• Sor
  • Bence

ÖSS, YGS, LGS ne demek?

ya ben yurtdışından mecburan türkiyeye geldim. sınava gircem 2013 inş. sınav zamanı ne zaman başlio. ve üstekiler ne demek. bide ingilizce öğrtmeni... Daha Fazla

Güncellemeler:
ha bide yabanci ogrenci kontajaninda yararlaana bilirmisim heralde cunki orta okulu ve liseyi orda okudum. sizce hangi uniye bas vurayim.

En İyi Görüş

• YGS 6 daldan yapılır...Bunların 2'si Sözel ağırlıklı, 2'si Eşit ağırlıklı, 2'si de Sayısal ağırlıklı olur... Bu sınav 2 senelik üniversiteler için, yani meslek yüksekokulları...LYS ise 5 bölümden oluşur...Bunların çeşitli ağırlıkları var. Hepsinden sınava girebiliyorsun ama senin puanın ona göre hesaplanıyor. Yani mesela:LYS-1 - Matematik ve Geometri sorularından oluşuyor... LYS-2 Fen bilimleri sınavı... falan filan.Bunların kendine göre puanları var. Mesela sayısallar MF-1-2-3-4 diye ayrılıyor... Her puan türünün kendine göre bölümleri var. Örnek vermek gerekirse: Sayısallar, mühendislik için MF-4 puanına uymak zorundalar: Bunun için de şu ağırlıkta yapmaları lazım sınavda...: Türkçe %11, Temel Matematik %14, Sosyal yüzde %6, Fen yüzde %9, Matematik yüzde %22, Geometri yüzde %11, Fizik yüzde %13, Kimya yüzde %9 ve Biyoloji yüzde %5.Herneyse... Gelelim senin konuna... Senin YGS'de barajı(180 puan) geçip LYS-5 yani yabancı dil sınavına girmen gerek...Bu sınav da İngilizce ağırlıklı ama %20 Almanca ve %10 Fransızca gibi puan değerleri de var.Bu sınavdan sonra da bu puanların değerlendirilirken Batı dili, Doğu dili diye ayrılıyor.NOT: Dil seçenekleri konusunda bir çok seçenek olduğunu düşünüyorum ama olmayadabilir. Bunu ayrıca araştırman gerekiyor. Benim bilgim buraya kadar...İyi günler...

Erkekler Ne Diyor 18

• salakça şeyler

• Sınavlar ülkesine hoş geldiniz..

• Eğer T.C vatandaşı değilsen YÖS ile girebilirsin. Öğrenci kriterlerini de üniversiteler belirliyor. Ama bence sen TÖMER'e gir sadece 1 yıllık bir eğitimin ardından istediğin bölüme gidebilirsin. Ve kelimlerin anlamları ise; Öss= Öğrenci seçme sınavı, Ygs= Yatay geçiş sınavı(Ünide bir bölümden başka bir bölüme geçmek için.) Lgs= Lise geçiş sınavı demek. Kolay gelsin..

• tomer neki sinavmi. bide ben turk vatandasiyim ama ilkokuldan itaberen okulu liseyi felan amerikada tamamladim. bide ycs die sinav varmis.

• Öncekileri Göster
    • ok ben su an hala yurtdisindayimda. 2 3 aya gelcem. ve kurs varmi dersane gibi 2 ay felan ders alacagim. bu arada cok tskler.

• Eğer ders için dersen dershaneler var. Ama Türkçe için dersen Dilmer var. Oradan yararlanabilirsin. Rica ederim ne demek. Eğer buradan ekleyebilirsen sorun olduğu zaman yardımcı olmaya çalışırım.

• öğrencilerin ömür törpüsü olan sınavlar :D

• Bence yabancı öğrenci olayına bak sen boşa sınava girme. İstediğini olursun ..

• yabancı öğrenci kontenjanı çok güzel birşey aslında senin de oldukça işini kolaylaştıracaktır. sınavı oldukça basittir. şimdiden başlarsan hazırlanmaya sınava kadar çok rahat bir şekilde bomba gibi bir sınav çıkarırsın ortaya . geçtiğimiz yıl her okul kendi sınavını yaptı sanırım bu hala değişmedi ve bazı okulların sınav tarihi çakışık oldupu için gireceğin üniversiteleri iyi belirlemen gerek

• hangi uni iyiki.

• Bir ÖSYM çalışanı olaraktan aydınlatayım. ÖSS diye birşey yok ÖSYS var açılımı da öğrenci seçme ve yerleştirme sınavı. 2 aşamalıdır YGS ve LYS olarak. YGS yüksek öğrenime geöiş LYS ise lisans yerleştirme sınavıdır. LYS de YDS sınavıda yapılır buda yabancı dil sınavıdır ve yabancı dil ile alım yapan bölümlere sadece bu sınavın puanı ile giriş yapılır. Yabancı uyruklu isen Türkçe denklik sınavları var TÖMER gibi ama TC uyruklu isen O sınava girmeyeceksin. Yabancı öğrenci kontenjanı için geldiğin ülkede üniversite okuyor olman gerek. Eğer öyle ise Yüksek Öğretim Kuruluna başvuracaksın onlar seni yönlendirecekler. Denklik sınavıda isteyebilirler haberin olsun.

