Kürt kavramına ve Kürtlere bakış açınız nedir?

Saygısızlık yapılmaması temennisiyle , düşünceleriniz nelerdir ?

Güncellemeler:
Bayan arkadaşlar , erkeklere nazaran daha sağ duyulu yaklaşmışlar olaya.Şimdi her kürt , terörist dersen , senin hitlerden farkın kalır mı ? Ben bir kürtüm.Ben ve yakınlarımın hepsinin evinde atatürk resmi ve türk bayrağı bulunur.Benim gibilerden onbinlerce var.Bölücü zihniyet taşıyanlarla irtibat kurmuyor , selam vermiyoruz.Askerde onlara karşı savaşıyor , bu yolda şehit oluyoruz.Şehit haberlerini bir tararsanız , pkk ile savaşırken şehit düşenlerin çoğunluğu yine kürttür.ırkçılık yapmayın ltfn

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• insan olduğu sürece ne inancı dini dili ırkı soyu sopu beni bağlamaz insan olsun yeter etrafımda yakın arkadaşım olan onlarca kürt var güleriz eğleniriz şüpheyle bakmam önyargıyla yaklaşmam söylenenin aksine çok temizlerdir asla cahil değillerdir kendini çok sağlam geliştirmişlerdir bir kere kendi içerinde birbirlerine çok bağlılar hep destekler çok yardımseverler paylaşmayı seven insanlar

ama benim antipatim pkk sempatizanı yada pkk yandaşı olanlara karşı ki onlardan da çokca mevcut sadece anlamadan dinlemeden hepsini aynı kefeye koymak çok yanlış bana göre

• +++++++++++++++++++++++++++

• Bende kürdüm ama dışarıdan bakış açıları kürtse kesin pkkdır böle bişi yok pkk bölücü bi örgüttür ve ırk ayrılığı ortaya çıkarıyolar kendi içimizde bizi birbirimize düşman ediyolar

• +10000000000000000000000000000000000 !

• Öncekileri Göster

Kızlar Ne Diyor 82

• evt bizden iyi türk olanıda vardır ama heryerde olduğu gibi içlerinde kürtlüğü başka anlamlarada türklerin içindede ırkçı olan çok bir rahat bırakın efem zaten ülkeyi yıkmaya çalışıyorlar birde biz böyle yaparsak türk kürt demeden hepimizin ...

• En iyi Kürt Ölü Kürttür diye zihniyetin bir ürünüdür aşkı sevgiyi sevgiliyi kısıtlamak

• kesinlikle ayrımcılığa karşıyım..her milletin iyisi de vardır kötüsü de..

• kimse kimseye kötü gözle bakmıyor aynı sıraları paylaşabiliyosak 4. sınıf vatandaşlığı gibi bişey söz konusu olamaz öyle bir ayrım yapılacak olsaydı herkesin kimliğinde TC vatandaşı yazmazdı. bu topraklarda herkes eşit haklara sahip . sorunumuz kürtler değil pkklı kürtler ve türkler. ben bi ayrım yapıldığını sanmıyorum. hepimizin arkadaşları var yiyoruz içiyoruz dostluklar var. şöylede bişey var evlenirken bazı aileler çok irdeler.bu hor görmekten değil kültür farklılıklarından . herkesin ayrı adetleri var. ben bi kürtle evlensem uyum sorunu yaşarım o da benimle aynı şekilde. bazıları bunu problem etmiyor bazıları da ediyor .tamamen bundan kaynaklı yoksa hor görmek gibi bişey yok kültürel farklılıklardan doğan sıkıntılar olmasın diye.

• bu ülkede kürtlere önyargıyla bakılıyo maalesef. Şahsen benim için ırkın dilin rengin hiç bi önemi yok. Önemli olan insan olabilmek.

• aaa ayıp ediyosun bak yok öyle bişey... Bazı insanlar ırkçı olabiliyor ya da ön yargılı ama Türkler Kürtlere kötü davranır diye bişey yok böyle yazılar yazarak insanları gazlama!

• Gel al bakalım.. :)

• agzına sağlık :)

• gazlamıyorda gecen gun bır teyze elımde poşetler marketten gelıyorum bır cocuk aldı elımden posetlerı kürt falan dıyoruz ama göruyors musun bak nasıl yardımsever.Ne var dedım bende kürtüm.G.t oldu kaldı gaz yok hersey ortada.Senın gazın varsa alalımm.

• mazlumu oynayanlar zamanla kendini mazlum görür

• Haksizlik yapildigini dusunmuorum. Kaliplasmis fikirlerinden tutumlarindan vazgecmeliler. Ayri bir dil ayri bir bayrak asla dusunulemez. Turk evladi oldugunu kabul etmeyen defolsun. Bize uc bes sehitle hicbirsey olmaz. Ben sabastan ganagim. Kesin cozum. Kurunun.yaninda yasta yansin.

• Haksızlığa uğradıklarını düşünmüyorum.Hepimiz insanız hepimiz eşitiz hepimiz aynı haklara sahibiz.Türküyle,çerkesiyle,kürdüyle,lazıyla hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız.

• Kürdüm. Kürtlerin haksizliga ugradigini düsünüyorum evet. Zamaninda dil yasaklama ev bark köy kolu komsu yakma PKK DAN ÖNCE DE KÜCÜMSEME gibi…

Ama bu günkü yapilan haksizliklari da göz önünde bulundurmak lazim.

Sen git kendi vatandasini öldürerek hak ara. Sen git sacma bir politikaya kendi insanlarini kurban et.

Sen git 20 lik cocuklarin hayatina gir. Sen git Gariban analarin göz yasini akit. Sana yapilani baskasina sucsuzlara masumlara yap. Yok öyle adaletsizlik! Yok öyle gaddarlik!

Kürtler haklilar benim gözümde ama hak aramayi bilmiorlar. Ne oluyor cikior kürtler adina bi örgüt kendini hakli gösterior güya krtlerin haklarini arior. Insanlarin canina kiyarak hak aramak haksizlik. KÜRTLERIN HAKLARII GASP EDEREK ONLARIN HAKKINI KULLANARAK KÜRTLERI KAZIKLIOR. Sonrada magdur kalan yine kürtler oluyor…

Mazlum halkim… Önce System den yedin darbeyi garip oldun sonra da geldi bi kac sifatsiz adini kullanarak seni tarumar etti, garip oldun…

Garip geldin garip gideceksin...

• her türk aynı olmdığı gibi her kürtte aynı değildir..kürtlerin tek sorunu üzerlerine yapıştırılmıs yaftalar bnce...onun dısındahaksızlık olalrk cektkleri bir sıkıntı oldugunu düşünmüyorm

• Turkiye'de azinliklarin herzaman asimile edildigine inaniyorum.Herkesi tek dil ve tek irk altinda zorla toplamaya calismak yanlistir.

• Kimse durup dururken dil uydurmaz.Cingenelerin de kendine ait bir dili varsa konusacaklar tabi.Ama cingenelere Kurtlere yapilan baskinin yapildigina inanmiyorum.Turkce'nin yaninda Kurt nufusunun cok oldugu illerde Kurtce dilin ikinci dil olarak kullanilmasina yol acilmali.Gerekirse faturalar bile Kurtce olarak ulasabilmeli evlere.Dogu'da Turkce bilmeyen bircok insan var.Ne yani simdi onlar ikinci sinif vatandas mi?

• Ben size katilmiyorum. Ozaman cingeneler bir dil iydursun. Lazlar aleviler arnavutlar v.b. eee kendi icimizde nasil anlasicaz.

• size katılıyorum

• Hepimiz kardeşiz ve hepimiz eşitiz.

• Onlara karşı bir haksızlık yapıldığını düşünmüyorum. Ülke vatandaşlarının hepsi eşit haklara sahip.

• Öyle düşünürsek barış olmaz. Olayı bilmiyorum 30lu yıllar çok eski.şuan 2012 yılındayız. Geçmişten ders alınır geçmişteki olaylar kin duygusunu körüklemek için kullanılmamalı. Eğer öyle yaparsak çoğu ırk millet şuanda birbirinin ümüğünü sıkıyor olmalı.

• düşüncenize saygım var ama biraz geniş düşünün 1930 zilan deresi olayını araştırırsanız yapılan zülmü görürsünüz perihan hanım

• Her yerin insanı farklıdır. Şahsen ben kürtlerin haksızlığa uğradığını düşünmüyorum. Gayet özgürler. Genel olarak bende sevmem kürtleri. Vatana ihanet eden kürt türk hepsini assalar gıkımı çıkartmam!

• kürtler de bu devletin vadaşılar herkes gıbı onlarda haklardan yararlanıyorlar esıtız hiç bir üstünlükleri yok bizimde hiçbir fazlalıgımız yok ama şuan da onların devri kürt sorunu oldugunu düşünmüyorum onlar baskalarının pıyonu bu yanı olay bı halt olduklarından degıl

• o zihniyete sahip kürtler içindir yorumum ... yoksa vatanını mılletını seven kürt oldugu kalde bu durumukınayan ve onaylamayan bircok insan var .. ırk ayrımı hıc bırzaman yapmadım ama bu ayrımı yapmamız ıcın kanımızı yavas yavas emıyorlar ..kardesı kardese kırıolar budur...

• genel olarak yorumlamayın bende kürdüm ama ırkçı değilim ewet dış güçlerin bir oyunu var ama bunu hepsine mal ettinizmi bu savaş büyür gülşah hanım

• İnsanları etnik köken olarak ayırmanın yanlış olduğunu düşünüyorum bu aynı siyah beyaz ayrımına benziyor.Önemli olan düşünceler bence.Kürtlerden olduğu kadar Türklerden ya da diğer etnik kökenlerden de bu ülkeye zarar vermek isteyen insanlar olduğunu görüyoruz.Bazı insanlar kendi çıkarlarına göre hareket etmeyi yaşam felsefeleri haline getirmişler.Söz konusu vatan bile olsa gözleri görmüyor.Ben burda teröristler gibi düşünmeyen Kürtlere haksızlık yapıldığını düşünüyorum.Kimse Etnik kökenini kendisi seçemez.Kürt olarak doğmak insanı terörist yapmaz.

