Gereksiz yere mi bunalıyorum, hayatın gerçekleri mi bu? lütfen fikren yardımcı olun

İyi Geceler, evliyim. Eşimle bir birimizin ilkiydik. Ondan önce erkek arkadaşım olmadığından pek fikir yürütemiyorum, genel anlamda erkeklerin tavırlarıyla ilgili ortak bir kanım yok.

Neden bunu belirtme gereği duydum? Bir eksiklik veya özlem kesinlikle değil. Sadece anlamaya çalıştığımda cevabı bulamadığımdan. Eşim merhametli, vicdanlı ve dürüst birisi. Kötülük beslemeyen fitne-fesat olmayan. Fakat biraz fevri ve hemen duygularını belli eden biri. Tamam bayanlara göre erkekler biraz daha sinirlidir anlıyorum, ama ben düşünürken karşı taraf ne hisseder diye hep tartarken eşim aklına ilk geleni hemen söyleyen biri. Bunu dersem karşımdaki ne hisseder diye pek düşünmez. Sözleri bazen bende soğuk duş etkisi yaratıyor. Biliyorum aslında derken niyeti kırmak değil ama pat diye düşünmeden söylemesi kırıyor haliyle. Sonrasında üzülüp hemen gönlümü alsa da bir kere kalp kırılınca hemen düzelemiyor. Bu ister istemez cinselliğimize yansıyor ve ben o anlarda hiç beraber olmak istemiyorum. Bunu ceza olarak yaptırım olsun diye kullanmıyorum ama moraliniz bozuk olunca sonuçta her şey psikolojiyle alakalı olamıyor. Beni sevdiğinden eminim ama istiyorum ki düşünmeden her aklın geleni söyleyip üzmesin beni. Hemen gönlümü alsa da düzelemiyorum. Hani çok nadir arada öyle olsa tamam ama böyle olunca sevgi falan gözüme görünmüyor. Ufak şeylerle mutlu olabilen biriyim. Büyük beklentilerim yok. Bir örnek vereyim mesela neden kırıldığıma. kıyafet almıştım eşim; '' çok güzel yakışmış, spora ne zaman gideceksin'' dedi. Tüm moralim alt-üst oldu. Ne alaka şimdi, maden beğendin neden ''sporu'' soruyorsun. Tamam bir kaç gün öncesinde benim fitnesa gitme istediğimi söylemiştim ama kıyafetimle beraber bunu belirtmesinin alemi neydi? En fazla bir kaç kilo fazlalığım vardır oda bir aylık mesele benim için. İşte bu tarz sözleri beni çok fazla üzüyor. Normalde üzülecek ne var diyebilirsiniz. Eşimde kabul etmiyor ayrılmayı ''seni seviyorum, ayrılmam bu benim karakterim hemen aklıma geleni söylüyorum, politik olamıyorum, düşünemiyorum seni kırabilirim diye, üzüldüğünü görünce de anlayıp hemen gönlünü almaya çalışıyorum' diyor. Seven erkek buna dikkat etmez mi? Üzüldüğümü bile bile vaz geçemez mi böyle davranmaktan?

