Mastürbasyon yapmak ve p*rno izlemek günah mı?

arkadaşlar sizlere bi sorum var mast. yapmak günah mı...p*rno ızlemek haram şeylere bakmaktır ama sonucta mast. yaparkende hayal ediyoruz haram şeyleri

Güncellemeler:
arkadaslr yıl olmus 2012 hala bu soru gıbı seyler yada umrumda degıl gıbı seyler solemeyın bende yapıyorum bellı bı sure umrumda bıle olmadı gunah olup olmaması yasamamma baktım ama artık sucluluk duyuyorum ve soruyorum o yuzden cevap vermek ıstemeyenler yazmasın lutfen
hadı 2013 olsun yenı alısıyoruz 13 e :D

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• MASTÜRBASYON (İSTİMNA)

Mastürbasyon (istimna = el ile boşalma), esasında bekârlık döneminde bile zaruri görülmeyecek bir cinsel işlemdir. Çünkü insan öylesine mükemmel yaratılmıştır ki, insanda akıtılmayan fazla meni birikimi ihtilâm olmakla dışarı atılmakta, böylece de insanı rahatlatmakta ve zarar görmekten kurtarmaktadır.

Alışkanlık haline getirilen istimnanın en büyük zararı, evliliği geciktirmesi ve evlilik yaşamında cinsel ilişkiden alınması gereken zevki ortadan kaldırmasıdır.

Bilindiği gibi, istimna yaparken insan, kendini birtakım hayâllerin içine bırakır. Kendisiyle ilişkide bulunmasına imkân olmayan kimselerle ilişkide bulunduğunu hayâl ederek kendi kendini tatmin eder. İşte bazı kimseler için istimnanın vazgeçilmez oluşu, bu hayâllerdir. Yine bazıları hayâllerinde canlandırdıkları cinsel ilişki sahnesini, gerçekte eşiyle tatbik etmek imkânını buldukları zaman bile, aynı derecede zevk almamaktadırlar.

Bu yüzden, alışkanlık kazanılan istimna evliliği engelleyici ya da evlilik yaşamındaki cinsel hazzı yok edici bir unsur olduğundan, İslâmiyet evliler için haram, bekârlar için de bazı şartlara bağlı olarak caiz kılmıştır.

Hanbeli mezhebine göre istimnanın câiz oluşu şu iki şarta bağlıdır:

1- Zinaya düşmek korkusku.

2- Evlenme imkânının bulunmayışı.

Harama sapma tehlikesi olduğu bir durumda imam Ahmed'in bu görüşü tercih edilebilir. Meselâ:

Vatanından uzak bir yerde çalışan veya okuyan kendisini yolun dışına çıkaracak birçok sebeplerle karşı karşıya bulunan ve bunlar sebebiyle harama düşmekten korkan bir gencin, şehvetini coşturan her şeyden korunmak için bu vesileye baş vurmasında mahzur yoktur. Fakat bu hususta aşırı gitmemek ve alışkanlık edinmemek şarttır.

Hanefilere göre elle tatmin olmak, tahrimen mekruh yani harama yakındır. Bununla beraber zinaya düşeceğinden korkup bunu yapan kimsenin bağışlanacağının umulabileceği de belirtilmiştir.

Resûlullah (S.A.V.) şöyle buyurdular:

«Gençler!... Sizden evlenmeye gücü yeten, hemen evlensin. Çünkü o, gözü ve mahrem yerlerini daha iyi korur. Buna gücü yetmeyen de oruç tutsun. Çünkü orucun şehveti düşürmekte tesiri vardır.»

Birgivi vasiyetnâmesinde şöyle yazar:

(Eliyle oynayıp inzal etmek haramdır. Ancak üç şartla câizdir.

1- Zevcesi (hanımı ve cariyesi) olmamak,

2- Şehveti çok fazla olmak,

3- Şehvetlenmeyi, şehveti yerine getirmeyi değil, şehveti teskin için olmak.

Bu üç şart kişide olduğu zaman, kişi mazur olur, istimna onun için câiz olur.»

Erkekler Ne Diyor 33

• ihtiyacın olduğunu hissettiğinde masürbasyon apman günah değil. diyelim öyle bir an oldu ki aybaşına 1-2 gün kala falan çok azdın. artık erkeklere bakınca aklın gidior ya da sinirli oluyorsun, hareketlerinde agresifleşme ya da erkeklere karşı bir sıcaklık falan oluyor... eve geldiğinde de içbir işten verim alamıyorsun, odaklanamıyorsun. sürekli ıslanıyorsun vs... o zaman mastürbasyon yapabilirsin.

p*rno olayı günah.

atmasyon yazmıyorum, ben de araştırmıştım merak etme, eminim birileri eleştirecektir yorumumu.

• 1450 yıl kadar once p*rno sektorunun bulundugunu sanmıyorum ... ve hayat senın hayatın..

• Boyle ayrıntılarla uğrasmanın , sadece obsesyona faydası olur, her insan yasının geregi birseyler yapar izler bakar eder. Neticede kendi basına yasayacagın seyler ve ben nasıl bunu yaptım diye ogretilen pismanlıklar yasamanın hicbir anlamı yok .

