Mastürbasyon günah mıdır?

Mastürbasyon günah mıdı raslında günahındada değilim yani bilmiorum bi ben mi böyle hissediyorum hafta en az 1 kez yapma gereği buluyorum kızım ve bazen kendimden utanıyorum hatta regl dönemlerde daha ağır basıyor ne kadar tövbe etsem de kendime engel olamıyorum abartı derecede deği l aslında hafta bi gün ama genelde boş insanlar yaparmış böyle şeyleri ben ne zaman ki lise sona geldim duşta farkettim sonra arastırdım gerçekten böyle bişey varmış herkes yapıyormudur ya misal çok yakın arakdaşm var o nefret eder böyle konulardan hep diorum yapıomudur acaba filan çok ilginç değilmi insanın iç güdüsüne baksanıza engel olamıosun

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• MASTÜRBASYON (İSTİMNA)Mastürbasyon (istimna = el ile boşalma), esasında bekârlık döneminde bile zaruri görülmeyecek bir cinsel işlemdir. Çünkü insan öylesine mükemmel yaratılmıştır ki, insanda akıtılmayan fazla meni birikimi ihtilâm olmakla dışarı atılmakta, böylece de insanı rahatlatmakta ve zarar görmekten kurtarmaktadır.Alışkanlık haline getirilen istimnanın en büyük zararı, evliliği geciktirmesi ve evlilik yaşamında cinsel ilişkiden alınması gereken zevki ortadan kaldırmasıdır.Bilindiği gibi, istimna yaparken insan, kendini birtakım hayâllerin içine bırakır. Kendisiyle ilişkide bulunmasına imkân olmayan kimselerle ilişkide bulunduğunu hayâl ederek kendi kendini tatmin eder. İşte bazı kimseler için istimnanın vazgeçilmez oluşu, bu hayâllerdir. Yine bazıları hayâllerinde canlandırdıkları cinsel ilişki sahnesini, gerçekte eşiyle tatbik etmek imkânını buldukları zaman bile, aynı derecede zevk almamaktadırlar.Bu yüzden, alışkanlık kazanılan istimna evliliği engelleyici ya da evlilik yaşamındaki cinsel hazzı yok edici bir unsur olduğundan, İslâmiyet evliler için haram, bekârlar için de bazı şartlara bağlı olarak caiz kılmıştır.Hanbeli mezhebine göre istimnanın câiz oluşu şu iki şarta bağlıdır:1- Zinaya düşmek korkusku.2- Evlenme imkânının bulunmayışı.Harama sapma tehlikesi olduğu bir durumda imam Ahmed'in bu görüşü tercih edilebilir. Meselâ:Vatanından uzak bir yerde çalışan veya okuyan kendisini yolun dışına çıkaracak birçok sebeplerle karşı karşıya bulunan ve bunlar sebebiyle harama düşmekten korkan bir gencin, şehvetini coşturan her şeyden korunmak için bu vesileye baş vurmasında mahzur yoktur. Fakat bu hususta aşırı gitmemek ve alışkanlık edinmemek şarttır.Hanefilere göre elle tatmin olmak, tahrimen mekruh yani harama yakındır. Bununla beraber zinaya düşeceğinden korkup bunu yapan kimsenin bağışlanacağının umulabileceği de belirtilmiştir.Resûlullah (S.A.V.) şöyle buyurdular:«Gençler!... Sizden evlenmeye gücü yeten, hemen evlensin. Çünkü o, gözü ve mahrem yerlerini daha iyi korur. Buna gücü yetmeyen de oruç tutsun. Çünkü orucun şehveti düşürmekte tesiri vardır.»Birgivi vasiyetnâmesinde şöyle yazar:(Eliyle oynayıp inzal etmek haramdır. Ancak üç şartla câizdir.1- Zevcesi (hanımı ve cariyesi) olmamak,2- Şehveti çok fazla olmak,3- Şehvetlenmeyi, şehveti yerine getirmeyi değil, şehveti teskin için olmak.Bu üç şart kişide olduğu zaman, kişi mazur olur, istimna onun için câiz olur.»

Erkekler Ne Diyor 45

• normaldir uzman tv izle öyle diyor. aslında hiç yapmazsan sorunlusundur bence

• zina yapmanı engelliyorsa günah değildir, mecburiyetten değil boşluktan zevkine kafana estikçe yapıyorsan günahtır. Benim anladığım o din uzmanı değilim ama benim anladığım buydu

• masturbasyon canım sonuçta ihtyaç dozunu kaçırmadığın sürece

• bence günah falan değildir. bu da vücudun istediği bişey sonuçta...

• günah dersek yapmıyacakmısın?boş ver böyle şeylere takılma...

• Hayir canim yanlis birsey yapmiyorsun gunah falanda degil. Gayet normal birsey. Zihnen saglikli her insan mast. yapar. Yapmadigini soyleyen ya yalan soyluyordur ya da ciddi problemi vardir.