Samimi cevaplar mısınız? Erkekler özellikle böyle davranmanız genellikle normal midir? Yoksa eşime has bir özellik mi? Sırf bu yüzden ayrılmak istedim. ''Ayrı kalalım bir hafta kadar annemlere gidip kafamı dinlemek, karar vermek istiyorum'' dedim. ''Bırakmam seni'' diyor. Bu konuda lütfen tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Direk beni anlatmışsınız. Neden böyle olunduğuna bir çok sebep sayabilirim ama düzelmesine dair birşey söyleyemem çünkü ben de daha bulmadım. Belki de değişmek istemediğimden bulmuyor, bulamıyorum. Sebeplere girerek söyleyeyim. Nasıl siz iyi birşeye sevinirken ardından gelen aksi bir duruma elinizde olmadan üzülüyorsanız biz de gördüğümüz güzel birşeye değinirken yine gördüğümüz aksi bir şeye değinmeden geçemiyoruz. Çünkü siz de biz de öyle alışmışız ve sizin de kabul ettiğiniz gibi ne sizin ne bizim kötü bir niyetimiz yok. Bence işin özünde asıl önemli olan kısım burası. Sırf bu yüzden ayrılmayı düşünmenizi hatalı buluyorum. Çünkü daha demin yalanla ilgili upuzun bir açıklama yazdım burda bir arkadaşa ki bunları bilmek de görmek de karşılaşmak da çok üzücü ve emin olun yalanlar gerçeklerden çok daha yorucu. Tabi bu bana göre. Benden farklı yaşadığınız tecrübelerinize dayanarak aksi fikirlerinize saygı duyarım. Şimdi size anlatacağım şeyleri çok düşünmeden yazıyorum çünkü saf ve yalın olduğu için doğruyu anlatmak çok daha basit, aynı zamanda da uzun.Ama yalanı kurmak da anlatmak da yaşamak da yorar insanı.Şimdi diyeceksiniz ki ben yalan atsın demiyorum ki söylemesin içinde saklasın. Ama iş bizim için o kadar kolay değil. Bize bazen söylememek bile yalanmış gibi etki yapar, dert olur. Öyle alışmışız.Değişmez mi. Belki değiştirilebilir sizin de onun sözlerini duyduğunuz anında alınmanızı, bozulmanızı değiştirebileceğiniz gibi.Ama birşeyden emin olamadığım için bu konuda kendimi değiştirmeye çalışmaktan da size değişin alışın demekten de çekiniyorum. O da şu ki bazen değişimin geri dönüşü olmuyor.Şimdi mesela siz birbirinize ilk olmuşsunuz ve pek fikrim yok diyorsunuz.Ve anlattıklarınıza göre ne güzel ki iyi denk gelmişsiniz. Bazen fazlasını görmek bilmek bilgiyi, tecrübeyi getirirken yanında da saflığı, insanlara güveni götürüyor. O yüzden bence binbir yalanın dolanın yanında eşinizin dobralığı daha çekilebilir. Bir yalandan, söylenmemiş bir gerçekten kendimi iyi hissedeceğime gerçeği duymayı tercih ederim. Tabi sürekli başa kalkmadan! Değişmekten çekinmeye döneyim.Evet ya gerçekten değişse ve bu dobralığın yanında buna bağlı başka kusurlar çıksa. Ondan sonra geri dönüş zor olur. Sizin üzerinizden açıklayayım. Beyfendi hiç değişmedi siz de hiç alışamadınız diyelim. Her sözüyle size bir çivi çakacak, sonra telafi için belki de o çiviyi ellerini kanatarak da olsa çıkaracak ama bu durumda sizdeki çivinin açtığı izler nasıl kapanacak.Yada O ufak şeyleri söylemeyip içine atarken belki bunların birikimi daha farklı yönlerde büyük patlamalara yıkımlara sebep olacak, bende öyle oluyor çünkü. Yada belki o büyük patlamalar da olmayacak ve O görüleni söylememenin getirdiği yalanımsı histen, ne olacak canım deyip hemen yan yoldaki yalana sapıverecek.Doğru yanlış bilemem ama sadece fikir yürütüyorum. Hepsi bir ihtimal. Sonuç olarak zor bulunan size bağlı dürüst sizi seven birini bulmuşsunuz. Ayrılığı kesin karar vermeden ağzınıza bile almayın derim.(devamı var

• Mutluluğunuzun hikayesi daha uzun olur ins.

• haklısınız. Anlatsam o kadar uzunki hikaye kardeşim...

• Eşinizin hakkını da yemeyin o zaman ama dimi. Sizinki nerdeyse bağcıya kızıp bağı yakmak olmuş. Olan kimseye olmaz size olur

• Öncekileri Göster

Erkekler Ne Diyor 12

• Arkadasim o adama acidim ya desin ne olur ya niye bu kadar alingansin evlisiniz ya git otur kucagina askim istiyosa sporada giderim gerci beni askim her turlu sever dimi de biraz alcak gonullu ol bole bos triplerle adamin gonlunu senden gecirme.

• Ama artik karikocasiniz yalan soylemektense durust davranmasi daha iyi bence canm ya

• alçak gönüllü olmadığını bilemezsiniz. Fazlasıyla öyleyim ama bir sorudan tabi anlaşılamayabilinir. Alınganım derken sadece her aklına geleni direk söylemese de düşünse diye beklentim hepsi bu. Trip yapsaydım her istediğimin olmasını isteyen bunu da kaprisle yaptıran biri olurdum. Bunlar benden çok uzak. Çok şey istediğimi düşünmüyorum. Sadece soğuk cümleleri duymamaktan başka.

• Evli değilim fakat bende düşündüğümü söylerim. Birşey söylendiğinde aklıma ilk gelen şey ağzımdan çıkıverir. Bence iyi bişey bu. Bir şey söyleyeceksin yok kırılır yok üzülür muhabbeti olacak söylemek istediğinide söyleyemiyosun. Fazla kilon varda dememiş spora ne zaman başlıyorsun demiş. Hani kilon var demeye getirmiş lafıda yani fazla kilon yok spora gitmesende olur dese yalan söylemiş sayılacak bir nebze. Bence çok iyi bir eşe sahipsin. Yalan söylemiyor, düşündüğünü söylüyor gizlisi saklısı yok yani.

