Türkiye'nin ekonomik durumu hakkında ne düşünüyosunuz?

Arkadaşlar şu anki ekonomik durum hakkında ne düşünüyorsunuz? İyi diyorsanız neden iyi, kötü diyorsanız neden kötü oldugunu verilerle söyler misiniz?

Şahsi fikrimi söylüyorum, cumhuriyetten bu yana en iyi durumda fakat yeterli degil. GSMH yükselişte, ithalat ihracat artışta, kişi başına düşen milli gelir yükselişte, asgari ücret yetersiz olmakla beraber en yüksek seviyede, emekli maaşları da aynen öyle, krizlere rağmen bankalar karda ve faiz oranları düşük. Benim şahsi fikrim bunlar, 4.sınıf maliye ögrencisiyim... Sizler de lütfen objektif olarak fikir sunar mısınız?

Güncellemeler:
fikri olan yok mu?

0|0
1|7

En İyi Kız Görüşü

 • Dediklerin doğru, ekonomik açıdan büyüme söz konusu.

  Derecelendirme şirketlerinin verdiği notumuzda B+ oldu. Yani spekülatif ama yatırım yapılabilir ülkeler arasında olduk. Gayrı safi milli hasıla rakamları olsun enflasyon rakamları olsun repo oranları vs. AB kriterlerinin oranlarında.

  Fakat ben bu büyümelere karşın ülkemiz ekonomisinin iyi bir gidişatta olduğunu düşünmüyorum.

  Birincisi GSMH arttı diyorsun ya. Kimler üzerinde arttı?

  Şöyle bir durum var her krizin bir fırsatı vardır. Ekonomisi güçlü olmayan ülkelerde de (Türkiye gibi) kriz fakiri daha fakir, zengini daha zengin yapar. Türkiye'nin problemlerinden biri de ekonomiyi bir pasta olarak düşünürsek pastanın en büyük dilimleri belli kesmindir. Geri kalanı ise milyonlarca insan bölüşür. Sonra zengin olanın zenginliği 70 milyon insana bölünüri adına da kişi başına gelir arttı denir. Evet kağıt üzerinde artmıştır fakat mevcut duruma bakmak gerek diye düşünüyorum.

  Ayrıca dediklerine ilaveten Başbakanımız 8 yılda Türkiye'ye Osmanlıdan bu yana döşenen karayollarından daha çok döşendiğinden bahsetti de her yerde, Osmalıdan bu yana olan dış borçlarının kaç katını sadece 8 yılda alındığından hiç bahsetmedi :)

  Devletler açısından, borçlanmanın olduğu yerde gizli bir özerklik süreci de vardır. Bununda çok tehlikeli sonuçları olabilir.

  Yani dediklerin doğru, matematiksek bilgilerdir ama mevcut durumu yansıtma açısından gerçeklik payı yok. Türkiye'nin ekonomisi, her an patlamaya hazır, kocaman bir pembe balondur.

  Açıkçası ben 22 yaşındayım, ülkemi çok seviyorum ama bazen yaşanmaz hale getirebiliyorlar. Ve meslek sahibi olacağım bu ülkede, geleceğimden endişeleniyorum.

  1|0
  • Şikayet

   objektifliginiz için teşekkürler dediginiz gibi bir konuya derine inerek bakmak gerek ama onları yazmaya kalksaydım bir haftamı alırdı yani dediklerini anlıyorum ama sayısal verilerden ileri burada gidersek işin içinden çıkamayız uzunluktan:)

  • Hepsini Göster
  • Şikayet

   herzaman için geçerli degil ama genel yapı böyle

  • Şikayet

   @soran zengin ülkelerde geçerli değildir ama gelişmemiş ya da biz gibi yıllardır gelişmekte olan ülkelerde söz konusu.


   @floral hocam dersteyken demişti aslında bir gün. işletme de bölümüm (: