• Sor
  • Bence

Türkiye sosyal bir devlet midir?

Anayasa'nın 2. Madde'sinde geçen T.C Sosyal devlet'tir kavramı ne kadar doğrudur? Anayasal bir palavra mıdır?

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• anayasal bir palavradir.eknomik olarak geliri düsük veya hic olmayan insanlar aclik sinirinda yasiyor yiyecek ekmek dahi bulamayip konu komsunun verdikleri yiyeceklerle karinlarini doyurabiliyolar ve derme catma evlerde yasamak zorunda kaliyolarsa sosyal devletten de bahsetmek mümkün degildir heralde? adalet kime neye göre isliyor o bile mechul? daha basilmamis kitapi bile yasaklamak sosyal bir devlete yakisir bi tutum degildir.insan haklari ise türkiyede neredeyse hic islemiyor. esinden siddet gören ve devlete siginan kadini dahi bi devlet koruyamiyorsa ozaman o 2. maddeyi de kalrdirsin anayasadan..

Kızlar Ne Diyor 0

Erkekler Ne Diyor 3

• anayasal bi palavradır uygulamada sosyal devlet yoktur

• Sosyal bir devlet evi olmayan kisiye ev tahsis eder.isi olmayana isssizlik parasi,kira yardimi yapar,saglik hizmetlerini ucretsiz verir,Egitim alacak kisiye faizsiz kredi saglar ve geri odeme icin yeni bir is bulmasi beklenir ayrica buldugu isten alacagi miktrarin standart oranda olmasi gerekir eyer degilse kredi odemesi ertelenir.Bunlari cogaltmak kolay da :BENIM ULKEMDE BUNLARIN HIC BIRI YOKSA ANAYASAMDA SOSYAL BIR DEVLETTIR IBARESI NEYI IFADE EDER ?

• tebi sosyal bir devlettir, ama sosyalist bir devlet değildir.

• Örnek verebilir misin?

• Öncekileri Göster
    • Devlet hastaneleri ve özellerin yalnız acil servisleri, sigortası olmayanlara ücretsiz. Özel hastaneler de muayene sigortalı ya 25 lira sigortasız kişiye ise 50 lira bunlar benim sahit olduklarım. Odun kömür olayına gelince bu bir siyasi tutumdur. Bana muhtaç kalsınlardır. İktisadi sistemin görevi kişiye helalinden iş bulmaktır. Yani balık vermeyip, tutmasını öğretmektir. Taşeronluğun yapıldığı, sırf sendikalı olduğu için işten çıkarılanların olduğu bir ülke ne zaman sosyal devlet oldu?

• kmür, gycek, yiyck yardımlarını siyasiler oy kaygısıyla yapabilirler. bunu bilemem. ama yaptıkları iş sosyal devletin yapması gereken bir hizmettir. devlet hasataneleri parasızdır. önceden kapısının önünden geçemeyeceğin özel hastaneleri tercih etmen durumunda devlet bunun masraflarını da karşılar. geçenlerde azerbycndan gelenler orada herkesin ilaç doktor parasını kendinin karşıladığını bir öğretmen veya işçinin devletten böyle bir hizmet alamadğını söylemşlerdi. bu mevzular uzuuundur kardeş.

Yükleniyor...