Olayı da , sonrasında temizlik geregini de biliyorsun ve yapıyorsan, kime ne , kimden izin almak gerekiyor kendine ait fonksiyonları kullanmak ve enerji baskısını azaltmak icin? Sordugun an sosyal baskı gelir, hadleri olmadıgı halde.

Gunahtır sevaptır diyen , konuya bilgisini degil , konuda kendi tercumesini verir ve bu yolun da seni koruyacagına inandırır, yeter ki pirüpak kal azma laf gelmesin azmıs onun kızı denmesin diye.

Herkes azar ,bu kacınılmaz ve bu tamamen sahsi bir konu. Sormana bile gerek yok

• düşünmek bakmak bile günah da engel olamıyoruz ki

• Günah tabi ama yapıyruz işte

• tabiki günah sonucta mast yaparken birseyer dusunuyorsun misal biriyle zina yaptigini yada p*rno bakiyorsan göz zinasi filimdekini arzulayarak yapiyorsun bu isi yapmayin günah günah :D allah affetsin günahlarimizi

• mastur gunah degıl dıye bılıyorm ıhtıyac nede olsa :)

• Masturbasyon günah değil belli bi yere kadar ihtiyaç sonuçta :P belli şartlar altında. En iyisi birini bulup onunla birlikte olmak, evlenmek tabii. p*rno seyretmek kesin günahtır ama .

• Haramdır. Cevabım da çok kısa gelmiş yine :)

• ya gidip daha büyük günah işlemektense böyle masumcuktan günahlar işlemek fazladan bonus puanlarını yemez diye düşünüyorum, ama derdin ille bonus toplamaksa her yaptıgın günahtan sonra hesap no verim oraya bi tl yatır :)) sevap işlemiş olursun.. şaka bi yana yok değil merak etme... yapmazsan o zaman sağlıga zarar oluyo biryerden sonra çevre ile ilişkilerini bile etkileyebiliyor

• tek başına yapabildiğin şeylerin günah olduğunu düşünmüyorum ben.kendine zarar veriyorsan günah olmalabilir.maddi ya da manevi.her şeyi de kusursuz yaşamıyoruz bu da bir gerçek.

• İnan bana eğer bunları yapmazsam daha büyük bir suç işleyebilirim.En azından hayvani duygularımı bu şekilde bastırıyorum.

• p*rno izlemek göz zinası oluyo yani günah. ama mast için birşey diymiyicem, yani kendi kendine birşey izlemeden ve kimseye birşey göstermeden sadece kendi halinde mast yapmak, harama gitmemek için günah olmayabiliyomuş. yani çok zor durumda kalıp zina yapma durumuna düşmemek için yapılıyosa günah olmayabiliyomuş ama derin mevzular bunlar. dini sitelerde bu tip sorular var oradaki cevaplara balmak lazm.

• Nur 31

Sizden bekar olanları, kölelerinizden ve cariyelerinizden durumu uygun olanları evlendirin. Eğer bunlar yoksul iseler, Allah onları lütfuyla zenginleştirir. Allah lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir. ﴾32﴿ Evlenmeye güçleri yetmeyenler de, Allah kendilerini lütfuyla zengin edinceye kadar iffetlerini korusunlar. Sahip olduğunuz kölelerden "mükâtebe" yapmak isteyenlere gelince, eğer onlarda bir hayır görürseniz onlarla mükâtebe yapın. Allah'ın size verdiği maldan onlara verin. Dünya hayatının geçici menfaatlerini elde etmek için iffetli olmak isteyen cariyelerinizi fuhşa zorlamayın. Kim onları buna zorlarsa bilinmelidir ki hiç şüphesiz onların zorlanmasından sonra Allah (onları) çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.

Rasûlüllah Efendimiz de: "Gençler! Imkân bulanlarınız evlensin, çünkü bu, gözü ve iffeti daha iyi korur. Bunu yapamayan oruç tutsun çünkü orucûn bunu sağlayacak bir kamçısı vardır." (Buharî, savm 10, nikah 2,3; Müslim, nikâh 1,3)

Açıkta bahsedilmiyor daha çok isteği dizginlemek üzerine şeyler. Bana sorarsan ben yapmamayı denedim, 3 gün bile yapmasam toplum içinde birinden etkilenip aklıma o tarz şeyler gelebiliyor. abaza abaza dolaşmaktansa yapmak daha iyi :p ya da evlenceksin.

P*rno ile ilgili bir açıklama yapmama gerek yok herhalde :D durup dururken kendini azdırmanın bir anlamı yok.

• Zorunlu hallerde mast. yapmak günah değildir ama sağlığına zarar vermemek koşuluyla. P*rno izlemek de aslında günah değil ama izledikten sonra mutlaka gusletmelisin yani abdest almalısın. Cinsellik gözünüzde.ayıp ve.günah olarak görünmesin bu gayet doğal bişey ama ihtiyaçlar doğrultusunda. Bu arada göz zinası diye birşey yoktur, kaynak Yaşar nuri öztürk.