• Birde sınava girerken denklik belgen olmalı yani lise diploması denk mi onu yökten araştırmalısın. Yüksek öğretim kurumuna her halukarda gideceksin onlar seni yönlendirirler.

• Öncekileri Göster
    • evt sekerim. babam calisio sadece. girebilirim demi. kendinde calisiorum.

• Girersin girersin sıkıntı yok.

• Ogs var birde onu geçmek çok zor.Öss kalktı ismi değiştirildi YGS oldu, genelde ilk sınavı haziranın başında 2. aşama sınavları 1 ay sonra olur lgs liseler için seni bağlamaz.

• Bence yurt dışına geri dön Türkiye 3 öğretmen emekli olur arkasından 100 öğretmen yetişir Jokey kulubü gibi herkes nereye koştuğunu bilmeden koşturuyorLgs yi falan boşver yurtdışından gelenler için açılan kontenjanlara girmek daha mantıklıBurada Akredite bir üniverte okursan yurtdışında çalışma imkanında olur

• ne o kontejanlarin ismi bi aciklarmisin. ve yurtdisina denk olan uniler hangileri.

• Öncekileri Göster
    • Yok bea için kararmasın Feodal çağında güzellkleri vardır.:)
      Ayrıca başta Türkiye'de lys-lgs zordur dedim eğer idealleri olmayanl biri değilsen, algılama yeteneğin yüksek hızlı kavrıyorsun, sen halledrsn. 2006 da kör bir öğrenci mp3 çalara kaydettiği soruları dinleyerek derece yapmıştı çalışanın önünde dağ olsa durmaz:)

• haklisin. ama ben ilk kolayina gireyimde ycs ye sonra oburlerini bakarim artik.

• kısaca yerleştirme sistemi diyelim. öss : öğrenciye yerleştirme sistemi.

• sen yabancı öğrenciler için olana girceksin o çok kolay %90 kazanırsın ing öğrt. eskiden YÖS diyorlardı şimdi ne oldu bilmiyorum, bütün yabancı öğrenciler o sınava giriyor belli bölümlerden yabancılar için 3-5 kontenjan alıyorlar onlardan tercih yapıyorsun. ama emin ol iyi bir bölüme girmen, bizim girebilmemizden 1000 kat daha kolay yabancı öğrenciler için.

• turkiye dışında bir ülkede vatandaşlığın olabilmeli yalnız bu sınava girebilmen için.

• yoo lisenin 3 yilini baska ulkede bitirirsende girebiliormussun.

• nerede yaşadığına göre değişir. nerede yaşıyosun?

• Ne demek nerede yaşadığı avrupadan da giriliyor asyadan da yada afrika önemli olan yabancı uyruklu olmak yanılmıyorsam

• YGS 24 Mart’ta, LYS’ler ise 15-16 Haziran ve 22-23 Haziran’da düzenlenecek...nerden geldin bnde bulgaristna gocmeniym

• amerika.

• Öncekileri Göster
    • benim mesele cok karisik ben yurt disinda okuorum simdi ama yosede girdim ciktim herseyi yaptim..anlatirim yarin :)

• ok.

• Yurtdışı mı? ordan üni'ye girseydin ya?

• imkanlarim yok.

• Öncekileri Göster
    • evt.

• Bana da biraz öğretebilir misin? İngilizcem temel düzey, ilerletmek, ileri düzey düzey olsun istiyorum.

• oss = ygs + lys diğerleri + ingilizce olan buosym'ye bi bak derim.

• ya ben ingilizcemi yaziorum. net bi aciklama yapamiomusun.

• Öncekileri Göster
    • ne olim. bide yurtdisindan gelenler icin kolay sinav varmi. yoksa ayni sinavami girmem gerekk.

• bilmiyorum onu yanlış yönlendirmeyim.

• link Buradan istediğin tüm bilgilere ulaşabilirsin.

• ya tsklerde ben bunlari pek anlamiorum.

• Bak cocugum sana bu iyiliği kımse yapmazhangı ulkedeysen once surıyeye gıtturkıyeye surıye uzerınden gelbıkac gun kamplarda takıl sonra ıstedıgın unıversıteye ıstedıgın bolume sınavsız hıc ugrasmadan gırebılırsınbızım hukumetımız kendı gençlerını eşşek gıbı çalıştırırama sınavı ya fetonun ağlayan talebelerı yada surıyenın eli kanlı terorıstlerı kazanır

• mal ne alaka. sen orda lise okumussun. o insanlar o sinavi nasi kazansin. salak.

• Öncekileri Göster
    • Helal olsun gizli kullanıcı :D

• Özel üniversitede ücret ödemeden ve 1500tl burs alarak da okuyanlar da türk vatandaşı
      Önce çalışıp belli seviyeye geldikten sonra eleştirmek yerinde olur daha sağlıklı sonuçalr doğurur

Kızlar Ne Diyor 2

• Siz sınavsız girebiliyorsunuz yabancı uyrukluysanız, size böyle bir kontenjan var, öncesinde yös le giriyordunuz, ama şu an mğracaat edeceksiniz, şartları öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz ünv.nin bünyesindeki.

• boşver bu sınavları. Sen TÖmer git kursa Ünv. Yabancı uyruklu Öğrenci Sınavlarına gir. Farketmez. Tüm ünv. başvuru yapabilrsin. İstediğin bölümüde tercih edersin kebap.

Yükleniyor...