Türkiye sosyal bir devlet midir?

Anayasa'nın 2. Madde'sinde geçen T.C Sosyal devlet'tir kavramı ne kadar doğrudur? Anayasal bir palavra mıdır?

 

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

 • anayasal bir palavradir.eknomik olarak geliri düsük veya hic olmayan insanlar aclik sinirinda yasiyor yiyecek ekmek dahi bulamayip konu komsunun verdikleri yiyeceklerle karinlarini doyurabiliyolar ve derme catma evlerde yasamak zorunda kaliyolarsa sosyal devletten de bahsetmek mümkün degildir heralde? adalet kime neye göre isliyor o bile mechul? daha basilmamis kitapi bile yasaklamak sosyal bir devlete yakisir bi tutum degildir.insan haklari ise türkiyede neredeyse hic islemiyor. esinden siddet gören ve devlete siginan kadini dahi bi devlet koruyamiyorsa ozaman o 2. maddeyi de kalrdirsin anayasadan..

Kızlar Ne Diyor 0

Erkekler Ne Diyor 3

 • anayasal bi palavradır uygulamada sosyal devlet yoktur

 • Sosyal bir devlet evi olmayan kisiye ev tahsis eder.isi olmayana isssizlik parasi,kira yardimi yapar,saglik hizmetlerini ucretsiz verir,Egitim alacak kisiye faizsiz kredi saglar ve geri odeme icin yeni bir is bulmasi beklenir ayrica buldugu isten alacagi miktrarin standart oranda olmasi gerekir eyer degilse kredi odemesi ertelenir.Bunlari cogaltmak kolay da :BENIM ULKEMDE BUNLARIN HIC BIRI YOKSA ANAYASAMDA SOSYAL BIR DEVLETTIR IBARESI NEYI IFADE EDER ?

 • tebi sosyal bir devlettir, ama sosyalist bir devlet değildir.

  • kmür, gycek, yiyck yardımlarını siyasiler oy kaygısıyla yapabilirler. bunu bilemem. ama yaptıkları iş sosyal devletin yapması gereken bir hizmettir. devlet hasataneleri parasızdır. önceden kapısının önünden geçemeyeceğin özel hastaneleri tercih etmen durumunda devlet bunun masraflarını da karşılar. geçenlerde azerbycndan gelenler orada herkesin ilaç doktor parasını kendinin karşıladığını bir öğretmen veya işçinin devletten böyle bir hizmet alamadğını söylemşlerdi. bu mevzular uzuuundur kardeş.

  • Devlet hastaneleri ve özellerin yalnız acil servisleri, sigortası olmayanlara ücretsiz. Özel hastaneler de muayene sigortalı ya 25 lira sigortasız kişiye ise 50 lira bunlar benim sahit olduklarım. Odun kömür olayına gelince bu bir siyasi tutumdur. Bana muhtaç kalsınlardır. İktisadi sistemin görevi kişiye helalinden iş bulmaktır. Yani balık vermeyip, tutmasını öğretmektir. Taşeronluğun yapıldığı, sırf sendikalı olduğu için işten çıkarılanların olduğu bir ülke ne zaman sosyal devlet oldu?

  • londonwolfu n yazdıklarını örnek olarak kullanırsak. sosyal devlet ev yapar ve vatandaşlarına uygun şartlarda verir.TOKİ bu güne kadar 100 binlerce aileyi ev sahibi yaptı. devletin kendi hastanelerinde ve sağlık ocaklarında hizmet ücretsizdir. isteyen çok cüzi ücretlerle (ücretin çoğunu devlet karşılar) ÖZEL HASTANELERDEN hizmet alabilir. Eğitim ücretsizdir. devlet karşılar. ayrıca işini kaybeden sigortalı işsizlik parası alır, fakirler devletten yiyck giyck, kmür, yeşlkart sglık hizmet alır.

  • Öncekileri Göster
Yükleniyor...