• Sor
  • Bence

Kapanmıştım ama sonra yapamayıp açıldım fakat kararsızım. Ne yapmalıyım?

Kapanmıştım ama sonra yapamayıp açıldım fakat kararsızım. Arkadaşlarım kapanma diyor kapanınca yaşlı gibi oluyorsun diyorlar ailemde iş bulamıyorum diye çok istemiyor. Evet kapalı olduğum için bazı iş yerleri benimle görüşmek istemedi ve ben kararsızım. Kapansam mı kapanmasam mı? ikisinin ortasındayım

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

Erkekler Ne Diyor 18

• Kapanmayı Ailenin, arkadaşlarının ya da buradakilerin isteyip-istememeleriyle yapacaksan boşver....Bunu Allah rızası için yapacaksın onun bunun lafına bakarak değil.

• O iş Allah rızası içindir bacım..Erkekelr beni beğenirmi arkadaşlarım bana nasıl bakar burdakilerede bi sorayım şeklinde kapansan neye yararki ?

• Doğru olanı yapmak istiyorsan..Kapanmak için kendine güzel sebepler üret.Her zaman en doğrusu odur.

• bu kararı sen verebilirsin sadece, kapanmayı ne için istediğin önemli. eğer dini açıdan istiyorsan (ki bence değil dini inançların için olsa burdakilere danışmazsın) kapan evet. ama şov amaçlıysa yapma

• için den geliyorsa kapan ama gelmiyorsa kapanma o sana kalmış bişey

• Kapanmayı Allah için mi yapıyorsun, çevre baskısıyla mı? Allah içinse her ne şartta olursan ol açmamalısın...Bunun dışında ise kapanma sebebin, istediğini yapabilirsin.

• birilerinin yorumlarına göre kapanıp acınılmaz kı sen niçin kapandıgını unutmusun galıba

• Yav Brak Kızım O Arkadaşları Cirkin Bir Kız Bile Kapandığı Zamn Yüzü Ortaya Cıktığı İçin Daha Güzel Gözükür Bence Kapan Ama İyi Hissedemiyorsan Ac Yapcak Bişey Yok

• bu soruyu gizli sormasaydın, düşüncemi uzun uzun paylaşırdım ama bu şekilde cevaplamıycam.

• sen hiç bişi yapma bunu bile buradaki yorumlara göre yapacaksan sen kendini mumya gibi sarsan ne fayda bi haltı yiceksen hakkını ver acık oturuma cevirme yada sus yediğin haltı paylaşma

• Kapanmak zoru bu ülkede

• bence kapan kim diyo öyle yaşlı duruyon diye sen hiç kapalılığın yakışmadığı bir bayan gördünmü.

• kapanınca yaşlı gözükmek mi sorun yoksa inancın mı?güzellik için yapıyorsan bir açıl bir kapan eğer niyet buysa zaten amacından sapmışsın

• Senin içnde istek varsa kapan yoksa kapanma

• iş güç için, elelalem keyfiyeti için, arkadaş hatrı için, kapanılmaz içinden geliyosa kapan gelmiyosa kapanma..

• Kapanınca mutlu değilsen kapanma.

• rızkı ne ailen ne de başkası veriyor.inancın gereği yapılması gereken davranış seni yarıl yolda bırakmaz inş..bir çok kapalı bayan inancında ki halis niyet ile yola cıktıgı zaman iş bulabiliyorlar.umarım siz de bulursunuz

• sen dini gerektiği için kapanıyorsun başkasının ne dediği önemli değil hem cennet o kadar ucuz mu ki ya sen böyle basit bir şeyi yapmazsan

Kızlar Ne Diyor 15

• Kapanıp açılanları sevmiyorum açılacaksan kapanma..

• Bunun karari sadece sana ait

• “O gün (takvasız yaşamış) kişi kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçar. Çünkü o gün herkesin derdi ve telaşı başını aşmış durumdadır. O gün bazı yüzler aydınlık, güleç ve sevinçlidirler. Bazı yüzlerin ise, üzerinde keder bulutu ve ümitsizlik karanlığı vardır.” (Abese; 33-41)sana ayetle cevap sen kararını ver ama bilinçli bir şekilde .. bende kapalıyım dört dörtlük diilim biliyorum ama elimden geleni yapmaya çalışıyorum en azından ..ALLAH yardımcın olsun

• doğrusu neyse onu yap . Kimseyi dinleme . Allah kadınlara kapanmasını emretti . Kapanıyorsan insanlar için değil , Allah için kapanacaksın . Sana kapanma diyenlere deki , ben sizin için kapanmıyorum . Allah böyle emrettiği için kapanıyorum . Ne ekersen onu biçersin unutma . Sana kalmış bir şey . İster kapan . İster açıl . Herkesin yaptığı kendine . Her koyun kendi bacağından asılacak nede olsa . Bu dünya gelip geçici . Asıl dünya öbür taraf unutma . :)

• 27gün

Sonradan acilicaksan bastan boyle bir karar vermemen gerekiyordu , acilinca o gunahi goze alicaksan sen bilirsin ama kapaninca yasli gorunuyorsan onunda bir cozumu var , tabi gercekten bir cozum bulmak istiyorsan.

