• Sor
  • Bence

Biber dolması en kolay şekilde nasıl yapabilirim? Canım biber dolması istedi.

Kolay ve lezzetli bir şekilde nasıl biber dolması yapabilirim. Fırında mı yoksa tencerede mi kolay olur? Elimde yarım kilo dolmalık biber var canlar. Ne kadar iç ve nasıl hazırlamalıyım.

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Dolmalık biberde pirinç ve et eşit koyulduğunda oldukça lezzetli oluyor. Biberleri ağzına kadar doldurma ki pirinçler şişecek..Göz kararı yapıyorum genelde ama işte 2-3 top kıyma, rende domates, az bi' salça, soğan, maydanoz, tuz, kırmızı biber, karabiber, pirinç malzemeleri karıştır. Biberleri 1 parmak boşluk kalacak şekilde doldur tencerede nane ve salçayı yağda çevir biraz, diz dolmaları (dik bir şekilde), koy suyunu oldu bitti :)))) Afiyet olsun

• Çok teşekkür ederim. Tarifinize göre doldurdum. Ocakta sabırsızlıkla bekliyorum :))

• Öncekileri Göster
    • Harika oldu. Sadece hafif kimyonu fazla kaçırmışım. :). Teşekkürler.

• Wolfie kız canımı çektırdın bende dun yaptım dur bı gıdıp yıyeyım :) Yanındada patlıcan dolması yapmıstım

Kızlar Ne Diyor 5

• Bence illa ki biber dolması yapacaksan biberler kurutulmuş biber olsun öyle olmayınca tadı çıkmıyor, biber çok kalın oluyor ve de tadını tuzunu uçuruyor. Kurutulmuş biber al, belli bir yumuşaklığa gelene kadar haşla ama tam haşlama ha sadece içini doldurabileceğin ölçüde olssun...Dolma içine de gelince, kuru soğan, domatez, nane, maydonoz, sarımsak doğra, pirinçleri iki kez yıka, suyunu süzdükten sonra pirincin üzerine salça koyup doğradığın soğanla iyiiice soğanları ezerek salçayı pirince yedir. Sonra karabiber kimyon pul biber gibi baharatlarını da koy ve doğradığın diğer malzemeleri de ekle, ekşisini, tuzu azsa tuzunu ve tabi yağ koyacaksın. En önemlisi bir tane yumurta kır içine ve de nohut koy... İyice karıştırdıktan sonra haşladığın kuru biberleri doldur... Doldurduktan sonra dolmaların üzerini kapatacak şekilde ekşisi ve tuzu ayarlanmış suyu koy. Pişsin... Ayrıyeten tavada sarımsaklı nane yak ve dolma piştikten sonra üzerine dök. Bu da Arap usülü bir doolmadır. tadı harika oluyor. Yumurtaya alerjin yoksa ve nohut seviyorsan aklında bulunsun. Bu arada yumurta, pirinci toparlıyor, yoğun bir biçime getiriyor... Yapmışsındır şimdiye de kendi dolmanı, bu da dursun aklının bi köşesinde...:)

• Farkli tarlf icin tesekkur ederim. 10 taneden fazla yemisiimdir bugun :).

• :) Biz de yaptık bu gün yukardaki tariftekinin aynından :) Ben de çok severim, bıraksalar tencere biter de işte kapasite kaldırmaz :D:D

• Ben daha dün yaptım harika oldu fırında kolay olur mesela WOLFIE TARIFI VERMIS :)

• Yaptım ve aç aç bekliyorum pişmesini.

• biber dolması fırında olnca ii oluya ya canm cekti :(

• 250 gram kıymaya 1,5 çay bardağı pirinç ekle 1 soğan,2 domates rendele içine.Karabiber,nane,kırmızı toz biber,seversen pul biber ekle.Tuzu unutma.İçlerini doldurduğun dolma biberlerin ağzını domates dilimleriyle kapa.tencereye dikine yerleştir üzerini geçicek kadar su koy.Üzerine bir tabak kapa dolmalar dağılmasın.Kısık ateşte pişir.

• Kıymalı sevmiyorum. Biberleri yarısına kadar dolduracağım dimi. Kıymasız için ne kadar pirinç koymalıyım?

Erkekler Ne Diyor 4

• bir su bardağı pirinç,100 gr kıyma,salça,maydonuz,küçük bir sogan,sevdiğin baharatlardan ilave et,sarımsak,rende domatesharcı hazırla biberleri doldur fazla doldurma yalnız patlamasınlar.üzerlerine domates dilimle ve tencereye dik olarak yerleştir.üzerini kapatacak kadarda sıcak su ilave et ve kısık ateşte pişir

• Teşekkürler tarif için.

• adam ev hanımı

• iç hazırlayabiliyormusun?

• En zor kısmı zaten iç hazırlamak. Umarım tarif eden çıkar. Yoksa bir yerim şişecek.

• çok basit..yarım bağ maydanoz dere otunu,2 tane domatesi 1 tane soğanı rendele..kırık pirinç ile yarım çay bardağı kadar yağ ile karıştır.tuzunu arzu ettiğin kadar ekle.iç oldu gitti..fırında yapabileceğini sanmıyorum ama yinede yazalım.tencerede yarım saat pişsin.fırın kısmı 5 dakika kadar üstü kızarana kadar işte.

• Çok teşekkür ederim. Kulağa kolay geliyor.

• en iyi şekilde benim annem yapar sen yapamazsın üzgünüm

• Benim annemde harika yapar. Ama 1000 km uzakta. :((

• şansına küs benimki yanıbaşımda :P

• bnde bgn annemnkıne benzetmısım =)

Yükleniyor...