• Son zamanlarda artan Terör olayları beni daha da milliyetçi yapıyor yapacak bir şey yok... Çünkü bunu yapan kürt... Ha bir Türk olsaydı bunları yapan onu da lanetlerdim. Bu kadar basit.Türk'ün Türk'ten başka dostu yok. şimdi, yanlış anlaşılmasın kürt olan çok arkadaşım var ama konu teröre gelince onlar da bizi suçluyor.. ve daha bir sürü şey.

• sağol

• +1

• turk kurt ingliz alman ne fark eder

hepimiz insaniz sonucta hepimizi Allah yaratti

cok sacma irkcilik yapmayalim lutfen

• Biz Daha Önce Doğuda Yaşadık.İyi İnsanlardı.Fakat Bazıları Babam Uzman Çavuş Diye Bazen Dışlıyorlardı.

• +1

• din-dil-ırk ayrımı yapmam yapanlardanda nefret ediyorum

• kürt olmasam da, kalbim " kürt kürt " atıyor diyebilirim.

• babamın eski bir arkadaşının yanına diyarbakıra gitmiştik adam kürt tabi, neyse bizi çok iyi karşıladılar yedirdiler içirdiler ne biliyim çok iyi insanlar sonra 1. sınıf öğretmenim de kürttü o da hayatımda tanıdığım en iyi insanlardan bir kaçı arasında ..pkk olayı başka zaten orda kürtler kullanılıyorlar sanki ayrı bir devlet kursalar amerika bırakır onlara

• çok cahil türkler olduğu gibi çok cahil kürtler de var malesef tüm bu sorunlar hep bu cahil kesimler yüzünden çıkıor..umarım dış güçlerin oyunlarını fark edip herkes birbirne kardeşçe kucak açar..

• Ben kürtlerin bu ülkedeki en açık görüşlü insanlar olduğunu düşünüyorum.

• onlarda insan

• din, dil, ırk , cinsiyet hepsi hikaye ...as olan insanlık...onu öldürmeyin

• insan olana insan olduğundan saygım sonsuz

• Kürt olan herkes terörist olacak diye bir zorunluluk olduğnu düşünmüyorum. Türk'ün Kürt'en farkı yoktur. pkkya hizmet eden kürtlere diyecek hiç bir şeyim yok zaten Allah belalarını versin..

• okadar sasırdım ki bu soruda insanların kendi sağ duyularını calıstırmasına ya da sağ duyularnı calıstıran insanların coğunlukla cevap vermesine..

• Hepsini aynı kefeye koyamayız benim kürt olan arkdaslarım var gayet temiz , ahlaklı , ibadetlerini yerine getiren ve candan insanlar. Ayrım yapmak bana çok saçma geliyor Atatürk'ün bir sözü var. Bu ülke kürdü türkü lazı çerkeziyle bir bütündür..

• benim erkek arkadaşım kürt ben türküm. daha türklerin içinde onun gibi erkeği görmedim kızmayın ama. beni sahiplenmesi, kıskanması, helali görmesi ne biliyim. ama kürtlerin bir olumsuz yönü de sert olmaları biraz. türk erkekleri kızmayın lütfen aranızda vardır tabi anlattıklarım gibi olan ama bana bir türlü denk gelmemişti

• eyvallah kardeş kürtler hakkındakji yorumların için aynısı türklerde de var hepimiz et ile tırnak gibiyiz

• nerde gördün bir kürt bir sürt 2 dürt:)

• aslında Kürtlerinde başkalarının sevgisine ihtiyacı olmadığı görüşündeyim

ayrıca Cahilliğin: Allahın yarattığı başka bir ırkı aşağılamak, hor görmek olduğunu düşünüyorum

• +++++++

• Elbete var. Toplum olarak degerlemdirme olayi. Ne bireyler cocuklar neler yadio irkcilik yuzunden. Ve katiliyorum allah herkezi yapti bu dunyada birbirini hor goren bir ulkr nekdr musluman tartisilir

• Cahillik diz boyu onlarda

• Benim düşüncem seni ilgilendirmez.Din, dil, ırk ayrımı yapanlar için söylüyorum ben bunu kürtlere söylemiyorum.

• bence sen cahilsin

• İnsanlar cahil , insanlar önyargılı insanlar anlamıyor ! Hepimizi ALLAH yaratmadı mı? din , dil , ırk ,renk ne farkeder? Hepimiz insan değil miyiz ? Gerçekten anlamıyorum ! Van depremi dün gibi aklımda burda açtığım sorular ve yapılan vicdansızca iğrenç yorumlar ! ırçılık yapan herkesi kınıyorum senin kendi ülkende yaşayana tahammülün yokken kalkıyorsun turistleri tepene bindiriyorsun , kendin daha düzgün türkçe konuşamazken kürtçe konuşanları eleştiriyorsun. Herşey elinizin altndayken doğudakileri anlayamazsınız ! Hala daha elektiriği suyu olmayan evlerle dolu doğu , insanlar tehdit altında yaşıyorlar , gözlerinin önünde annelerine karılarına tecavüz ediliyor , korkuyla uyuyorlar onlar ve siz hala kalkıp onları yargılıyorsunuz . toplum olarak ancak yargılamayı itmeyei kakmayı biliyoruz sorgulamayı öğrendiğimiz gün eminim kazanacağız !

• ozaman helal olsun diyebilirim sana sadece, benim lafım zaten senin "görsünde utansınlar" dediğin kesime.

• alıngan değilim hiçte önemsemem ben kendimi bildikten sonra , kürtçe bilemediğim , doğuda yaşamadığım halde soranlara kürd asıllı olduğumu söylerim ben gibi kültürlü , vatanına sahip çıkan ALLAHını utanıyan birini görsünde utansınlar diye ;)

• ben kürtlerin bir kısmına o lafı söyledim. yüz kere de yazdım bunu, sen alıngan olduğun için öyle algıladın.

• Öncekileri Göster
  • Benim hem kürtlere ve türklere saygım var

Ama kime saygım yok biliyormusun?

kim olduğunu unutanları,başkalarına yalakalıp yapıp yaranmaya çalışanlara asla saygım yoktur senin gibi. kürtsen kürtlüğünü bileceksin kürt kalacaksın nedir bu yalakalık?

türkler gelip kürtlere yaranmıyor sana ne oluyor?

Benim bu sözüm asla kürtlere ve türklere değil.senin gibilerine anladınmı?

• Dağa çıkıp 3-5 mayın döşemek falan bunlar koymaz bize, biz çağ atlatmış bir milletiz. Kendinize saygınız yok anladık, bari savaştığınız tarafa saygınız olsun. çıkın adam gibi savaşın, zaten halk olarak savaşamıyorsanız millet de olamazsınız. bol şans sana :p

• Sana daha açıklayabileceğim birşey yok, çünkü anlamak istemiyorsun şartlamışsın kendini. Irk tan falan bahsediyorsun bunlar çok cahilce laflar. En son baktığımda pkk marxist ti :D şimdi ırkçı olmuş. bukalemun gibisiniz. Madem bu kadar istiyorsunuz devlet kurmayı, çıkın adam gibi savaşın halk olarak, korkak korkak sürtmeyin dağlarda. Biz koskoca haçllı ordularını püskürtmüşüz, avrupanın yarısını boyunduruk altına almışız. Tek ricam savaşacaksanız onurlu bir şekilde karşımıza çıkın.

• Hala atalarımın kabı vardı diyosun , ben sana ne diyim daha.Tarihte varolmuş böyle bir ırk yok.Aç tarih oku.Benim gibilerle konuşamazsın,çünkü kimse benim gibi seni muhatap almaz.Dediğim gibi daha çok küçüksün.Öğreneceğin çok şey var.Büyü öyle gel yanıma.

• Öncekileri Göster
  • arkadas olarak ıyı kalpli mevcut,erkek arkadaşım olamayacak tipler.

• Kurt kavramına cok karsıyım bır kere devlet bu baska bır ısım bulunmalı kurt turk benm ıcn aynı yeterkı ulkesını sevsın.. Kürtlerınde adını batırmayın o büluculerde ermenı bazı kurtlerı kandırmıs cogu mukemmel ınsanlar

• pkk yı destekleyenlerin özellikle avrupalı devletlerin taa eskilerden beri yapmaya çalıştıkları bu zaten..daha önceden ermeniler içinde farklı toplumlar içinde yapmışlar bunu..şimdi de aynısı..bir şekilde iki tarafı birbirne düşürüp aradan rant sağlamak..herkes resngini çok güzel belli ediyor zaten bir şekilde ama üstü örtülü ya da örtüsüz.. kökenizin nereden geldiğinin önemi yok..bu topraklarda barış içinde yaşamak istiyorsak ! Türk milleti ilelebet pahidar olacaktır Allah ın izniyle...ve unutmayalım sadece kürtler yok bu milletin içinde...

• vatan haini olmadıktan sonra hiç kimsenin hangi kökenden geldiğinin bir önemi yok

• bu nedir ya kürt,türk,arap vs..

ya sen türkiye de yaşıyorsan neyin hesabını yapıyon.sen hele bi insan ol önce.din,dil,ırk ayrımı yapan insanların geneline bakın hep gerikafalı,cahil insanlar ..arada var bilinçli olan onlarda ırkımı koruyorum diye geçinenler.ne aptal insanlar ayrım yapıp daha çok sorun çıkarıyorlar.sen onu bunu bırak.türkiye nin iç savaşı bitsede teröre karşı veyada diğer sorunlara karşı birlik olunsa .nerde ...

ama öylede olursa kim ayrım yapıp batıracak bu ülkeyi ...

• Her yerde kürtçe konuşan insanları sevmiyorum , kürtlüğü abartıp türk oldugunu unutanları sevmiyorum , pkklıları sevmiyorum , katil devlet diyenleri sevmiyorum , 10 tane cocuk yapıp sonra onları kaderine terk edenleri sevmiyorum .

• sana soran olmadı terörist flan da değilim hoslanmadgm seyleri söylüyorum seni de baglamaz yol al .

• yavaş bence sen önce insan ol sonra kürtlere laf at kürt türk kardeştir senin gibiler teröristtir

• saol cadı.Bu ülkenin resmi dili türkçe..sırf biz anlamayalım diye kürtçe konuşan insanları sevmiyorum.

• Öncekileri Göster
  • Her kürt pkk değildir dolayısıyla öncelikle insanların bunu anlaması, kavraması gerekir. Kürtleri, lazları ya da çerkezleri hiçbir zaman ayırmadım ayırmam da herkesi "insan" olarak değerlendiririm. Ne ya da kim olursa olsun kötüler de iyilerde her yerde her kesimde var. Bunu ırksal olarak ayırmak çok saçma.

• ben Kürt Türk ayrımı yapmayı sevmedim sevmiyorum da... ama bazı toplumumuz kandırılması kolay kesim olduğu için dağa çıkıyor ve sonra şehitler veriyoruz evlatlarımız kaybediyoruz.. her Kürt kötü diyemeyiz çünkü her Türk de iyi değil.. vatanını satan çoğu kimseyi unutmamalı.. valla onu bunu bilemeyeceğim de gönül sevince Kürt Türk Çerkez demiyor önemli olan gönlü hoş olsun gönlümü hoşlasın :)

• dini dili ırkı herşeyi farkeder biizim insanımızda bazıları ayırır bazıları ayırmaz ama insanlık kavramı çok önemli aslaa kürtmüş türkmüş diye ayırmam dağdaki (İT) leri saymıyorum tabi ama (insan) olanlara saygım sonsuzz !

• Noulcak ki karşıda ki kişi Kürtse Kürt Laz sa Laz Türk ise Türk ne farkeder. İnsan mı sen önce ondan haber ver?

• eee bende aynı şeyi dedim zaten. Banane karşıdakının etnik kökeninden ben insan ayrımını yaparken karşımda ki insan mı diye bakar yaparım. İstersem benim gibi Türk olsun hiç de farketmez

• efendim öncelikle şunun farkına varalım. biz doğarken bize etnik kökenimiz sorulmadı... ve bu yüzden insanları etnik kökenlerine göre sınıflandırmak çok saçma.

• Kazım Koyuncunun sözüyle cevap vermek istiyorum..

Türk'üm dedim hadi lan faşist dediler Kürt'üm dedim hadi lan bölücü dediler.Laz'ım dedim hadi lan devşirme Rum dediler.Çerkez'im dedim hain Ethem'in torunları dediler.Alevi'yim dedim dinsiz kızılbaşlar dediler.Ezidi'yim dedim Yezid'in pis soyu dediler.Arap'ım dedim pis yobazlar dediler.Ben dedikçe onlar da bir şeyler dedi.İnsanım diyecektim ama.İnsanlığa ait her şeyi yok ettiler..

• güzel insandı,gönlümüzde yeri sağlam

• Allah toprağını bol etsin. Bir Ahmet Kaya iki kazım koyuncu ..

• arkadaş cevremin cogu kurtur ben trakyalıyım ve bugune kadar bir kötü yanlarını gormedim bazıları bolucu orgutu savunuyor kımı mıllıyetci kimi sosyalısttı ama benım için hiç bir farkı yok,pkk yı savunan arkadasımın abisi askerdi sevgilsi ise teror orgutundendi ,sonucta kurtulus savasında da omuz omuza savastk bu ayrımcılık neden anlamıyorum bu neret, her seyin fanatıgı kotudur

• yaklaşımına bakarım. insanın kökenini merak bile etmem. o derece önemsiz.

ama şöyle bir sorun var, doğudan göç edip toplum yapısını bozan, insanları rahatsız eden, bir şekilde fakirlik ve eğitimsizlikten de olsa bazı ahlaksız hareketleri yapan insan sayısı kürtlerde fazlaca olduğundan hakaret gibi algılanabiliyor kimi zaman bu ifade. o yüzden talihsiz bir kutuplaşma var toplumda. malesef kimi kötü niyetli kürtler de bu kutuplaşmayı körükleyip nifak tohumları ekmeye çalışıyolar türk halkına.

açıkcası saygılıysa, bana nasıl yaklaşması gerektiğini biliyorsa zerre umrumda olmaz kökeni, tam tersiyse de zerre umrumda olmaz aslında, sadece insan yerine koymam, kürt olsun olmasın. kürt sevgilim de oldu, arkadaşım da. kürt değilim ama aslında kürt olup olmadığım bile umrumda değil.

insana değer vermek lazım soyuna sopuna nerde doğduğuna değil.

• ben aksine yargılamadığımı söylüyorum. kürtlere karşı antipatiyi oluşturan şeyi söylüyorum. aynı durum almanyada almancılar nedeniyle türklere karşı da var. ben diyorum ki genellemelerle işim yok, sadece karakterine bakarım.

• Değerli kardeşim, yerinden yurdundan ayrılmak zorunda kalan, köy boşaltmalarından dolayı büyükşehire yerleşmek durumunda kalan, parasız pulsuz hiç yer gösterilmeden sürülen insanların neye itildiğinin farkında mısınız? Tabii ki bu adam hırsızlık da yapar, adam da öldürür. Bu tüm dünyada böyle.Gidin fransaya, mafyaya karışmış en önemli topluluk kimdir, ya da almanya da, ya da bulgaristan'da tabii kü buradan giden türklerdir. O yüzden bu açıdan bakıp kürtleri yargılamak insafsızlık olur.

• Bu soruyu şöyle değiştiriyorum:Türk arkadaşlara bakış açınız nedir?

• sanırım beğenmeyenler vermek istediğim derin mesajı anlayamayanlar...

• iyileri de vardır kötüleri de ..Kötülerini zaten hiç sevmem.. İyileri adı üstünde iyi dir yani kendilerinden nefret etmem. Bu kişilikle ilgili daha çok sanırım

• bu dediğin her insan tipi için geçerli zaten.

• hepimiz insanız kürt türk ne farkeder

• İnsanların bu konuda sağduyulu olması için öncelikle medya nasıl çalışır onu öğrenmeleri lazım. çünkü bütün önyargıları medyanın özellikle 90lı yıllarda yaptığı yanlış ve manipülatif haberlerle oluşmuştur. insanlar gerçekleri bilmiyor.

bu yüzden empati için okumaya devam:

link

• Teşekkür ederim yorumunuz için.

• tanışma derken? ben internette konuştuklarımla hiç yüzyüze görüşmüyorum. paranoyağın tekiyim. :)) onu söyleyeyim de.

• Seni tanımayı, tanışmayı gerçekten isterim.Lütfen seninle tanışma isteğimi yanlış yorumlamazsan sevinirim.

• Kürt ve Türk ayrımı asla yapmadığım. Kullandığımız cümleye bakılırsa ; Kürdün iyisi var kötüsü var , ama Türkünde iyisi var kötüsü var. Her Kürt Terörist değildir !. Ama Her Kürtte yaşadığı torağa , bayrağına , diline ihanet ediyor. Benim için insan olması yeterlidir , ama bu ülkede yaşıyorsa eğer bu ülkenin kurallarına uymak zorunda , altında yaşadığı bayrağı yakmakta neyin nesi ? Veyahut TÜRKİYE diye geçen bölgemize KÜRDİSTAN adı verip farklı bir bayrakları varmış edasında davranmak ? .. Böyle şeylere hiç gerek yok . Ayrım yapmam hayatta , 'Iy kürt' gibi argo kelimeler asla kullanmadım ama dediğim gibi de bu ülkede yaşıyorsa bu ülkenin kurallarına uymak zorunda, beğenmeyen gidebilir..

Kürt - Türk Kardeştir..

• katılıyorum ama kürdistan kelimesi neden tabu neden böyle kötü bir kelime? belki bilmezsiniz ama kürdistan osmanlı zamanından beri kullanılan coğrafi bir terim, 1923 te yasaklanmıştır.

• Her Kürt yaşadığı toprağa ihanet ediyor , yanlışlık oldu , Her Kürt ETMİYOR olcaktı , özür dilerim.

• Eğer Türkiye'yi savunup, ben Türküm pkk kahrolsun diyorsa kardeşimdir dağa çıkıyorsa gebersin

• türk demek şart mı? demiyorsa ne olacak? demek zorunda mı?

• +1

• ben ayrm yapmıyorm ama pkk lılar yandaşları dağdaki şerefsiz itler kürtlerin içinden çıktığı için biraz soğkluk oluyor tabi ...

• bu pkk olayı 1985 li yıllarda başladıgında o zamanlar ölü olarak ele geçirilen teröristlerin cesedine kimse sahip çıkmazdı. şimdi ise cenazelerinde10 binler toplanıyor. kimse kusura bakmasın ama toplanan o 10 binlerin hepsini terörist ve vatan haini olarak görüyorum.

• ölüye mi saygım olsun? benim milletime benim devletime benim askerime polisime kursun sıkarken ölen ölüyemi saygım olsun?

ayrıca yukarda yazdıgım mesajı iyi oku anlayamamışsınız bence

• ne yapsınlar cenazelerini almasınlar mı? bari ölüye saygınız olsun.

• Turkiye gibi bi ulkede hic bi sorun cozulmez. Oncelikle saygi kavramini yitirmis insanlar var. Tanidiklari bir iki kurtle tum kurt halkina bakis acilari ayni.

Kurtler cahilmis.

Kurtler kadini kole olarak gorurmus.

Kurtler savasla hersey cozermis...

Peki ya bu savasin durmasini istemeyenler kim? Kani akitanlar kim? Bizim lider diye hitap ettigimiz insanlardir.

Benim soyum hem kurtlukten geliyor hemde ermenilikten. Turk toplumununn nefret ettigi iki toplum. Simdi eksileri verin bakalim. :)

• hayret artıları toplamışsın şaşırdım doğrusu, son cümlenle sempati oyu aldın herhalde:D

• kürt kavramına ırkçı bir yaklaşımla yaklaşmıyorum. İnsan mı işte sadece buna bakıyorum..

