'Çıplaklık medeniyetse hayvanlar bizden daha medeni' sözü size ne ifade ediyor?

'Çıplaklık medeniyetse hayvanlar bizden daha medeni' sözü size ne ifade ediyor?İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoyun meşhur sözünü tartışmaya açıyorum. Benim fikrim bunu söyleyen insan rahat uyusun, tek kelime ile mükemmel.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• batı medeniyetindeki çıplaklık ve nü eski Roma etkisiyledir. Avrupalılar, rönesanstan sonra kendilerine Roma medeniyetini örnek aldılar, çıplaklık oradan geliyor. tabi günümüze kadar farklı akım ve düşüncelerle beslenmiş, kapitalizm tarafından tekrar şekillendirilerek bazı değişimler geçirmiştir. bu gün kapitalizme hizmet etmektedir. her sektör kadın vücudu ve cinsellikten para kazanma yolundadır. reklamlarda en son magnum çikolatayı hatırlıyorum.

• tebrikler dostum tarafsız ve gayet güzel bi acıklama

• rica ederim.

Kızlar Ne Diyor 11

• Kapalı ya da çıplak. Kimin medeni,kimin günahkar olduğunu bizler tayin edemeyiz. Yaptığımız ancak damgalamak olur. Eğer birini damgalarsak sonra biz de başka konularda eleştirildiğimizde kabullenmeliyiz o hal.

• katılıyorum

• bu kadar düzgün bir düşüncenin eksilenmesi ilginç

• damgalayanlar :)

• burdaki mantığı anlamayan çok kişi varda işine göre çeviriyolar işte

• zaten hayvanlar daha medeni

• arkadaşlar benim bu konuda 2 adet yorumum vardı.benim yorumuma yapılmış yorumlar vardı şu anda onları göremiyorum.benim bağlantımda mı sorun var yoksa yorumlar silinebiliyor mu?

• öğrendim arkadaşlar yönetici tarafından silinmiş.konuyla alakasız bir yorum yapmıştı bazı üyeler bende kibarca sebebini sormuştum :) onların yorumu kaldırıldığı için benim sorum da kaldırılmış olsa gerek yoksa gayet naziktim.ama kaldırılmasaydı keşke o üyelerin soruma ne cevap vereceğini çok merak etmiştim.başkalarının yorumlarını okuyup kişinin dini mezhebi hakkında tahminlemelere girip kategorize eden insanların bunu neden yaptıklarını gerçekten merak etmiştim.belirtmeden edemeyeceğim.

• ayrıca insanlar neden bu kadar ilgileniyorlar başkalarının bedenleriyle beyinleriyle fikirleriyle ürettikleriyle ilgilenseler ya. beden kişiseldir arkadaşım kurtulun artık bu yaftalama damgalama salgınından.nasıl kapalı veyaçarşaflı bir kadın ahlaksız insanları ahlaklı yapamıyorsa gayet açık giyinen bir kadında ahlaklı insanı ahlaksız yapmaz,yapamaz mantıklı olun biraz.medeniyeti birçok şekilde tanımlayabilirsiniz ve medeniyet senin gibi olmayanlara da saygı göstermektir.isteyen istediği gibi giyinsin ben üstündeki kıyafetle değil çevresine duyduğu saygıyla,toplum düzenine uyumuyla,ülkesine ve çevresine ne kadar faydası olduğuyla yargılarım beni bu ilgilendirir.

• saçmalığı ifade ediyor.m.akif ersoy dönemin birçok ismi gibi muhafazakar olduğu için çıplaklık karşıtı olduğunu böyle bir benzetmeyle açıklamış.fakat hayvanlar çıplak değiller onların tüyleri postları var.yavru köpek bile yetişkin olduğunda tüyden kıldan cinsel organı görünmüyor.

• bu sözün tartışılmaya ihtiyacı yok ki Medeniyet dediğin açmaksa bedeni Desene hayvanlar bizden daha medeni bu söz gayet açık bi söz Haddinden faza açık giyininlerin daha derin sözlere ihtiyacı var medeniyet bir damla etek bir damla şort değildir ama bunu medeniyet medeniyet diye yaptıkları için bu hali almıştır. Ben normal giyinen insana asla laf söyleme hakkına sahip değilim ama şimdi öyle bir giyim tarzı varki elalemin adamlarınında ahlakıyla oynuyorlar. söyledğimi yadırgayacalar olacaktır elbette ama kimse sizin bi taraflarınızı görmek zorunda değil bi zahmt sokakta biçok erkeğin hayalin çomk sokmayı marifet değil eziklik sayın çünkü öyledir. Üstüne basa basa söylüyorum kendim için yapıyorum demeyin kendiniz için sokakta doğru düzgün giyinin. Hayır geçmişi hayvanla kıyasladıkda şimdiki zamanı kıyaslarsak hayvana büyük haksızlık olur.

• Kızlar ağda yapmayı bırakınnnn medeniyet bizi çağırıyor!

• dostum kimseyi baskı altında tutma bırak insanlar nasıl mutlu hissediyorsa öyle giyinsinler

• vaay adam haklı!

• hayvanlarin ciplak oldugunu kim söylemis? onlari da örten tüyleri kuyruklari vardir.

Erkekler Ne Diyor 6

• onun aslı medeniyet dediğin açmaksa bedeni olacaktı. o şekilde kafiyeli oluyor. ama tabi açık giyinmekten kasıt anadan doğma cıbıl cıbıl gezmek olmadığı için biraz geri kafalı bir düşünce olarak nitelendirilebilir.

• çıplaklığı medeniyet olarak nitelendiren de, bu sözü söyleyende beş para etmez insandır benim için.

• bu sozun sahıbı sadece yazdıgı tek sıırle saygıyı hak eder.kullandıgınız kelımelere dıkkat edınız

• Öncekileri Göster
    • Mehmet Akif Ersoya kimse laf söylemez,buna tahammülüm olmaz .

• ben övgü dolu mesajlarına tahammül ediyorsam sende mecbursun be dostum. hiç kasma sakin...

• Söz güzel. Lakin hayvanlara hakaret var bu şiirde.Hayvanlar gayet kürklü yani :)

• Ama hayvanların tüyleri var dostum?!

• her tarafını örtmüyor o tüyler hatırlatırım :)

• Öncekileri Göster
    • çok zekiyiz tebrikler.

• teşekkürler!

• bazıları yine kendilerinden beklenen cevapları yetiştirmeğe başladılar. şimdide medeniyet ve çıplaklık havarisi oldular. bir de kendiniz olarak konuşun bakalım içinizin dışınızın temizliğini görelimmmm, nedir derdiniz vatan şairi MEHMET AKİF le. millet gider mersine bunlar gider illaki tersine.

• derdimiz yok tam tersi bu ustanın böyle bi söz söylediği için minnettarız kendisine,

• biri demagoji ne diye sorduğunda bunu söylüyorum örnek olarak.tamamen çıplaklık kastedilmiyor herhalde, biraz dekolte gayet medenicedir.

• ben de sana bastım eksiyi :)

Yükleniyor...