• Evet bu insanin dogasinda olan ve icgudusel birsey. Sen nasil mutlu oluyorsan oyle yasa. Cinsellik hayatin vazgecilmez zevkidir :) sen bakma milletin dedigine

• bazıları çok abartıyo ozaman

• Mastürbasyon Haram mıdır?1- Kocasının karısı eliyle veya kadının kocasının yardımıyla boşalması helaldir.(İhya Terc. Ali Aslan, 3/420. İbn-i Abidin, 4/27.)2- Kadın veya erkek kişinin kendi eliyle boşalması ise müctehidlerimizin değerlendirmelerine göre şöyle açıklanabilir.a- Mutlak haramdır,b- Mubahdır,c- Vacibtir. link

• Allah ihtiyaç olanları yasaklamasaydı nefis diye bişey olmazdı zaten dünyada zevk alınan şeyler cehennemi almadıklarımız cenneti getirir nefsine hakim olman lazım .. eger hakim olmazsan yoksa mastla bile yetinemiceksin bişeyler dildoyla falan sokmak isticeksin bu yöndende çok tehlikeli

• kaç yaşındasınız acaba ?

• cevabın silinmiş?

• sen gel ben sana yardımcı olurum bir daha mast yapmana gerek kalmaz

• iyilerine denk gelmemissin demeyi tercih ederim

• birikimlerimi kaybettiğim zamanlarda zor günler geçirmiş terkedilmiştim ama tekrar kazandıktan sonra terkedilmedim ben terkettim hep ondan sonra herkesin hayatı tecrübesi kendine tabi ama güvenmemekte haklıyım bence kendimce

• :Dşu ansevgilin var mi bilmem ama eger yoksa bu sebeptendir ayrilanlarda paran olmadigi icin degil guvensizligini farkettikleri icin ayrilmislardir benden soylemesi

• Öncekileri Göster
  • Evet günah. Ama mesela zinaya düşeceksin artık çok kötü oldun o zaman zinaya düşmemek amaçlı yaparsan günah değilmiş hoca boyle dedı bıze

• Sende yap sorun yok cok azarsan

• o erkekler icin kimsenin aklina bayanlarin da yapmak isteyecegi gelmiyor

• Evet... (neresi kısa mk.)

• hayır zina günahtır masturbasyon günah değildir çünkü sen zina yapmayıp masturbasyonla kendini tatmin ediyorsun bu günah değil

• kaynak gösterir misin neye dayanarak bunu söylüyorsun?

• Aklına birilerini getirip yapmak hem sana hem ona günah ama böyle kötü yollara girmemek için yapmak günah değil. Yani zina yapacağına onu yap kendini günahtan korumak için yani

• tesekkurler insaAllah oyledir :)

• Erkek için olanlar senin için de geçerli . Yani zina yapmamak için yapabilirsin bence

• aklina birilerini getirmek degilde normal gunahmidir? herkes erkekler icin oyle diyor zina yapmamak icin diye ama bayanin da isteyebilecegini kimse dusunmuyor sanki bayan hic istemez bakire kalir erkege ise zina yapmamali diye belirtmek gerekiyor cok garip geliyor bana

• Daha önce bu soru sorulmadı mı ya yakın zamanda ;S link

• tesekkurler

• Pardon o zaman yazı sana yardımcı olacaktır bu konuda kesin hadis yokmuş bende biraz okudum ama peygamberin de bir kaç rivayeti olduğu söyleniyor ki eğer inanıyorsan rivayetlere aldırma.

• soruldu ama bu sekilde degil kendini gunah olmadigina inandirmak isteyen biri tarafindan soruldu

• otomasyona bağlamadığın sürece bir sorun olmaz...

• Geçici istek için evlenmiyorsun ki sen ırkını büyütmek için. v.s v.sRüyalanma diye bir olay var zaten zamanı geldiğinde rüyanda ihtiyacın gideriliyor :)

• gercekten cok yardimci oldun (!)

• Dibine vur mastrbasyonun o zaman :-D

• biliyorum onu gordum ama bayan bana kendini gunah olmadigina inandirmak istiyormus gibi geldi ben gercekten merak ediyorum

• Öncekileri Göster
  • Yap güzelim, sabah akşam mastürbasyon yap. Günah değil.

• Keyif için yapıyorsan günahtır. Ama gerçekten ihtiyaç için yapıyorsan; artık dayanılmak bir noktaya geldiysen kendini rahatlatmak için yapabilirsin. Bunun bir sakıncası yoktur dinimizce :)

• 40 adım hangi ilmihal kitabında geçiyor ?

• bilmiyordum bilgilendirdigin icin tesekkurler :)

• Masturbasyon yaptığın zaman zaten cünüpsündür. Yıkanman gerekiyor :)

• Öncekileri Göster
  • öyle bir ayet yok. ama aşırı yapmak insana zarar vereceği için(vakit ve enerji kaybı) dolaylı yoldan günah olabilir. ciddi bir günah olsan kuran da direk yazardı. yalnız kadınların fiziksel bir ihtiyacı yok, alışmakla alakalı, hiç yapmasaydın bu anlamda bir isteğin olmazdı. ama hiç yapmamak da iyi değil bence vucudunu tanıman evliliğin için daha iyi olur.