• Ayırım yapmam faşist değilim. Kürdüde çerkezide lazıda göçmenide severim. Ama sinsice yılan gibi içimize sızıp zehirini akıtmaya çalısırsa ! Ne Allah yarattı derim ne hak ne hukuk.. Kürt mürt demeden yerin dibine sokar çıkarırım..

Terörist denilen şahısların hepsi kürt değil ! Kürt ile teroristi bağdaştıramazsın.. Ama yaşadığı bayrağı yakan , kabul etmeyen , kendi hayal dünyalarını karikatürleştirip vatanı bir tekke misali görüp devlet üstüne devlet kurmaya çalısıp sözde kendi özgürlüklerini isterken masum ınsanların canını yakıp uzerınde bulundugu vatana ihanet ederse kısaca yediği kaba sıçarsa benım gözümde en namussuz en şerefsiz en haysiyetsiz en mahluk varlıklar olacaktırlar...

• Ben söylerim.. Aynen deniz kenarına kuralım masayı rakı peynir karpuz ohh...

• Ben söylemem sesim kötü.Ben rakı içerim sadece .Ama deniz kıyısında içelim zaten yazda geldi buzlu buzlu içeriz soğuk rakıyı.Yanına peynir zeytin ve karpuzda kestikmi keyfe bak sen .

• Aynen o vurur saza biz söyler içeriz

• Öncekileri Göster
  • Türk-kürt ayrımı yoktu bu ülkede, bunu siyasi amaçlı başımızdakiler çıkardı, fitneyi öyle soktularki insanların gözüne gözüne, nefret tohumları ektiler ki, hedeflerine daha kolay ulaşabilsinler ;)

Kimse aksini iddia edemez, etmesin!

Türk, kürt kardeştir.

Şehit olduğunda hepimizin içi yanıyorsa, üzülüyorsak, ağlıyorsak, pkk'yı kınayıp, lanetliyorsak, (istisnalar hariç) zamanında hepimizin dedeleri beraber savaştıysa, burda kardeşlikten başka ne olabilir?

• kürtlerde bu ülkenin hakiki vantandasi her haklari olmali

enistemde kürt sade bazi yönlerde baskicilar mesela evlik yaptimi bosanma yasak

anlasmasalarda mecburu gidiyor evlilikleri yoksa namus meselesi diyip kadin öldürülür kadinlara hak yok kürtlerde baska bana dokunan bisey yok enistem dövmüstü kadesimi dedik bosanin bizde bosanma olmaz ya oölür ya ben dedi tv dede dizilerde görüyorsunuz nasil yasantilari var

• ben seviyorum.

karşımdaki önce insan olmayı becerebilsin.

• Bu ülkeye sadık olan her Kürt benim için Türk'ten farksızdır. Zaten bütün Kürtler onları desteklese BDP mecliste 2. falan olur.

• bdp yi destekleyenler hain mi? sadıklık ne demek? onlarca ayrımcılığa dayağa v.s rağmen stockholm sendromuna yakalanıp ben bu ülkeyi çoks eviyorum aşığım diyince mi sadık olunuyor?

• kürtlere karşı saçma bir karşıtlık beslemiyorum benim için kürt türk laz çerkez yok vatanını seven ve bu vatana ihanet eden var bence tek ölçüt bu olmalı

• keşke bir anket ekleseydin cevabını daha net alırdın...

• insan olduktan sonra kürt ayrımı yapmam ben yeterki insan olsunlar. ülkeyi bölme gibi bişey olmadıktan sonra herkes aynı benım için

• diyelim ki bu ülkeyi bölmek istiyorum ben. cidden neden kötü birşey bölünmek? bunu savnumuyorum ama farzetki öyle, sadece neden kötü onu söyler misin?

• bunu sorarak kendin ötekileştirdinki zaten.

• kader mukadderat napalım:)

• Kötü bi his , yaşamayan bilemez gerçekten.Gel rolleri değiştirelim , ben senin aileye , sen benim aileye :p

• onlar daha sert bakıyor vardır bi bildikleri diyelim kadınlar daha hassas işte:)sen kendini öteki hissetme yeter bence,bunu dile getirip yargı oluşturma yoktan var yaratma:)

• Öncekileri Göster
  • insan işte ayrı bi bakış açısı mı var bunun ?

• takma kafana. insan ayrımı yapanlar utansın.

• Şu soruyu kendimi gizleyerek soruyorum , cinsellik bölümünde bile aşikar gezerken , bunu böyle soruyorum.İnsanlar hor bakar diye tedirgin oluyorum.Siz birde benim halimi düşünün..

• malesef öyle insan ayrımı yapanlar da var. Bakmak istemiyorum. muhtemelen pkkyla bağdaştırıyorlar. yazık ! biz omuz omuza savaştık kürdüyle türküyle çerkezi lazı.

Onlara sadece yazık :)

• Öncekileri Göster
  • en yakın arkadaşım

v

sevgilim

ikiside kürttü .

sevgilim artık olmasada en güzeliyle anıyorum onu.

arkadaşım halen doku,m. Bildigin insanlar onlarda kanlı canlı.

Pkk olayını ayrı tutuyorum, herkese mal etmiyorum.

bu konuda yapacağım tek genelleme "insan"lık olurdu.

• teşekkürler güzel yorumun için.

• Asla kürt türk diye ayırmam bu çok yanlış bi k avram. Ama kürtlerden terristlerle de işim olmaz çnkü çok zarar verdıler ama genel olarak herkes eşittir bu toplumda

• Burada bir soru vardı yakınlarda ve hangi kökenlerimiz var diye bir soru açılmıştı.Ve ben o soruya şu cevabı vermek istiyordum.Ben homosapien ailesinden geliyorum.Homo diyince insanlar yanlış şeyler anlıyor biliyorum :) ama homosapien şu an sizin aileninizin ve benim ailemin ismidir yani ''insan''.Hepimiz homosapien kabilesine aitiz ve hepimiz annemizin karnında oluşuyoruz ve bu demektirki hepimiz eşitiz yani hepimiz insanız.Benim insanlarin dinlerinle, ırklarına , cinsiyetlerine ve tercihlerine ön yargım yok.Terörle bir halkı birbirine örmeyi bırakmalıyız.Hepimiz insanız ve bunu unutmamalıyız.Hiç kimseye veya hiç bir dine veya ırka nefretim yok.Silahlar üretenlere, silahla insan öldürenlere, insanlığın içindeki nefrete, kıskançlığa, bencilliğe su kısacık ömürlerinde bir birbirleriyle geçinemeyenlere, insanların beynini dinle ırkla toprak sevgisiyle, bir karış toprak için kan dökenlere döktürenlere, çocukları tecavuz edenlere, savaşta herşey olur diyenlere öfkem vardır.Bu dünya ne sana kalacak ne bana :).Benim asıl üzüntüm bayrağın içinde sarılmış gelen çocuklara.Benim asıl üzüntüm bir parça toprak için beyni yıkanmış insanlara.Benim üzüntüm barış içinde yaşayamayanlara.

Hakkımızda hayırlısı olsun

• teşekkürler

• Benim içimde öfkeye yer var ama nefrete yer yok :).Tskler

• bravo ! +++4

• Onlarda insan kurt turk ayrımı yapmıyorum o.o Hatta tekı sevglım olur.

• Saygı duyuyorum ama bir antipatim vardır

• Dışlamam konuşmamazlık yapmam uzak durmak için çaba sarfetmem kabalık yapmam. Bunlar insani gerekliliklerdir. Ama elimde değil antipatim var işte. Bu mu sana ilginç geldi.

• hem saygı hem antipati...ilginç bir bileşim.

• Ayrımcılık yapmak istemiyorum aslında ama etrafımda olmalarından tedirgin oluyorum. Televizyonlarda gördüklerim, duyduklarım yüzünden önyargılı yaklasıyorum.

• yasadıgım bir kaç kötü olay da var. o yuzden böyle.

• bas bana engeli korkkutmak istemem seni hahahahaa

• tedirgin olma bacım yemezler ya seni,

• Yeryüzündeki tüm haklar kardeştir. Türk ya da kürt , alevi ya da sünnii , laz ya da çerkez hapimiz anadolu değilmiyiz? Hepimizi ALLAH yaratmadımı? sonuna dek ırkçılığa hayır !

• yeryüzündeki halklardan biri ve her halk gibi saygıdeğer...

• eyvallah toka :D

• helal olsun sana ++++

• niye eksilendi şimdi bu?

• teror orgutunu savunan ve haklı bulan kimseye tahammul edemem. kürt olup ülkesıne bayragına asık olan ınsanlara hayranım. ama bölücülere kürdistan kuracagız dıyen aptallardan nefret edıyorum. bu ulkede kımse tamamen türk degıl neredeyse herkes bıyerlerden gocup gelmis onemlı olan bencıllık yapmamak sana ekmek veren ulkeye ıhanet etmemek.

• birde bedava verecekti! tabii ki çalışıp kazanacaksın bu dunyanın her yerinde böyle! türküde kürdüde vergisini verecek haklarından yararlanacak! sunulan hakları "bizim hıc hakkımız yok ezılıyoruz" deyıp de suıstımal etmeyecek!

• sana ekmek veren ülke zihniyetini artık bırakın, bıkraın bu egemen ideoloji laflarını bu devletçi yaklaşımları. kimse kimseye bedava ekmek de vermiyor para da. herkes çalışıyor vergisini veriyor devlet de karşılığında hizmet vermek zorunda! asıl hapishaneniz zihinleriniz sizin!

