Türkiye'nin ekonomik durumu hakkında ne düşünüyosunuz?

Arkadaşlar şu anki ekonomik durum hakkında ne düşünüyorsunuz? İyi diyorsanız neden iyi, kötü diyorsanız neden kötü oldugunu verilerle söyler misiniz?

Şahsi fikrimi söylüyorum, cumhuriyetten bu yana en iyi durumda fakat yeterli degil. GSMH yükselişte, ithalat ihracat artışta, kişi başına düşen milli gelir yükselişte, asgari ücret yetersiz olmakla beraber en yüksek seviyede, emekli maaşları da aynen öyle, krizlere rağmen bankalar karda ve faiz oranları düşük. Benim şahsi fikrim bunlar, 4.sınıf maliye ögrencisiyim... Sizler de lütfen objektif olarak fikir sunar mısınız?

Güncellemeler:
fikri olan yok mu?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Dediklerin doğru, ekonomik açıdan büyüme söz konusu.

Derecelendirme şirketlerinin verdiği notumuzda B+ oldu. Yani spekülatif ama yatırım yapılabilir ülkeler arasında olduk. Gayrı safi milli hasıla rakamları olsun enflasyon rakamları olsun repo oranları vs. AB kriterlerinin oranlarında.

Fakat ben bu büyümelere karşın ülkemiz ekonomisinin iyi bir gidişatta olduğunu düşünmüyorum.

Birincisi GSMH arttı diyorsun ya. Kimler üzerinde arttı?

Şöyle bir durum var her krizin bir fırsatı vardır. Ekonomisi güçlü olmayan ülkelerde de (Türkiye gibi) kriz fakiri daha fakir, zengini daha zengin yapar. Türkiye'nin problemlerinden biri de ekonomiyi bir pasta olarak düşünürsek pastanın en büyük dilimleri belli kesmindir. Geri kalanı ise milyonlarca insan bölüşür. Sonra zengin olanın zenginliği 70 milyon insana bölünüri adına da kişi başına gelir arttı denir. Evet kağıt üzerinde artmıştır fakat mevcut duruma bakmak gerek diye düşünüyorum.

Ayrıca dediklerine ilaveten Başbakanımız 8 yılda Türkiye'ye Osmanlıdan bu yana döşenen karayollarından daha çok döşendiğinden bahsetti de her yerde, Osmalıdan bu yana olan dış borçlarının kaç katını sadece 8 yılda alındığından hiç bahsetmedi :)

Devletler açısından, borçlanmanın olduğu yerde gizli bir özerklik süreci de vardır. Bununda çok tehlikeli sonuçları olabilir.

Yani dediklerin doğru, matematiksek bilgilerdir ama mevcut durumu yansıtma açısından gerçeklik payı yok. Türkiye'nin ekonomisi, her an patlamaya hazır, kocaman bir pembe balondur.

Açıkçası ben 22 yaşındayım, ülkemi çok seviyorum ama bazen yaşanmaz hale getirebiliyorlar. Ve meslek sahibi olacağım bu ülkede, geleceğimden endişeleniyorum.

• @soran zengin ülkelerde geçerli değildir ama gelişmemiş ya da biz gibi yıllardır gelişmekte olan ülkelerde söz konusu.

@floral hocam dersteyken demişti aslında bir gün. işletme de bölümüm (:

• herzaman için geçerli degil ama genel yapı böyle

• " kriz fakiri daha fakir, zengini daha zengin yapar" hiç bu açıdan bakmamıştım, çok doğru :)

• Öncekileri Göster

Kızlar Ne Diyor 0

Erkekler Ne Diyor 7

• Veriler her zaman doğruyu söylemez.Enflasyon belirleyici unsurlar içinde toplumun çok fazla tükettiği ürünler yerine pinpon topunu koyarsanız,tabikide düşük çıkması muhtemeldir.

... Ekonomi güzel yada kötüdür, insan i haklar varmıdır ? yokmudur ? Sınıflar arası fark azalıyor mu ? çoğalıyor mu? Artık birisi şu kralı giydirsin !

• Allah var şimdi yalan söylemeyeyim. Durum bence iyi. Şu anda bize yeterince yansımıyor ama biraz daha sabredersek, kat kat artan GSMH'dan bizim payımıza düşen miktarın birazı cebimize girmeye başlar.

Bunun en güzel kanıtı, bizi AB'ye almayan ve aslında asla almayacak olanların önceliklerini sorgulamaya başlamış olmasıdır. Pişmanlar ama yine de üye olarak almayacaklar. Bir şekilde sömürme yollarını arama çabalarını arttıracaklar.

