılmaması tavsiye edilen ve zamanla günaha doğru gider yani mübah olna şeyleri sürekli içmek mübahtan günaha götürür.

Yükleniyor...