• çok güzel yazmışsın katılıyorum

• Öncekileri Göster
  • Daha Fazla

Erkekler Ne Diyor 117

• Ben bir Türk olarak kendi toplumuma karşıyım çünkü ikiyüzlü bir toplum bu, dürüst değiliz, kendimizi kandırıyoruz. Teoride ayrı, pratikte ayrı olan insanlarla doluyuz. Kime sorsan hoşgörü edebiyatı yapıyor, sonra yolda gördüğü "öteki"ne tahammül edemiyor. Kürt, Ermeni lafları duyulunca tüyleri diken diken oluyor insanların, hakaret amaçlı kullanılan kelimeler bunlar. Dayak yiyenler, linç edilenler, öldürülenler kim o zaman? Evleri işaretlenenler kim? Evlendirmeyiz diyenler kim? Sizi burdan süreriz diyenler kim? "Münferit olay" değil bunlar, hiç öyle geçiştirilmesin mümkünse, 150 yıldır olan olaylar ve bitmiyor. Toplumdaki kin, nefret ve ayrımcılığı doğuran şeylere bakmak lazım, bunların nedeni ekonomik. Bu nedenler yok edilmediği sürece Kürtlere kötü gözle bakılmaya devam edilecek, şucu bucu ayrımlar sürecek. "Kardeşlik türküsü" okumakla olmaz

• Bizim kürtlerle sorunumuz yok.

• önce insanlık önemli.kürt,laz,çerkez,alevi,sünni vs. bunların hepsi hikaye.

• Şahsen kürt ismiyle değil, aşiret / töre/ kadını yok sayma vs gibi geleneklerle derdim var. Bu gelenekleri de kürt halkına hakim kılan ben olmadığım için kendimi sorumlu hissetmiyorum. (sadece kürt halinde yok elbette)

Sorgulayan, okuyan, araştıran, üreten bir insanla derdim olmaz. Bunları yapmayan da "beni dışlama" demesin bir zahmet. Kendi halinde bir ülke vatandaşıyım zaten, başbakan değilim ki herkese eşit durmak zorunda olayım.

• kimse kürtleri dışlamıyo bazılarının yaptığını bütün topluma genellememek gerekir türkiye cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan herkes eşit haklara sahiptir ve kardeştir birinin diğerine karşı üstünlüğü olamaz

• hiç bir arkadaşımı bu konuda dışlamadım ayrıca bu ülkede olmak istediği bir şey varsa olamayan görmedim Kürt olması bahane edilerek

• İnsan insandir ve kisiligi kadar vardir, normal sartlarda yani iktidar bizi Türk-Kürt diye ayirip kendi cikarlari icin Kürt meselesi kavramini ortaya atmadan once boyle degildi, Türk um gururluyum ama onlarca Kürt arkadasim var bu gune kadar hic boyle bi konu acilmadi, bu sorun anca insanlarla tanisirken adi soyadi dan once nerelisin sorusu sorulmadigi zaman insanlar bunlari astigi zamam cozulur.

• birçok Kürt arkadaşım var ama kimseyi sınıflandırmadım. hatta kardeş diye geçiniriz yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmez. bunlar cahil düşünceler, sen ırka takılmışsın hala mezhep olarak da kız vermeyen zihniyetler var.

• türk, kürt,alevi,laz hiç farketmez yeterki insan olsun benim için önemli olan bu.

• örümcek kafalılar oldukça bunlar devam eder. yaşasın halkın kardeşliği. insanlar 2 ye ayrılır ve geri birleşir. buna inanırım buna göre yaşarım.

• kesinlikle katılıyorum sadece kürt türk değil alevi sünni oralı buralı diye insanlara ayrım yapıyorlar bir insanı bilmeden tanımadan yorum yapmak yanlıştır onun içini bilemezsin yüzde 80 böyle demek yanlış maraşlı böyledir şuralı böyledir demek mesela önemli olan İNSAN olmaktır... ŞEREFLE BİTİRİLMESİ GEREKEN EN BÜYÜK VAZİFE; HAYATTIR..

• Bir çok kürt arkadaşım var ben Türk'üm ama Türk arkadaşlarımdan daha iyiler , genelleme yapmak bizim toplumumuzu tüketiyor.

• önyargıymış.

• Ben kürt üm kimse bana kötü gözle bakmıyor. Özgüven meselesi.

• Helal.

• Benim de en iyi arkadaşlarımdan biri kürt aynen dediğin gibi.

• sevmiyorum sevmicem

• Kürt değilim. Kürtler ezilmiş, dışlanmış, dili kültürü yasaklanmış, sürgün edilmiş, kitlesel katliama uğramış, çok acı çekmiş bir toplum olarak yıllardır var olmaya çalışıyor. Babaları anneleri mağaralarda fare zehriyle, savaş uçaklarından atılan bombalarla, dere kenarlarına kurulmuş mitralyözlerle öldürülmüş insanlar bunlar. Sırf kendi dilinde konuştuğu için dayak yiyen, linç edilen, öldürülen insanlar... İkide bir hoşgörü edebiyatı yapıyoruz, teori bol ama pratik sıfır. Irkçılığın ve ayrımcılığın en yüksek olduğu ülkelerden biriyiz. Kürtlere, Yahudilere, Avrupalılara, Ermenilere, eşcinsellere, Alevilere, zencilere, kadınlara, liselilere, Fenerlilere GS'lilere Beşiktaşlılara, herkese düşmanız, helal olsun diyorum. Sevgi yumağı

• kürtlerin gercekten iyi insanlar olduklarını düsünüyorum ancak kırsal kesimde olan halk kandırılmaya müsait zira bölegede feodalite var herseyden önce bu feodalitenin yıkılıp toprak reformunun gercekleştirilmesi gerekli( torak reformunun neoldugunu bilmeye armut gibi atlamasın)

• ben bir kürt olarak yazıyorum hepimiz kardeşiz aynı ekmeği bölüşüp aynı tasta bardakta yiyip içiyoruz, bunu çekemeyen dış güçlerin oyunu türkiyenin düşmanları yıllardır neden ilerleyemiyoruz hep iç savaş hep terör bunu hiç sordunuzmu kendinize neden kavga ediyoruz diye bu pkk olayı bir kürt savunması değil dış güçlerin kullandığı taşeron türkiyenin huzurunu bozmak iç savasa sürüklemek geişmesini engellemek. şunuda altını çizerek söylüyorum ezilmiş asimile edilmiş bir kürt hlkı var yok değil var bir kürt dili var.önceki hükümetlerin acizliği kürtleri dışlaması ateşi körüklemiştir zamanında bu zulüm olmasaydı bu halkı görmezden gelinmeseydi bugün binlerce kardeşimiz şehit olmayacak huzurlu bir ortam olacaktı. ve şimdi bize düşen bu birliği sağlamak bir birimizi dışlamamak heğimiz müslümanız kardeşiz aynı toprağın aynı savaşarak kazanılmış bir bayrağın atında yaşıyoruz bunu bölmeye izin vermeyelim

• Kürtlerin haksızlığa uğradığı düşünmüyorum. Benim en yakın arkadaşlarımın neredeyse yarısı da Kürttür ki Kürtler bu yaşanılandan memnun değiller zaten. Ayrıca bugün bankaya gittiğin zaman " Sen Şırnaklısın, geç sıranın en arkasına " diye bir adaletsizlik ya da " sizin seçimlerde oy kullanma hakkınız yok vs. " gibi bir laf duydunuz mu ? Herkesin hakları eşittir ama bunu saptırıyorlar işte. Mesele Kürt meselesi değil, o sadece bir bahane. Ön yargılı olmamalıyız . Kürtler olmasaydı kafir memleketler bu ülkeyi karıştırmak için bir başka etken bulurlardı. Sünni-Alevi çatışması, sağ-sol çatışması ki tarihte de oldu zaten bunlar. Hangi atı oynayacaklarını iyi biliyor bu kafir ülkeler ! ..

• türk-kürt olarak değilde mantalite olarak konuşuyorum

ideal bir gelişmiş ülkede azınlıklara özgür bir yaşam hakkı verilmeli, ama özel tavizler asla verilmemeli.

türkiyede gördüğüm sorun ise, zamanında kişisel özgür yaşam hakları engellemiş,

etki tepki olarak terör bölgede destek bulmuş ve güçlenmiş

yöneticiler de durumu kontrol etmek için yavaş yavaş özel tavizler vermeye başlamış (pkklıların sınırda karsılanıp orada ayaküstü mahkeme kurulması en bariz örnegi)

iki tarafında kaybedeceği bir kör dövüşü

tavizlerin verilmesi ileride kayıpların artmasından başka bir şeye yaramaz

uzaktan bakmaya çalışınca böyle görüyorum durumu

• asırlardır birlikte yaşamış iki toplum. hatta iki ayrı toplum da diyemiyorum. ben türkü ve kürdü bir görüyorum. bunların hepsi amerikanın ucuz oyunları. bunlara kanmayalım. benim çok iyi arkadaşlarım var çoğu kürt. bi kere bile bi kötülük görmedim. öyleymiş gibi gsterilmeye çalışıyolar. bizi bölmek için yapıyolar. kürtler hakkında ne düşüncem olabilir benim. normal insan işte. hepimiz bu ülkede birarada yaşıyoruz. burayı biliyoruz. aynı ortak tarihi geçmişe sahibiz.

• İsteyen dağa çıkar isteyen gider dağdakini vurur. Kim ne yaparsa kendine yapar.

• Türkiye'deki tüm kirli işleri yaptıkları gerçeğini göz önünde bulundurursak pekte pozitif yaklaştığım söylenemez. Diğer arkadaşların çoğu olumlu cevap yazmış. Tabi ki içlerinde istisnalar var. Fakat istisnalar kaideyi bozmaz. Yani burada yüzde önemli.

• Kürtlerin benim için TÜRKlerden bir farkı var o da terörü ve teröristleri destekleme ihtimalleri. Eğer bir Kürt vatandaşım pkkyı ya da bdpyi destekliyorsa o benim için düşmandır. Ben nefret ettim mi tam ederim; ama dostluğumdan da şüphe duyulmaz. bdp ya da pkkyi desktelemediği, kendini Türkiye Cumhuriyeti'nin bir Kürt Vatandaşı olarak saydığı, gördüğü sürece benim ona saygım sonsuzdur. Müslümansa din kardeşimdir.

