ÖSS, YGS, LGS ne demek?

ya ben yurtdışından mecburan türkiyeye geldim. sınava gircem 2013 inş. sınav zamanı ne zaman başlio. ve üstekiler ne demek. bide ingilizce öğrtmeni olmak istiyorum. sınav ıngılızcemi oluyor yok türkçemi. tskler.

Güncellemeler:
ha bide yabanci ogrenci kontajaninda yararlaana bilirmisim heralde cunki orta okulu ve liseyi orda okudum. sizce hangi uniye bas vurayim.

0|0
3|19

En İyi Erkek Görüşü

• YGS 6 daldan yapılır...

Bunların 2'si Sözel ağırlıklı, 2'si Eşit ağırlıklı, 2'si de Sayısal ağırlıklı olur... Bu sınav 2 senelik üniversiteler için, yani meslek yüksekokulları...

LYS ise 5 bölümden oluşur...

Bunların çeşitli ağırlıkları var. Hepsinden sınava girebiliyorsun ama senin puanın ona göre hesaplanıyor. Yani mesela:

LYS-1 - Matematik ve Geometri sorularından oluşuyor... LYS-2 Fen bilimleri sınavı... falan filan.

Bunların kendine göre puanları var. Mesela sayısallar MF-1-2-3-4 diye ayrılıyor... Her puan türünün kendine göre bölümleri var. Örnek vermek gerekirse: Sayısallar, mühendislik için MF-4 puanına uymak zorundalar: Bunun için de şu ağırlıkta yapmaları lazım sınavda...:

Türkçe %11,

Temel Matematik %14,

Sosyal yüzde %6,

Fen yüzde %9,

Matematik yüzde %22,

Geometri yüzde %11,

Fizik yüzde %13,

Kimya yüzde %9

ve Biyoloji yüzde %5.

Herneyse... Gelelim senin konuna...

Senin YGS'de barajı(180 puan) geçip LYS-5 yani yabancı dil sınavına girmen gerek...

Bu sınav da İngilizce ağırlıklı ama %20 Almanca ve %10 Fransızca gibi puan değerleri de var.

Bu sınavdan sonra da bu puanların değerlendirilirken Batı dili, Doğu dili diye ayrılıyor.

NOT: Dil seçenekleri konusunda bir çok seçenek olduğunu düşünüyorum ama olmayadabilir. Bunu ayrıca araştırman gerekiyor. Benim bilgim buraya kadar...

İyi günler...

2|1