Mastürbasyon günah mıdır?

Mastürbasyon günah mıdı raslında günahındada değilim yani bilmiorum bi ben mi böyle hissediyorum hafta en az 1 kez yapma gereği buluyorum kızım ve bazen kendimden utanıyorum hatta regl dönemlerde daha ağır basıyor ne kadar tövbe etsem de kendime engel olamıyorum abartı derecede deği l aslında hafta bi gün ama genelde boş insanlar yaparmış böyle şeyleri ben ne zaman ki lise sona geldim duşta farkettim sonra arastırdım gerçekten böyle bişey varmış herkes yapıyormudur ya misal çok yakın arakdaşm var o nefret eder böyle konulardan hep diorum yapıomudur acaba filan çok ilginç değilmi insanın iç güdüsüne baksanıza engel olamıosun


0|0
8|46

En İyi Erkek Görüşü

 • MASTÜRBASYON (İSTİMNA)

  Mastürbasyon (istimna = el ile boşalma), esasında bekârlık döneminde bile zaruri görülmeyecek bir cinsel işlemdir. Çünkü insan öylesine mükemmel yaratılmıştır ki, insanda akıtılmayan fazla meni birikimi ihtilâm olmakla dışarı atılmakta, böylece de insanı rahatlatmakta ve zarar görmekten kurtarmaktadır.

  Alışkanlık haline getirilen istimnanın en büyük zararı, evliliği geciktirmesi ve evlilik yaşamında cinsel ilişkiden alınması gereken zevki ortadan kaldırmasıdır.

  Bilindiği gibi, istimna yaparken insan, kendini birtakım hayâllerin içine bırakır. Kendisiyle ilişkide bulunmasına imkân olmayan kimselerle ilişkide bulunduğunu hayâl ederek kendi kendini tatmin eder. İşte bazı kimseler için istimnanın vazgeçilmez oluşu, bu hayâllerdir. Yine bazıları hayâllerinde canlandırdıkları cinsel ilişki sahnesini, gerçekte eşiyle tatbik etmek imkânını buldukları zaman bile, aynı derecede zevk almamaktadırlar.

  Bu yüzden, alışkanlık kazanılan istimna evliliği engelleyici ya da evlilik yaşamındaki cinsel hazzı yok edici bir unsur olduğundan, İslâmiyet evliler için haram, bekârlar için de bazı şartlara bağlı olarak caiz kılmıştır.

  Hanbeli mezhebine göre istimnanın câiz oluşu şu iki şarta bağlıdır:

  1- Zinaya düşmek korkusku.

  2- Evlenme imkânının bulunmayışı.

  Harama sapma tehlikesi olduğu bir durumda imam Ahmed'in bu görüşü tercih edilebilir. Meselâ:

  Vatanından uzak bir yerde çalışan veya okuyan kendisini yolun dışına çıkaracak birçok sebeplerle karşı karşıya bulunan ve bunlar sebebiyle harama düşmekten korkan bir gencin, şehvetini coşturan her şeyden korunmak için bu vesileye baş vurmasında mahzur yoktur. Fakat bu hususta aşırı gitmemek ve alışkanlık edinmemek şarttır.

  Hanefilere göre elle tatmin olmak, tahrimen mekruh yani harama yakındır. Bununla beraber zinaya düşeceğinden korkup bunu yapan kimsenin bağışlanacağının umulabileceği de belirtilmiştir.

  Resûlullah (S.A.V.) şöyle buyurdular:

  «Gençler!... Sizden evlenmeye gücü yeten, hemen evlensin. Çünkü o, gözü ve mahrem yerlerini daha iyi korur. Buna gücü yetmeyen de oruç tutsun. Çünkü orucun şehveti düşürmekte tesiri vardır.»

  Birgivi vasiyetnâmesinde şöyle yazar:

  (Eliyle oynayıp inzal etmek haramdır. Ancak üç şartla câizdir.

  1- Zevcesi (hanımı ve cariyesi) olmamak,

  2- Şehveti çok fazla olmak,

  3- Şehvetlenmeyi, şehveti yerine getirmeyi değil, şehveti teskin için olmak.

  Bu üç şart kişide olduğu zaman, kişi mazur olur, istimna onun için câiz olur.»

  0|2