Kürt=pkk hatalı bir tezdir. pkknin içinde Türk de var, Kürt de var, Arap da var... Ülkemün sınırlarını bozmaya, huzurunu kaçırmaya, asayişini bozmaya teşebbüs eden hain(ler)hangi milleten olursa olsun kimse o benim düşmanımdır..

• kürdü turku lazı cerkesı alevı sunnı hrıstıyan fark etmez ınsanları dını ırkıyla kıyaslamak yanlıs once ınsan olacak saygı duyacak uc gunluk dunya kıme kalacak sankı amaaa ış vatanı bolmekse ıste o zaman işler degısır

• bölücü terör örgütünü sevmeyen, türkiyeyi ve türkleri seven iyi niyetlilerle hiçbir sorunum yok kardeşimizdir

• Kurtlerden iyi olan tanıdıklarımda var kötü olanda birde yan dükkanda çalışan bir kurt var hergün taktir ediyorum adamı..

Gelelim konuya bu pkk iyice azitti idam geri gelmeli benim fikrim çünkü idam kaldığından beri suç oranı yükseldi caydırıcı bir ceza olmadığından çoğu kişi öbür tarafı düşünmediginden burda ne yapsam yanıma kar diyor bakmayın abdye orda idamdan daha kötü iskenceler yapıyorlar

• Kürtlerle mümkünse hiç görüşmemeye yanlarında bulunmamaya dolaştıkları yerlerde dolanmamaya özen gösteririrm.Irkçılık olarak görebilirsiniz ama içlerinden bir iki tanesi çıkıp ters ters konuşuyor sonra daha kötü şeyler oluyor o yüzden kürtlerle konuşmam.Belki hepsi kötü değildir iyi niyetlileri vardır ama kötü olanları iyilerden daha fazla

• ben bu tip ırkcılık ayrımına karşıyıp.islamda ırkcılık yoktur.hiç kimse allaha dilekce verip,ben türk,kürt veya laz olacağım dememiştir.bizler şükretmeliyizki müslüman bir ülkede müslüman bir ana babadan dünyaya gelmişiz bu bizim için büyük bir nimettir ve şükretmeliyiz.ayrıca kuranı kerimde allah (cc)şüyle buyurur''ben sizi bir birinizi tanıyasınız diye ırklara ayırdım''yani üstünlük takvadadır.aynı kitaba,allaha ve peygambere inanıyoruz,bölünmeye ve parçalanmaya gerek yok bu topraklar herkese yeter artar bile sonuçda bir beyaz kefenle toprağa gömüleceğiz oradada bizlere sen tüerksün veya kürtsün diya ayrı bir muamele yapılmayacaktır.herkese adil davranılacak ve herkes yapyıklarının hesabını verecektir.allah bizlere merhametiyle muamele etsin..

• bir marksist olarak ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı demek isterdim çünkü hiç bir ülke devlet -burjuva devlet diyelim sınıfsal olarak kimseyi baskılamamalı bence rusyada da böyle oldu neyse özetle evet özerklik demek isterdim ama asıl soru şu marksist açıdan kürtler ulus mu

ulus için ülkü birliği gereklidir ama kürtlerde ülkü birliği yok ki ayrıca marksist açıdan emperyalizme karşı olmamız gerekiyor ama somut analiz yaparsak şuan kürtler emperyalizmin maşası durumunda ve özerklik doğru değil ayrıca kürt geçmişi anlamında türkmenleri kovmak gibi söylentiler duydum ama bu durumda geçmiş önemli değil ha hiç mi değil önemli yani eskiden kürtler yoktu o toğraklarda sonradan siyasi amaçlarla oraya getirildiler

Sana en koyu marksist düşüncelerimi açıkladım dışarıda açıklamam ha değerimi bil

( yoksa adamı karambole alırlar hahah :D )

• Ulus için ülkü değil, ırk birliği gerekir. Söylediğiniz tez Lenin'e dolayısıyla Leninizme aittir. Kürtler ise şu an için bunu ulusalcılık açısından yorumlamaktadır.

• hah bir eğlencelik daha.. 'atatürk fotosu koymuş'muş da, filan.. bence sen kendine 'Kürt' de deme, başka bişey bul.. 'kürt asıllı' filan..

'Aslını inkâr eden bizden değildir'..

• hitleri seviyorum !

• Hasssktr diyorum

• kürt kardeşlerimiz şunu bilsinler ki; bu ülkenin tek bir bayrağı vardır, konumu ve sınırları nettir, hiçbir şekilde bölünemez ve değiştirilemez. yani eğer böyle düşünen kürt arkadaşlarımız varsa o işi unutsun bir zahmet. sen bu ülkede yaşıyosan eğer bu ülkenin dilini konuşucaksın. kürtlerin amerika'nın kışkırtmasıyla gaza geldikleri kanaatindeyim bu bir gerçek, gerçi osmanlı zamanında da ayak işlerine baktırıyoduk bu kardeşlerimizi. leyla zana çıkmış türk bayrağını beğenmiyorum diyebiliyor, eğer bu noktaya gelindiyse bişeyler yapılmalı. kan dökülmeden devrim olmaz lenin söylemiş bunu (eğer içinizde solcu kürtler varsa) ha devrim mi yapmak istiyosun? toprak mı istiyosun? gel buyur, alabiliyosan al. bu vatanın toprakları şehit kanıyla sulanmıştır ve şehitler üzerine kurulmuştur bunu kimse inkar edemez. ve ayrıca, savaş bir gerçektir maalesef. ve sen bişeyi istiyosan ya savaşarak alırsın yada bazı şeylere razı olup işine gücüne bakarsın. bugün kürdistan kurulsa hangi kürt gider yeni vatanına? keriz mi niye gitsin? burda para kazanıyo çünkü, eğer sen mama yediğin kaba pislersen birileri de gelir senin o cahil ve ufak aklını tık diye alır. uyumlu kürtlerle bir problemimiz yok çünkü zaten bazı şeylerin farkında olan mantıklı bir insan bunları dert etmez işine gücüne bakar. tarih kitaplarını açıp bakın, türklerin kaç tane imparatorluk ve devlet yıkıp kurduklarına bakın. bu sonuncusunda çok şehit verdik hey onbeşli diye bir ağıtı bir türküyü boşuna yaratmamış bu millet. uzun lafın kısası uyumsuz kürt arkadaşlarımız varsa bir zahmet meydanlarda da görmek isteriz onları, lenin demiş ya kansız devrim olmaz, işte kan dökülmeden toprak alınamıyo maalesef, en azından bu ülkede böyle. herkes yerini bilsin ve akıllı olsun.

• bu sorular sorulduğu sürece değişen bir şey olmuyacak ama hatırlatıyım HERKES insan ...:

Birde bu ülkedeki insanların bir yabancı sevdalığı var iken kendi ülkesindeki kardeşlerine karşı bir nefreti oluşmuş durumda , beyin bedava...

• Ben aşırı ırkçıyım özellikle israil vatandaşı olan yahudilerden (amerikan vatandaşı olanlar falan iyi aslında) ve slavların bir kısmından tiksiniyorum bu bi kısmında "çek" ler baş sırada ama kürtleri severim işin içine pkk yı karıştırmayın, görüyoruz pkk da sadece kürtler yok adı " Partiya Karkerên Kurdistan" diye sadece kürtlerden oluştuğunu söyleyemezsiniz...

• ben yazmıyorum yazarsam kavga cıkar

• ben toptan ırkçılığa karşıyım, türkü kürdü olmaz bu işin

• saygısızlık yapmıyorum sevmiyorum

• onlarda seni sevmiyordur

bunda da sorun yoktur ..kimse kimseyi sevmek zorunda değil zaten..

Nefrete dönüşmesinde

• hahahayt...insanlık bilincini bulundurmadıktan sonra türk olsa ne yazar ki?

• kardeşimizdir onlar..

• En iyi cevaptır.

• Irkçı türklerin kürtleri cephesine alarak ve kürtlerinde karşı cephe yaratarak çok yakında kuracakları kürdistan devletidir İlerde milliyetçiler analarına kına yakar.

• tutanlara sormak lazım. bilinçli olmalı herkes. duygusal değil mantıklı düşünmeliyiz. böylece yanlış karar vermekten uzak dururuz. insanları meslek gruplarını bir düşüncenin altına sokup değerlendirmek yanlış olur. kesinlikle hemde. her bireyin kendine has farklılıkları olduğu aşikardır.

• çünkü bu durumu onlar bu hale getiriyorlar.

• yazdığından bir şey anlamadım.

• Bit kucuk cocuk bile bende hataliyim o suclu tek degil anne derken bu ulken bu zihniyet

• aslında bu ayrımı destekleyen kürtlerin kendileri,hiçbir önyargım olmamasına rağmen onların türkleri ayrı görme niyetleri bunu destekliyor,her kürt pkk lıdır anlamında değil söylediklerim,farklı bir milletmişiz görüntüsünden bahsediyorum...

• tekrar ediyorum asıl ayrımcılığı yapanlar kürtlerin kendileri,provakosyonlara gelerek sürekli türk milletinden ayrılma çabalarını kimse gözardı edemez,evliliklerini kendi içlerinde yapma gayretleri mümkün olduğunca içlerine türk sokmama isteklerini hepimizin bildiği aşikar...

• ne yapsınlar? ortada o kadar ayrımcılık varken pollyana cılık mı oynasınlar?

• Yo turk kurt kardestir benim icin. Herkez allahin parcasi

• Öncekileri Göster
  • Aklı başında adam böyle bir nefret içinde olmaz.

sempatizan olan %5 lik bir gurup.Bütün bunların tamamına karşı olan hepsini aynı kefeye koyan bir %5 lik gurup daha var.

İşte bu iki gurup bütün %90 lık gurubun fikirlerini yönlendirebiliyor.Mesele bu...