• Masturmasyon'dan sonrasını okumadım..

• Dini açıdan sorduğunuza göre cevabı evet günahtır. link

• çükünüz kopsun, kukunuz kapansın da yapamayın emi "MASTURMASYON"dilinizi de eşşek arıları sevsin :D

• günah evet.yapmadan durabilirsin

• ramazanda yaparsan günah

• sorunda sadece vicdanını rahatlatacak bir söz arayışı içerisindesin demek ki yaptığın şey seni rahatsız ediyor ayrıca bunun ihtiyaç olduğunu ne zaman anladın madem ki ihtiyaç bebekken daha kundakta başlamak gerekmiyor mu ? neyse en azından seni şu şekilde rahatlatabilirim şeytana uyup birisi ile cinsel ilişkiye girmektense bu ona nazaran daha masum ama şunu da unutma ki vicdanını rahatsız eden şeylerden uzak dur

• canın istiyorsa yapacaksın başka altarnatifi yok

• Arada bir yap. Çok çıldırmadan :)

• bu kelimeyi kaportacıya göndermek istiyorum artık. rüyalarıma giriyor.

• Eğer kendine tutamıycak kadar sabrın gücün kalmadıysa yapabilirsinsağa sola saldırmamak için normal bir durum

• Haydar dümene sormak lazım o bir dümen uydurur

• Yanlışmıyım diyeceği cevapta belli

• :)

• Onu bende tam bilmiyorum umarim degildir oyleyse gunahkar sayisi epeyce katlanir :)

• değil değil cenabet gezmediğin sürece, kaydır gitsin

• günah değil. kimseye bakma günahsa benim boynuma. yap, keyfine göre takıl.

• Günah değil abisi..

• Zevk için yaparsan mesela evde oturuyosun. İsteğin yok ama gene de yapim diyorsun. Bu zevk için olur günah. Ama mesela çok zor anların olur yapman gerekir. yaparsın. Abdestini alır hayata devam edersin.

• günah değil sadece sonrasında temizlen yıkan catr curt işte ...

• kendini tatmin etmek değilde gerçekten ihtiyacını gidermek için yapıyosan ki haftada bir yapıyosun abdestinide alırsan :D günah değil diye biliyorum

• Gunah falan degil , hurafelere degil bilime kulak ver. Bu saglıklı oldugunun bir isareti ve teninin de dogal ihtiyacı olan bir aksiyon. Abartıp aşındırmadığın sürece zararı falan da yok , bosu bosuna kafanı bos bilgilerle doldurup bir de gereksiz sucluluk yaşamana gerek yok . Sofrada corba icerken ne kadar suclu isen mast yaptıgında da o kadar suclu olursun. Herkes ama herkes yaptı yapıyor ve yapacak da . İcgudulerini baskı altına alırsan baska sorunlara yol açarsın

• o ikilemde kalmak çok kötü ya.ben birşeyler yapıyorum sonra pişman oluyorum sonra yine yapıyorum daha büyük pişman oluyorum daha uzun sürüyor ama yine başlıyorum.ne olacak bilmiyorum,salıcam bu gidişle.

• arkadaşım şafiii ve malikilere göre günahtır. benim görüşüme göre sebebide cinselliğe ilgi artıp yasak ilişkilere doğru yönelinmesin diyediğer yandan hz. hanefiye göre yani hanefi mezhebine göre ise bazı şartlarda günah değil.diyor ki " eğer kişi cinsel konuda aşırı derecede isteklendiyse ve zina yapmaktan endişe duyuyorsa yasak ilişkiye girme korkusu varsa bu ilişkilerden kurtulmak için elle doyum yapabilir. hatta zinadan kurtardığı için bu durumarda caizdir" diyoreğer kötü şeylere kalkma endişen varsa mast yapmanda sorun yok. günah olmaz. ama her gün alışkanlık haline getirmeden.

• zinaya düşmektense mast. daha iyidir. ama belli bir süre sonra yetmez olacak. dokunmak öpmekve aynısını karşındakinden bekleyeceksin..

• Normal bişey.Cinsel hayatının ilerde çok canlı olacağının işareti.Bence utanma :)

• yapmayan insan saglıksızdır arkadaş

Kızlar Ne Diyor 7

• :D

• ahahaha :D saolasin

• vermiyorum lan cevapsız kal inşallah

• Öncekileri Göster
  • Günahsaa günah oldu bikeree tenin teenime değdi bikereee :D

• zevkine yapmak günahtır , zina tehlikesi var ise caizdir..

• anlattıkların gayet sağlıklı duruyor kendine bu kadar acımasız olma. eski devirlerde kızlar en geç 15te evleniyormuş tabi mastürbasyona gerek kalmaz e şimdi biz napalım vücut istiyor ama 25ten önce evlenmek hayal zina yapcağına bunu yap

• Evet günahtır.

• ne untaniyon evliler bile pc karsisinda yapiyo gün boyu

• yapman normal. günah değil.zaten abartı sayıda da yapmıyorsun devam et bence

Yükleniyor...