Kişiyi suç işlemeye toplum mu iter yoksa kendi içinde midir?

arkadaşlar okulda yarın münazara var da biz kişinin kendisinde olduğunu savunuyoruz.. yardımcı olabilir misiniz? zekice örnekler verirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler :)

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Her insanın kendi iradesi vardır.Yani öncelikle kendi iradesine göre suç işler.Mesela bir insan fakir diye çalabilir ama fakir olup da çalmayan insanlar da var.Ayrıca ülkemizin büyük çoğunluğunun müslüman olduğu göz önüne alınırsa ülkedeki şirketlerin %70'i oranında vergi kaçırılmaktadır.Yani zengin olupta da hırsızlık yapılabiliyor.Yani irade meselesi ama bazı durumlarda da sosyoekonomik sebepler suç işlemesine neden olabilir insanın.

Erkekler Ne Diyor 7

• Çevre faktörüdür genelde. Bir adamı adaya koy digerini kalabalıga.Adadaki ne yapar suc işleme ihtimali nedir.? cünkü orada yasa yok. olsa da olmasa da o adada tek ise suc yok.Ama toplumdaki ya otobüste birine carpar orada kavga olur vesaire.Ya arabada birine carpar orada başka birşey olurKısacası nerede cokluk orada kötülük diyelim

• Toplum, bireylerden oluşur.Yani kendi başına bir şahıs değildir.Hava sıcaklığını gösterdi diye sıcaktan bunalan birisinin bu sıcak havadan dolayı termometreyi suçlaması kadar komiktir aslında.Şu soruyu mutlaka sorman gerekir ki zaten soracaksındır.Başarılı insanları toplum mu başarılı yapar?Bir çok zeki, eğitimli ve başarılı noktalara gelmiş insanlar varoşlardan çıkmıştır yani suçun ve eğitimsizliğin daha yoğun olduğu yerlerden eğer toplum bireyleri suça itiyorsa, Suçun daha yoğun olduğu eğitim seviyesinin daha az olduğu yerlerden başarılı insanlar nasıl çıkıyor?Muhtemel ki istisna cevabını alacaksındır.Cumhurbaşkanlarından, Başbakanlara, Mucitlerden, Bilimsel alana bir yığın insan vardır istisna olmadığını çok rahat izah edebilirsin.Ve mutlaka şu soruyu sorman lazım.Atatürk mü toplumu değiştirdi? Toplum mu Atatürk'ü?Muhtemelen cevap veremeyecekler...Atatürk konusunda iyi yönde mi kötü yönde mi değiştirdiği konusunda insanlar farklı düşünebilir ama değiştirdiği konusunda kimse inkara gidemez.Hülasa toplumlar insanları iyi yada kötü değiştirmez sadece kültür ve edep olarak geliştirir ki Türk değil hiç bir toplumun öğretisinde suç teşvik edilmez.

• Toplum , aile , arkadaşlar , beyin , düşünceler , karakter , alkol , sigara , müzik bile edebilir . . . :)

• tamamen kendi irademizle alakalı oldugunu dusunuyorum

• kesinlikle toplum..kimse için işlemem ama işlemeye meyilli olma safhasına kadar kesinlikle toplum getirir.!

• Suçu iki şekilde işlersin kendine zarar vererek ve başkalarına zarar vererek kendine zarar vererek işlediğin suçları genelde sırf yasak diye işlersin fakat başkalarının etkilendiği suçları psikopatlar ruh ve akıl sağlığı bozulmuş insanlar işler arada ki farktan yola çıkabilirsin

• toplum teşvik eder kişi şuç işler. ama bazı kişilerin içinde şuç işlemeye karşi istek heves vardir.doğalarinda vardir.boşuna şuç makinasi demiyorlar bazi insanlara sabıklarina bakiyorsun 100 lerce şuç ama adam dışarda bu da ayri bir konu şuçu akp ye atsam birileri kızar.

Kızlar Ne Diyor 3

• bunda birçok faktörler etkilidir. Mesela;-ailenin yetiştirme şekli-yaşadığı toplum-kurduğu ilişkiler-dini inanç-vatandaş olma bilinci... vs. İnsan bu bilinci aileden ve toplumdan öğrenir. Kurduğu ilişkiler de buna yön verir.

• kendi içindede vardır

• ben toplum ili ilgili olduğunu düşünüyorum ama muhalefet olcam ya hani :D şöyle derdim .., iyi eğitim görmüş , tanınmış , yüksek zümreye dahil olan ailelerin çocuklarının da bazı suçlar işlediği görülmekte.. eğer toplum ile alakalı olsaydı bu durum söz konusu olmazdı ..ikincisi , bir toplumda iyi insan çıkabileceği kadar kötüde çıkabiliyor... aynı toplumda yetişen bireyler farklı kişilik özelliği gösterebiliyor... böylece toplum ile ilgili olmadığı kanısına vardık ...suç işleme içgüdüsü kişinin kendinden kaynaklanır... insanı her zaman toplum şekillendirmez zira toplum şekillendirse.. toplumdaki her birey aynı özellik gösterir , suç işler veyahut daha iyi bireyler olurlardıı :D :D ne dedim ben ...

Yükleniyor...