• Bu Konu Bitmez Konu Kapansın Bnce :) İnsan Olan Her Yerde İnsan '' Sadece Cahillik Dogudakilerin Yaptıgı . Türkiyeyi Aldın Götüne mi sokcan arkadaş Kndi Kürt Vatandaşlarını öldürcek başk bişey değil . :D ( Ha Bu Arada Okadar Kolay Deil Tc Yi Almak )

• sktirin lan neden cıkcanız sizin aptallıgınız hep ögretmenlerin öldürün sonra cahil kaldık diyin .

• senin gibilerin bu zihniyeti olmazsa kimse dağa çıkmazdı, evet sizler böldürdünüz bu ülkeyi ve dağa çıkarttınız insanları. o dağa çıkanlar marslı değil bizim gibi T.C vatandaşları. bir kere insan sorar kendine tamam suçlular ama neden dağa çıkıyorlar?

• Hic saygili konusmuosun. Kurtler turkiyenin cogu ticatet ve sanatcilarini ve daha bircok yonden turkiyeyi turkiye yapiyor. Bugun bunlar saklamsa bile bu oyle. Kurtler artik turkiyeyi cok tan gecmisler sadece hak istiyorlae oysaki elin turisti russiyadan gelince kimse ona karismiyor sen russun demiyor. Kurtler okdr magdur iken okdr irkciliga ayrimciliga goyus germisken sen kalkip burda yok alamazlar bizim ulkemizi diyipde vatan sever gorunmuosun gozumde. Benim sorum sudu her kurt pkkli degil

• Benim 5 yıllık kız arkadaşım var öncelikle belirteyim.Konyadaydım.lisede tanıştım üniversiteyi ben kazandım o kazanamadı ertesi sene benden daha fazla puan aldı yanıma geldi oda eğitimde.kız diyarbakırlı ama ömrü billah görmemiş diyarbakırı.ben egeliyim fakat birkaç defa g.doğu ya gitme şansı buldum

Lafı dolandırmayacağım çevremle ve ailemle çok tartıştım fakat şu an herkez sustu.çünkü bu kız pkk dan nefret ediyor çok saf ve temiz kürt bile değil zaza.kürtçe bilmiyor daha ama insanlarımız cahil ve acımasız yargıcı.bilgi sahibi olmadan fikir sahibi.Okul bitince evlencem olursam akedemisyen olacağım olmazsa öğretmen olucaz ikimiz ve uzaklara gideceğiz.İnsanlar umrumda değil:))

• ya anlamadığım kürt değil zaza diyorsun .. dostum o yanındaki insan sadece bunu bilmen yeterli gersii önemlimi ?

• evet sanırım:)

• Afferim size cocuklarinizi bu zihniyete buyutmek bile hos degil:)

• Tanımadıkları için.

Evet cevap aynen byle. Tanımadıkları için kötülüyorlar.

Ben öğrenciyken ev arkadaşımın ilk tanıştığı, tanıdığı kürt bendim. Ve nitekim benle tanıştıktan sonra düşünceleri çok değişti.

İnsanlar daima inanmak istediklerine inanır, kendi doğrularını seçer. Öte yandan toplum daima bişeyleri eleştirmek zorundadır ki toplum olarak kalsın. Ortak noktalar birleştirir insanları düşünki aşk bile böyledir. Hiç bir ortak noktanın olmadığı birinden en fazla anlık hoşlanırsın, ama aşık olamazsın. Toplum da aynen bunu yapar. Kendisine ortak noktalar belirler. Aslında bu konu üzerine sana saatlerce açıklama yapabilirim ama kafanı şişirmek istemem bu saatte. Neyse yine de konuşmak istersen buralardayım. İyi geceler.

• prejudice , but I also have a weakness against you.

• bence kurtlerı ppk lı gozunle bakılmasının sebebı kurtlerdekı karakterıstık ozellıkler bızım ınsanımız gıbı sıcak kanlı degıller en ufak bısıde taskınlık cıkartıyorlar acımasızlar

• ya kardeşim ne alaka ... görende içinde yaşamışsın.. dışarıdan bakılınca her şeyi öyle görürsün ..bir de içine gir bir zahmet ..

• sana yazik

• Birak ya yazik

• Öncekileri Göster
  • öyle düşünenlerin kötü niyetli olduğunu düşünüyorum... ayrıca çok pis bi düşünce

• birini söyleyip birini söylemezsek yanlış olur..evet kürtlere karşı ön yargı var.yanlış mı? yanlış..ama emin ol kürtlerde türklere karşı ön yargı misliyle var.nefret eken nefret biçer

isim vermek doğru olmaz ama özellikle 4-5 ilde pkk sempatizanı olmayan vatandaş sayısı çok azdır.

• bak sende yaptın aynı şeyi türkler her kürdü pkk lı olarak kabul ediyo diyosun burda bazı şeyleri ayırmak lazım birkaç aşırıcı cahilin düşüncesini bütün millete maledemezsin birde hiçbir türk bebek ölsün demez türklerin tarihinde kadına ve çocuğa silah sallamak yok bu düşünce kimlerde var herkes biliyo hatta birsürü örnek var ermenilerin pkk nın yaptığı kahpeliklerle ilgili.

• isminizide yazsaydınız daha anlatıcı olurdu

• Elbete ama cogu oyle. Ben haylen turkiye gelince ismim dolayi bircok insandan pkkli sin dalgasi aliyorum

• çünkü kürt gibi giyinip kürtleri kullanarak mücadele veriyorlar. ve siyasetçilerden biri çıkıpta hani doğuda sanayi hamlesi - neden doğuya yatırım yapılmıyor - neden doğuya teşvik verilmiyor demiyor aksine bölünmek istiyor. bu da onları kürt kisvesini kullanan pkklılarla aynı safta gibi görünmesine sebep oluyor. işleri güçleri bitmiş apoyu kurtarma mücadelesi veriyorlar. artan göçü hesaba katan yok.

• Pkkanin kurtlere bir ozur borcunun oldunu dusunuyorum. Kurtlerin hepsini pkkli ilan ettikleri icin

• Onlar cahal cahalll, Türkler böyle kürtlere kin besliyorya bazı cahiller bi Kürt olasım geliyor ki gidip kürtçe öğrenmek sürekli kürtçe konuşmak geliyor içimden öyle insanlara karşı...

Cahillikten başka birşey değil onların yaptıkları.

• O pkklıların içinde Türkte var Kürtte var. eğer bu ülkede kürtler de yaşıyorsa çoğunluk varsa gereken hakkı onlarada tanıyacaksın. o hakta son yıllarda yapıyor zaten, eskiye nazaran daha durgun. ama bitecek inşallah. Dediğim gibi Türkler kürtleri kötüler istemezse onlarda dağa çıkar buda hiç hoş değildir.

• Yani bir bebeyin kurt ise olmesini isteyen insanlar var. Birak turk kurt savasini insanin ici sizlar. Kurtler cok magdurdu ve haylende oyle. Ben pkkya karsiyim , daga cikip kan dokmek yerine sokaklarda veya baska yollarla seslerini duydurmak iyi bir yontem olurdu cubku sonucta herkezin kendi hakini savunma haki vardir..

• Cogu baristan yana oldugu icin 30000 Asker Şehit oldu.otobuslere molotof atildi.bir genc kiz can verdi.Daha saymaya gerek yok sanirim.Demekki Ameridaki Siyahi insanlarin ugradi haksizliga ugrasalar ne yaparlardi.Sen hangi disco yada bar kapisinda kler ve kopekler giremez yazisini okudun.Siyahi insanlar bunlari defalarca okudu.

• kimin ne dusundugu umrumda degil en iyisi diye dusundugum bile devlet dusmani cikti.madem klerin terorle alakasi yok.bu orgutu bizmi kurduk

• Kurt ve pkklilar bir tutulamaz! Ben nasil her turku bir tutmuyorsam , karsima bir turkun cikip hepiniz aynisiniz ve bu boyledir demesi nekdr dogru

• Aynı şey diğer ırk içinde geçerli ben bugüne kadar normal birinin (hem kürt türk farketmez) çıkıpta laf attığını görmedim diğerine...

Hatta üniversitede en iyi arkadaşlarımdan birinin diğer ırktan olduğunu çok rahat söyleyebilirim...

İnsanları kutuplaştırma son günlerde iyice arttı ve bu internet üzerinde bu şekilde sürekli gündemde tutuluyor...

• Aynen oysaki ermeniler ve diger irklar bukdr gundem degiler. Ortada cok basot bir inatlasma var. Turk kurt sorunu zaten basli basina bir tartisma ama pkklilar ve kurtler bir tutulmasi cok acimasiz.

• Şimdi düşünürsek PKK'nın büyük bölümü ermeni zaten.PKK deyince akla kürtler gelmez.Siyaseti bilen arkadaşların aklına gelmez yani.Kürdün bir apocusu vardır ondan korkmak lazım ki kürdün apocusu ölsün.Yaşamasın.Ne kadar kürt arkadaşım var sayısını bilmiyorum.Hepside on numara çocuklar.Tekrar tekrar söylüyorum.PKK'nın büyük bölümü ermenidir.Kürt yok demiyorum.Kürtte var ama çoğunluk ermenidir.Ve sözümü burda bitirirken size bir söz söylemek istiyorum;

-TÜRK KÜRT KARDEŞTİR,PKK KALLEŞTİR !

• Elbete ama reality ise turkiyede kurt cocuklara annen baban teroristmi diye hitap ediyorlar. Her kurt pkkli savunmuyor bunun boyle gorunmesi cok rahatsiz edici. Mesela tuncelide kurtler var ama cogu aponun yolunda degil. Zazaca konusuyorlar ama haylen teroristlerin pkklilarin gozdesi ordan gelenler pkkli diye bir zihniyet var. Ama elbete turk kurt kardestir

• Eyvallah sağolasın.