• mastürbasyon konusu alimlere göre farklı yoruma maruz kalmıştır. bir kısım alim haram bir kısmı mübah bir kısmı vacip görmüştür. hanefi ve hanbeli mezheplerine göre kişi zina yapmaktan korkarsa mastürbasyonla iradesini körlemesi mübahtır. yani haram yda helal değildir. bir kişi mutlak aşırı derecede ihtiyacı olup zina yapmak zorunda hissederse böylesi durumda mastürbasyon yapması vaciptir.. kısacası amaç zinadan korunmaksa mesele yok.

gelelim video veya resimlere. malesef başkalarının sevişme sahnelerini seyretmek günahtır.

• p*rno günah ama mast sadece ihtiyacım varken yaparken yapman günah değil ama zevk için günah / mast yaparken birini düşünmen zinaya girer günah olur

• P*rno film izlemek gunahdir ama masturbasyon yapmak gunah degil fakat belirli bir yere kadar diye biliyorum ama ne kadar dogru tam arastirmadim.

• Zina etmek sadece direkt ilişki yaşamak değilki :)

*Gözde zina eder onlara bakarak.

*Dilde zina eder ona bakarak dudaklarını okşarken.

*Elde zina eder ona bakarak mahreminle oynarken.

Biliyorum temel ihtiyaç bunlar. P*rnografik şeyler senin cinseliiğe bakış açınıda kötü yönde değiştirir. En azından görüntülere bakmadan yapmaya çalış.

Şöyle bi düşündüğün zaman vicdanın daha rahat olur. :)

• p*rno izlemek günah, masturbasyon yapmak değil, ama cünüp halde durmak günahtır

• suçluluk duyulmaması lazım çünkü doğal bişey

• Malesef mevcut şartlarda tahrik unsurları çok fazla , mastürbasyon kaçınılmaz.İhtiyaç doğrultusnda normaldir ama işte ihtiyacı zorluyoruz malesef :p

• süpersin. eskiden zinaya bulaşmak bu kadar kolay değildi.

• Yemek, içmek, sıçmak günah mı? Neden bu ihtiyaç da günah olsun?

• zinaya girmemek için yapılan dgl ama zevk için sık sık yapılan haram

• Hanefi mezhebinin görüşlerini nakleden İbni Abidin, bu hususta bazı alimlerin görüşlerine yer vermektedir. Kişinin şehveti baskın gelir, kalbini meşgul edecek derecede fazla olur, bekar bulunur veya evli olup da bir özürden dolayı hanımına yaklaşamazsa, şehvetini teskin etmek isteyen kimse için Fakih Ebulleys, �Böylesine bir vebal olmayacağını umarım.� demektedir. Ama sırf şehvetini celbetmek, kendisini zorla tahrik etmek için yaparsa günahkar olur.

• ilginç+++

• hayal etmek haram değil. uygulamak haram.

Adamı öldürmeyi düşünmek haram değil. adamı öldürmek haram.

• 2012 değil 2013 :D

• şaşkınnnnn kız :D

• helali haramı karıştırırsan tehlikeli olur sevapların ağır bassın yeter :)

• Zina yapacak durumdaysan artık başka çaren yoksa yapılmasına izin var diğer türlü olmaz diye biliyorum...

• link

Al bu linkteki siteden yeterince bilgi edinebilirsin...

• kesin bir şey bilen yok .

• Allah taş edecek seni...kaç...

• Umrumda değil şahsen. Ne Türkiye'deki ne de müslümanım.

• hiç şüphen olmasınnnnnnnnnnnnnn

• yıl olmuş 2013 hala bu soru...

Kızlar Ne Diyor 6

• İkisi de günah.

• evet günah bir çeşit zina onlarda

• tabiki ikiside günah ama Allah affetsin yapıyoruz işte:/

• aramızda nekadar hacı hoca varmışda haberimiz yokmu zekeriya beyazın müritleri siziiiii :))

• Baska yorum bulamadinmi zekeriya beyaz diyorsun. Zekeriya beyaza sorsan hic gunah degil bende bakarim der :D

• lucifer seni bekliyorr

• P*rno göz zinasına girer arkadaşım günah tabiki. Mast. ise gereksiz yapılmadığı sürece yani çok azdıysan yapmak günah değildir.

• Ayrıca hocanın dediğini yap gittiği yoldan gitme diye bir söz var bu dediklerini bende yapıyorum mast. ve p*rno...

• ben günah olduğunu belirttim günahı işlemek ya da işlememek kişiye bağlı. dedikodu günah mı diye bir soru sorulda ona da evet günah diyecektim.

• ufacik seylere gunah deyip vs vs ama git dedikodu yap,insanlara hayvan gibi davran,hic iyi insan olmak icin dusunme zaman harcama...Ah ah hani dusunce suclari var ya ki bence cok adi bi dusunceyse suc gibi algılanabilir ama bu nedir yaw,bi kızı kandırmak ya da kerhane pisligine dalmak yerine 1 saat p*rno izlemek daha hayırlı olmicani kim bilebilir,millet neler yapiyor ama lafa gelince ,eyvah eyvah,hepimiz melegiz ben seytanim tabi ! :d

Yükleniyor...