• büyüme gelişmekte olan bir ülke için normal seviyede, abartılacak bir durum yok, dünya ortalaması zaten % 4 civarında.

işsizlik büyümeye rağmen azalmıyor.

gelir dağılımı giderek bozuluyor, sosyal politikaların devreye girmesi gerekir.

cari açık çok yüksek boyutlarda ve bu durum sürdürülemez, yapısal önlemler alınmalı.

kamu kesimini yüksek borca rağmen durumu sürdürülebilir hale getirmesine rağmen, özel sektörün borcu ve hane halkının borcu çok yüksek seviyelere çıktı.

finans sektörü sağlam olmakla birlikte reel sektör göz ardı ediliyor.

• arkadaşlar enerji bakanın şöyle bir açıklaması olmuştu akaryakıtla ilgili olarak demiştiki bundan önceki senelerde ham petrolün varil fiyatıyla şimdiki fiyatları farklı dolar o zaman farklı şimdi farklı ve ekliyor diyorki yaptığı hesaplamalari eğer internetde bulabilirseniz açık açık belirtiyor en ince detayına kadar uygulanan vergi oranı 8 yıl öncekiyle aynı varil başına ödenen parayla dolar kurunu hesaba katarsanız hesap doğru çıkıyor bakın savunmuyorum fakat ortada hesap bunun aksini ispatınız varsa destekçinizim...

• 33 yaşındayım. Gördüğüm en iyi ekonomik süreç şu anda yaşadığım. Fakat hakkaniyetli bir vergi reformu olmadan bana biraz suni geliyor çünkü ülke üretiminden ziyade yabancı kaynağa bağımlılık var. Bu bağ zedelenirse toparlanmak güç olabilir.

Borç olayına çok fazla takılınıyor keza önemli olan borç / GSMH dengesi. Eskiden daha az borç vardı ama GSMH de azdı. 10 yıl önce ülkeden 10 milyar $ çıkınca kriz çıkıyordu, şimdi etkilemiyor. Bunu şöyle örnekleyebiliriz. 1000 TL parası olan adama 3000 TL borç gelince batar, ama 100000 TL parası olan adama 20000 TL borç. gelirse batmaz. ABD en borçlu ülke.

Ha bizim 100000 TL'miz varsa ne kadar sağlam konusu kritik. Onu da yukarıda izah ettim.

• Buyrunuz. İngiltere'de %375'miş :)

link

Bir diğer yanılgı da kredi kullanımı ile ilgili. Bir ara konut kredilerinin hacmini alıp "halkın bankalara borcu katlandı" diye ortalığı velveleye veriyorlardı.Borç yiğinin kamçısıdır atasözü olan bir ülkede buna itibar gösterilmesi enteresan :)

• Oradaki son durumu bilmiyorum. Benimki "yeni hükümet döneminde dış borça X'e katlandı" şeklindeki önermeler. Tek başına bir veri değil halbuki bu, merak ettim bakacağım.

• dediğin çok doğru. verdiğin örnekte borçları karşılaştırırsak çok büyük bir fark varmış gibi gözükse de riskli bir durum değildir 20000 TL'lik borç. ama mesela finansalda da bir oran vardır ; sermayenin ya da anaparanın %40'ından fazla borçlanmanın risk yaratacağından bahseder. ki doğrudur. bunu baz aldığımda ülke ekonomisindeki borçlara çok mu takınııyor? :)

• Öncekileri Göster
  • kardeşim dediğinde doğrusun... ben şu anki hükümeti oy olarak desteklemedim... ama şu var... 2001 yılından beri Türkiye çok güzel gelişti... tamam akaryakıt ücretleri arttı pek değişen bişey olmadı gibi görülüyor ama yanlış hatırlamıyorsam o zamanki dolarla bu zamanki dolar yine aynı olduğuna göre o zaman bir kişinin asgari ücreti 200 tl civarındayken şimdi 700 lira civarında... herkes isyan etse de işsizlik düşmekte -ki sigorta gösterilmediği için işsizlik olarak gösterilen oran çok... en azından para sirkülasyonu arttı ihracat arttı

mesela ben manisalıyım... üzümün yaş fiyatının kilosu 2001 de o zaman parasıyla 170 bin tl iken şimdi 75 kuruştan satılıyor... durmadan ev yapılıyor ilçelerinde... bi para dönüyor... şimdi ben oy atmadım sebebim başkaydı... ama bana göre güzel atılımlar yaptılar...

• :)

• bu soruya 4 yıldız verilir... ben teşekkür ederim...

• objektif yorumunuz için teşekkürler

• Milli gelir yükseliyor desek de paranın alım gücü hala eskisi gibi değil. İnternette araştırma yaparsan, bir memur maaşı ile alınabilen litre bazında benzin araştırmasını görebilirsin. Ben memnun değilim. İhracatın artması tabi ki güzel ama o bile yeterli seviyede değil.

• Ben kuruluştan bu yana en iyi halinde de diyemiyorum malesef.

• ben süper demedim yada memurlar rahatta demedim cumhuriyet kuruluşundan bu yana en iyi durumda dedim fakat olması gerekenden uzak ve yetersiz zamanında benzin şeker tüp bulamayan bir ülkeydik internetten araştırmama gerek yok direk işin içindeyim

Yükleniyor...