Bana bir harf öğretenin 40 sene kölesi olurum'un anlamı nedir?

ali demek hürriyet demek.sizce tüm dünyadaki üniversitelerin toplam literatürü kadar da olsa hürriyetinden zerre kadar taviz verecek birine benziyor mu?yada hakiki bilgi ile taklidi bilgi arasındaki fark mı sözkonusu olan.zira bir özgürleştirir diğerei köleleştirir.

Anket Sorusu

• Bilgi için hürriyetten taviz verilebilir A seç
  • Tahkiki bilmeyen,taklide mecburdur(köleliğe) B seç
Güncellemeler:
birinci şık bilgi olmaz.hürriyetten taviz verilen her şey batıl itikatları meydana getirir.bilgi yerine bilmeme tabiri daha uygun.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Ne düşünüyorum, biliyor musun? Soru çok kafa karıştırıcı. Sanki verdiğin iki şık da değil gibi. Çünkü tahkiki ve taklidi imanın (özgürleştirme-köleleştirme) ne olduğunu biliyorsun. Öyle bir şey ki bu sözden bile şüphe ettim. Eğer sorunun iki şıkkı da doğru yanıt değilse, ya da doğru yanıtı biliyorsan, yazar mısın?

• Ya da şu mu? İlle de bir şeyin kölesi olacaksam, hakikatin kölesi olurum, yani Allah'ın mı? Böyle bir şey mi? Soruyu sordun, bir yere gidemezsin!

• Öncekileri Göster
    • Güzel, eser bende var, okumaya da niyetim vardı, ilk iki cildini okudum, ama şu anda o tefsirler İstanbul'daki evimizde, cevabı ne zaman söyleyeceksin? :)

• Sorun bitti herhalde, kimse ilgilenmiyor, diyeceğin bir şey yok mu artık?

Kızlar Ne Diyor 2

• a şıkkı yakın geliyor bana.bu söz öğretmenlerimizin değerini ortaya çıkarmak adına söylenmiş bir söz olmalı.bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum u ali rıza binboğa şarkı olarak yorumlamıştı bir zamanlar.bilen varmı acaba..

• lütfetmişsiniz.teşekkür ederim.

• taklidi bilgi ile hakiki bilgi ayrımında kaldım ben. nasıl ayrılır. hakiki bilgi tanrı bilgisine, aşkına ulaşmak falan mı. sanırım hakiki bilgi için özgürleştirir dersin ama o bilgi tanrıya bağlanmayı gerektirir. sen isteyerek bağlansan bile sonuçta bağlı olacaksın o zaman köle olmuş olmuyor musun?

• bu arada özgür de değiliz, ne özgürlüğünden bahsediyoruz. zaten köleyim bari bilginin kölesi olayın denebilir.

• Öncekileri Göster
    • :) bir şey demeyecektim ama bazı bilgileri sınarız bazılarını verildiği gibi alırız. her şeyi sınamamız mümkün değil. o halde hem köle hem özgür oluyoruz. soru böyle sorulmamalıydı veya düşüncem yanlış o yüzden çelişkiye düştüm.

• herşey sınanmaz bu misal

Erkekler Ne Diyor 5

• kendisi hakkında çok bilgim yok fakat bu söz ile hürriyet arasında direkt bağlantı kuramadım .

• Anlayamadım 'ali' dediğin Hazreti Ali mi yoksa babanın oğlu olan bir adaşı mı?

• Ona çok takmamak lazım ya, yine de senden yanayım.

• Öncekileri Göster
    • Sayın yani saygıya değer demektir.Bunu Siyasetiçi Bilimadamı Marangoz ne olursa olsun herkes için kullanabiliriz.Hazreti deyince birini kandırmış mı oluyorsun ya da ekstra mı bu kelime onun için

• edisona, einstaine sayın denmesi gibi bir olay.bu isimlere sayın sıfatı ilişmez.son model lombardini arabayı çığırtkanların övmesi gibi bir durum sözkonusu olur.arabanın ismi lombardini ise ona çığırtkan yaklaşamaz.zira ismi lombardini onun ismi de bunun gibi ali.

• bana bır harf öğretene dua eder geçer giderim

• A dedim. bilgi için hürriyetten taviz verilebilir. yani eğitim ve tahsil için bazı fedakarlıklar gerekir.

• bu farklı bir konu.hayatından taviz veren de var.yanlışlıkla radyoaktivite deney aletini üzerinde unutan hoca farkedince test yaptırdı.hayati organlarda kalıcı hasar olduğunu tahlil raporlarında gördü.bu" kadar zehir beni öldürmez diyerek deneye kaldığı yerden devam etti"fransada curi labrotuvarlarında yaşanmış bir olay.

• Bilgi için hürriyetten taviz verilebilir

Yükleniyor...