• Bu tarz olaylari yakinda daha cok gorucez.

Evlenmeden once erkek de kadin da baskalarinla cikmis olmalidir. İlla skor pesinde kosmaniza gerek 25-30 yasina kadar muhakkak birilerini sevmissinizdir, asik olmussunuzdur, sevgili olmussunuzdur, ayrilik acisi cekmissinizdir. Bunlari yapmalisiniz ki evlilik sorunsuz olsun.

Siz de hakssizsiniz kocaniz da haksiz. Ben tecrubeli oldugum icin kadin dilinden anlarim asla oyle bir laf etmezdim. Eger siz de tecrubeli birisi olsaydiniz asla oyle bir seye alinmazdiniz. Demek istedigim bu.

Hele gorucu usulu evlenenler var ki onlara aciyorum. Eger ki birisinle evleniyorsaniz mutlaka hayatiniz daha iyi olsun. Aksi takdirde yalniz kalin daha iyi.

• ben ilkimiz olmamızdan hiç şikayetçi değilim. Bilakis memnunum bile. Bu karakter meselesi birazda.

• Size demedim gorucu usulunu genel anlamda soyledim. Oyle olmasi cok normal iliskiniz cogu zaman boyle gidecek. Esiniz dusuncesiz davranacak siz de cok alinganlik yapacak kirilacaksiniz. Bunun ilaci eskide kaldi. Her ikinizin de daha once baskalarinla cikmasi veya hoslanmasi lazimdi.

• görücü usulü değildi. Eşimi çok seviyorum ama bu yönüne kırılıyorum nedense.

• boyle sudan sebepden boşanma günah

• He, git ayrıl, daha iyisini bulursun(!) siz kadınlar ne kadar gereksiz duygusal yaratıklarsınız öyle gerçekten şaşırıyorum.

• Yani bu durumda annesi etkiye tepkisel yaklaşmış olmalı ama bu gerçeği ifade etmiyor inanın... sıkıldıysanız saygı duyarım. Cevaplamamakta özgür iradenizindir.

• :) hayatımda hiç evlenmedim hiç kayınvalidem olmadı. Sizin gibi çiftleri gördükçe ki hep görüyorum, evlilikten soğuyorum. Tecrübeyle değil ama bildiğimi sandığım bir cümlelik cevap verebilirim sanırım.

Hayatta her tepki bir etkiyedir.

Yorumlar tarzında muhabbet etmekten de sıkıldığımı söylemeliyim :)

• tecrübelerinize dayanarak soruyorum. Bana nasip olursa kayınvalidelik kıyamam ben kimselere. Birde bunu büyük bir hırs ve ego tatmini şeklinde yapıyor ki karşısındakinin üzüntüsüyle besleniyor. Bunlar neden mutluluk emiciler kan emicilerin diğer versiyonları. Biz ne kadar saygılı olduysak karşımızdaki de o derecede küstahlık yağmayı hak gördü kendisinde. Halbuki bu duruş benim terbiyem ve asaletimdendi. Ama anlamayan sanırım zaafınız olarak değerlendiriyor. Dünyası ezme üzerine kurulu olunca.

• Öncekileri Göster
  • hayatın içinde daha neler yaşayacaksınız. bunları dert etme kendine. hatta hemen spora başla bence. hem spor yapmak cinsel isteği artıtrr.

• Mesele spora başlamam değil.Spor benim hayatımda hep var zaten. Mesele ima yollu pat diye düşünmeden konuşması. .

• Adam, açıkça ben "lafımı sokarım, bu huyumdan da vazgeçmem" demiş. Sen neyi soruyorsun şimdi ?

Bizim tecrübemiz sana fayda sağlayacaksa, en azından şunu söyleyeyim:

Ayrılınca ortalık malı olursun. Karar senin...

(Sana rahat batıyor galiba. Ayrıca, biraz şımarmış olarak gördüm seni.)

• ithamın anlamını biliyorum. ''Ortalık malı olursun'' lafınızı nasıl yorumlamalıyım? Hoşuma gidecek cümleler bekleseydim özgün yorumlarınızı beklemezdim değil mi?

• "İtham"ın kelime anlamını öğren de sonra konuşalım istersen.

Ayrıca, yorum istedin; ben de kendime göre yorum yaptım. Keşke, "yalan da olsa hoşuma gidecek şeyler söyleyin" diye belirtseydin ilk mesajında.

