Mastürbasyon yapmak ve p*rno izlemek günah mı?

arkadaşlar sizlere bi sorum var mast. yapmak günah mı...p*rno ızlemek haram şeylere bakmaktır ama sonucta mast. yaparkende hayal ediyoruz haram... Daha Fazla

Güncellemeler:
arkadaslr yıl olmus 2012 hala bu soru gıbı seyler yada umrumda degıl gıbı seyler solemeyın bende yapıyorum bellı bı sure umrumda bıle olmadı gunah olup olmaması yasamamma baktım ama artık sucluluk duyuyorum ve soruyorum o yuzden cevap vermek ıstemeyenler yazmasın lutfen
hadı 2013 olsun yenı alısıyoruz 13 e :D

En İyi Görüş

• MASTÜRBASYON (İSTİMNA)

Mastürbasyon (istimna = el ile boşalma), esasında bekârlık döneminde bile zaruri görülmeyecek bir cinsel işlemdir. Çünkü insan öylesine mükemmel yaratılmıştır ki, insanda akıtılmayan fazla meni birikimi ihtilâm olmakla dışarı atılmakta, böylece de insanı rahatlatmakta ve zarar görmekten kurtarmaktadır.

Alışkanlık haline getirilen istimnanın en büyük zararı, evliliği geciktirmesi ve evlilik yaşamında cinsel ilişkiden alınması gereken zevki ortadan kaldırmasıdır.

Bilindiği gibi, istimna yaparken insan, kendini birtakım hayâllerin içine bırakır. Kendisiyle ilişkide bulunmasına imkân olmayan kimselerle ilişkide bulunduğunu hayâl ederek kendi kendini tatmin eder. İşte bazı kimseler için istimnanın vazgeçilmez oluşu, bu hayâllerdir. Yine bazıları hayâllerinde canlandırdıkları cinsel ilişki sahnesini, gerçekte eşiyle tatbik etmek imkânını buldukları zaman bile, aynı derecede zevk almamaktadırlar.

Bu yüzden, alışkanlık kazanılan istimna evliliği engelleyici ya da evlilik yaşamındaki cinsel hazzı yok edici bir unsur olduğundan, İslâmiyet evliler için haram, bekârlar için de bazı şartlara bağlı olarak caiz kılmıştır.

Hanbeli mezhebine göre istimnanın câiz oluşu şu iki şarta bağlıdır:

1- Zinaya düşmek korkusku.

2- Evlenme imkânının bulunmayışı.

Harama sapma tehlikesi olduğu bir durumda imam Ahmed'in bu görüşü tercih edilebilir. Meselâ:

Vatanından uzak bir yerde çalışan veya okuyan kendisini yolun dışına çıkaracak birçok sebeplerle karşı karşıya bulunan ve bunlar sebebiyle harama düşmekten korkan bir gencin, şehvetini coşturan her şeyden korunmak için bu vesileye baş vurmasında mahzur yoktur. Fakat bu hususta aşırı gitmemek ve alışkanlık edinmemek şarttır.

Hanefilere göre elle tatmin olmak, tahrimen mekruh yani harama yakındır. Bununla beraber zinaya düşeceğinden korkup bunu yapan kimsenin bağışlanacağının umulabileceği de belirtilmiştir.

Resûlullah (S.A.V.) şöyle buyurdular:

«Gençler!... Sizden evlenmeye gücü yeten, hemen evlensin. Çünkü o, gözü ve mahrem yerlerini daha iyi korur. Buna gücü yetmeyen de oruç tutsun. Çünkü orucun şehveti düşürmekte tesiri vardır.»

Birgivi vasiyetnâmesinde şöyle yazar:

(Eliyle oynayıp inzal etmek haramdır. Ancak üç şartla câizdir.

1- Zevcesi (hanımı ve cariyesi) olmamak,

2- Şehveti çok fazla olmak,

3- Şehvetlenmeyi, şehveti yerine getirmeyi değil, şehveti teskin için olmak.

Bu üç şart kişide olduğu zaman, kişi mazur olur, istimna onun için câiz olur.»