ÖSS, YGS, LGS ne demek?

ya ben yurtdışından mecburan türkiyeye geldim. sınava gircem 2013 inş. sınav zamanı ne zaman başlio. ve üstekiler ne demek. bide ingilizce öğrtmeni... Daha Fazla

Güncellemeler:
ha bide yabanci ogrenci kontajaninda yararlaana bilirmisim heralde cunki orta okulu ve liseyi orda okudum. sizce hangi uniye bas vurayim.

En İyi Erkek Görüşü

• YGS 6 daldan yapılır...

Bunların 2'si Sözel ağırlıklı, 2'si Eşit ağırlıklı, 2'si de Sayısal ağırlıklı olur... Bu sınav 2 senelik üniversiteler için, yani meslek yüksekokulları...

LYS ise 5 bölümden oluşur...

Bunların çeşitli ağırlıkları var. Hepsinden sınava girebiliyorsun ama senin puanın ona göre hesaplanıyor. Yani mesela:

LYS-1 - Matematik ve Geometri sorularından oluşuyor... LYS-2 Fen bilimleri sınavı... falan filan.

Bunların kendine göre puanları var. Mesela sayısallar MF-1-2-3-4 diye ayrılıyor... Her puan türünün kendine göre bölümleri var. Örnek vermek gerekirse: Sayısallar, mühendislik için MF-4 puanına uymak zorundalar: Bunun için de şu ağırlıkta yapmaları lazım sınavda...:

Türkçe %11,

Temel Matematik %14,

Sosyal yüzde %6,

Fen yüzde %9,

Matematik yüzde %22,

Geometri yüzde %11,

Fizik yüzde %13,

Kimya yüzde %9

ve Biyoloji yüzde %5.

Herneyse... Gelelim senin konuna...

Senin YGS'de barajı(180 puan) geçip LYS-5 yani yabancı dil sınavına girmen gerek...

Bu sınav da İngilizce ağırlıklı ama %20 Almanca ve %10 Fransızca gibi puan değerleri de var.

Bu sınavdan sonra da bu puanların değerlendirilirken Batı dili, Doğu dili diye ayrılıyor.

NOT: Dil seçenekleri konusunda bir çok seçenek olduğunu düşünüyorum ama olmayadabilir. Bunu ayrıca araştırman gerekiyor. Benim bilgim buraya kadar...

İyi günler...