Kredi ve kredi kartı borcu ödeme sözü verilip ödenmezse ne olur?

Kredi ve kredi kartı borcu ödeme sözü verilip ödenmezse ne olur, 2- 3 aydır işsizim ödeme yapamadım geçen hafta bankadan arandım ödeme sözü verdim... Daha Fazla

En İyi Görüş

• Bizzat yaşadığım bir durum.. Ben de işten ayrıldığım için 4-5 ay ödeyememiştim.

Kredi kartı borcunu 2-3 ay ödeyemediysen, öncelikle kartın ya da kredi hesabın bloke olur.

2-3 ay sonrasında bankadan "borcunuz avukata devredilmiştir, ödemezseniz yasal işlem başlatılacaktır" şeklinde uyarı alırsın..

Bunun üzerine; Bankanın müşteri hizmetlerini arayıp " borcunun taksitlendirilmesini ve mümkünse 1-2 ay ertelenerek başlatılmasını" istersin.

Bana 1 ay sonrasında başlamak üzere 6 taksite bölmüşlerdi.

Ya da eve ihbarname gelirse; mahkemeye gider, hakime " asıl borcum budur ve bu kadar faiz gelmiştir fakat zaten çalışamadığım için ödeyemediğim borcumu, halen iş bulamadığımdan ödeme durumum yoktur. Mümkünse ertelenerek taksitlendirilmesini talep ediyor ve bu şekilde ödeyeceğime söz veriyorum" dersin.

Hakim genelde mağdurdan yana karar verir. Asıl borcunu "gününde ödemen şartıyla ( örn.her ayın 15i ) " taksitlendirir.

Eğer hakimin belirttiği tarihlerde ödemediysen, verdiğin söze itaatsizlikten cezan hapise dönüşebilir bir ihtimal..

Yani gözün korkmasın, bunun dışında öyle hapis filan yatmazsın.. İçin rahat olsun..