Dil kanseri diye birşey var mı?

Dil kanseri diye birşey var mı? Varsa nasıl bişey? Görünümü nasıl? Sebepleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Dilin kesilmesiyle sonuçlanabilir mi? Dilimizi sıklıkla ısırırsak, ya da dilimiyle oynarsak oluşabilir mi?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Dil Kanseri Nedir?Dil: Dil kaslardan yapılmış bir organdır. Ağız içindeki hareketli kısmına “corpus lingua“, sabit olan kısmına ise dil kökü denir. Dilin üst kısmına dil sırtı (dorsum lingua) denir. Dilde bulunan ve papilla adı verilen bazı yapılar tat duyusu ile ilgilidir. Bu yapılar ay­rıca gıdaların parçalanmasında mekanik et­ki sağlarlar. Dilin iç ve dış kasları vardır. İç­te olanlar; dil ucunu yukarıya kaldırır, dil ucunu aşağıya indirir, dili kalınlaştırır ve di­li yassılaştırır. Dışta olanlar ise dil yukarı ar­kaya çeker, dili yukarıya çeker, dili dışarıya kaçmasını engeller ve dili ar­kaya aşağıya çeker.Dil kanseri ise Dilde gelişen kötü huylu tümör­dür.Yaş: Genellikle ileri yaşlarda görülür.Cinsiyet: Erkeklerde kadınlara göre iki kat daha sık izlenir.Risk faktörleri: En önemli risk faktörü si­garadır. Sigara içenlerde içmeyenlere göre 6 kat daha fazla görülür. İçilen sigaranın miktarı ve süresi ile İlişkilidir. Gençlerde görülme sıklığı belirgin derecede artmakta­dır. Sigara dışında en önemli risk faktörü al­kol kullanımıdır. Ayrıca demir eksikliği, ba­zı vitamin eksiklikleri ve virüslerin dil kan­serinin gelişiminde rol oynadığı düşünül­mektedir. Bunların yanında uygunsuz diş protezleri de neden olabilir.Belirti ve bulgular:En sık belirtisi dil üze­rinde ağrısız krater tarzında yaradır. Bazen yara açılmadan dil İçinde sertlik veya ağrısız kitle şeklinde görülebilir. Dil üzerinde beyaz veya kırmızı renkli kabarık­lıklar zaman içinde kansere dönüşebilir. Boyunda şişlik önemli belirtilerdendir. Has­talık ilerledikçe ağrı, kanama, kulak ağrısı, yutma ve konuşma bozukluğu ortaya çıkar.Tanı:Kulak-burun-boğaz muayenesi yapı­lır. Dil üzerindeki yaradan veya kitleden bi­yopsi alınarak kanser tanısı konur. Bu iş­lem lokal veya genel anestezi altında yapı­labilir. Özellikle Manyetik Rezonans Gö­rüntüleme tekniği tümörün büyüklüğü ve yaygınlığı hakkında bilgi vericidir. Bilgisa­yarlı Tomografi de uygulanabilir. Kan test­leri tanı koydurucu değildir. Kanser tanısı konduktan sonra kanserin evrelemesi yani tümörün büyüklüğü ve nekadar yayıldığı ortaya konur. Evrelendirme en iyi tedavi şeklinin belirlenmesi ve hasta­lığın tedavi sonrası seyir ve sağ kalım açı­sından bilgi edinilmesi yönünden son dere­ce önemlidir. Evrelendirmede tümörün bü­yüklüğü, boyundaki lenf düğümlerine ve vücudun diğer organlarına yayılımına (metastaz) bakı­lır.Evre 1,2, 3, ve 4 olarak adlandırılır. Ev­re 1 en erken, evre 4 ise en ileri safhadır.

• tedavisini de yazayım mı?

• Öncekileri Göster
    • olur tabi ki :)) camiyi geç hemen sağda ;)

• bu ne ya...kopyala yapıştır mı?

Erkekler Ne Diyor 7

• hayır öyle birşey mümkün değildir.kanser üretilen hücrelerin beyinle olan bağını kopararak kendi başına bölünmesidir .ısırarak falan olması mümkün değil

• ya bu arada bu nerden çıktı bu soru sormana neden olan şey sürekli dilini ıssırman felanmı ?