• On numara dedin. +1

• Abarttığını düşünüyorum ama o insanların akıllarda öyle kallmaması için tek bir neden söle

• Askerlerin coguda kurt. Neyse bu konusma baska boyuta kaciyor

• Her kürt değil çoğu diyelim. Bu ülkede sana bana damga kurulucak değil ya onlara vurulucak tabi onları kendi askerleri görüyolar. O zaman gelsin o büyük sanatçıda bizim sınırlarımızda 2 gün nöbet tutsun sonra sölesin fikirlerini

• Kurt nufusu gun gectikce buyuyor. Her kurt pkkli degildir. Buyuk sanatci siwan perver bile pkklilarin kurt halkinin oyle gosterdiyi icin bize ozur borclu olduklarini savunurken , nedir bu her kurde pkkli damgasi

• Sana tamamen katılıyorum. Özellikle diyarbakırda yaşadığım için. Bu ortamı biliyorum..

• Evet. Bitmeli artık..

• Off:( bitsin artik

• Cahillikten.

• Böyle bir kavram yoktur,insan diye bir kavram vardır ki bu da tek bir kavramdır bana göre... Şunun şurasında ortalama 65 yıllık bir hayat yaşayan yurdum insanını bir de saçma sapan kavramların içine çekmek suretiyle dış güclerin oyununa getirmek + olarak kendi yurdunda ki insana eğitim ve yaşama hakkı verememenin bileşimiyle gelinen noktadır...

İnsan sevince güzeldir...

Canım Kürt böreği istedi :)

• insan yada birey gözüyle bakıyorum. Ama genelleme yapmak gerekirse toplumun büyük çoğunlugu cahil insanlardan oluşuyor. Tabii bunda uygulanamayan politika ve poltikacıların sucu büyük. Zamanında bölgede toprak reformu yapıp feodal yapıyı zorla kırmadıkları için (sanırım böyle oy alması daha kolaydı) bugün bir çok sorunu beraberce yaşıyoruz.

• kürt olmak en az türk olmak kadar doğal bişey, bizim sorunumuz kürtlerle değil ama medya bunu kürt türk ayrımı olarak bizi birbirimize kırdırmaya calısıyor, esas sorunumuz pkk terör örgütüdür kaldıki bunun içinde de farklı yapılanmalarda var , hizbullah vs. gibi. biz güçlü devlet olsaydık elimize geçen en buyuk fırsat olan mavi marmara olayında israile savaş açarak büyük bir yıkım gerçekleştirebilir pkk yıda yok edebilirdik, iç savaş korkusundan yapamadık ama içimizdeki hayinlerde zaten bilinmektedirler.

• sözüm kürtlere değil vatan haini ve pkk yı destekleyenlere onlar tam bir ö.ç gerisi ile ilgili bir sorun olmaz zaten

• her milletin iyisi kötüsü var...ama..kürtlerinde kendini böyle kullandırmamması gerek..pkk ya karşı...bizim hakkımızı savunmuyolar diye...bi gösteri..bi dayanışma...büyük.tepki göstermiyolar...koyun misali...devletinde tabi suçu var..ihmal edilmiş...ideoloji uğruna çok ...aksatılmış...ama...şu anki ortamı ..akıl mantıkla çözüme kavuşturabilcek bi ortamı bile değerlendiremiyolar...mantıklı talepleri yerine geliceği kanısındayı m...ama..özerklik gibi...bölünme amaçlı yaklaşımlar sonuçsuz...kalı...çok kolay kullanılan bi halk...bdp gibi...sadece kendi çıkarlarını düşünen halkı umrunda olmayan kişilerce temsil edilmeler yazık...bodrumda...karıyla kızla gezsinler sonra halkçı söylemller yapsınlar diyarbakır...hakkaride...

• türkiye de laz, çingene, boşnak, alevi, sunni, kürt, türk, ingiliz, fransız, rus, ermeni, azeri, gürcü, arap, afrikalı, tatar, balkan, rum, arnavut... yaşıyor. hepimiz farklıyız evet. kimse kimseden üstünlüğü yok. hepimiz ana yasada türküz. bence türkiyeli olmalı. neyse herkes konuşma, giyiminde, başkasının özgürlüğüne karışmayacaksa her şeyi yapmalıdır

• Kürtlere bakış açım şuan ki devletin bakış açısıyla aynı değil kürt kardeşlerimiz bölgede ikinci insan muamelesi görüyor

• kürtler bizim öz kardeşlerimizdir. ben pkklı itlerin kürt olabileceklerini düşünmüyorum. onlar en fazla kürtleri öldürmüşlerdir.

• hepimiz türkiye cumhuriyeti ağacının dallarıyız

• Kürtler aslından Japonlardan gelmektedir, japonlar karatede hayt huyt derken birgün biri yanlışlıkla Kürt demiş sonra hakem kararıyla onun aşireti Anadolu'ya sürgün edilmiştir. Japonlar da Vikinglilerden, Vikingliler Türkler'den hepsi Araplardan Araplar da uzaydan gelmiş olabilir. Olmayabilir de...

• sen birdaha yorum falan yapma..

• Kıssadan hisse tüm halklar kardeştir

• benim kurtlerle bir problemim yok, ama bazılarının benimle ciddi problemleri var. çok alıngansınız bi kere. hemen her türlü olayı türk-kürt ayrımı noktasına getiriyorsunuz. içten içe de bi apo sevgisi var. genelde böyle kavga durumlarında ortaya çıkıyor. hep bi eziklik var üzerinizde, herşey dokunuyor yani. ben türk e laza çerkeze vs hepsine aynı davranıyorum ama bitek kürtlere dokunuyor. Hepsine değil tabi, ama o dokunmayanlar da zaten şehir hayatında en az 2 kuşaktır olanlar. Doğuda yetişip gelenler böyle değil. Yani saf kürt olarak yetişenler, eğer çok inançlı müslüman değillerse bildiğin pkk lı oluyor. çünkü onu görüyor orda. Devlet her sene 30 milyar dolar zarar ediyor doğu illerinden. niye ediyor, sırf bu sorun çözülsün diye. Avrupalı ne yapar zarar ettiği yeri elinde tutar mı? Keser atar. Biz kürtleri global şirketlerin kucağına atmak istemiyoruz. Biz kürtlerle değil global şirketlerin o bölgedeki emelleriyle savaşıyoruz. Bugün asker ölme pahasına 100 kere teslim ol diyor. size bi garezimiz olsa bunu yapar mıyız? Kenan Evren size işkence etti diye suçlu Türk halkı mı?

• Kürt milliyetçiliği yapanlara ayar olurum, sık sık ben kürdüm diyenleride sevmem yani kürtse kürtlüğünü bilcek bu ülkenin her vatandaşı gibi kendi hayatına bakacak.Kürt milliyetçiliği yaptıkları zaman insanın acıyası gelmiyor hiç örneğin lazlar dese ki bizim dilimiz okullarda okutulsun o kadar karşı çıkmam ama kürtçe ye karşı çıkarım çünkü henüz kürtler o güveni kazanamadılar benim gözümde yani sanki bizi gammazlayabilcek bir potansiyel tehlike algılıyorum birçok kürtte

• türk milliyetçiliği olmasaydı turkiye diye bir ulke olmazdı zaten. turkiyeyi böler parçalar sömürebildikleri kadar sömürürlerdi. arkadaşın kastettiği durup dururken, hiç konuyla alakası yokken sürekli kürtlüğüne vurgu yapması bazılarının.

• Sen ne mutlu turkum demiyomusun yada ben turkum demiyomusun ? Al sana turk milliyetciligi

• Bir kere soru yanlış. Bu ülkede, insanları birbirine düşman ilan eden bir anlayış var. 100 yıldır var, hala da devam ediyor. Halkların birbirinden alıp vermeediği bir şey yok, devletlü ya da ekabir bizim çocuklarımızı birbirine düşürecek politikalar uyguluyor. Bunu da bir zümre adına yapıyor, sözde bizim adımıza. Örneğin köy boşaltmaları, kürtçe yer isimlerinin teker teker değiştirilmesi, bölgedeki dağlara taşlara "ne mutlu türküm" diye yazılması, bölgesel ekonominin desteklenmemesi, tarım alanlarının yasak bölge ilan edilmesi bütün bunlar kürtlerin yaşam alanların daraltıyor. işte maalesef başımızdaki insanlar, kendi çocuklarını amerikada okutup askerlik bile yaptırmazken, senin benim kardeşimi birbirine düşman edip savaşa zorluyor. Bu kin ve nefret tohumlarına izin vermemek lazım. özellikle medyanın bu konuda çok fazla etkisi oluyor. insanları resmen hedef gösteriyor. O yüzden siz ne derseniz deyin, cumuhuriyet kuruldu kurulalı kürtleri kötülemek adına her türlü hile ve toplum mühendisliği yapılmış. durum şimdiki hale dönüşmüştür. bayrakmış, şehitlikmiş bunun üzerinden siyaset yapmak her zaman için siyasilerin işine gelmiştir maalesef.

• efendim öncelikle şunun farkına varalım. biz doğarken bize etnik kökenimiz Şikayet Et

sorulmadı... ve bu yüzden insanları etnik kökenlerine göre sınıflandırmak çok saçma.

• Irkçılık kötü bir şey diyeceğim fakat ülkemizde kürtlerin sevilmemesinin tek nedeni beynimize sokulan kürdistan olayı.Onun dışında hepsi birer insan yani her milletten ve ırktan bir veya bir kaç çürük çıkar fakat bunun tamamına mal edilmesi çok saçma.Böyle düşünenleri de bir türlü anlayamıyorum

• efendim öncelikle şunun farkına varalım. biz doğarken bize etnik kökenimiz sorulmadı... ve bu yüzden insanları etnik kökenlerine göre sınıflandırmak çok saçma.

• bazı kürtler iyi huyludur bildiğim kadarıyla. hatta çok iyi insanlar çıkabiliyor. ama bildiğim kadarıyla da kolay kandırılabiliyorlar. biraz da cesaretleri az gibi bana öyle geliyo.

• aralarında yaşadım tek kelimeyle kürtler DEFOLSUN GİTSİNLER BU ULKEDEN.. medeniyet seviyesi 2 ye katlanır ulkenin

• Daha Fazla
Yükleniyor...