• ne demek ortalık malı olurum ya? Ne kadar ağır bir itham bu. Dul bayanlar ortalık malı mı? Ayriyeten şımarık değilim. Sadece düşünmeden konuşması rencide diyor.

• Bunlardan dolayı ayrılık olmaz diğer evlilklerde neler neler var aklın durur. Bunlar sudan sebeb eşin aklına geleni söylüyorsa çokta sorun olmamaladır. O tarz insanlar yalan söylemez ve sadık olurlar.

• Kesinlikle anlamıyordur. Ben ilk çıktığım kıza erkek arkadaşımmış gibi davranıyordum çünkü kadınlar hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Bi çok erkek kadınları anlamayı geç onların bu duygusallığını ve hareketlerini saçma bulurlar.

• mektup olarak değil de mesaj olarak mailine yazdım. Telefon açtı hemen ''bu benim yapım sen alınma, seni seviyorum '' diye. Acaba diyorum eşim kadın ruhundan mı anlamıyor? Bu düşünmeden konuşması dışında hiç bir eksisi yok dürüstlüğüne, merhametine, şefkaatine lafım olamaz haksızlık ederim.

• Sen onun ilkisin tecrübesiz o yüzden. Bilmediği için kızları bide sen onun eşi olduğun için senden çekinmeden konuşuyor. Bu yazdıklarının aynısını biraz duygusal ve çözümcü bir bakış açısıyla mektup olarak yaz ona ver ve ondan cevap olarak bir mektup iste. Bu biraz saçma gelebilir ama çok etkili bir yöntem. Psikologlar bunu uyguluyor bir çok zaman. Ve eşinin ilkisin senden çekinmiyor seni seviyor onun iyi taraflarının yüzünden bunlar oluyor.

• Öncekileri Göster
  • normal bence her ailede olabilecek seyler

• anlattım ama anlamaya çalışıyorum.

• ben degilim diğerleriylede ilişkim olmadı . senn sorunun kendini fazla ciddiye almak .sadece seni dinleyerek karar veremem duygusal yönden senn de kacırdıgın yerler vardır . bizimle degil aslında bu anlattıgın duyguları ona anlatacaksın tatlım

• normal mi erkekler böyle midir?

• Öncekileri Göster
  • Kusura bakmayın ama Eften püften sebeblere dayanarak ayrılmayı düşünmenize biraz sinir oldum. Seven erkek sevdiğini üzmez diye birşey yok evliliği ne zannediyorsunuz? Burayıda ağlama duvarına çevirdiniz... Ciddiye almıyorsanız cevap vermeyin...

• Zaten diktatör olsaydı çaresiz kalabilirdiniz.Dominant olmaması şansınızmış.Sizi üzmekten korktuğndan bu kadar üstünüze gitmemiş.Gerçi annesi eşine de öyle.Onun dediği geçer evde, o bilir.Kocası öğretmen, iki oğlu öğretmen,ben öğretmen,eltim öğretmen hiç birimiz bir şey bilmeyiz İlk okul terk kendisi hepimizden çok daha genişdir vizyonu, ufku.O yüzden o bilir kişidir. ben ist.da doğdum büyüdüm, ünv.yi de buraya yakın bir ilde okudum.Kültürel olarak büyük şehirde yetiştim.Ama aslen doğu kökenliym

• benim annem bukadar diktatör değil.. benim onu üzmemden korkuyor... bulgaristan göçmeni yani? hımm kültür farkı... siz nerelisiniz?

• Bulgaristan. Eşimde yaşatmamak için çok direndi ama nasıl olabilirdi ki böyle bir anneyle. Yaşatmam dediniz ya. Dövseniz dövülmez, sövseniz sövülmez. Anne konuşursunuz en fazla. Yada evlatlık reddi istersiniz, en son onu yaptı zaten.

• Öncekileri Göster
  • sen söylemişsin zaten iyi niyetli ama patavatsız diye.o seninle evlenene kadar ilişki yaşamamış.erkek çevresinde böyle konuşarak tepki görmediğinden alışkanlık olmuştur.sende her davranışında uyar ayrılık hiç bir zaman çözüm olmaz.elbisene laf ederek sporu ima ettiyse sende ona laf sok.herkez eşortmanla spor yaparken ben farklı olup mini etekle yapacam diyebilirsin.yani sinirli olduğunu göstermeden espirili laf sokarak intikam al sonrada acıdımı cicim de

• iyide cinsellikle ne alkası var

• evlilikle alkalı sandım ben anladım ok özürrr.