• Öncelikle şunu yazan arkadaşımıza cevap vermek istiyorum "aslen dinimizde kapanmak diye bir şey yok" diyen arkadaşım, günah işlemek ayrı bir şey ama günahını aklamaya çalışmak apayrı. haşa Allah'ım sen bunu söyledin ama benim mantığıma ters demek şeytanlıktır. Çünkü şeytan da Adem'e secde etmemesini ben ateştenim diyerek kendi mantığıyla açıklamaya çalıştı. Güzel kardeşim, ben de 26 sene açıktım ani bir kararla kapanmaya karar verdim seni çok iyi anlıyorum. Allah bunu kesinlikle emretti, peygamberimizin eşleri, sahabe hanımları, veli zatların eşleri aileleri hep kapalıydı. Allah emrettiği için zaten yapacağız ama Allah Azimüşşan her emrinin altına birçok hikmeti de gizlemiş. Eskiden Sümerler zamanında kapanmak sadece ve sadece hür kadınlara ait bir ayrıcalıkmış, köle kadın istese bile kapanamıyormuş. Kapanmak sadece Müslümanlıkta değil diğer bütün semavi dinlerde var, yazılı Tevratta kapanmakla ilgili bir hüküm yoktur ama sözlü Tevratta geçer. Aynı şekilde Hristııyanlıkt da vardır, Ortodoks kiliselerine giden kadınlar kapalıdır. Rahibeler kapalıdır. Hem ne güzel bak çevrendekiler istemediği halde kapanırsan ecri daha büyük, çünkü ihlas var. Sadece Allah rızası var. Birileri istediği için, öyle gördüğün, öyle söyledikleri ve böyle kabul gördüğü için değil sadece ve sadece ALLAH RIZASI için. İhlas budur işte ve ihlasla küçücük bir sevap dağ kadar olur da dağ kadar güzel amel ihlassız kupkuru kalır. Bunların hepsini kalbin doğru kabul eder aklın da benimser ama dediğim gibi hala yadırgayabilirsin, yapmayacağını düşünüyorsan tam emin olmadan kapanma. Kapanırsan ve buna tam hazır değilsen dininden de soğuyabilirsin. Bence şu an sen kendin araştır, insanlara sormadan hayatlarını izle, kend hayatın geçmişin üzerinde tefekkür et, yapmak istediğine kendin ulaş. Kapanmak Allah'ın emri, emriyse de tek doğru ama sen de doğruyu yapacak güç yoksa henüz doğrudan bin türlü yanlış çıkartma ihtimalin de var.Bunları düşün hatta bu konuda alimler neler söylemişler izle, dinle, izlemek istersen youtubeda Mustafa İslamoğlu Hocanın örtünmeyle ilgili güzel bir videosu var onu tavsiye edebilirim. Duayla

• ne için kapancağına karar ver. seyircilere sorma joker hakkına göre mi karar vericeksin?

• Kapanıp sonradan açılmak gunah. sen patron için yada bi arkadaşın için kapanmıyosun.Allah ıcın kapanıyosun. yaşlı gibi oluyosun dıyen arkadaşların mesela. öteki dunyada cayır cayır yanmak mı guzel yoksa kapanmak mı. onlar ıstedıklerını soylesınler sen dogru yolda gıt gerısını boşwer..

• Kapanma.

• Allah rızası için kapanacaksın.İçinden gelerek isteyerek bu şekilde kapandığın takdirde zaten hiç birşeyi sorun etmezsn.muhakkak ki eşarp yakışıyodur yaşından her ne kadar yaşından büyük göstersede en azından için manevi huzura kavuşuyodur fedakarlık yapman gerek kendinden ödün vermen gerek Allah yolundan gittikten sonra sana kapıları açar Rabbim yardımcı olur işi gücü çevreyi hiç dert etme

• Bu konuda sakın başkalarının laflarına göre hareket etme, içinden ne geliyorsa onu yap öyle hareket et. Bu zorla olacak birşey değil. İstiyorsan kapan, istemiyorsan kapanma.Bende daha önce denemiştim ama yapamadım, açıldım ve ben böyle mutluyum..

• Kapanma en mantıklısı.

• aslen dinimizde kapanmak diye bir şey yok. bu erkeklerin baskısıyla oluşan bir olgu. dolayısıyla kapanmana gerek yok.Kuran-ı Kerim'de var diyenleri duyar gibiyim. üzgünüm ama ortada birebir çevrilmiş Kuran-ı Kerim Türkçe mealinin olmadığı gibi gerçek Kuran'da kapanmak yok. Birebir çeviriyi sadece Mehmet Akif Ersoy yapmış ancak baskılar yüzünden yayınlayamamış. o zaman ümmetçilik Mısırdaymış ve bu çeviriyi basmamak için elden gelen ne varsa yapılmış. ayrıca orijinalini de yok etmişler. neden dersiniz sevgili KS'liler?

• :)) süpersin arkadaşımm tebrik ediyorum seni peki alimler salk mıydı bunu göremediler de sen gördünn

• gizli kullanıcı doğru yazmış senin alim dediklerinin çoğu üçkağıtçı. çevremde Arapça'yı bilen ve Kuranı o şekilde okuyan insanlar var. hepsi de "kadın şu şekilde giyinecek" gibi bir ibarenin olmadığı yönünde hem fikir.

• ben de kapalıyım 18 yaşındayım bana 16 gösteriyorsun diyorlar

• Kapan tabi. Allahın emri.

Yükleniyor...