Tanrının şekli şemali...

Alta biri Azrail'in zihnimizdeki seklini sormuş okuyunca aklıma geldi siz Allah'ı nasil hayal edersiniz yada çocukken nasil hayal ederdiniz (bu arada lütfen tanrı bizim hayal edebileceğiz hiçbirşeye benzemez onun bı sekli yoktur Allah heryerdedir Allahu ekber gibi bı muhabbete girmeyin bunu hepimiz biliyoruz bu daha masum bi soru en azından herkes çocukken. Hayal etmiştir şahsen ben. Cok büyük gri bir bulut seklinde hayal ederdim )

Güncellemeler:
Ya arkadaslar anlamıyorum neden soruyu saptırıyorsunuz sizden burda yüksek dini bilgilerinizi paylaşmanızı yada vaaz vermenizi istemedim. Cok basit bisey sordum çocukken yada daha sonra hiç Tanrı'nın seklini hayal etkiniz mi dedim ettiyseniz nasil bisi ortaya çıktı dedim kardesim etmenin günah olduğunu düşünüyorsan ve etmediysen ya etmedim de yada hiç cevap yazma niye bı polemik yaratma. Cabasindasiniz.Ben sizden derin dini bilgiler istemedim ya kasmayın böyle hiçkimse cevap vermek zorunda değil

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• çoçukken kocaman kayadan bi götelen boyunda insan şeklinde bi şey hayal ederdim. şimdi hayal etsem zihnimde karşılaşacağım şey siyan derin bi boşluk olur

Kızlar Ne Diyor 7

• Sanırım aklımızın sınırlarını zorlamamakta fayda var.Mezafiziki olaylara karşı benimde aşırı ilgim var ama böylesi bir soruya haşa giremem,sonu belirsiz karanlıklara gömemem zihnimi ..

• ak sakallı beyaz dedemdi.hep bulutlaın üzerinde ceylan gibi sekerdi ehuehu...her yere yetişiyor derlerdi ya ondan zaar.

• Böyle sorular çok prim yapıyor mu

• Bende hayal ettim doğrusu.Ama Allah yarattığı şeyler gibi değildir.Yani dünyada veya evrende olan şeyler olarak hayal edebiliriz onu ama Allah herşeyden ve herkesten farklıdır yani onun yarattığı şeylere benzemez.O yüzden hayal edilemez.

• Bunları zaten biliyoruz merak ettigimiz o halinizdeki neydi

• hayal etmedim :S sorunlu muyum ?Dİp not : Artık uyumalıyım

• Bende ama ne çare

• bende kocaman binalar kadar boyu var sanırdım

• hayal etmek günah Allah 'ı

• Niye ne zamandır düşünceler günah oldu

• Öncekileri Göster
    • tamam

• soruyu soran adam sen ne satıyon ya... tabiki günahtır Allahı hayal etmek... sen önce güneşin bizi nasıl aydınlattıgını hayal et onu çözersen ona geçersin.. olmayan aklınla bizleri yaradanı haddin olmadan hayal etme

Erkekler Ne Diyor 8

• küçükken tabi bulutlar üstünde çok büyük ak sakallı dede olarak hayal ederdim tabi çocuğum bilmiyorum, şimdi hayal etmiyorum haşa hayal etmek günahtır ama şunu merak ediyorum sözüm sadece sana değil hatta kendimi de katıyorum biz insanoğlu neden madde üstü herşeyi 5 duyu organının algısı ve sınırlı insan zekası içinde dar bir aralık içine sığdırarak düşünmeye çalışıp beyin patlatıyoruz anlamıyorum, unutmayalım ki bilmediklerimiz yani gayb bildiklerimizden çok çok çok fazladır...

• link Tapadabilirim şuan için

• İnsan zekası sınırlıdır kardeşim. ALLAH' ın nasıl bir varlık olduğunu asla ve asla anlayamaz. Zekası yetmez çünkü. Şöyle bir örnek vermek istiyorum: bir tane soba hayal edin. Sobanın canlı bir varlık olduğunu ve gözlerinin içinde bulunduğunu zihninizde canlandırın. Sobaya sorsalar, "seni yaratan nasıl biri?" diye soba ne der? "Dumanı çıkartmak için bacası olan, içi boş, dört tane ayağı bulunan," bir varlıktır herhalde diye düşünür. Çünkü kendisinden yola çıkarak varsayım elde eder. Yukarıda dedim ya insan zekası sınırlıdır ve bu dediğin soruların cevaplarını aramakta bir yere kadar yararlıdır; bir yerden sonra da zararlı. Akli dengeyi kaçırabilir çünkü. Ne kadar uğraşırsa uğraşsın o sorunun cevabını hiç kimse bulamaz.

• peki acaba tanrı tekmi ya düzinelerce ise ya dünya onların oyun tahtası bizlerede oyuncuları isek

• Bunu işte düşünemiyorum öyleyse yokum.

• O değilde bunun tartışmaya (hatta kavgaya) açık bir konu olduğunu biliyorum.

• Yok yahu öyle derinlere dalmaya gerek yok cocukluktaki o masum düşünceleri merak ettim sadece

• Öncekileri Göster
    • Tebessüm ' Can 'dır...

• Ben şimdiden söyleyeyimde sen kendini hazırla. Zaten o tartışmalar çıkmadan ben konuyu silmiş olurum muhtemelen.

• Hadi kavga edin bakalım.

• Bu konuda düşünmekten beynimde delik açtım. Yine de neye benzediğine dair hiç bir sonuç çıkaramadım.

Yükleniyor...