• beraber olmak istemiyorum kısmını okumadınız mı?

Kızlar Ne Diyor 7

• zır demeden kavağa çıkma ! bunun için insan evden gider mi hiç? ha başka olaylar da var diyosun madem... eğer çok ağırına gidiyosa vakit kaybetmeden git. kocana da söyle bu ayrılık değil tatil diye. o da biraz kedine çeki düzen versin ama sen de kendini eleştir biraz. annenlere de böyle bir şey yaşandığını söyleme. herkes ilişkinize dahil olur. iki gün sonra sen olanları unutup devam etmek istersin ama başkaları unutmaz durmadan yaşananları hatırlatırlar

• Deşifre edilmesinin nasıl bir sonuç doğuracağını tahmin edebiliyorum. Aslında mesele eşim değil direk ailesinin beni bunaltmasıydı.

• Bak canım madem sevip sayıyorsunuz ilişkinizi bok yoluna götürmenin anlamı yok eşimle 7 aydır evliyim ve 3 yıldır tanıyorum..arkadaşlık ardından sevgililik derken evlendik..en başta bu huyunu biliyordum bir süre değiştirmeye çalıştım baktım olmuyor zorlamadım artık bende..sen evlenmeden öncesinde biliyordun eşinin bu huyunu ve bunu bilerek evlendin..değişmesini umdum falan deme evlendikten sonra ummak sözcüğü lugatta yer alamıyorum malesef :( Güzelce al karşına anlat..ama annenin evine gitmek uzaklaşmak falan bunlara gerçekten gerek yok..

• Gelde çıldırma :) ama siz sakinliğinizi koruyon.. bir ümit yaşamaya devam :)

• anlattım ''sana kasıtlı yaptığımı düşünmüyorsun değil mi?'' dedi.

• eşin o senin ne kırılıcaksın allah aşkına gül geç sende ona aynı şekilde davran yuva kurmuşsnuz siz ne ayrılıcak değilsiniz ya. hem bunun sevgiylede bir alakası yok eminimki sana deliler gibi aşıktır. adamın karakteri yapısı böle zamanla sen düzeltirsin bunu adamın tek başına yapmasını bekleme..

• biliyorum ama bu yönünü aşmaya çalışıyorum.

• Iyiki küfretmiyor odunluk her erkekte olan birşey malesef ama sen cinsellikte yansıtma yine yatağa küs girme

• yansıtmamaya çalışsam da kırıldığımda olamıyor .

• karısına koca popolu, inek memeli, tipsiz,sıska diyipte düşkün seven bir sürü adam var.sıkıntı sende çok hassassın .rahatla biraz

• hayır o dediğiniz neden değil. Beni beğendiğini zaten hep der. Sorumu dikkatli okuduysanız '' düşünmeden konuşması'' bahs ettiğim. Siz kırılmaz mısınız pat diye olur olmaz şeyler dese eşiniz?

• sen takıntılısın .alakalı olmasın aç koca göbeğine bak sen sporada sen git desene.ama sen beğenilmek istiyorsun anlaşılan sorun orda.beğenisini sık sık belli etmesi lazım.

• ''kıyafetin yakışmış, spora ne zaman gideceksin'' çok alakalı iki cümle değil ki ama.

• Erkeklerin böyle davranması okadar normal ki...sakın ha seni seven adamı bırakmaya kalkma.Zamanla sana da çok normal gelecek.

• öyleyiz de işte birde tartarak söylese karşımda ki cümlesini daha da şen şakrak olacağım:)

• Bu daha iyi .O zaman daha başarılı olabilirsin evlilik okulunda.

• her şeyi almıyorum sadece düşünmeden konuşmaları üzüyor. Yoksa bende eğlenceli, şen şakrak birisiyim.

• Öncekileri Göster
  • o seni eleştirdiğinde sende onun bir eksikliğini yüzüne var kusursuzmu eşin sende patavatsız ol karşı taraf aynı durumu yaşamadan seni anlamaz erkekler biraz daha düz mantık kendini senin yerine koyamıyorsa sen aynı onun sana davrandığı şekilde davran ben öyle yapıyorum doğrusu işede yarıyor ...

• ben karşımdakine de aynı nezakette olduğumdan belki de. Kimsenin kalbini bilerek kırdığımı anımsamıyorum.

• biraz abartıyorsun bence bukadar ince ruhlu olma herkes çok kırar incitir seni sadece eşin değil...

• o kadar kırılıyorum ki gözüm hiç bir şeyi görmüyor. Sizce normal mi böyle demesi, ben mi gereksiz yere kırılıyorum?

Yükleniyor...