• Babam daha yeni kanser tedavisi gördü. Ortopedik onkoloji denen eklem yerleri kanseriyle mücadele etti ve hala mücadele ediyor. Şükür doktoru çok ünlü biri ve babamın da bacağını kurtardı. 1 ayı aşkın süredir tedavi görüyor. Hala yürüyemedi. Vücudunda oluşan her türü şişlik için bence doktora gitmende fayda var. Kemikte bile kanser olur. Yüzde, kulakta tümör oluşabilir. İyi huylu yada kötü huylu olması çok önemli. Kötü huylusu hemen vücuda yayılabilir. En kötü türü anında öldüren pankreas ve kanla hızla yayılan akciğer kanserleridir. Şimdi sana ben bir doktorun sitesini versem orada üniversite öğrencilerine derslerde verilen ders notlarında tümörleri görsen miden kaldırmaz. En iyisi sen görmezden gel, moralin bozulabilir ve ben bizzat babam için hastaneye giderken gördüklerimden aktarayım: Hastanın birinin ayaklarına ayakkabı vurmuş ve ayakkabıdaki solvent kimyasallar tümör oluşumuna neden olmuş. Yani topuklarında kanser oluşmuş. O yüzden bende çıkmaz, başıma gelmez deyip de ihmal etme. Kanserin en iyi tedavisi erken teşhis.Şu zamanda herkesin özel sağlık sigortası yaptırıp, özel hastanelere gitmesini öneririm. O sağlık bakanlığında devrim yapmışlar falan yalan. Doktora gittiğinizde adam gibi ilgilenmiyorlar ve özel muayenehanelerinde bakabileceklerini söylüyorlar. Yani paranız varsa yaşayın, yoksa ölün diyorlar. O açından özel sağlık sigortası hepimize şart. Ben babamın tedavisi için 30 bin tl para harcadım, olmasa adamın bacağını keseceklerdi.İHMAL ETME HEMEN GİT derim.

• dil kanserini duydum en büyük sebebi de sigaraydı galiba.tedavisinin de olduğnu biliyorum..dili komple kesmezler canım en azından kanserli olan dokusunu alırlar...

• bir yerimizle cok oynayinca kanser olsaydik, tum erkekler penis kanseri olurdu

• çok mantıklı cidden :) acayip güldüm yaa :))

• haha ama 3 eksi yemisim :D

• Var sonucta kanser cürümedir, farkılılasmıs hücrelerin hızla coğalıp vücut hücrelerini yemesidir, her bölgede olur

• var abi var . mesala kezban kezban kızların erkek arkadaşlarına sürekli yaptırımlarda bulunmaları dil kanserine yakalandıklarına işarettir

Kızlar Ne Diyor 7

• evet dil kanseri diye bişey var. hatta ağız içi kanserleri içerisinde en sık görülen kanser türüdür.. ama ısırmayla ya da oynamayla alakası yok. tedavisi malign veya benign oluşuna göre değişir...

• link ya gerçekten böyle bişey mi ay ölüyorum

• evet böyle bir kanser vardır. bir akrabamızın dilinin orta kısmından yarısını kesmişlerdi ama sebepleri neler bilmiyorum.

• yara açarsan olabilir dil kanseri var bizim bi tanıdık ondan gitti kesmeyle tabiki yok olmuyo öyle saçma şey var mı? :)) ağızda dilde yaralar falan tümörlü yaraysa dil kanseri

• peki ne yapılıyor? radyoterapiyapıldığında saç gidiyor mu?

• yaz googleye çıksın doktorda diyilim ki ben buraya yazacağına oraya yazsaydın sana herşeyi anlatırdı

• bir insanın kendisi kanser edici özellik taşıyorsabelirtiler yanında ruhun daralması onunla konuşmak istememedil kanseride vardır heraldetedavi :kartal şutu

• dil kanseri diye bişi var da öyle ısırmayla oynamayla olusmaz.

• Dil Kanseri Nedir - Dil Kanseri Tedavisi - Dil Kanseri BelirtileriAğız bölgesinde meydana gelen beş kanserden biri dil kanseri olmaktadır İnsanın vücudunda gerekli miktarda su bulunmadığı zamanlarda hastanın dili kuru ve kaplı bir hal almaktadırDil şişmiş, kızarmış veya beyazlaşmış, normalden daha pürtüksüz olabilir ve günden güne şekil değiştirebilirDil kanserinin tedavisine gelinceSelim olan tümörlerin büyük çoğunluğu cerrahî müdahale ile alınabilinmektedir Genellikle ameliyat X ışını veya radyum uygulamaları ile birlikte yapılmaktadır Bütün selim dil kanserleri tedavi edilebilinmektedir Erken teşhis edilen kanserler geniş ölçüde lokal kesip çıkarma usulüyle tedavi edilebilmektedirGenellikle, kanser bulunduğu zaman dilin bir kısmı bırakılır Ancak, kanser boğazdaki bezlere kadar yayıldığı taktirde dilde radikal bir kesinti gerekir O zaman boyundaki bezler belki tedavi olabilecektirDil kanserinde tedavi sadece cerrahî müdahale ile yapılmayabilir Bazı tür kanserler, özellikle dilin arka tarafında olanlar, radyum veya X ışınlarıyla daha iyi tedavi edilebilmektedirbiyopsinin zararı yokturErken teşhis edilenlerin yarıdan fazlası tam anlamıyla tedavi edilebilir Ancak, çok kez tedaviye geç başlanmaktadır ve kanser dilden başka yerlere sıçrayabilirüzülerek belirtmek gerekir ki; dil kanserleri, başta ve boyunda çıkan kanserler arasında en çok ölüme neden olan kanser türüdür

Yükleniyor...